USS
20.07.10,15:52
zdravím vsetkych,
mam dilemu, nieco na tom bude, ked v TV hlasali info ze na zapade je velmi rozsirene byvanie v najomnych resp. prenajatych bytoch aj ked maju ludia dost penazi, naproti tomu na slovensku ze az 99% ludi vlastni nehnutelnost pri nasich zarobkoch, co je vyhodnejsie ? nemam na kupu bytu a cakat kym nasetrim, resp. spoliehat sa na uver sa neda donekonecna. Pri troche predstavivosti si viem predstavit,ze by som dokazal zit v prenajme aj cely zivot, viem nebude to moje ale ked si vyberiem spravny byt najlepsie v novostavbe, splatky budu +- vo vyske splatky hypoteky

Pre: okamzite byvanie
-nemusim sa bat ked nebudu peniaze ze pridem o byt, resp. jednoduchsie hladanie nahradneho byvania a ak nie(zaloha - rodicia)
-urcite po nejakych dlhych rokoch moznost odkupenia-samozrejme zalezi od zmluvy
-je to nove

Proti:nebude to moje - ak nebude moznost odkupit,moznost castejsieho stahovania

Ak mozem poprosit o relevantne vase nazory a postrehy
dakujem
iv@n
20.07.10,15:08
u nás je silná tradícia bývania vo svojom, nefunguje tu sťahovanie za prácou, väčšina ľudí prežije svoj život tam kde sa narodila alebo skončila školu/vojnu.
pre kúpu hovorí napríklad prepočet, ked sa nájom blíži k sume za hypo, tak väčšina ľudí zvolí platiť za hypo, za rovnakú sumu na konci po 15-30rokoch platenia máš v prípade hypo ten byt vo vlastníctve.
Brčo
20.07.10,16:01
Robim v UK(Londyn) 3 roky-stahoval som sa 7 krat-tu je to uplne bezna vec.
Poznam tu ludi-cele rodiny z USA,Taliansko,Juzna Afrika-ktory byvaju v podnajme-domy i byty cele roky.Kazdy si musi zvazit,co je pre nho vyhodnejsie...

Najom pre:-flexibilita-ked zmenis pracu,mozes sa prestahovat za nou,alebo zly sused:)
-nemas starosti,ked sa ti nieco pokazi-zavolas majitelovi
-mozes si skusit niekolko stylov-dom,byt atd.,nez zainvestujes do svojho
proti:-mozes dostat tiez vypoved,aj ked sa ti paci,musis ist dalej
-co das do najmu za 20-30 rokov,mozes mat svoj vlastny byt,dom

Kupa pre:-je to tvoje,nikomu neplatis do vrecka
-mozes za par rokov predat a zarobit(alebo prerobit)
proti:-vsetky opravy a udrzbu platis ty
-je zlozitejsie predat a prestahovat sa za pracou(nebodaj zly sused:()
-mas na krku noz od banky na 20-30 rokov a cakas,ako ti zdvihnu uroky a ci budes mat dostatocny prijem.Ja osobne si to neviem predstavit.....
kamoska1
20.07.10,19:59
Ja prenajimam byt,teraz mi odchadzaju najomnici,lebo si zobrali uver a kupuju si rodinny dom.Inak môj nazor je taky,že svoje je svoje.Neviem si predstaviť,ako rodina by sme sa museli každu chvilu sťahovať.
hubatá
24.07.10,09:42
V podnájme nikdy nemôžeš mať svoj domov, ani si naplánovať rodinu, nemáš istotu koľko budeš platiť, cenu bývania si určuje majiteľ a nie ty. Vždy na tebe prenajímateľ musí len zarobiť, byť ziskový. Ak si byt prenajímaš aj s nábytkom, určite nie je nový, bohvie koľko ľudí pred tebou ho už používalo. A ak si ty kúpiš nový nábytok - tak čo ak majiteľ nájde podnájomníka ktorý mu dá viac? Teba vyhodí aj s nábytkom a ten ti do nového bytu už nemusí zasa pasovať. Každé sťahovanie niečo stojí. Ak to zrátam tak za tie peniaze môžeš splácať úver nie?
arizona
24.07.10,10:14
Myslím,že u nás bývanie v prenájmoch nemá až takú veľkú tradíciu, ako inde vo svete.
V prenájme žijú skôr študenti, či mladé rodiny, ale aj to sa vždy berie ako dočasné riešenie .

Nevýhody prenájmu:
-nikdy si človek nie je istý , do kedy bude môcť v tom prenájme bývať, ako sa majiteľ rozhodne do budúcna

-často sú problémy ohľadom platenia nájmu, či energií , aj tu na Porade sa často spomínajú také príhody, že prenajímatelia neférovo pýtajú nedoplatky, bez toho, aby predložili vyúčtovanie, či iný doklad.
Napraviť by to mohli snáď kvalitne vypracované zmluvy, ale to by musela byť ochota na oboch stranách...

-prenájom sa nikdy nedá prerobiť podľa vlastných predstáv o bývaní

- prenájmy sú u nás veľmi drahé, ked si to človek preráta, je výhodnejšie platiť každý mesiac pôžičku za vlastné bývanie, ako za predražený prenájom
Výhody prenájmu :
-okamžité bývanie bez väčších vstupných investícií
-menej starostí o opravy, rekonštrukcie a pod.
- možnosť odísť, ak sa mi nepáči

Výhody vlasného bývania:
- je to moje, prispôsobujem si stále vlastným potrebám
- cítim sa tu doma
- platím za to, čo spotrebujem (môžem si to regulovať)

Nevýhody :
- vysoká vstupná investícia, alebo dlhoročné zadľženie
- ak po čase zistím, že nie som spokojná, ťažko sa odchádza,hlavne, ak sa jedná o RD.
-opravy ,hlavne pri staršom bývaní sú dosť finančne náročné
verkaz
24.07.10,12:58
Myslím si, že je výhodnejšie kúpiť byt. To čo dáš mesačne za prenájom dáš aj na splátku hypotekárneho úveru a máš svoj byt. V prípade, že by sa stalo, že by si nemal na splátku banke, dá sa dohodnúť odklad. Toto je ale môj názor.
jar88
24.07.10,14:12
Veľmi aktuálna úvaha USS. Hlavne teraz v tejto dobe a naviac, ak sa jedná o Bratislavu a okolie do 30 až 50 km.
V dnešnej dobe, je kúpa bytu a dokonca na úver, to najhlúpejšie riešenie bývania, aké je možné.
No a ak sa pozeráme na kúpu bytu, ako na investíciu, tak v dnešnej dobe, je to po kúpe luxusného auta a drahom bytovom zariadení, tretia najhlúpejšia investícia, ak neberieme do úvahy cenné papiere a odložené peniaze v banke.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Všetky rozumné a logické argumenty, hovoria v prospech nájomného bývania a vlastný byt je len hlúpy Slovenský sentiment. Dokonca veľmi drahý a nebezpečný sentiment. Banka nie je charita a každá dohoda niečo stojí. Nedaj bože odklad splátok.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Časom, ak náhodou zlacnejú byty, zlacnejú aj nájmy. Nikdy v budúcnosti nebude stáť mesačný nájom toľko, ako splátka hypoteky. To že sa nájom plus služby spojené s bývaním blížia splátke úveru, je dočasná anomália, lebo je veľká potreba bývať. Časom bude prebytok bytov a nájom pôjde rapídne dole.
(proti Breznu nič nemám a ani som nereagoval na príspevok od verkaz)
verkaz
24.07.10,15:07
Jar88 - nepoznám pomery v Bratislave, ja som vyslovila len môj názor a vychádzam z praxe u nás.