Manual
01.11.05,17:03
Pekný večer želám, mám takúto otázku.
SZČO si chce na svojom súkromnom pozemku pri svojom RD, kde má aj adresu pre podnikanie postaviť svojpomocne novú zámočnícku dielňu. Mal by mať na stavbu tejto dielne spracovaný riadny projekt aj s rozpočtom ? Potom by túto dielňu zaradil do majetku firmy a odpisoval.
Ďakujem
lenkak
01.11.05,16:07
Podľa mňa bude potrebovať aj povolenie, nielen projekt.
Manual
01.11.05,16:15
Lenka ďakujem,
tak to ho čakajú behačky po úradoch, má sa na čo tešiť.
andrej_rv
01.11.05,17:38
Treba si pozrieť stavebný zákon, možno podľa charakteru stavby postačí len ohlásenie.
ondrejvla
01.11.05,17:43
Treba si pozrieť stavebný zákon, možno podľa charakteru stavby postačí len ohlásenie.
Andrej, ale ako to potom zaradí a bude odpisovať, nebude mať kolaudačné rozhodnutie, že stavba je ukončená. Či vari to nemusí byť - teraz som v pomykove? Dá sa aj na základe ohlásenia postaviť budova a ukončiť stavbu?
andrej_rv
01.11.05,17:50
Veľmi sa do stavebného konania nevyznám. V § 57 Stavebného zákona sa uvádza:

Ohlásenie stavebnému úradu
(1) Stavebník drobných stavieb, stavebných úprav a udržiavacích prác uvedených v § 55 ods. 2 je povinný ich uskutočnenie vopred písomne ohlásiť stavebnému úradu. Stavebný úrad môže určiť, že ohlásenú drobnú stavbu, stavebnú úpravu alebo udržiavacie práce možno uskutočniť len na základe stavebného povolenia.

V ďalšej časti zákona (§ 139b) sa ako drobné stavby uvádzajú:

(5) Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. pre stavbu na bývanie, pre stavbu občianskeho vybavenia, pre stavbu na výrobu a skladovanie, pre stavbu na individuálnu rekreáciu) a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie, a to

a) prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení,

Mne to vychádza tak, že tu potom nejaká kolaudácia v klasickom poňatí asi nie je potrebná. A ako podklad pre zaradenie by som použil len protokol o zaradení stavby podpísaný účastníkmi zaraďovacieho konania. Ale niekto bude mať možno z tejto oblasti aj praktické poznatky.
Manual
01.11.05,18:09
Andrej ďakujem, on to chce stavať cca 5x7m a tam asi povolenie bude treba, ale nech si to pozisťuje. A chce tam ťahať plyn, elektriku no všetko. Najlepšie bude aj zvlášť merače na všetky energie, aby nebol problém s nákladmi.
lenkak
01.11.05,18:23
Na tvoj mail (ešte ho mám) Ti pošlem jednu prílohu, tu sa mi to nezmestí.
Určite ak chce stavbu mať na podnikanie, bolo by pre neho mať výhodnejšie zvlášť merače.
Manual
01.11.05,18:25
Na tvoj mail (ešte ho mám) Ti pošlem jednu prílohu, tu sa mi to nezmestí.
Určite ak chce stavbu mať na podnikanie, bolo by pre neho mať výhodnejšie zvlášť merače. Lenočka čakám a ďakujem...:);)
lenkak
01.11.05,18:50
Práve som Ti poslala mail, skús si ho pozrieť, či prišiel v poriadku.
Manual
01.11.05,18:54
Práve som Ti poslala mail, skús si ho pozrieť, či prišiel v poriadku. Ano v poriadku, to je celý elaborát... Ďakujem
anto
02.11.05,06:39
Všetky náklady, ktoré bude mať zo stavbou, aj behačky po úradoch, kolky a pod by mal účtovať ako výdavky neovplyvňujúce základ dane, a po kolaudácii budovy túto zaradí do užívania a bude odpisovať. Potom sa mu náklady dostanú do výdavkov.

Ako tak rozmýšľam, tak nie som si istý, či je kolaudačné rozhodnutie pri obstaraní majetku potrebné - myslím pre potreby dane. Ak obstaráme nejaký stroj (HM) vlastnou výrobou, tak všetky náklady na tento HM nie sú nákladom na podnikanie, ale až po zaradení do používania je možné vykonávať odpisy. Nie je to obdobne aj pri stavbe?
Manual
02.11.05,08:17
anto, ale stavba je pevne spojená základmi so zemou a tam asi je potrebné rešpektovať stavebný zákon a všetko čo s tým súvisí. Keď sám vyrobím HIM, tak to je hnutelný majetok a premiestňujem ho kam chcem a môžem ho používať kde mi to vyhovuje pri podnikaní. V tom vidím rozdiel. Ostatné je jasné.
Aj tak vďaka za názor.