johny18
21.07.10,13:13
Dobry den prajem, potreboval by som sa uistit ohladom nizsie popisanych pripadov, ci to chapem spravne. Bol by som velmi rad, ak by ste mi moje dohady potvrdili, prip. vyvratili.

Firma, s.r.o. sa zaobera dovozom, kupou a predajom ojazdenych aut, je platcom DPH. Najcastejsie sa vyskytuju tieto obchodne pripady:

1. Firma kupi ojazdene auto z autobazaru Nemecka, bazar vystavi fakturu, kde je uvedene DPH 0% a odvolava sa na § 6 a §4 1b nemeckeho zakona o DPH. Ide teda o intrakomunitarne dodanie, DPH z nakupu si firma vymeria a zaroven odpocita a pri predaji na SK firma vystavi fakturu s DPH.

2. Firma kupi z bazaru z nemecka ojazdene auto, bazar firme vystavi fakturu, kde neuvedza ziadnu DPH a odvolava sa na § 25a (osobitna sadzba). Nasledne firma pri predaji na SK postupuje podla §66 zakona o DPH a odvedie DPH len z rozdielu medzi predajnou a nakupnou cenou.

3. Firma kupi v Nemecku ojazdene auto od sukromnej osoby, na zmluve je len uvedena suma. Nasledne pri predaji na SK opat uplatni §66 - osobitnu sadzbu dane.

4. Firma kupi v Nemecku ojazdene auto z bazaru, bazar vystavi fakturu, kde vycisli DPH. Je zrejme, ze faktura je chybne vystavena (bazar nechcel vystavit fakturu bez DPH, ani ked sa mu preukazalo, ze kupca je platca DPH na SK). Pri predaji tohto auta na SK sa k cene pripocita DPH, a tak sa aj s DPH vystavi faktura.

5. Firma kupi na Slovensku ojazdene auto od sukromnej osoby, teda neplatcu DPH, urobi sa len kupnopredajna zmluva. Nasledne pri predaji sa uplatni §42 a faktura sa vystavi bez DPH, alebo sa pouzije tiez §66 osobitna uprava??

6. Firma kupi v Nemecku ojazdene auto z bazaru, na fakture (zmluve) je len uvedena jedna suma, nie je vycislena ziadna DPH, ani ziadna odvolavka na §. To auto si firma zaradi do svojho majetku, pouziva ho na podnikanie a o rok ho preda. Pri predaji pouzije §66 alebo nie?

Vdaka.
dede2
21.07.10,11:46
Chcem si len ujasnit. Firma pouzije par. 66 pri predaji ojazdeneho vozidla na Slovensku, len v pripade ak ho kupila od neplatcu DPH v inom clenskom state resp. od platcu, ale dodanie bolo pod par. 42 ?
johny18
21.07.10,11:49
Chcem si len ujasnit. Firma pouzije par. 66 pri predaji ojazdeneho vozidla na Slovensku, len v pripade ak ho kupila od neplatcu DPH v inom clenskom state resp. od platcu, ale dodanie bolo pod par. 42 ?
Ale aj vtedy, ak kupi auto od platcu DPH z nemecka, a predajca v nemecku vystavi fakturu, kde uvedie odvolavku na §25a nemeckeho zakona o dph, ze uz on ho predava pod osobitnou sadzbou, nie? To by sa tykalo mojich bodov 2 a 3...:rolleyes:
dede2
21.07.10,12:11
Ano.
johny18
21.07.10,12:19
Mne hlavne ide o body 4,5 a 6, ci su moje dohady spravne..
johny18
22.07.10,08:02
Naozaj mi nikto nevie poradit ohladom mojej prvej otazky - hlavne nie som si isty v bodoch 5 a 6..

Mam este otazku, §66 osobitna uprava sa aplikuje len vtedy, ak obchodnik pouzity tovar (ojazdene auta) dovezie z inych clenskych statov EU, alebo ho pouzijem aj vtedy, ak pouzity tovar nakupi na Slovensku a a na Slovensku ho aj preda??? (bod 5 mojej otazky)..

Prosim ak viete, odpovedzte mi, treba mi do zajtra urobit priznanie DPH...
Betina2
03.03.11,10:55
Neviem, či som dobre zaradila prípevok....

Potrebovala by som presné znenie odvolávky na § 42 resp. § 85i) zákona o DPH použitej vo vystavenej faktúre. Potrebujem faktúrovať bez dph a treba vo faktúre tiež uviesť odvolávku na uvedený §. Ako by mala taká odvolávka vyzerať? SW mi práve odvolávku na tento konkrétny § nerieši :( Viem si to tam doplniť a nastaviť, ale neviem presný text.
Ďakujem.
IvoM
03.03.11,13:53
Betina, nerozumiem načo Ti je odvolávka na uvedené §, keď sa tieto odvolávky na faktúre nemusia uvádzať, nehladiac na to že ak je to oslobodené dodanie podľa §42 tak nie si ani povinná vystaviť faktúru ako daňový doklad.
Betina2
03.03.11,15:03
Pokial ja viem, tak ak sme firma, registrovaný platca DPH a máme pridelené IČ DPH, normálne vystavujeme na dodanie tovaru, služby atd. faktúru s vyčíslením ZD a DPH......kedže v tomto prípade mz ako platca DPH budeme vystavovať bez DPH, tak potrebujeme uviesť odvolávku, prečo vystavujem, podla akého § bez DPH...Je to obdobné, ako ked nakúpi naša sro napr. auto od autopredajcu a on uplatná dph na maržu...tiež sa tam on odvolá na § 69 ....
Ako by si Ty pri kontrole na DPH obhajoval, že ste faktúrovali bez dph, ked ste platcami dph....?
Luba
03.03.11,22:09
Pokial ja viem, tak ak sme firma, registrovaný platca DPH a máme pridelené IČ DPH, normálne vystavujeme na dodanie tovaru, služby atd. faktúru s vyčíslením ZD a DPH......kedže v tomto prípade mz ako platca DPH budeme vystavovať bez DPH, tak potrebujeme uviesť odvolávku, prečo vystavujem, podla akého § bez DPH...Je to obdobné, ako ked nakúpi naša sro napr. auto od autopredajcu a on uplatná dph na maržu...tiež sa tam on odvolá na § 69 ....
Ako by si Ty pri kontrole na DPH obhajoval, že ste faktúrovali bez dph, ked ste platcami dph....?


Súhlasím, že ak vystavíš faktúru, tak tam treba uviesť odvolávku na §, podľa ktorého fakturuješ bez DPH.
Stačí jednoducho, napr.: Dodanie je oslobodené od DPH v zmysle §85i zákona o DPH 222/2004.
IvoM
04.03.11,08:39
Pokial ja viem, tak ak sme firma, registrovaný platca DPH a máme pridelené IČ DPH, normálne vystavujeme na dodanie tovaru, služby atd. faktúru s vyčíslením ZD a DPH......kedže v tomto prípade mz ako platca DPH budeme vystavovať bez DPH, tak potrebujeme uviesť odvolávku, prečo vystavujem, podla akého § bez DPH...Je to obdobné, ako ked nakúpi naša sro napr. auto od autopredajcu a on uplatná dph na maržu...tiež sa tam on odvolá na § 69 ....
Ako by si Ty pri kontrole na DPH obhajoval, že ste faktúrovali bez dph, ked ste platcami dph....?

Vôbec to nie je obdobné ako u §66 /nie §69 ako si napísala/ pozri si §71 tam máš napísané čo má obsahovať faktúra /daňový doklad/ a pri oslobodených dodaniach táto povinnosť nie je, povinnosť uviesť odvolávku pri tuzemskom dodaní rieši §71.7 a to len pri dodaní podľa §65 a §66 /CK a použitý tovar/, §67.3 /investičné zlato/ a §69.10-12 /zlato,kovový odpad/.Táto povinnosť ale nie je pri oslobodených dodaniach podľa §28-42 vtedy totiž podľa §71.1 nemusí ani vyhotoviť faktúru /daňový doklad/
IvoM
04.03.11,08:42
Súhlasím, že ak vystavíš faktúru, tak tam treba uviesť odvolávku na §, podľa ktorého fakturuješ bez DPH.
Stačí jednoducho, napr.: Dodanie je oslobodené od DPH v zmysle §85i zákona o DPH 222/2004.

Napíš mi podľa ktorého § to treba napísať, ja som totiž taký v zákone o DPH nenašiel.
Betina2
04.03.11,09:18
Súhlasím, že ak vystavíš faktúru, tak tam treba uviesť odvolávku na §, podľa ktorého fakturuješ bez DPH.
Stačí jednoducho, napr.: Dodanie je oslobodené od DPH v zmysle §85i zákona o DPH 222/2004.

Ďakujem.
Presne takto to má aj kamoška, len ešte to bolo vlani s § 42.
Betina2
04.03.11,09:37
Napíš mi podľa ktorého § to treba napísať, ja som totiž taký v zákone o DPH nenašiel.

Bolo myslené § 66 a nie 69, to bol preklep...

Ten §, ktorý prikazuje uviesť odvolávku na § 42 som tiež nenašla ...
ale na druhú stranu zakázané to nie je a z uvedenia odvolávky na doklade mi nevyplývajú žiadne sankcie. Tak prečo ju tam neuviesť?
Na druhú stranu, pri dodaní tovaru do iného členského štátu sa pri použití postupu podľa § 42 alebo 43 odvolávka na daný § 42 alebo 43 vyslovene vyžaduje. Tak prečo sa nevyžaduje pri dodaní v tuzemsku?
Ja si myslím, že nič sa nepokazí, ak na faktúre ako platiteľ-dodávateľ ucvediem danú odvolávku, jednak ja budem aj po rokoch vedieť, prečo to bolo bez dane faktúrované a jednak aj odberateľ v tom bude mať jasno a nebude zisťovať, prečo sme to takto riešili.
A audítori to tiež rešpektujú, tak v čom je problém?
IvoM
04.03.11,13:00
Problém je v tom že si napísala že je to treba uvádzať na faktúre hoci to v tom prípade zákon nevyžaduje takže ak to zákon nevyžaduje tak to uvádzať netreba, samozrejme že keď to uvedieš na faktúre tak sa nič nestane.
Luba
04.03.11,18:47
Napíš mi podľa ktorého § to treba napísať, ja som totiž taký v zákone o DPH nenašiel.

Máš iste pravdu v tom, že pri oslobodenom dodaní nie je potrebné vystaviť faktúru. Ale ak sa už platiteľ rozhodne, že tú faktúru vystaví, tak znenie §71:
(2) Faktúra musí obsahovať
h) uplatnenú sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
som vždy chápala tak, že údaj o oslobodení od DPH je vlastne informácia o dôvode oslobodenia od DPH. V rámci tejto debaty si uvedomujem, že možno stačí uviesť iba vetu "Dodanie je oslobodené od DPH."

Ale súhlasím plne s Betinou, že je prehľadnejšie a informatívnejšie aj pre odberateľa aj pre vystavovateľa faktúry, keď sa na faktúru uvedie aj odkaz na §, podľa ktorého je dodanie oslobodené. Nič to nestojí.
goosesk
16.05.11,08:35
Pripad 1 a 2 plati aj ked je vozidlo dalej predavane sukromnej osobe ?

Zakupene zanovne vozidlo zo zahranicia (bez DPH) 2 roky dozadu (2x odpisane ) sa predava dalej sukromnej osobe. Je mozne ho predavat bez DPH s tym ,ze tam prihodim nejaku hlasku ,ze sa odvolavam na to a a to ? Nejak to v tich paragrafoch, ktore boli uvedene v diskusii neviem najst.