Zuzana B.
21.07.10,08:12
Dobrý deň,
sme geodetická spoločnosť, zamestnávateľ prevodom zaplatil zamestnankyni členské v komore geodetov a kartografov spolu s poistným, faktúra o tom chýba, mám uznesenie z valného zhromaždenia, v ktorom sa určuje výška členského na rok 2010. Môžem si tento výdavok odpočítať od základu dane?
Tweety
21.07.10,06:15
Dobrý deň,
sme geodetická spoločnosť, zamestnávateľ prevodom zaplatil zamestnankyni členské v komore geodetov a kartografov spolu s poistným, faktúra o tom chýba, mám uznesenie z valného zhromaždenia, v ktorom sa určuje výška členského na rok 2010. Môžem si tento výdavok odpočítať od základu dane?
A je toto členské zamestnancov povinné?
janaGT
21.07.10,06:18
mohlo by to ísť sem:
§19/3 písm. n Zákon o DzP
n) členský príspevok vyplývajúci z nepovinného členstva v právnickej osobe zriadenej na účel ochrany záujmov platiteľa, do výšky 0, 5 promile z úhrnu zdaniteľných príjmov za bežné zdaňovacie obdobie, najviac však do výšky 66 387, 84 eura ročne,
Zuzana B.
21.07.10,06:28
Teraz som si overila u šéfa, že bez účasti v komore by nemohla používať overovaciu pečiatku. Vo firme pečiatku má iba šéf a ona. Za neprítomnosti šéfa overuje ona. Tým som chcela povedať, že je pre firmu dôležitá, takmer nevyhnutná s pečiatkou, čiže tento výdavok by som odpočítala od základu dane na základe uznesenia z valného zhromaždenia, v ktorom sa určuje výška členského na rok 2010.
Tweety
21.07.10,06:29
Teraz som si overila u šéfa, že bez účasti v komore by nemohla používať overovaciu pečiatku. Vo firme pečiatku má iba šéf a ona. Za neprítomnosti šéfa overuje ona. Tým som chcela povedať, že je pre firmu dôležitá, takmer nevyhnutná s pečiatkou, čiže tento výdavok by som odpočítala od základu dane na základe uznesenia z valného zhromaždenia, v ktorom sa určuje výška členského na rok 2010.
Takže je to klasický daňový náklad zamestnáv. - účet 548AÚ.
Zuzana B.
21.07.10,06:31
Áno, dakujem Tweety aj janeG!
promont maja
21.07.10,12:35
Poistenie sa v tomto prípade, týka nie osoby ( tak ako to bolo doteraz), ktorá platí členský príspevok do Komory geodetov a kartografov, ale ide o poistenie spoločnosti zo zodpovednosti za škodu spôsobenú ( a určite Vám prišiel poštou aj certifikát o poistení) pri výkone činnosti autorizovaných geodetov a kartografov a poistenia právnej ochrany ... čiže ak píšeš o povinnom členskom príspevku ( ten je zo zákona o Komore geodetov a kartografov, resp. jeho výška je odsúhlasená pre tento rok Valným zhromaždením zo dňa 26. 3. 2010), tak ti tu pre tento príspevok vznikajú 548-prevádzkové náklady, ale pri poistení spoločnosti ide, podľa môjho názoru, o náklady súvisiace s účtovaním na účte 568.
Rozalka
21.07.10,19:22
Členské v Komore geodetov sa netýka spoločnosti, ale vždy konkrétneho geodeta. Neviem, či to je možné posúdiť ako
výdavok podľa § 19/3 písm. n) Zákon o DzP.
Pre geodeta je tento príspevok povinný, ale on môže byť geodetom aj ako FO.
Nie som vnútorne zmierená s VOZD.
promont maja
22.07.10,04:20
V tomto príspevku zadávateľ témy spojil dva výdavky v jeden, nakoľko do marca 2010 ( schválenie spomínaným valným zhromaždením) sa tieto dva výdavky týkali jednej osoby a to konkrétneho autorizovaného geodeta.

1. Z hľadiska členského príspevku akotakého, ide o príspevok autorizovaného geodeta, teda v tomto prípade jedinca = zamestnanca. Tento na základe úspešných skúšok dostáva štatút " overovateľa" geodetických prác ( má okrúhlu pečiatku so znakom Slovenskej republiky), napr. geometrických plánov ... ide o zodpovednosť za konkrétnu prácu, pričom členstvo týchto autorizovaných geodetov a kartografov v Komore je povinné a ich zamestnávatelia, či firmy, nie sú členmi Komory.

2. Druhou zložkou je poistenie spoločnosti, či firiem, zo zodpovednosti za škodu zo zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone činnosti práve týchto autorizovaných geodetov a kartografov a poistenia právnej ochrany tejto spoločnosti. K tomuto poisteniu má každá jedna firma vlastný certifikát s uvedením na akú sumu má krytie ( v prepočte minimálne na cca 2 000 000 Sk) v súvislosti so vznikom prípadnej škody spôsobenou činnosťou tohto autorizovaného geodeta či autorizovaného kartografa, nakoľko na predmetnom valnom zhromaždení členovia Komory upravili ( svojím hlasovaním) nie predmet, ale "osobu", ktorá by mohla byť poškodená ... teraz je tou osobou nie autorizovaný geodet ale firmy, či zamestnávatelia.

... možno som to predtým nevysvetlila dostatočne ... či? ... pretože v tomto konkrétnom prípade je pravdou to, že takýto autorizovaný geodet je FO ( príspevok od Rozalky vyššie), a overovanie geometrických plánov a pod. nie je živnosťou ( jeden čas bolo ...) ale činnosťou podľa osobitného zákona ... a napr. takýto geometrický plán bez pečiatky, teda bez overenia autorizovaným geodetom je právne bezpredmetný ..., no tieto firmy sa bez činnosti autorizovaného geodeta či kartografa nezaobídu. Býva zvykom ( aj keď nie povinnosťou) určiť takéhoto autorizovaného geodeta či kartografa aj za zodpovedného zástupcu ... hoci zákon ( § 5 zákona 215/1995 Z. z.) požaduje v tomto prípade iba skončenie druhého stupňa vysokoškolského štúdia v odbore geodézia a kartografia a požadované tri roky praxe a nie oprávnenie na výkon autorizovaného geodeta či kartografa. Celé toto rozoberám preto, nakoľko mám takýto prípad ... kde zodpovedným zástupcom je tento autorizovaný geodet, ktorý je aj zamestnancom vykonávajúcim činnosti geodeta a kartografa, no nie je platený aj za činnosť autorizovaného geodeta ( túto činnosť vykonáva zadarmo) ... a v druhom prípade ide o zamestnaného zodpovedného zástupcu v odbore geodetických a kartografických činností, ale tento v tomto zamestnaní vykonáva iba činnosť autorizovaného geodeta a kartografa ( jeho týždenný pracovný fond je 2,5 hod, teda 0,5 hodiny denne). Ako by ste postupovali pri uznávaní ich členských príspevkov do Komory ... ide o náklady spoločnosti, či náklady tejto FO ako autorizovaného geodeta?
Rozalka
22.07.10,16:32
Ja sa na to pozerám takto: výdavok zaplatený za iného daňovníka .... nie je daňovým výdavkom spoločnosti.
Záleží od dokladu.
Možno som veľmi prísna, ale ak doklad znie na meno FO, v žiadnom prípade neuznám za výdavok firemný.