dabratranec
20.07.10,11:09
Zdravím,
na priloženom obrázku preklady.pdf je strop uložený nad všetkými oknami a dverami "len" na dvoch prekladoch. Túto možnosť potvrdzuje aj priložený technický list.pdf kde sa dole píše že do statického výpočtu sa započítavajú len tie preklady na ktorých je stropná konštrukcia uložená. To že sú tam "len" dva preklady nie dôsledok prehnaného šetrenia ale je to kvôli plynulému navdviazaniu na izoláciu ktorú Heluz vkladá do drážok na ostení okien a dverí. Mám tak trošku obavu že tie dva preklady sú na hranici únosnosti. Pomohlo by podľa Vás dať na spodok vencovej výstuže nad oknami a dverami povedzme 2x14 prút čo by malo vytvoriť akýsi ďalší preklad a odľahčiť tak tým dvom prekladom? Predpokladám že tie preklady by mali byť podstojkované pokiaľ stropná zálievka úplne nevyzreje.
ciners
20.07.10,10:06
Tazko to povedat, to by bolo treba spocitat.
Ten detail kreslil nejaky trulo od konstrukcii, ti vidia len izolaciu, ale to, ze to nema na co polozit, to ho netrapi. Ten detail treba zmenit, izolacia zvonka a ostenie a nadprazie mozete olepit 2cm izolaciou, aby okno bolo ok. Riesenia su rozne, toto mi pride fakt divne.
220870
20.07.10,10:27
Podľa tohto nemôžete ukladať strop toto sú len všeobecné informácie.
alltracboy
20.07.10,11:24
ked sa ten strop zaleje betonom tak vznikne celistva doska a to ze nad oknami je to ulozene na 140mm nemoze vadit. ved nemas okno po celej dlzke muru. mimo okna je beton do polovice muru.
andiablo
20.07.10,11:25
no ja neviem. Ale ja tam vidím štyri preklady nakreslené veru a medzi nimi je izolácia. Máš tam napísané, že preklady sú nosné. Tak ich môžeš v kľude zaťaiž predpísaným zaťažením, ktoré je dané. Odčítaš si ho z diagramu alebo si ho nájdeš v špecifikácii výrobku.
No a k tým prútom: dávajú sa čo ja viem len pri ytongu popod okná o dve rady nižšie a pri určitej dĺžke okna. No Tie preklady ti to v poho unesú. A ta izolácia je tam hlavne preto aby ti nevznikal tepelný most. Keby si to dolial betónom ako chceš tak ti tam pôjde chlad a bude ti to aj pekne rosiť na novostavbe.
ciners
20.07.10,12:00
Tie preklady a keramicke stropy vseobecne su odladene a ked si spocitas zatazenie, tak to presne akurat vide, nie su tam nejake rezervy na sachovanie. Ten detail je vseobecny, pre vacsie rozpony zly.
radek666
20.07.10,12:12
Tie preklady a keramicke stropy vseobecne su odladene a ked si spocitas zatazenie, tak to presne akurat vide, nie su tam nejake rezervy na sachovanie. Ten detail je vseobecny, pre vacsie rozpony zly.

Od cca akých rozponov je ten detail zlý. Ako by si to teda riešil ty??? dal by si z vnútornej strany 3 preklady potom polystyrén a na kraj z vonkajšej strany jedem preklad? Potom nosník by si uložil na 3 preklady čiže nad oknom by bola dĺžka uloženia prekladu 20 cm a aj na druhej strane nosníka 20 cm ???
ciners
20.07.10,12:49
Od cca akých rozponov je ten detail zlý. Ako by si to teda riešil ty??? dal by si z vnútornej strany 3 preklady potom polystyrén a na kraj z vonkajšej strany jedem preklad? Potom nosník by si uložil na 3 preklady čiže nad oknom by bola dĺžka uloženia prekladu 20 cm a aj na druhej strane nosníka 20 cm ???

Prva vec je ulozenie. Nosnik stropu sa uklada na nejaku uloznu dlzku, ak mi toto funguje, idem dalej. Spocitam si liniove zatazenie na ten preklad, to jest na meter bezny. Pozriem do tabuliek unosnost jedneho prekladu. Vydelim zatazenie unosnotou jedneho prekladu a dostanem pocet prekladov, kolko treba. Netreba zabudnut zahrnut vyssie podlazia, ak existuju. Netreba to navrhovat len tak nachlp, ale nie kvoli strachu, ale kvoli tomu, ze ked budem mat ten dom 50rokov a casom budem chciet cosi menit, tak nach tu moznost mam v tych rezervach, co sa nadava predimenzovanie. Ludia si kludne po 20 rokoch zmyslia, ze chcu o podlazie viac. A teraz ako, ked dom je navrhnuty na chlp? Volil by som to tvoje riesenie, 3preklady, polystyren a preklad zvonka alebo 4 preklady a polystyren zvonka. Ak tam mam dat podla tohto detailu 2 preklady, ktore nic nenesu,tak to mozem zrovna cele vyplnit polystyrenom, je lacnejsi a budem to mat lepsie izolovane.
vladoziak
20.07.10,16:28
ja som vsetky prefabrikaty nad oknami nahradil klasickym ZB prekladom,je to lacnejsi a urcite aj lepsie
dabratranec
21.07.10,06:14
Otázka z iného "súdku". Strmene vo vencoch slúžia aj na niečo iné ako na to aby sa vencové prúty "nerozbehli" pri betónovaní? Totižto mám na projekte veniec aj nad nosnými priečkami. Keďže mám na vnútorných nosných múroch položené stropné nosníky babrať sa tam so strmeňmi a ešte ich viazať k prútom je sadomaso. Chceme tam dať iba tie prúty a priviazať ich k nosníkom (ich výstuži). Po obvode budiš, tam to až taký problém nie je. Iba sa tam vloží vyviazané železo, pospája sa a je to. Čo vy na tie strmene?
dabratranec
21.07.10,06:22
[QUOTE=ciners;1458396]Prva vec je ulozenie. Nosnik stropu sa uklada na nejaku uloznu dlzku, ak mi toto funguje, idem dalej. Spocitam si liniove zatazenie na ten preklad, to jest na meter bezny. Pozriem do tabuliek unosnost jedneho prekladu. Vydelim zatazenie unosnotou jedneho prekladu a dostanem pocet prekladov, kolko treba.

Ten výpočet je logický, tabuľkové údaje únosnosti prekladu sú známe, ale mám tam jednu neznámu - čo to zaťaženie? Myslím si že zaťaženie=samotná tiaž stropu + ďalšie dovolené zaťaženie. Budem zalievať strop Premac - 24cm.
ciners
21.07.10,20:29
Otázka z iného "súdku". Strmene vo vencoch slúžia aj na niečo iné ako na to aby sa vencové prúty "nerozbehli" pri betónovaní? Totižto mám na projekte veniec aj nad nosnými priečkami. Keďže mám na vnútorných nosných múroch položené stropné nosníky babrať sa tam so strmeňmi a ešte ich viazať k prútom je sadomaso. Chceme tam dať iba tie prúty a priviazať ich k nosníkom (ich výstuži). Po obvode budiš, tam to až taký problém nie je. Iba sa tam vloží vyviazané železo, pospája sa a je to. Čo vy na tie strmene?

Strmene prenasaju smykove sily, to tam nie je na to, aby sa ta vystuz nerozbehla.
mimotemy vcera som mal zazitok, o ktory sa musim podelit. pridem na stavbu a panko sa ma pyta, ci do toho prekladu nad oknom,co je este zasalovany mali dat zelezo...ze ten murar co mu to robil to len zalial betonom, ze tam zelezo netreba :D teraz mi povedzte,co sa da na toto mudre povedat? :D
ciners
21.07.10,20:32
[QUOTE=ciners;1458396]Prva vec je ulozenie. Nosnik stropu sa uklada na nejaku uloznu dlzku, ak mi toto funguje, idem dalej. Spocitam si liniove zatazenie na ten preklad, to jest na meter bezny. Pozriem do tabuliek unosnost jedneho prekladu. Vydelim zatazenie unosnotou jedneho prekladu a dostanem pocet prekladov, kolko treba.

Ten výpočet je logický, tabuľkové údaje únosnosti prekladu sú známe, ale mám tam jednu neznámu - čo to zaťaženie? Myslím si že zaťaženie=samotná tiaž stropu + ďalšie dovolené zaťaženie. Budem zalievať strop Premac - 24cm.

Zatazenie treba spocitat plosne na meter stvorcovy stropu-tiaz stropu, tiaz podlahy a zatazenie od osob, nabytku,priecok (to je dane normou podla toho,o aky priestor sa jedna) potom treba odmerat z akej zatazovacej sirky prebera ten preklad zatazenie. To plosne prenasobit zatazovacou sirkou a dostanete liniove zatazenie na preklad. Ked uvazite plosne 12kN/m2, to je taka klasika v obytnych budovach.