danielko
02.11.05,10:45
Dobrý deň, mám otázku:

Zamestnanec 70-ročný pán do dnešného dňa nepožiadal o starobný dôchodok, je zamestnaný na trvalý pracovný pomer.
Prosím pomôžte mi:
1. Považuje sa tento zamestnanec za starobného dôchodcu, aj keď nepožiadal o priznanie starobného dôchodku? ( Zaujíma ma to aj ohľadom odvodov)
2. Ako sa dá čo "najmenej bolestne a zároveň čo najmorálnejšie" s ním ukončiť pracovný pomer. Nie je zo strany zamestnávateľ záujem o jeho ďalšie zamestnávanie. Nadbytočnosť neprichádza do úvahy, pretože na jeho miesto by mal hneď nastúpiť mladší zamestnanec.
Je vôbec šanca "zbaviť sa" takého zamestnanca? (Nemám nič proti starým ľuďom, vážim si ich skúsenosti, ale niekedy nevyhovujú zamestnávateľovi svojími skostnatelými názormi. Česť výnimkám, ktoré sa bez ohľadu na vek prispôsobili dobe a nezastali na mieste).

Prosím, pomôžte mi vyriešiť túto pre mňa hroznú situáciu.
bea
02.11.05,09:54
1. Nepovažuje sa starobného dôchodcu, aj keď má dôchodkový vek.
2. Táto 2. otázka je ozaj veľmi háklivá. Podľa mňa by bolo treba skúsiť porozprávať sa s ním otvorene a dohodnúť sa s ním na ukončení pracovného pomeru s tým, že mu prípadne vyplatíte nejakú odmenu za doteraz vykonanú prácu (?). A tiež by som mu povedala o tom, že keď požiada o dôchodok, tak mu vyplatíte mesačné odchodné. Inú možnosť nevidím.
Daska
02.11.05,09:55
Tento zamestnanec sa nepovazuje za starobneho dochodcu, lebo on este nepoziadal.

Co sa tyka druhej otazky, chcelo by sa to s nim nejako diplomaticky porozpravat, ci by prenho nebolo lepsie uz oddychovat, povedat mu ze si cenite jeho prinos pre firmu, a v pripade potrby ze sa nanho obratite ako na brigadnika...
durisovad
02.11.05,13:27
Riesenie ukoncenia pracovneho pomeru so starym panom bude iste velmi zlozite. Podla mna by bolo dobre skusit mu vypocitat dochodok, vzhladom k tomu, ze uz tolke roky "presluhuje" ho bude mat velmi slusny, mozno to bude viac, ako u vas zarobi a predlozit mu to s tym, aby si rozmyslel, ci sa mu oplati chodit do roboty. Na druhej strane bude to pre neho asi trauma, ak mu poviete, ze by mal odist. Niektori ludia nechodia do roboty ani tak kvoli peniazom, ako skor preto, ze sa este citia byt uzitocni. Mozno by pomohlo "nadelit" mu take ulohy, ktore nebude moct kvoli svojmu veku dobre zvladnut a pri tej prilezitosti mu povedat, ze firma z dovodu velkej konkurencie na trhu potrebuje ludi, ktori aj fyzicky vedia pracu zvladnut. S ponukou dalsieho zamestnavania napr. na dohodu, by sa mohol uspokojit a necitil by sa "odkopnuty".
Luba2
02.11.05,13:36
Neepíšeš, akú funkciu ten pán zastáva. Každé rozhodnutie bude ťažké, ale možno by stálo za pokus, ak sa inak nebude dať, ako je písané vyššie skúsiť mu dať úlohy, ktoré vzhľadom na svoj vek nevie zvládnuť, prijať niekoho ďalšieho - na výpomoc a možno sa nakoniec rozhodne sám, alebo po čase jedno miesto organizačne zrušíte, lebo ten druhý to sám zvláda.
Jana Motyčková
02.11.05,13:58
1. Považuje sa tento zamestnanec za starobného dôchodcu, aj keď nepožiadal o priznanie starobného dôchodku? ( Zaujíma ma to aj ohľadom odvodov)Za starobného dôchodcu sa síce neovažuje, ale keďže spĺna podmienky nároku na starobný dôchodok, neplatí on ani zamestnávateľ invalidné poistenie (viď §128 ods.4).
ajobs
02.11.05,21:01
Dobrý deň, mám otázku:

Zamestnanec 70-ročný pán do dnešného dňa nepožiadal o starobný dôchodok, je zamestnaný na trvalý pracovný pomer.
Prosím pomôžte mi:
1. Považuje sa tento zamestnanec za starobného dôchodcu, aj keď nepožiadal o priznanie starobného dôchodku? ( Zaujíma ma to aj ohľadom odvodov)
2. Ako sa dá čo "najmenej bolestne a zároveň čo najmorálnejšie" s ním ukončiť pracovný pomer. Nie je zo strany zamestnávateľ záujem o jeho ďalšie zamestnávanie. Nadbytočnosť neprichádza do úvahy, pretože na jeho miesto by mal hneď nastúpiť mladší zamestnanec.
Je vôbec šanca "zbaviť sa" takého zamestnanca? (Nemám nič proti starým ľuďom, vážim si ich skúsenosti, ale niekedy nevyhovujú zamestnávateľovi svojími skostnatelými názormi. Česť výnimkám, ktoré sa bez ohľadu na vek prispôsobili dobe a nezastali na mieste).

Prosím, pomôžte mi vyriešiť túto pre mňa hroznú situáciu.
To je prosím aká firma, ktorá zamestnáva 70-ročného pána na TPP !???:confused:

Ale teraz vážne, tak ako napísali ostatní, bude to asi ťažké mu to povedať a ukončiť PP bez emócií, avšak na opačnej strane treba mu ponúknuť do budúcna rôzne formy spolupráce ( dohoda o VP, práca na živnosť apod. ). Môže to byť aj rozhodnutie firmy, že jeho práca bude outsourcovaná, a preto si musí vybaviť živnosť ( to asi vzdá, ak nie je veľmi vytrvalý ). Ak by vykonával túto prácu ako SZČO, potom nebude problém ukončiť obchodný záväzkový vzťah. Takže COOL:cool: