Liptáčik
21.07.10,17:27
Pomôžete mi? Pracovník mal mesiac absenciu, vyšli mu mínusové odvody do ZP. Potrebujem sa odvolať na § v zákone o zdravotnom poistení. Hľadám, no nenachádzam. Ktorý paragraf hovorí o povinnosti odvádzať odvody do ZP aj pri absencii?
marjankaj
21.07.10,15:35
Pomôžete mi? Pracovník mal mesiac absenciu, vyšli mu mínusové odvody do ZP. Potrebujem sa odvolať na § v zákone o zdravotnom poistení. Hľadám, no nenachádzam. Ktorý paragraf hovorí o povinnosti odvádzať odvody do ZP aj pri absencii?

No keď mu "vyšli" mínusové, tak netreba odvádzať nič. :rolleyes: ZP by mala vrátiť:confused:
Tweety
21.07.10,15:37
Pomôžete mi? Pracovník mal mesiac absenciu, vyšli mu mínusové odvody do ZP. Potrebujem sa odvolať na § v zákone o zdravotnom poistení. Hľadám, no nenachádzam. Ktorý paragraf hovorí o povinnosti odvádzať odvody do ZP aj pri absencii?
Ako ich môže mať mínusové?
Liptáčik
21.07.10,15:43
V mesiaci nemá odpracovaný ani jeden deň, celý mesiac je vykázaná absencia. Stretla som sa s absenciou prvýkrát a verím tomu, čo mi softwér vypočítal. Výplatná páska je mínusová - odvody z min. mzdy vyšli mínusové
jacekova
21.07.10,16:13
V mesiaci nemá odpracovaný ani jeden deň, celý mesiac je vykázaná absencia. Stretla som sa s absenciou prvýkrát a verím tomu, čo mi softwér vypočítal. Výplatná páska je mínusová - odvody z min. mzdy vyšli mínusové


výplatná páska ti mala vyjsť mínusová, ale odvody do ZP sú podľa mňa plusové. skús pozrieť ešte raz.... odvody do ZP treba uhradiť (počítajú z hodinovej sadzby určenej zákonom o minimálnej mzde)
Paula
21.07.10,16:54
Pomôžete mi? Pracovník mal mesiac absenciu, vyšli mu mínusové odvody do ZP. Potrebujem sa odvolať na § v zákone o zdravotnom poistení. Hľadám, no nenachádzam. Ktorý paragraf hovorí o povinnosti odvádzať odvody do ZP aj pri absencii?


Iste, nulová mzda mínus zákonom stanovený odvod = mínus :). Na každej stránke zdr. poisťovne sú uvedené povinnosti zamestnávateľa. Pokiaľ je dotyčný vašim zamestnancom, platí pre vás povinnosť odvodu. Mínus sa vynuluje (aj v účtoch), až vám zamestnanec láskavo svoj odvod zaplatí, resp. môžte od neho (najlepšie písomne) žiadať preplatenie aj časti odvodu , ktorý platí zamestnávateľ.
§ od Teba žiada zamestnanec?
marjankaj
21.07.10,19:36
Ako ich môže mať mínusové?

Tak to by zaujímalo aj mňa.:--- Možno predtým veľa preplatil:rolleyes:
Ktovie aký je to software? Český?:confused:
veronikasad
21.07.10,19:44
Pomôžete mi? Pracovník mal mesiac absenciu, vyšli mu mínusové odvody do ZP. Potrebujem sa odvolať na § v zákone o zdravotnom poistení. Hľadám, no nenachádzam. Ktorý paragraf hovorí o povinnosti odvádzať odvody do ZP aj pri absencii?
§ 16 Zákona o zdravotnom poistení

(8) Výška preddavku na poistné

a) zamestnanca je najmenej vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. a)] z minimálneho základu podľa § 13 ods. 15 a 16 a najviac vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. a)] z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy,
veronikasad
21.07.10,19:45
V mesiaci nemá odpracovaný ani jeden deň, celý mesiac je vykázaná absencia. Stretla som sa s absenciou prvýkrát a verím tomu, čo mi softwér vypočítal. Výplatná páska je mínusová - odvody z min. mzdy vyšli mínusové
U iných zamestnancov sa ti ako zobrazujú odvody ? Tiež mínusom, ako zníženie hrubej mzdy?
Paula
21.07.10,20:39
Je to iný prípad, ale ako príklad uvádzam:
Zamestnanec bol celý mesiac PN. Zamestnávateľ prispieva zamestnancovi na životné poistenie, z ktorého sa odvádza zdr. poistenie i daň z príjmu. Zamestnanec mal mínusovú mzdu (mínus na výpl. páske) práve z dôvodu odvodov. Vyrovnalo sa to cez pokladňu - čo zamestnávateľ odviedol, zamestnanec mu "vrátil". Ja v tom nevidím problém.
Lubaba
22.07.10,04:16
Do zdravotnej poisťovne platíš odvody aj vtedy keď má zamestnanec absenciu, z minimálnej mzdy.

Prerušenie poistenia zákon o zdravotnom poistení nepozná. Ak zamestnávateľ neospravedlní zamestnancovi neprítomnosť na pracovisku, minimálny vymeriavací základ tohto zamestnanca nemôže krátiť (§ 13 od. 16 zákona o ZP). To znamená, že za celý mesiac absencie musí vykázať preddavky v minimálnej výške z minimálneho vymeriavacieho základu.
evire
22.07.10,04:33
Podľa § 11 Zákona o zdravotnom poistení platí zamestnávateľ odvody za zamestnanca v pracovnom pomere.
Podľa § 13 (16) Minimálny základ zamestnanca na zdravotné poistenie podľa odseku 15 sa nekráti o časť zodpovedajúcu neospravedlnenej neprítomnosti ...
Na účely zákona o ZP sa pojmom minimálny základ zamestnanca rozumie minimálna mzda zamestnanca ..

Zamestnávateľ platí odvody do ZP za zamestnanca v pracovnom pomere, ktorý má absenciu z minimálnej mzdy zamestnanca.
Liptáčik
28.07.10,12:49
Ďakujem za odpovede. Pomohli mi. :)
LenkaBr
15.11.10,13:19
dobrý deň,

mala by som na vás otázočku... ak je zc odmeňovaný hodinovou mzdou, vzťahuje sa naňho minimálny VZ do ZP poisťovňou určených 307,70 alebo násobok FPČ a minimálnej hodinovej sadzby?

Máme ZCa, ktorý v 10/2010 odpracoval len 10 dní, 11 dní mal absenciu. Je odmeňovaný hodinovou sadzbou. Ja by som vypočítala minimálny odvod do ZP z 307,70 €, ale program ma zmiatol, keď mi tam nahodil inú sumu, a to 297,02 €.

Nie je to tak, že minimálny VZ je pevne určený a alikvotná časť pripadajúca na hodinovú mzdu sa naňho nevzťahuje?

Ďakujem, Lenka
evire
16.11.10,10:21
Na účely zákona o ZP sa pojmom minimálny základ zamestnanca rozumie minimálna mzda zamestnanca ..ak ide o zamestnanca odmeňovaného hodinovou sadzbou, vychádza sa z min. hodinovej mzdy určenej pre I. stupen náročnosti pre 37,5 hod. alebo 40 hod. týžden a pod.
Podľa § 13 (16) Minimálny základ zamestnanca na zdravotné poistenie podľa odseku 15 sa nekráti o časť zodpovedajúcu neospravedlnenej neprítomnosti ...
pavol54
16.11.10,10:56
V súvislosti s týmto by som sa chcel opýtať. Ak pracovník požiada o neplatené voľno, po dobu jeho čerpania pracuje u iného podnikateľa, po ukončení nepl voľna ukončí pracovný pomer dohodou s pôvodným zamestnávateľom, kto potom platí odvody do zp?
evire
18.11.10,07:20
Ak zamestnanec požiada o neplatené voľno ako zamestnávateľ by som odvádzala odvody z minimálneho základu zamestnanca.
Zamestnanec počas nepl.voľna pracuje ako u iného zamestnávateľa: Ako na dohodu ?-- potom neplatí odvody na ZP. Alebo má súbežný pracovný pomer ?
Odvody sa môžu zúčtovať cez ročné zúčtovanie zdrav. postenia.
jholubok
03.06.11,09:23
používam jeden nemenovaný program pre výpočet mzdy a už asi 2 mesiac mi neodvádza odvody do ZP za absenciu - ušlo mi niečo?
jholubok
03.06.11,09:25
a hneď si aj odpoviem - áno ušlo mi "žeby to že sa zrušil minimálny VZ" :-)
veronikasad
03.06.11,09:34
a hneď si aj odpoviem - áno ušlo mi "žeby to že sa zrušil minimálny VZ" :-)
počas absencie nahlasuješ v ZP prerušenie poistenia - zamestnanec sa musí prihlásiť v ZP ako samoplatitel a preddavky uhradiť v ZP. Platí od 1.5.2011
Arava
13.06.11,07:00
Prosím poraďákov o radu,zamestnancovi dám jeden deň absenciu (10.6.2011) zo zdravotnej poisťovne ho odhlásim kódom 2 - ukončenie zamestnanca k 9.6.2011 a znovu ho prihlásim k 11.6.2011?? za jeden deň absencie by si sám mal doplatiť v zdravotnej poisťovni poistenie ako samoplatca? je to tak správne??
drobeceva
13.06.11,07:19
Prosím poraďákov o radu,zamestnancovi dám jeden deň absenciu (10.6.2011) zo zdravotnej poisťovne ho odhlásim kódom 2 - ukončenie zamestnanca k 9.6.2011 a znovu ho prihlásim k 11.6.2011?? za jeden deň absencie by si sám mal doplatiť v zdravotnej poisťovni poistenie ako samoplatca? je to tak správne??
Do ZP absenciu nehlásiš, prerušenie robíš na SP
Aňuška
13.06.11,08:11
Do ZP absenciu nehlásiš, prerušenie robíš na SP
Evička, bola zmena od 1.5.2011:
Oznamovanie do ZP po 1.5.2011 pri neplatenom voľne, absencii

Oznamovacie povinnosti zamestnávateľa a zamestnanca pre zdravotné poistenie po 1.5.2011 pri neplatenom voľne a absencii.

Zamestnávateľ nahlasuje do ZP každú absenciu alebo neplatené voľno (pracovné voľno bez náhrady mzdy) zamestnanca, ktoré trvá celý kalendárny deň, bez ohľadu na dôvod voľna, ak za tento deň mu nevypláca žiaden príjem.
Čiže nahlasujú sa aj celodenné pracovné voľná bez náhrady mzdy, ktoré je zamestnávateľ povinný poskytnúť (napr. celodenné vyšetrenie po vyčerpaní 7 dní).
Počas takéhoto (celodenného) neplateného voľna alebo absencie nie je zamestnanec považovaný za zamestnanca pre zdravotné poistenie, teda zamestnávateľ oznamuje do ZP ukončenie zamestnania (2 Z) ku dňu pred prvým dňom voľna a začiatok zamestnania (2 K) v prvý deň po skončení voľna.
Termín na splnenie týchto oznamovacích povinností je do konca nasledujúceho mesiaca po zmene, ktorá sa oznamuje.


Takže za toto obdobie sa považuje za samoplatiteľa.
drobeceva
13.06.11,08:30
jéééj, Aňuška ....vďaka...akosi mi to ušlo. Je to tým, že v máji som nechodila do práce?
Ale našťastie, že je tu Porada:)
VERONIKA6
22.11.11,06:15
Evička, bola zmena od 1.5.2011:
Oznamovanie do ZP po 1.5.2011 pri neplatenom voľne, absencii

Oznamovacie povinnosti zamestnávateľa a zamestnanca pre zdravotné poistenie po 1.5.2011 pri neplatenom voľne a absencii.

Zamestnávateľ nahlasuje do ZP každú absenciu alebo neplatené voľno (pracovné voľno bez náhrady mzdy) zamestnanca, ktoré trvá celý kalendárny deň, bez ohľadu na dôvod voľna, ak za tento deň mu nevypláca žiaden príjem.
Čiže nahlasujú sa aj celodenné pracovné voľná bez náhrady mzdy, ktoré je zamestnávateľ povinný poskytnúť (napr. celodenné vyšetrenie po vyčerpaní 7 dní).
Počas takéhoto (celodenného) neplateného voľna alebo absencie nie je zamestnanec považovaný za zamestnanca pre zdravotné poistenie, teda zamestnávateľ oznamuje do ZP ukončenie zamestnania (2 Z) ku dňu pred prvým dňom voľna a začiatok zamestnania (2 K) v prvý deň po skončení voľna.
Termín na splnenie týchto oznamovacích povinností je do konca nasledujúceho mesiaca po zmene, ktorá sa oznamuje.


Takže za toto obdobie sa považuje za samoplatiteľa.

Platí táto zmena od 1.5.2011? V metodickom usmernení ÚDZS č. 3/3/2009
sa píše, že zmeny sú účinné od 1.10.2011.
Jana Motyčková
22.11.11,06:33
Zmeny zo zákona sú účinné od 1.5.. Zmeny uvedné v MÚ sú účinné od 1.10.
V zákone od 1.5. je, že treba nahlasovať aj deň absencie (ako ukončenie zamestnania a začiatok zamestnania).
V MÚ je, že sa to nahlasuje iným spôsobom (kód 2Y).