Tohocasu
20.07.10,08:17
Nazdar, chcel by som sa spýtať ohľadom nahlasovania po Bc štátniciach, konkrétne či je potrebné hlásiť sa na nejaký úrad (práce, zdravotná....) aj keď pokračujem ďalej v štúdiu? vdaka za všetky odpovede
:)
ivka70
20.07.10,06:20
Uz to tu bolo x krat. Daj si vyhladat prispevky.
Musi sa jedine do 8 dni od Bc. statnic prihlasit v zdravotnej poistovni.


http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=339

Dátum: 22.07.2009
Ukončil som bakalárske štúdium, avšak budem pokračovať vo vysokoškolskom štúdiu II. stupňa. Aké sú moje povinnosti voči VšZP?
Zobraziť odpoveď
V zmysle zákona o zdravotnom poistení č. 580/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov je potrebné si plniť oznamovacie povinnosti do ôsmich dní odo dňa skutočnosti.
Na pobočku VšZP doručte kópiu dokladu o absolvovaní štátnej záverečnej skúšky I. stupňa vysokej školy. Po zápise na II. stupeň doručte na pobočku VšZP potvrdenie o štúdiu II. stupňa. V období medzi ukončením bakalárskeho študijného programu a zápisom na magisterský alebo inžiniersky študijný program, ak po sebe nadväzuje, sa považuje poistenec za nezaopatreného a je za neho platiteľom štát.
VieraPopluharova
20.07.10,06:39
Nazdar, chcel by som sa spýtať ohľadom nahlasovania po Bc štátniciach, konkrétne či je potrebné hlásiť sa na nejaký úrad (práce, zdravotná....) aj keď pokračujem ďalej v štúdiu? vdaka za všetky odpovede
:)

Pre VS po ukonceni Bc studia s pokracovanim na Mgr. studium:
Nik sa nemusí požiadať o zaradenie do evidencie nezamestnaných, tam problém nie je. Student nie je v súčasnosti študent, tým sa stane až po prijatí na 2.stupeň vysokoškolského štúdia a preto zaň nik neplatí zdravotné poistenie.Štát platí zdravotné poistenie za fyzickú osobu, ktorá je nezaopatrené dieťa a ktorá je študent a podmieňuje platenie poistného nepresiahnutím štandardnej doby štúdia. Štát platí zdravotné poistenie aj za osoby, ktoré sú vedené v registri uchádzačov o zamestnanie.
Keďže momentálne nie je študent alebo sa zaeviduje ako uchadzač o zamestnanie a štát bude za neho platiť poistné, alebo si poistné musí platiť sam .

V celom systéme sociálneho zabezpečenia vzniklo rozčlenením VŠ štúdia na bakalárske a magisterské/inžinierske isté legislatívne nedoriešené vákuum v tom období, kedy bakalár urobí štátnice, ale ešte nezačne študovať druhý stupeň. Stretla som sa v praxi s tým, že rôzne pobočky sociálnej poisťovne, zdravotných poisťovní a úrady práce mali iné podmienky a inak si zákon vykladali - podaktoré čerstvých bakalárov evidovali, podaktorí nie s argumentom - "veď ste študenti".
Preto bude najlepšie, zájdete na príslušné inštitúcie podľa Vášho bydliska a osobne skonzultuje ďalší postup.


Pre VS po ukonceni Mgr. studia, alebo Ing. studia :
So sociálnym poistením nebudú žiadne problémy (po ukončení štúdia nevzniká automaticky povinné sociálne poistenie) a nemusí sa ani obávať, že sa nezapočíta doba štúdia do doby poistenia. Skutočnosť je taká, že všetkým študentom sa od roku 2004 nezapočíta doba štúdia do doby dôchodkového poistenia a štúdium pred rokom 2004 sa im započíta do doby dôchodkového poistenia.
Iná vec je so zdravotným poistením, pretože bol niekolko dní dobrovoľne nezamestnany, a preto musí zaplatiť poistné sam. Odporúčam zájsť na príslušnú zdravotnú poisťovňu a dohodnúť spôsob zaplatenia dlžneho poistného.
Tohocasu
20.07.10,08:05
dakujem za odpoved! :)

IVKA: snazil som sa to najst cez statnice alebo Bc, ale nenaslo mi nic k teme... :( ale nabuduce sa budem viac snazit! :)