_Ajuska
20.07.10,07:37
Prosim Vas o radu poradaci, ak sef firmy cestoval autom z miesta bydliska do Budapesti, odtial letel do Milana a odtial do New Yorku, podla akej normy mam ratat stravne a vreckove, kedze sa vsade na letisku aj zdrzal (min. 2 hod. pred odletom tam musel byt). Mam ratat cestovne podla toho, v ktorej krajine prave bol, alebo tak, ze zaciatok letu z Milana s American Aerolines sa uz rata ako sluzobka v USA? Pocula som aj taky nazor, ze treba brat do uvahy, akej krajiny je letecka spolocnost. Zdrzal sa tam 2 tyzdne, co je fajn, ked bol tam mi je jasne, ze postupujem podla pravidiel prac. cesty v USA. Potom tak isto cesta naspät. Vlastne mi chybaju prve a posledne 2 dni pracovnej cesty. Este je tam aj casovy posun, no to uz ma celkom mätie... Dakujem za kazdu radu. (Let: Budapest 7.25 - Milano 9.00, Milano 10.30 - New York 13.30 (ich casu. avsak letel o 6 hodin viac...). Naspät: NY 17.30 podla letenky (ale let meskal 3 hodiny) - Milano 8.40 - Frankfurt 12.30 - Budapest 23.15. Srdecna vdaka za rady. Pekny den vsetkym. Aja
zuzanaIII.
20.07.10,06:14
Pozri si Zákon o cestovných náhradách §13 ods. 5. Stravné v eurách alebo v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. ... V prípade leteckého spôsobu dopravy sa za rozhodujúci čas pre posúdenie času stráveného v jednotlivých krajinách považuje čas odletu lietadla podľa letového poriadku, ak tento zákon neustanovuje inak (§16)
LenkaBr
05.08.10,10:00
Dobrý deň všetkým.

Ajuška,

smiem vedieť, ako si to nakoniec vyriešila?
Mám podobný problém, a žiaľ, paragrafy mi veľa praktického nenapovedia.

U nás leteli zamestnanci lietadlom z Trondheimu (NOR) do Prahy o 7:00 ráno. Let trval 2,5 hodiny. Riešim tam nejaký "prechod hranice", alebo jednoducho beriem tak, že v Nórsku boli "do príletu" lietadla na letisko v Čechách, teda časť ZPC trvala 9,5 hodiny?

Z Prahy cestovali potom do Košíc vlakom s príchodom 19:18 hod. O prechode hraníc sa v cestovnom poriadku presne nepíše, odhad je cca 15:15 hod.
ČR od 9:30 do 15:15? Teda 5,45 hodiny?

Celkovo ZPC trvala viac ako 12 hodín mimo územia SR, majú nárok na stravné pre krajinu, kde boli najviac hodín, t.z. 100% z 420 NOK?

Čo so stravným na SVK? menej ako 4 hodiny = nemajú nárok na stravné na Slovensku. Čisto teoreticky... keby mali príchod až o hodinu neskôr, mali by nárok na 100% stravného v zahraničí aj stravné z prvého pásma?
zuzanaIII.
05.08.10,10:39
Dobrý deň všetkým.

Ajuška,

smiem vedieť, ako si to nakoniec vyriešila?
Mám podobný problém, a žiaľ, paragrafy mi veľa praktického nenapovedia.

U nás leteli zamestnanci lietadlom z Trondheimu (NOR) do Prahy o 7:00 ráno. Let trval 2,5 hodiny. Riešim tam nejaký "prechod hranice", alebo jednoducho beriem tak, že v Nórsku boli "do príletu" lietadla na letisko v Čechách, teda časť ZPC trvala 9,5 hodiny?

Z Prahy cestovali potom do Košíc vlakom s príchodom 19:18 hod. O prechode hraníc sa v cestovnom poriadku presne nepíše, odhad je cca 15:15 hod.
ČR od 9:30 do 15:15? Teda 5,45 hodiny?

Celkovo ZPC trvala viac ako 12 hodín mimo územia SR, majú nárok na stravné pre krajinu, kde boli najviac hodín, t.z. 100% z 420 NOK?

Čo so stravným na SVK? menej ako 4 hodiny = nemajú nárok na stravné na Slovensku. Čisto teoreticky... keby mali príchod až o hodinu neskôr, mali by nárok na 100% stravného v zahraničí aj stravné z prvého pásma?

Ja by som povedala, že v Nórsku bol 7 hodín. V Čechách bol od 7.00, keďže sa hovorí, že pri leteckom spôsobe dopravy rozhoduje čas odletu lietadla, takže celkom 8 hodín 15 minút. Takže stravné prináleží Českej republiky, pretože sa berie stravné pre tú krajinu, kde zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín a to je ČR, teda 600 CZK. A na Slovensku sa vypláca stravné pri pracovnej ceste nad 5 hodín, takže pokiaľ išli vlakom len 4 hodiny stravné im neprináleží.
bama17
10.08.10,06:42
dobrý deň, vidím, že riešite podobné prípady ako ja, len ja ich nemám až také zložité :-) chcem sa spýtať, ako postupovať v prípade, že na takejto služobnej ceste trávi aj víkend? zamestnanec je v Bukurešti 3 týždne, ale cez víkend nepracuje, sám to potvrdil.Neviem, či mu za dni víkendu patrí nejaká náhrada stravného a vreckového. Ďakujem
ivka70
10.08.10,06:49
dobrý deň, vidím, že riešite podobné prípady ako ja, len ja ich nemám až také zložité :-) chcem sa spýtať, ako postupovať v prípade, že na takejto služobnej ceste trávi aj víkend? zamestnanec je v Bukurešti 3 týždne, ale cez víkend nepracuje, sám to potvrdil.Neviem, či mu za dni víkendu patrí nejaká náhrada stravného a vreckového. Ďakujem

Samozrejme, ze ak je v zahranici pocas vikendu ,aj ked nepracuje ,tak ma narok na stravne a vreckove.
Akurat sa mu tento cas nepocita do odpracovanych hodin, kedze nepracuje.
bama17
11.08.10,03:58
dobrý deň, ivka70, ďakujem za odpoveď
je niekde v zákone kontrétne táto info, že dostáva náhrady aj počas víkendov, alebo sa vždy pracovná cesta berie komplexne bez ohľadu na víkendy a sviatky?
Antonia Jendrišáková
22.08.10,08:05
Pozri zákon č. 283/2002 Z.Z. o cestovných náhradách § 2 Vymedzenie pojmov.