juraj.futtler
19.07.10,20:49
Dobrý deň,
našiel som si brigádu v jednej telemarketingovej spoločnosti, kde mi bolo povedané, že najskôr musím odrobiť 12 hodín na skúšku a potom sa rozhodnú, či ma prijmú. Ak ma nepríjmu, tak mi za tých 12 hodín ani nevyplatia mzdu. To je súčasťou dohody, ktorú som musel podpísať.

Môže takto zamestnávateľ odo mňa požadovať prácu zdarma v skúšobnej dobe? Za radu ďakujem!
Tweety
19.07.10,18:51
Dobrý deň,
našiel som si brigádu v jednej telemarketingovej spoločnosti, kde mi bolo povedané, že najskôr musím odrobiť 12 hodín na skúšku a potom sa rozhodnú, či ma prijmú. Ak ma nepríjmu, tak mi za tých 12 hodín ani nevyplatia mzdu. To je súčasťou dohody, ktorú som musel podpísať.

Môže takto zamestnávateľ odo mňa požadovať prácu zdarma v skúšobnej dobe? Za radu ďakujem!
A prečo si takú hlúposť podpísal? Takáto dohoda je v rozpore so ZP.
jar88
19.07.10,19:12
A prečo si takú hlúposť podpísal? Takáto dohoda je v rozpore so ZP.
Jemu to bolo povedané, nie napísané.
Jednoducho ak chce prácu, musí ukázať, že ju vie robiť.
Nechápem, čo je na tom zlé.
juraj.futtler
19.07.10,19:12
A prečo si takú hlúposť podpísal?
Pretože prácu potrebujem, napriek tomu, že sa mi praktiky zamestnávateľa moc nepozdávajú.



Takáto dohoda je v rozpore so ZP.
Znamená to, že je neplatná a že mi zamestnávateľ musí vyplatiť mzdu aj za skúšobnú dobu, aj keď sa ma rozhodne neprijať?

Moc ďakujem za odpoveď
Tweety
19.07.10,19:16
Pretože prácu potrebujem, napriek tomu, že sa mi praktiky zamestnávateľa moc nepozdávajú.



Znamená to, že je neplatná a že mi zamestnávateľ musí vyplatiť mzdu aj za skúšobnú dobu, aj keď sa ma rozhodne neprijať?

Moc ďakujem za odpoveď
Áno, samozrejme, že za prácu v SD je zaručená mzda. Ak sa Ti nepozdávajú, tak ani nenastúp. A ten dovetok o nezaplatení 12 hod. máš uvedený písomne? AK áno, je to v rozpore so ZP.
jar88
19.07.10,19:20
Áno, samozrejme, že za prácu v SD je zaručená mzda. Ak sa Ti nepozdávajú, tak ani nenastúp. A ten dovetok o nezyplatená 12 dní máš uvedený písomne? AK áno, je to v rozpore so ZP.
Čítaj, nepíše 12 dní, ale 12 hodín.
Tweety
19.07.10,19:21
Čítaj, nepíše 12 dní, ale 12 hodín. Čítam, píšem.:confused:
To na veci nič nemení.:)
jar88
19.07.10,19:37
Čítam, píšem.:confused:
To na veci nič nemení.:)
Ale nehovor.
Mení a určite ten podnikavec nebude tak sprostý, aby napísal do zmluvy to, čo si predstavuješ.
To by bol truhlík.
Lubaba
19.07.10,21:05
Tak to je sila, žiadnu prácu zdarma nemôže od teba zamestnávateľ požadovať, a ak si to aj podpísal, tak je to v rozpore so ZP
korela
19.07.10,23:13
A prečo si takú hlúposť podpísal? Takáto dohoda je v rozpore so ZP.

Pretože je žalostne málo brigád, práce. Zamestnávatelia to zneužívajú, nízka mzda, a pracovníkovi sa táto doba nezapočítava do odpracovaných rokov. Poukazujem na to z dôvodu, že to bude mať vplyv na výšku dôchodku tých ľudí, ktorí žijú iba z brigád, a nakoniec tento problém dobehne spoločnosť. Pretože bude musieť týmto ľudom zo "slušnosti" doplniť v starobe výšku dôchodku aspoň na minimum.

Hlavne že sa zachraňujú v prvom rade zamestnávatelia. Ale každá minca má dve strany. Pri almužnách sa nedá očakávať, že sa pohne naša vnútorná ekonomika.

Na brigády chodí z väčšej časti inteligenciia. A už som tu písala v inej téme o praktikách inej, možno aj tej istej spoločnosti, že nevyplatila dievčine žiadne peniaze. Po niekoľkodňovom školení jej nevyplatili nič. A to zaškolenie muselo prebiehať po praktickej stránke naostro, takže de facto nedostala zaplatené za viac ako hovorila, alebo si to vďaka veku neuvedomila.
.
Je otrasné, ak vám ukáže mladá inteligentná žena zničené žily od odberov plazmy dvakrát do týždňa. Hainburg, za 40 min. 20 eur. Ešte smutnejšie je, ak vám ich ukáže vydatá žena v strednom veku, evidovaná na ÚP , znechutená výškou mzdy na brigáde. Toľko nedostane za 8 hod. Za 8 hod. dostane na brigáde od 14 do 15 eur. Niekde od výkonu, kde ho nemá firma ani dopredu znormovaný. Takže nevyplatí dohodnutú mzdu danú pracovnou agentúrou. Toto nie je v poriadku.
.
Načo sú pracovné agentúry? Akú majú províziu?
korela
19.07.10,23:21
Pretože prácu potrebujem, napriek tomu, že sa mi praktiky zamestnávateľa moc nepozdávajú.



Znamená to, že je neplatná a že mi zamestnávateľ musí vyplatiť mzdu aj za skúšobnú dobu, aj keď sa ma rozhodne neprijať?

Moc ďakujem za odpoveď

Pristupuj k tomu citlivo, aby si ťa nechali. Radšej oželuj nejakú mzdu, ak ti na tej práci záleží z nejakého dôvodu.
Llívia
20.07.10,05:21
mimotemy
Pretože je žalostne málo brigád, práce. Zamestnávatelia to zneužívajú, nízka mzda upresnenie - odmena, a pracovníkovi sa táto doba nezapočítava do odpracovaných rokov Ani sa nemá prečo započítavať - neplatia si starobné poistné = neprispievajú si na vlastný dôchodok.. Poukazujem na to z dôvodu, že to bude mať vplyv na výšku dôchodku tých ľudí, ktorí žijú iba z brigád, a nakoniec tento problém dobehne spoločnosť. Pretože bude musieť týmto ľudom zo "slušnosti" doplniť v starobe výšku dôchodku aspoň na minimum. Stále majú možnosť pripoistiť sa dobrovoľne. Ja osobne neverím tomu, že štát v budúcnosti doplatí aspoň nejaké "minimum", čo sa týka dôchodkov. Bolo by to nespravodlivé, keby ľudia, ktorí do systému neprispeli, dostali toľko, koľko niektorí ľudia, ktorí do systému prispeli.

Hlavne že sa zachraňujú v prvom rade zamestnávatelia. Ale každá minca má dve strany. Pri almužnách sa nedá očakávať, že sa pohne naša vnútorná ekonomika.

Na brigády chodí z väčšej časti inteligenciia. A už som tu písala v inej téme o praktikách inej, možno aj tej istej spoločnosti, že nevyplatila dievčine žiadne peniaze. Po niekoľkodňovom školení jej nevyplatili nič. A to zaškolenie muselo prebiehať po praktickej stránke naostro, takže de facto nedostala zaplatené za viac ako hovorila, alebo si to vďaka veku neuvedomila.
.
Je otrasné, ak vám ukáže mladá inteligentná žena zničené žily od odberov plazmy dvakrát do týždňa. Hainburg, za 40 min. 20 eur. Ešte smutnejšie je, ak vám ich ukáže vydatá žena v strednom veku, evidovaná na ÚP , znechutená výškou mzdy na brigáde. Toľko nedostane za 8 hod. Za 8 hod. dostane na brigáde od 14 do 15 eur. Niekde od výkonu, kde ho nemá firma ani dopredu znormovaný. Takže nevyplatí dohodnutú mzdu danú pracovnou agentúrou. Toto nie je v poriadku.
.
Načo sú pracovné agentúry? Akú majú províziu?

Zamestnávatelia si môžu dovoľovať porušovať Zákonník práce a iné zákony týkajúce sa pracovno-právnych vzťahov (napr. BOZP), lebo väčšina ľudí nevie, aké sú ich práva, V prípade, že to aj vedia, radšej držia hubu a krok, lebo sa boja aj o tú mizernú prácu, na ktorú nadávajú, kde sa nedodržiavajú ich práva. Najväčšie problémy v tomto sú:
- nevzdelanosť, nevedomosť - prečo sa (najlepšie v poslednom ročníku strednej školy/učilišťa, aby nezabudli :) ) študenti neučia o svojich právach a aj povinnostiach v pracovno-právnych vzťahoch?
- prečo tu síce máme inšpektoráty práce, ale aj keď má byť podnet na kontrolu u zamestnávateľa tajný, zamestnávatelia si nájdu spôsob, ako zistiť, ktorý zamestnanec na nich bonzoval a patrične mu to osladia?
- mentalita - fakt sme národ holubičí, s ktorým môže kde-kto zametať. Z vlastnej skúsenosti viem, že aj keď poradím, čo by zamestnanci mali robiť, keď sú porušované ich práva, tak to aj tak neriešia, iba ich ešte viac zožiera vedomie, že boli podvedení/oklamaní/využití/zneužití.
Llívia
20.07.10,05:23
Pristupuj k tomu citlivo, aby si ťa nechali. Radšej oželuj nejakú mzdu, ak ti na tej práci záleží z nejakého dôvodu.

Žiaľ, v tomto máš 100 % pravdu, takto to tu na Slovensku teraz chodí a lepšie ani nebude, kým si zamestnanci sami nezačnú viac hájiť svoje práva.
VieraPopluharova
20.07.10,05:56
Dobrý deň,
našiel som si brigádu v jednej telemarketingovej spoločnosti, kde mi bolo povedané, že najskôr musím odrobiť 12 hodín na skúšku a potom sa rozhodnú, či ma prijmú. Ak ma nepríjmu, tak mi za tých 12 hodín ani nevyplatia mzdu. To je súčasťou dohody, ktorú som musel podpísať.

Môže takto zamestnávateľ odo mňa požadovať prácu zdarma v skúšobnej dobe? Za radu ďakujem!

Ak si aj takuto zmluvu resp. dohodu o brigade uzatvoril, je v zmysle ZP neplatna :
Davam do pozornosti §17

§ 17
Neplatnosť právneho úkonu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace-od-01-01-2006-a.html#hore)

(1) Právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svojich práv, je neplatný.

(2) Právny úkon, na ktorý neudelili predpísaný súhlas zástupcovia zamestnancov, právny úkon, ktorý nebol vopred prerokovaný so zástupcami zamestnancov, alebo právny úkon, ktorý sa neurobil formou predpísanou týmto zákonom, je neplatný, len ak to výslovne ustanovuje tento zákon alebo osobitný predpis.

(3) Neplatnosť právneho úkonu nemôže byť zamestnancovi na ujmu, ak neplatnosť nespôsobil sám. Ak vznikne zamestnancovi následkom neplatného právneho úkonu škoda, je zamestnávateľ povinný ju nahradiť.
terezamaria
20.07.10,06:12
Dobrý deň,
našiel som si brigádu v jednej telemarketingovej spoločnosti, kde mi bolo povedané, že najskôr musím odrobiť 12 hodín na skúšku a potom sa rozhodnú, či ma prijmú. Ak ma nepríjmu, tak mi za tých 12 hodín ani nevyplatia mzdu. To je súčasťou dohody, ktorú som musel podpísať.

Môže takto zamestnávateľ odo mňa požadovať prácu zdarma v skúšobnej dobe? Za radu ďakujem!


Zdá sa mi, že Juraj nepodpisoval žiadnu pracovnú zmluvu, ani žiadnu dohodu. Zrejme to majú naplánované až vtedy, keď uspeje po 12 hodinovej skúške.
Takže zamestnávateľ " nič neporušil ", len skúša pracovnú a odbornú úroveň budúceho pracovníka. A že Juraj na to pristal? No asi sa tak rozhodol dobrovoľne.Iná vec je tá, že príde na kontrolu Inšpektorát práce a nájde na pracovisku " čiernu prácu ", teda pracovníka, ktorý pracuje bez akejkoľvek zmluvy, resp. dohody.

Treba si dávať pozor na takéto praktiky, lebo som presvedčená, že tých 12 hodín už nikdy zaplatených nebude. I keď dostane pracovnú zmluvu alebo dohodu o pracovnej činnosti.
korela
20.07.10,10:48
Žiaľ, v tomto máš 100 % pravdu, takto to tu na Slovensku teraz chodí a lepšie ani nebude, kým si zamestnanci sami nezačnú viac hájiť svoje práva.

V dnešnej dobe krízy je to v nedohľadne. Ja som písala o brigádnikoch. Tam sa pohybuje mzda okolo cca 2 eur, a stačí sa pozrieť na weby pracovných agentúr ako je malý ponúkaný počet miest.
Okrem toho na normálne pracovné miesto, t. j. na živnosť :), prišlo pred pár dňami 600 žiadostí. Bez komentára.
gabiga
20.07.10,11:00
Dobrý deň,
našiel som si brigádu v jednej telemarketingovej spoločnosti, kde mi bolo povedané, že najskôr musím odrobiť 12 hodín na skúšku a potom sa rozhodnú, či ma prijmú. Ak ma nepríjmu, tak mi za tých 12 hodín ani nevyplatia mzdu. To je súčasťou dohody, ktorú som musel podpísať.

Môže takto zamestnávateľ odo mňa požadovať prácu zdarma v skúšobnej dobe? Za radu ďakujem!
o aku dohodu slo? nie je to praca na zivnost? alebo nieco mimo pracovneho pomeru?
v kazdom pripade za odvedenu pracu patri odmena.
Ivuchak
11.03.11,14:25
Samozrejme ani mne sa nepáči, keď je niekto moc prešpekulovaný a chce ťažiť na úkor iného. Ale niekedy to môže byť aj obrátene . Príklad - to sa nám stalo:
Záujemca o prácu prišiel na pohovor, urobil úžasný dojem a bol prijatý . Prvý deň ho kolegovia zaškolovali a popritom sa ukázalo, že na tú prácu nemá povahu, resp. neprejavil záujem. Tak isto prebiehal aj nasledujúci deň a tak sa mu navrhlo ukončenie PP. S tým súhlasil a kedže mal dohodnutú hodinovú mzdu, na tretí deň ráno si prišiel po výplatu.:mad: Teda za pozeranie sa po stenách by som aj ja brala 30 €. Je to jednoduchšie ako poctivo ich odpracovať.:cool:
Neviem, či v medziach zákona existuje spôsob, ktorý by chránil aj zamestnávateľa, ktorý by zmaril snahy špekulantov aj z tábora zamestnancov...
Tweety
11.03.11,14:42
Samozrejme ani mne sa nepáči, keď je niekto moc prešpekulovaný a chce ťažiť na úkor iného. Ale niekedy to môže byť aj obrátene . Príklad - to sa nám stalo:
Záujemca o prácu prišiel na pohovor, urobil úžasný dojem a bol prijatý . Prvý deň ho kolegovia zaškolovali a popritom sa ukázalo, že na tú prácu nemá povahu, resp. neprejavil záujem. Tak isto prebiehal aj nasledujúci deň a tak sa mu navrhlo ukončenie PP. S tým súhlasil a kedže mal dohodnutú hodinovú mzdu, na tretí deň ráno si prišiel po výplatu.:mad: Teda za pozeranie sa po stenách by som aj ja brala 30 €. Je to jednoduchšie ako poctivo ich odpracovať.:cool:
Neviem, či v medziach zákona existuje spôsob, ktorý by chránil aj zamestnávateľa, ktorý by zmaril snahy špekulantov aj z tábora zamestnancov...
Píšeš, že ho kolegovia zaškoľovali, toto je podľa ZP predsa v povinnostiach zamestnáv., takže to bolo OK. Mzda mu patrila, aj za tzv. ničnerobenie. O tom predsa SD je, že sa nedajú od zamestnanca za ten čas očakávať nejaké svetoborné výsledky.
Llívia
11.03.11,20:01
Samozrejme ani mne sa nepáči, keď je niekto moc prešpekulovaný a chce ťažiť na úkor iného. Ale niekedy to môže byť aj obrátene . Príklad - to sa nám stalo:
Záujemca o prácu prišiel na pohovor, urobil úžasný dojem a bol prijatý . Prvý deň ho kolegovia zaškolovali a popritom sa ukázalo, že na tú prácu nemá povahu, resp. neprejavil záujem. Tak isto prebiehal aj nasledujúci deň a tak sa mu navrhlo ukončenie PP. S tým súhlasil a kedže mal dohodnutú hodinovú mzdu, na tretí deň ráno si prišiel po výplatu.:mad: Teda za pozeranie sa po stenách by som aj ja brala 30 €. Je to jednoduchšie ako poctivo ich odpracovať.:cool:
Neviem, či v medziach zákona existuje spôsob, ktorý by chránil aj zamestnávateľa, ktorý by zmaril snahy špekulantov aj z tábora zamestnancov...
Mohol si s ním ukončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe kedykoľvek, t.j. aj prvý deň, ak si videl, že o prácu nemá záujem, príp. ste sa mohli dohodnúť na ukončení prac. pomeru hneď v prvý deň.
A ešte taká otázka: povedal si mu pri pohovore PRESNE a PODROBNE, čo bude jeho pracovnou náplňou? :rolleyes: Lebo vieš, na pohovore sa niečo povie, uzatvorí sa nejaká zmluva a zrazu má zamestnanec robiť niečo iné.
Ivuchak
14.03.11,06:17
Píšeš, že ho kolegovia zaškoľovali, toto je podľa ZP predsa v povinnostiach zamestnáv., takže to bolo OK. Mzda mu patrila, aj za tzv. ničnerobenie. O tom predsa SD je, že sa nedajú od zamestnanca za ten čas očakávať nejaké svetoborné výsledky.

Nikto ani neočakával hneď výsledky. Mňa rozčarovalo, že 1,5 dňa počúval jedným uchom dnu druhým von a potom si prišiel po výplatu ako v nejakom soc.podniku. Ja som tiež zamestnanec a bolo by mi trapne zobrat za postávanie peniaze. Keby som zistila, že mi to nejde, resp. nechcem takú prácu robiť,( vedel vopred presne čo bude robiť ) pekne by som sa po 1 dni rozlúčila. Chcela som vlastne len poukázať na to, že nie vždy je zamestnanec obeť a zamestnávateľ hyena.
Čiste hypoteticky : ak by to prakrizoval celý mesiac u rôznych zamestnávateľov, t.j. za 2 dni / 30€, 20 prac.dní=300 €...