OlgaM
21.07.10,13:32
Prosím o radu, či môžem uplatniť odpočet DPH pri kúpe os. automobilu. Na faktúre je: Faktúrujeme Vám osobný ojazdený automobil na ktorý nebol uplatnený odpočet DPH podľa § 49 odst.6 zákona č.222/2004zb. V znení neskorších predpisov.
Ďakujem za rady!
andreaS
21.07.10,11:36
a z coho si ju chces uplatnit, ked doklad je bez dph???
OlgaM
21.07.10,11:39
Práve,že je tam DPH!
ondrejvla
21.07.10,11:42
Čudujem sa, že fakturujú vozidlo s daňou, keď tam nebola odpočítaná...
ondrejvla
21.07.10,11:44
Ak je na faktúre vyčíslená daň, podľa terajšieho zákona o DPH si ju môžeš odpočítať.
OlgaM
21.07.10,12:28
No práve, že som z toho pomýlená, prečo je tam ten text, ako som uviedla a cena vozidla je základ + DPH.
KEJKA
21.07.10,12:31
na ojazdené vozidlá - OA - sa predsa DPH neuplatňuje.............?
Tweety
21.07.10,12:34
No práve, že som z toho pomýlená, prečo je tam ten text, ako som uviedla a cena vozidla je základ + DPH.
Ak máš faktúru s dph odp platiteľa, nárok si uplatni. Samozrejme, ak aj ty si platiteľom.
OlgaM
21.07.10,12:38
... a vie mi niekto vysvetliť, prečo je v úvodnom texte na faktúre: Faktúrujeme Vám osobný ojazdený automobil na ktorý nebol uplatnený odpočet DPH podľa § 49 odst.6 zákona č.222/2004zb. V znení neskorších predpisov.
Ďakujem za rady.
ondrejvla
21.07.10,12:47
... a vie mi niekto vysvetliť, prečo je v úvodnom texte na faktúre: Faktúrujeme Vám osobný ojazdený automobil na ktorý nebol uplatnený odpočet DPH podľa § 49 odst.6 zákona č.222/2004zb. V znení neskorších predpisov.
Ďakujem za rady.

Zavolaj im, prečo tam dali tento dodatok, je to v rozpore s tým, čo fakturujú.
OlgaM
21.07.10,12:58
Dobre zavolám tam, a nesúvisí to s definíciou "Nový dopravný prostriedok"-čiže najazdené do 6 000 km a do 6 mesiacov od prvého uvedenia do prevádzky.
ondrejvla
21.07.10,13:01
Dobre zavolám tam, a nesúvisí to s definíciou "Nový dopravný prostriedok"-čiže najazdené do 6 000 km a do 6 mesiacov od prvého uvedenia do prevádzky.

To musíš vedieť ty, v zadaní to nebolo spomínané, ale aj tak nechápem, prečo tam dali ten dodatok...
Jana Acsová
22.07.10,12:10
Ak máš faktúru s dph odp platiteľa, nárok si uplatni. Samozrejme, ak aj ty si platiteľom.Toto nie je podľa môjho názoru vôbec jednoznačné. Platiteľ dane môže odpočítať daň, ak pri dodávke dodávateľovi vznikla daňová povinnosť (§ 49/1 ZDPH). Ak nevznikla ale on len nesprávne daň uplatnil, právo na odpočítanie podľa dotknutého ustanovenia nie je. Je to dôvod na opravu faktúry.

Niečo obdobné platí ak neplatiteľ uvedie na faktúre daň. Daň odviesť musí, ale nikto si ju nemôže odpočítať.
Jana Acsová
22.07.10,12:15
Prosím o radu, či môžem uplatniť odpočet DPH pri kúpe os. automobilu. Na faktúre je: Faktúrujeme Vám osobný ojazdený automobil na ktorý nebol uplatnený odpočet DPH podľa § 49 odst.6 zákona č.222/2004zb. V znení neskorších predpisov.
Ďakujem za rady!Predpokladám § 49 ods. 7.

Toto je odsek 6:
(6) Platiteľ môže odpočítať daň aj v prípade, ak tovary a služby použije na podnikanie v zahraničí, ak by táto daň bola odpočítateľná, keby táto činnosť bola vykonávaná v tuzemsku.

Toto je bývalý odsek 7 v znení platnom do 31.12.2009:
(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)
b) kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže; príslušenstvom osobného automobilu sa na účely tohto zákona rozumie elektrické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, poplašné a zabezpečovacie zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie,
c) kúpe tovarov a služieb na účely pohostenia a zábavy,
d) prechodných položkách podľa § 22 ods. 3.

Ak nebol uplatnený odpočet podľa § 49 ods. 7 ZDPH platí prechodné ustanovenie zákona o DPH nasledovne:

§ 85i
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010

(2) Dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) v znení účinnom do 31. decembra 2009.

Daň sa pri predaji auta, kde nebol uplatnený odpočet neuplatňuje z dôvodu oslobodenia tejto dodávky od dane.
ibiza
12.01.11,20:11
Dobrý deň, chcem sa opýtať.. sme platcovia DPH a zaoberáme sa nákupom a predajom ojazdených áut v SR. Kúpili sme od firmy osobné auto, pričom faktúra bola bez DPH s odvolaním sa na § 42. Ako máme postupovať pri predaji tohto osobného auta? Mám ho fakturovať s DPH, či bez? Do ktorého riadku v DP k DPH potom tento predaj evidovať?

Ďakujem