welwetinka
20.07.10,09:20
Dobry den,
potrebovala by som poradit ohladom fakturacie pre cesku firmu-neplatca DPH. Fakturujeme dodavku a montaz parkiet -budova je na Slovensku. Fakturujem to bez DPH kedze sa jedna o tovar, kt. nie je pevne zabudovany do stavby a odberatel je z CR a nie je platcom DPH? Alebo zeby s DPH??? Uz mam v tom zmatok :o( Dakujem.
zuzanaIII.
20.07.10,07:51
Ja si myslim, že ste vykonali službu, ktorá sa vzťahuje na nehnuteľnosť a preto by som použila §16 ods. 1 - takže by som to fakturovala s DPH. Tam sa neposudzuje kto je odberateľom služby, ale kde sa nehnuteľnosť nachádza.
Tamila
20.07.10,08:03
Miesto dodania služby je na Slovensku - fa s DPH ako píše zuzanaIII.
Aj tovar zostal na Slovensku - § 17 ost. 1) - fa s DPH.
welwetinka
20.07.10,08:09
:o) dakujem moc!
m.lujza
27.08.10,10:58
Ahojte, pokúšam sa zistiť, či sa jedná o službu vzťahujúcu sa na nehnuteľnosť:

Ide o vykonanie opravy poruchy na vzdušnom elektrickom vedení a rozvádzači, ktoré sú súčasťou zariadenia staveniska firmy SK umiestnenom na Slovensku. To vzdušné vedenie a rozvádzač slúžia na zabezpečenie dodávky elektriny na stavbe. Sú tam postavené do zeme, ale nie sú zo zemou spojené betónovým základmi. Po dokončení stavby sa toto vedenie a rozvádzač odstránia.

Službu objednala česká firma CZ (pretože jej pracovník poruchu na vedení spôsobil) u slovenskej firmy F.

Bude firma F fakturovať opravu firme CZ v tomto prípade ako službu podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH, teda s DPH?
Katarína Cigánová
27.08.10,13:14
Podľa poradcu - výklad zákona o DPH hovorí k §16 ods 1 toto :
Služby , ktoré sa viažu k nehnuteľnosti sa zdaňujú v tom štáte , kde sa nehnutelnost nachádza. Medzi tieto služby patrí najmä nájom nehnuteľnosti , ubytovacie služby , služby zamerané na prípravu a koordináciu stavebných prác , služby architektov , realitných maklérov , znalcov , stavebného dozoru a taktiež služby , ktoré bezprostredne súvisia s využitím pozemku . - toľko citát .
Takže priklánam sa k názoru , že v tvojom prípade je to služba podla §16 odst. 1 .
m.lujza
29.08.10,12:02
dakujem za radu
adabirk
02.09.10,05:54
- niečo na doplnenie ohľadom služieb vzťahujúcich sa na nehnuteľnosť:

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/3108_upratovanie.pdf