joseph0307
20.07.10,10:36
Ahojte PORAĎÁCI,

viem, že na porade je o tom popísané dosť, ale nenašiel som odpovede na všetky moje otázky ohľadom kratšieho pracovného času.
Momentálne sa chystáme zamestnať pracovníka, ktorý je poistený v inom štáte EÚ. Pracovník bude pracovať na kratší pracovný čas. Nakoľko sme ho už zamestnali, prihlásili na sociálnu poisťovňu a chceli prihlásiť na zdravotnú poisťovňu, lenže tam nám bolo povedané, že sa musí odhlásiť v štáte EÚ, kde je prihlásený (formulár E104). Nakoľko neviem aký dátum odhlásenia mu tam dajú, pričom pracovný pomer sme mu uzavreli už 12.07.2010 a ako som už spomínal prihlásili na sociálnu poisťovňu.
Otázka 1: Bude problém, ak ho na zdravotnú poisťovňu prihlásim neskôr, teda pracovný pomer vznikol 12.07.2010 a on mi donesie tlačivo, kde bude ohlásený napr. 20.07.2010 a ja ho v ten deň prihlásim na zdravotnú??? Ako mám postupovať?

Otázka 2: Má normálne nárok na dovolenku, sviatky, OČR, PN-ky pri kratšom pracovnom čase ako zamestnanec na TPP, len sa mu to prepočítava z toho kratšieho pracovného času?
Príklad: Kratší pracovný čas na 20 h/týždeň, denne to je 4 hodiny pri hodinovej sadzbe 1,768. výpočet dovolenky - 1 deň dovolenky * 4 * 1,768 = 7,072 € za jeden deň, správne?

Otázka 3: Taktiež ho prideliť do skupiny náročnosti práce?
Príklad: 1,768 €/h x 1. skupina (1,2) = 2,1216 €/h

Otázka 4: Má nárok pri tomto skrátenom pracovnom čase na 4 týždeň dovolenky (ak preukáže odpracované roky, 5 týždňov), alebo sa mu to kráti na polovicu? Koľko musí odpracovať, aby mal nárok na dovolenku?

Otázka 5: Ako je to so zdravotným poistením? Nakoľko pracuje iba na kratší pracovný čas, bude v ročnom zúčtovaní doplácať, ak zamestnávateľ za neho nezaplatí zákonom stanovenú výšku?

Otázka 6: Je možné pracovať na skrátený pracovný čas iba 1 h/týždeň? Ako je to s náhradami, dovolenkami a podobne? Koľko musí odpracovať, aby mal nárok na dovolenku a ostatné náležitosti? Ide o odborného zástupcu pri predmete podnikania.

Prosím vás o odpovede. Vopred veľká vďaka.
Prajem vám pekný deň.
mzdarka renca
20.07.10,16:52
Ahojte PORAĎÁCI,

viem, že na porade je o tom popísané dosť, ale nenašiel som odpovede na všetky moje otázky ohľadom kratšieho pracovného času.
Momentálne sa chystáme zamestnať pracovníka, ktorý je poistený v inom štáte EÚ. Pracovník bude pracovať na kratší pracovný čas. Nakoľko sme ho už zamestnali, prihlásili na sociálnu poisťovňu a chceli prihlásiť na zdravotnú poisťovňu, lenže tam nám bolo povedané, že sa musí odhlásiť v štáte EÚ, kde je prihlásený (formulár E104). Nakoľko neviem aký dátum odhlásenia mu tam dajú, pričom pracovný pomer sme mu uzavreli už 12.07.2010 a ako som už spomínal prihlásili na sociálnu poisťovňu.
Otázka 1: Bude problém, ak ho na zdravotnú poisťovňu prihlásim neskôr, teda pracovný pomer vznikol 12.07.2010 a on mi donesie tlačivo, kde bude ohlásený napr. 20.07.2010 a ja ho v ten deň prihlásim na zdravotnú??? Ako mám postupovať?
Normálne ho do poisťovní prihlásiš s dátumom 12.7.2010.

Otázka 2: [I]Má normálne nárok na dovolenku, sviatky, OČR, PN-ky pri kratšom pracovnom čase ako zamestnanec na TPP, len sa mu to prepočítava z toho kratšieho pracovného času? samozrejme
Príklad: Kratší pracovný čas na 20 h/týždeň, denne to je 4 hodiny pri hodinovej sadzbe 1,768. výpočet dovolenky - 1 deň dovolenky * 4 * 1,768 = 7,072 € za jeden deň, správne? v podstate áno, ale dovolenka sa prepláca priemernou hodinovou mzdou

Otázka 3: Taktiež ho prideliť do skupiny náročnosti práce?
Príklad: 1,768 €/h x 1. skupina (1,2) = 2,1216 €/h samozrejme

Otázka 4: [I]Má nárok pri tomto skrátenom pracovnom čase na 4 týždeň dovolenky (ak preukáže odpracované roky, 5 týždňov), alebo sa mu to kráti na polovicu? Koľko musí odpracovať, aby mal nárok na dovolenku?ak pracuje klasicky po - pi , tak výmera dovolenky je buď 4 týždne, alebo 5 týždňov, veď nakoniec jeho jeden deň dovolenky nie je ako pri plnom úväzku 8 hod., ale 4 hod.

Otázka 5: [I]Ako je to so zdravotným poistením? Nakoľko pracuje iba na kratší pracovný čas, bude v ročnom zúčtovaní doplácať, ak zamestnávateľ za neho nezaplatí zákonom stanovenú výšku? zamestnávateľ predsa zaplatí zákonom stanovenú výšku s prihliadnutím na jeho pracovný úväzok

Otázka 6: [I]Je možné pracovať na skrátený pracovný čas iba 1 h/týždeň? Ako je to s náhradami, dovolenkami a podobne? Koľko musí odpracovať, aby mal nárok na dovolenku a ostatné náležitosti? Ide o odborného zástupcu pri predmete podnikania. môže

Prosím vás o odpovede. Vopred veľká vďaka.
Prajem vám pekný deň.
odpovede v texte
Janurka
21.07.10,17:20
Mám otázku k tejto téme. Je správne, keď je v otázke č. 3 pri výpočte použitý minimálny mzdový nárok 1,7680? Neplatí tento nárok pri 40 hodinovom prac. čase?
Zuzy
22.07.10,08:20
Mám otázku k tejto téme. Je správne, keď je v otázke č. 3 pri výpočte použitý minimálny mzdový nárok 1,7680? Neplatí tento nárok pri 40 hodinovom prac. čase?

Ešte k tej otázke č. 3, 1. stupeň je 1,0 takže netreba násobiť, až 2. stupeň je 1,2
joseph0307
22.07.10,10:04
Ospravedlňujem sa za preklep, tam by malo byť 1,2 ako 2. stupeň. Nakoľko je to garant, tak by som ho možno priradil až na 3. stupeň = 1,4. Čo vy na to???
joseph0307
22.07.10,10:05
Inak ďakujem za odpovede.
joseph0307
22.07.10,10:06
A ešte jedna otázka, sú nejaké sankcie za oneskorené prihlásenie na zdravotnú poisťovňu???
topper1
06.12.10,05:21
Ahojte,

kráti sa minimalny vymeriavaci základ pre zdravotné poistenie uväzkom? ďakujem
katka50
06.12.10,05:24
Ahojte,

kráti sa minimalny vymeriavaci základ pre zdravotné poistenie uväzkom? ďakujem
Áno.
Gabhus
06.12.10,13:54
Pridám aj ja otázku: Prípad ako popísaný vyššie, ale u toho istého zamestnávateľa by vykonával na dohodu aj iné práce. Na dohodu - iná práca ako v zmluve - môže mať úväzok napr. 60 hodín mesačne a mzdu 50 eur? Zdá sa mi to málo, ale je to úplne nenáročná práca - vkladanie do obálok - konateľ chce takú mzdu.
rodina1
06.12.10,14:08
Pridám aj ja otázku: Prípad ako popísaný vyššie, ale u toho istého zamestnávateľa by vykonával na dohodu aj iné práce. Na dohodu - iná práca ako v zmluve - môže mať úväzok napr. 60 hodín mesačne a mzdu 50 eur? Zdá sa mi to málo, ale je to úplne nenáročná práca - vkladanie do obálok - konateľ chce takú mzdu.
Vkladanie do obálok - zrejme by išlo o opakovanú činnosť a v takomto prípade by pripadala do úvahy Dohoda o pracovnej činnosti. Na túto dohodu možno maximálne odpracovať týždenne 10 hodín, takže tých napr. 60 hodín by bolo porušením ustanovení Zákonníka práce § 228a. Mzda - teda odmena na dohodu o pracovnej činnosti nie je limitovaná.
Gabhus
08.12.10,12:02
Ďakujem.:)
mzdarka renca
08.12.10,12:16
Pridám aj ja otázku: Prípad ako popísaný vyššie, ale u toho istého zamestnávateľa by vykonával na dohodu aj iné práce. Na dohodu - iná práca ako v zmluve - môže mať úväzok napr. 60 hodín mesačne a mzdu 50 eur? Zdá sa mi to málo, ale je to úplne nenáročná práca - vkladanie do obálok - konateľ chce takú mzdu.

- uväzok sa v prac. zmluve dohodne na týždeň, nie na mesiac, v tvojom prípade to bude 15 hod./týždeň

- dohodnutá mzda musí byť minimálne vo výške minimálnej mzdy, ktorá zodpovedá skrátenému úväzku

- ak má aj dohody, okrem toho, že bude mať prac. zmluvu, tak si to nahraj do softu ako súbežné prac. pomery, aby ti na každý zmluvný vzťah samostatne vykazoval soft poistné do SP a daň-základ dane z každého zmluvného vzťahu počítalo ako jednu.
Gabhus
08.12.10,15:15
Ďakujem:)