monika.hmirakova
21.07.10,12:01
Dobrý deň, mám otázku, viem, že sa to tu už preberalo,preberá, už druhý deň tu prehľadávam príspevky, ale radšej sa opýtam. čas sú peniaze :-) no som začiatočník, veľmi veľký a chcem si niečo ujasniť...
FO živnostník (platca DPH ale kupuje ako FO) od platcu DPH auto, na kúpnej zmluve je len súkromné meno kupujúceho, vzniká nárok na odpočet alebo by musel byť na zmluve aj IČO? DIČO ? Alebo keď je raz niekto platca DPH tak je a nevzniká možnosť "nebyť" pri kúpe niečoho bez ohľadu ktoré údaje sú na zmluve?
Auto nie je ešte prepísané. Ako majiteľ bude uvedená iná súkromná osoba, od ktorej to bude v podstate prenajímať. Je možné si odpočítať DPH (od 1.1.2010 platí aj pre kategóriu M1) a následne si uznávať nájomné ako náklad za to isté auto, ktoré bude využívať na podnikanie? asi nie, že? :confused:

Dúfam že to je zrozumiteľné, za odpoveď ďakujem

M.
globalpartner
21.07.10,10:22
No tak ako si sa obávala nie je to zrozumitelné:
1. Ako je mozné , ze niekto kto je platiteľ DPH je uvedený na zmluve ako súkromná osoba?? - to je vylúčené.
2. Ak bude na zmluve uvedená súkromná osoba (kupec??/ je tiez nemozné aby si odpočítal DPH!!

Inác pri prenájme je mozné uznávať náklad do podnikania včítane PHM ,a iné.

Po upresnení doplním
andreaS
21.07.10,10:31
treba si upresnit od koho vlastne auto kupujete... ci od sukromnej osoby (kt. je neplatca dph vzdy) alebo od podnikatela FO, kt. je platca... toto zavisi od toho, ci predavajuci mal auto zaradene v podnikani alebo nie...

ked budete kupovat od sukromnej osoby, tak si nemate z coho odpocitat dph... lebo doklad bude bez nej...

dalsia velmi dolezita vec je ze ked auto niekto kupi, tak ma byt aj na neho napisane... v ziadnom pripade ho nemozete mat kupene na seba (dokladovo v kupnej zmluve) ale prepis na inu osobu (a akym dokladom sa preukaze pri prepise?) a potom tato osoba vam bude akoze vase auto prenajimat???!!! ved to nema hlavu ani patu...
monika.hmirakova
21.07.10,10:44
no takto som myslela, že na zmluve kde kupuje platca DPH od druhého platcu DPH, nie je uvedené IČO DIČO jedného z nich, malo by to tam byť nie? preto ma to zmiatlo že v prvom momente som myslela že nie je platca DPH, ale nakoniec sa ukázalo že je platca, neviem čo s tým
andreaS
21.07.10,10:56
monika este raz...

predavajuci moze auto predavat dvoma sposobmi... a to podla toho, ci mal auto zaradene v majetku...

ak bolo v majetku, tak by ho mal predat napr. aj na fakturu alebo aj kupnou zmluvou... co sa tyka dph, tak ak on kupil auto bez naroku na odpocet, tak ho predava bez dph...

ak auto v majetku nemal, predava ho ako sukromna osoba, a vtedy nema byt v zmluve ICO ani DIC.. ved je sukromna osoba... a predaj bude bez dph...
veronikasad
21.07.10,11:02
no takto som myslela, že na zmluve kde kupuje platca DPH od druhého platcu DPH, nie je uvedené IČO DIČO jedného z nich, malo by to tam byť nie? preto ma to zmiatlo že v prvom momente som myslela že nie je platca DPH, ale nakoniec sa ukázalo že je platca, neviem čo s tým
nepredáva to auto ako súkromná osoba ? (nebolo zahrnuté v majetku živnostníka).

Ak živnostník kúpi auto "na firmu", nemôže ho sám sebe prenajímať (ak som dobre pochopila druhú časť otázky) Alebo doplň kto je iná súkromná osoba a ako to súvisí s odpočtom DPH ?
monika.hmirakova
21.07.10,11:07
ja tomu rozumiem :-) ja len ako sa pozeram na tu zmluvu tak si myslim ze by mali byt idetifikacne udaje ako dico ico a tak uvedene, predavaju predava auto s narokom na odpocet tym padom aj kupujuci si moze odpocitat toto kupene auto..som to skor myslela z takeho pravneho hladiska ci to nei je problem ze to na uz podpisanej zmluve nie je...
veronikasad
21.07.10,11:10
ja tomu rozumiem :-) ja len ako sa pozeram na tu zmluvu tak si myslim ze by mali byt idetifikacne udaje ako dico ico a tak uvedene, predavaju predava auto s narokom na odpocet tym padom aj kupujuci si moze odpocitat toto kupene auto..som to skor myslela z takeho pravneho hladiska ci to nei je problem ze to na uz podpisanej zmluve nie je...
Monika, ak auto predáva ako živnostník - platitel DPH, vystaví k zmluve daňový doklad (faktúru). Zrejme ide o auto, ktoré nebolo vložené do podnikania a vtedy nemáš nárok na odpočet DPH.
monika.hmirakova
21.07.10,11:27
Monika, ak auto predáva ako živnostník - platitel DPH, vystaví k zmluve daňový doklad (faktúru). Zrejme ide o auto, ktoré nebolo vložené do podnikania a vtedy nemáš nárok na odpočet DPH.


Predavajuci je platitel DPH a auto bolo zaradene v podnikani, ale ako doklad o kupe je len kupna zmluva a prijmovy pokladnicny doklad, je nutna faktura pri naroku na odpocet DPH?
dede2
21.07.10,11:34
My sme to tiez robili len na kupnu zmluvu a PPD. Ziadne faktury. Ked kupna zmluva splna nalezitosti faktury, nie je potrebne este plus robit fakturu.
globalpartner
21.07.10,12:12
ja tomu rozumiem :-) ja len ako sa pozeram na tu zmluvu tak si myslim ze by mali byt idetifikacne udaje ako dico ico a tak uvedene, predavaju predava auto s narokom na odpocet tym padom aj kupujuci si moze odpocitat toto kupene auto..som to skor myslela z takeho pravneho hladiska ci to nei je problem ze to na uz podpisanej zmluve nie je...

Zmluva nesplňa podmienky odpisu DPH , tiez sa priklánam k názoru k potrebe faktúry