dalilada
21.07.10,07:15
O účtovaní DPH a faktúr vystavených na prijatú platbu je tu už popísané veľa, ale nenašla som, ako v MRP win JÚ evidovať nasledovné:

1. Dodávateľom vystavená fa na základe prijatej platby s rozpisom DPH - daňový doklad pre účely DPH - fakturácia v hodnote prijatej platby, k úhrade 0.

2. Pri dodaní tovaru (v lehote do 15 dní) vystavuje dodávateľ ďalšiu fa rovnako s rozpisom DPH, na ktorej odpočíta zdaniteľné plnenie z bodu 1 - výsledná suma je 0.

Neviem aký správny postup zvoliť v prepojení s peňažným denníkom a knihou prijatých fa:

ak zaevidujem fa z bodu 1 ako zálohovú fa, čo z pohľadu účtovníctva aj je, tak mi neberie DPH do odpočítania - ako ju teda evidovať?
ako evidovať ostrú fa? nebudem v nej už dph riešiť a označím ako MIMO DPH?
Ďakujem za rady.:confused:

Mne to vychádza, že obe si zaevidujem ako ostré. Aby som mala prepojenie s peň. denníkom tak 1. faktúru si uhradím cez knihu prijatých fa (nebude vadiť, že na úhradu je 0?, tým pádom predbieha dátum úhrady dátum vystavenia fa) a konečná fa bude mať DPH MIMO a odpočítanú zálohu - takže bude nulová - bude slúžiť len ako účt. evidencia, čo vy na to?
dalilada
21.07.10,05:38
Mne to vychádza, že obe si zaevidujem ako ostré. Aby som mala prepojenie s peň. denníkom tak 1. faktúru si uhradím cez knihu prijatých fa (nebude vadiť, že na úhradu je na fa 0?, tým pádom predbieha dátum úhrady dátum vystavenia fa) a konečná fa bude mať DPH MIMO a odpočítanú zálohu - takže bude nulová - bude slúžiť len ako účt. evidencia, čo vy na to?
Tamila
21.07.10,06:24
Nedávala by som mimo DPH. Ja by som urobila nasledovné:
1. zapísala by som do knihy fa zálohovú fa aj s DPH - nárok na odpočet- príklad
100 + 19 = 119
2. ostrá fa - zapísala by som dodanie aj odpočítanie zálohy a vyšla by nulová DPH aj nulová úhrada - príklad :
dodanie tovaru 100 daň 19 = spolu 119
odpočet zálohy -100 daň -19 = spolu -119
základ dane 0 daň 0 = k úhrade 0

Zaujímal by ma aj ďalší názor.
dalilada
21.07.10,08:01
:)Vlastne máš pravdu, DPH sa vynuluje a súhlasí to s prijatou faktúrou. Tak s mi to páči.

A čo tá úhrada 1. fa - nie je to pritiahnuté za vlasy?
dalilada
21.07.10,08:59
:)Vlastne máš pravdu, DPH sa vynuluje a súhlasí to s prijatou faktúrou. Tak s mi to páči.

A čo tá úhrada 1. fa - nie je to pritiahnuté za vlasy?


Rovnako by som uhrádzala aj ostrú faktúru na zaplatenú zálohu (za ktorou už nenasleduje konečná fa), tak aby som mala prepojenie knihy fa a peňažného denníka.....???
Tamila
21.07.10,09:12
Rovnako by som uhrádzala aj ostrú faktúru na zaplatenú zálohu (za ktorou už nenasleduje konečná fa), tak aby som mala prepojenie knihy fa a peňažného denníka.....???
Myslíš dať k úhrade nula? Môžeš a nemusíš. Tak isto môže nastať situácia, že záloha je nižšia ako ostrá a zostáva tam suma k úhrade, ktorú zaúčtuješ do denníka.
dalilada
21.07.10,17:55
Myslíš dať k úhrade nula? Môžeš a nemusíš. Tak isto môže nastať situácia, že záloha je nižšia ako ostrá a zostáva tam suma k úhrade, ktorú zaúčtuješ do denníka.

Nie, myslela som, že by som normálne uhradila faktúru na zálohovú platbu v sume, v akej bola zaplatená záloha cez knihu faktúr, aby sa mi číslo faktúry prenieslo do textu v peň. denníku a "spárovala" sa mi kniha fa s peň. denníkom. Ale asi by bolo správne v peň. denníku zaúčtovať úhradu zálohy a faktúru zaevidovať s nulou k úhrade bez prepojenia evidencie fa a peň. denníka. Mne by sa páčilo to prepojiť kvôli prehľadnosti, ale nemá to časový súlad. Takže asi správne to prvé. Alebo existuje v MRP nejaká iná možnosť?:rolleyes: