lubenka19
20.07.10,09:21
Dobrý deň, dňa 11.3.2010 sme obdržali faktúru za mandátne služby z ČR. Túto faktúru sme vrátili s výpoveďou zmluvy, ešte v marci 2010. Po jednaniach s českou firmou sme sa nakoniec rozhodli stornovať výpoveď zmluvy. Česká firma nám zaslala túto faktúru znova naspäť. Keďže dátum dodaniana faktúre je 26.2.2010 a faktúra nám znova došla 16.7.2010 - predpokladám, že musím spraviť dodatočné daň.priznanie na výstup za 2/10 a vstup 7/10.Správne?? Ďalšia otázka je aký kurz mám použiť, faktúra je vystavená v českých korunách. Použiť kurz z 26.2.2010 na obidve dane??? Ďakujem
DušanČ
20.07.10,08:06
Z môjho pohľadu sú tu 2 možnosti. Pokiaľ chceš mať účtovníctvo
úplne v poriadku, pokúsil by som sa dohodnúť s dodávateľom služby, vzhľadom na okolnosti, aby zaslal novú fa s dátumami korešpondujúcimi obdobie, kedy Ti bola fa znovu zaslaná. Im by to
problém nemalo robiť, lebo o DPH neúčtovali, len by si museli preúčtovať fa z februára do júla. Je pravdepodobné, že to nebudú chcieť urobiť. V tom prípade sa tiež v podstate nič nedeje. Keďže účtuješ aj o dani na vstupe aj na výstupe, vplyv
na daňovú povinnosť je nulový, netreba robiť ani dodatočné daňové priznanie. Dôležité bude ošetriť faktúru dátumom, kedy bola skutočne prijatá (16.07.), najlepšie prezentačným razítkom. Kurz DUÚP by som dal 16.07. a kurz pre DPH 26.02. Problém tu vzniká len v súvislosti s § 19, ods. 2, podľa ktorého daňová povinnosť tu vzniká, pokiaľ ste faktúru spočiatku neuznali, do konca tretieho kalendárna mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služby dodaná. Podľa toho
by bola daňová povinnosť najneskôr 31.05. Celý prípad by som v tom prípade ošetril oficiálnymi zápismi, ktoré by eliminovali zákonnú povinnosť. Inak by hrozil postih za nepriznanie dane
najneskôr za máj 2010.