anka
10.08.04,10:47
Ahojte, moze mi niekto poradit,mame na sklade starsi tovar z miluleho roka a chceli by sme ho predat pod nakupnu cenu, je to nejak obmedzene? mozem napr. predat tovar, ktory som kupila za 500./Sk za 100./Sk a ma to nejaky vplyv na DPH?
Fidlo
10.08.04,09:13
Áno, tovar môžeš predať pod nákupnú hodnotu bez vplyvu na DPH, pokiaľ ho nepredávaš spriazneným osobám /napr.rodinní príslušníci/, ale nech mi niekto dokáže, keď to predávam riadne cez RP, komu som ho predala. Bežne sa to robí aj vo veľkých supermarketoch ak je výpredaj a sezonne zľavy.
juko
10.08.04,11:43
Ja osobne si myslím, že to nie je také jednoduché. Ak chceš niečo predať pod nákupnú cenu, musíš si na konci roka urobiť pripočítateľnú položku k dani z príjmu z rozdielu predajnej a nákupnej ceny predaného tovaru pod cenu, nakoľko tovar v nákupných cenách si si dala do daňových výdavkov.
Ak sa mýlim, opravte ma!!!
bepo
10.08.04,17:57
To by ma zaujimalo ako zistia predaj pod nakupnu cenu?Za rok preda niekolko 10 tis poloziek a ak par poloziek preda pod cenu.
Richard
10.08.04,19:23
Predávať pod nákupnú cenu je úplne bežná záležitosť v trhovej ekonomike, preto by som sa nad tým netrápil. Umožňuje to aj náš daňový systém, ale samozrejme, že treba brať ohľad na spriaznené osoby u ktorých je to ťažko obhájiteľné.
V trhovej ekonomike to je tak.. niekedy zarobím, niekedy prerobím a pokiaľ nemožno dokázať daňový podvod, potom to je v rámci zákona. Ceny nie sú garantované - MOC a VOC už nikto nediktuje, preto sa netreba obávať. Správny daňový úradnik to chápe a s tým nesprávnym sa je hodné aj súdiť....
Beata
10.08.04,20:10
Presne tak, ako píše Richard. Trhová ekonomika je o tom - raz zarobím, inokedy prerobím a je to OK (pokiaľ viac neprerobím ako zarobím). Aj s DPH je to tak. Ak som určila na nejaký tovar zľavu, bude aj DPH nižšia. Prečo by som tým mala krátiť štát?! Veď v prvom rade okrádam seba, ale v konečnom dôsledku som tým pomohla sebe - lebo mi to neskyslo niekde v sklade, spotrebiteľovi - lebo kúpil lacnejšie a vlastne aj štátu - lebo dostane aspoň nejakú DPH, ak sa mi tovar znehodnotí, nebude ani DPH, ani zisk. Prečo sme sa tak hlúpo naučili myslieť stále na štát? Bojíme sa, či štát dostane načas DPH, či štát to a hento... A kde bude štát, keď firma skrachuje, lebo nedokázala tie výrobky aspoň za nižšiu sumu predať, aby bolo aspoň "na chleba"??? Asi "v parlamentnom bufáči, na jablčnom koláči".
Zuzka
10.08.04,20:51
Pekne si to napísala Beatka, je to presne tak. Radšej to predať so zľavou, ako nechať znehodnotiť tovar. Každá koruna je potrebná.
Luckasari
10.08.04,20:59
a ake mate v takychto pripadoch skusenosti s tvorbu opravnej polozky na tzv. rizikove zasoby? ja mam auditovanu firmu, a musime ju tvorit k minusovym predajom, t.j. k predajom pod nakupnu cenu s minusovou marzou, tu rezervu jasne ze pripocitavam k danovemu zakladu, kedze nepatri medzi danovo uznane, a zdanujem, na dalsi rok rozpustam, a odpocitavam, a znova tvorim novu, samozrejme podla potreby
Richard
10.08.04,21:06
Takuto formu rezervy-opravnej polozky tvorit treba ak chceme mat realnu suvahu a vysledovku, no a k auditu je to podmienka (ak to len tak niekto neodklepne...).
Ale to plati iba ak ide o opakovane predaje, resp ich predpoklad... nie ak sa to nepredpokladá....