Mikolajova
02.11.05,12:14
Ak je zamestnanec u nas zamestnany ma manzelku na materskej aku nezdanitelnu cast si môze na manzelku uplatnit.
bredikova
02.11.05,11:25
Pozri si Zákon o dani s príjmu, paragraf 11 odst. 1 písmeno b)
renča1
02.11.05,11:28
podľa zákona o dani z príjmov §11 ods.1 písm.b) suma zodpovedaj. 19,2-násobku sumy život.minima platného k 1.januáru príslušného zdaňovac.obdobia ročne na manželku žijúcu s daňovníkom v domácnsoti, ak nemá vlastný príjem v príslušnom zda§ovacom obodobí, ak má vlastný príjem nepresah. túto sumu ročne, nezdaniteľ. časť základu dane je rozdiel medzi touto sumou a vlastným príjmom manželky. Do vlastného príjmu sa nezhrňa zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne soc.dávky napr. rodič.príspevok, prídavok na dieťa, štipendium poskytov. študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.;) Pokiaľ sú splnené tieto podmienky má nárok na celú nezdaniteľ.časť na manželku.
bredikova
02.11.05,11:39
Takže, ak je na materskej celý rok, tak odpočitateľná položka bude 87 936,- , ale nesmie mať iný príjem, ak bude mať iný príjem do dpočitateľnej si dá len rozdiel medzi odpoč. položkou a príjmom.
renča1
02.11.05,11:45
Takže, ak je na materskej celý rok, tak odpočitateľná položka bude 87 936,- , ale nesmie mať iný príjem, ak bude mať iný príjem do dpočitateľnej si dá len rozdiel medzi odpoč. položkou a príjmom.
Áno pokiaľ nevykon.popri mater.inú zárob.činnosť tak má nárok jej manžel na odpočítateľ. položku na manželku 87 936,00. Ak by mala príjem napr.50 000,00 ročne tak manžel by si uplatniť odpočít. položku ( 87936-50000) = 37936,00:D
bredikova
02.11.05,11:51
Presne tak, ale to to všetko až na konci roka vo vyučtovaní. Počas roka sa nezdaniteľná časť na manželku neuplatňuje.
Mikolajova
02.11.05,12:10
Neviete nahodou co je povazovane za statne socialne davky?
bredikova
02.11.05,12:17
napr. Rodičovský príspevok, príspevok pri narodení dieťaťa, zaopatrovací príspevok, príspevok na pohreb, príspevok pestúnskej starostlivosti, prídavky na dieťa ....
Evanka
02.11.05,12:21
Áno pokiaľ nevykon.popri mater.inú zárob.činnosť tak má nárok jej manžel na odpočítateľ. položku na manželku 87 936,00. Ak by mala príjem napr.50 000,00 ročne tak manžel by si uplatniť odpočít. položku ( 87936-50000) = 37936,00:D Materský príspevok je považovaný za príjem. Takže tu by bola odpočítateľná položka iba rozdiel medzi 87 936 - materské). Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, takže nie je považovaný za príjem. Alebo sa niečo zmenilo?
bredikova
02.11.05,12:25
Materský príspevok je považovaný za príjem. Takže tu by bola odpočítateľná položka iba rozdiel medzi 87 936 - materské). Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, takže nie je považovaný za príjem. Alebo sa niečo zmenilo?
Stále neviem pochopiť rozdiel medzi materským a rodičovským príspevkom. prosím o čo NAJLOPATISTICKEJŠIE vysvetlenie. Ď.
beatap
02.11.05,12:28
moja, polopatisticky a zjednodušenie povedané: materskú dostáva žena cca pol roka od nástupu na materskú a rodičovský príspevok do troch rokov dieťaťa,
Tweety
02.11.05,12:30
Stále neviem pochopiť rozdiel medzi materským a rodičovským príspevkom. prosím o čo NAJLOPATISTICKEJŠIE vysvetlenie. Ď.Materský príspevok trvá v dlžke 28 týždňov-v súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa a rodičovský príspevok začína v období po vyčerpaní MD a trvá až do 3 roku veku dieťaťa.;) :cool:
bredikova
02.11.05,12:32
Myslela som si, ale keď tie pojmy sú podobné. Takže ak , poberala v tom to roku 3 mesiace materskú a potom len rodičovský, odpočítam od nezdaniteľného príjmu tie tri mesiace. OK?
Tweety
02.11.05,12:42
Myslela som si, ale keď tie pojmy sú podobné. Takže ak , poberala v tom to roku 3 mesiace materskú a potom len rodičovský, odpočítam od nezdaniteľného príjmu tie tri mesiace. OK?Sumu materského príspevku odrátaš od nezdaniteľnej sumy a rozdiel uplatníš v odpočte.;) :eek:
bredikova
02.11.05,12:45
Fajn! Dík. Zas som o čosi múdrejšia.
renča1
03.11.05,05:58
ak som niekoho pomýlila s mater.tak sa omlúvam, neviem čo mi bolo asi som bola prepracovaná.
bredikova
03.11.05,06:11
Takže to platí tak, ako píše Tweety?
renča1
03.11.05,06:32
Takže to platí tak, ako píše Tweety?
Áno na 100% sa ešte raz omlúvam.:mee:
sway
03.11.05,06:47
Ak je zamestnanec u nas zamestnany ma manzelku na materskej aku nezdanitelnu cast si môze na manzelku uplatnit.Ak spĺňa podmienky podľa §11 odst.1 písm b) zákona o Dani z príjmu tak nezdaniteľnú sumu na manželku 87 936,- korún.;)
bredikova
03.11.05,06:50
Ak spĺňa podmienky podľa §11 odst.1 písm b) zákona o Dani z príjmu tak nezdaniteľnú sumu na manželku 80 832,- korún.;)
Pozor! Nieje to na rok 2005 náhodou suma 87 936,- Sk ?
Tweety
03.11.05,07:10
Pozor! Nieje to na rok 2005 náhodou suma 87 936,- Sk ?Nie je to náhodou toľko, ale presne toľko.
;) :rolleyes:
sway
03.11.05,17:27
Nie je to náhodou toľko, ale presne toľko.
;) :rolleyes:
áno , áno , omlúvam sa,:rolleyes: už som to opravila aj vo svojom príspevku - dík za upozornrnie!!!! ;)
kalinka
10.01.06,17:18
Môže si SZČO uplatniť na manželku, ktorá je dobrovoľne nezamestnaná OP, aj keď majú podielové vlastníctvo man.
Manželka prenajíma manželovi stavbu na podnikanie, takže bude mať príjem z prenájmu, ale ZD bude mať nulu nakoľko sa vyrovná príjem za prenájom s výdavkom za prenájom.:confused:
Tweety
10.01.06,17:20
Môže si SZČO uplatniť na manželku, ktorá je dobrovoľne nezamestnaná OP, aj keď majú podielové vlastníctvo man.
Manželka prenajíma manželovi stavbu na podnikanie, takže bude mať príjem z prenájmu, ale ZD bude mať nulu nakoľko sa vyrovná príjem za prenájom s výdavkom za prenájom.:confused:
Ak ten príjem z prenájmu nedosiahne nezdaniteľnú sumu, tak ten rozdiel si môže uplatniť, ale ak presahuje, tak má smolu.;)
renča1
10.01.06,17:20
má nárok, ale tento príjem treba odpočítať od OP.Opravím sa tak ako píše Twetty, prehliadla som , že základ dane bude 0,00
kalinka
10.01.06,17:32
Vďaka. A ešte sa spýtam môže manželka v tomto prípade prenajímať manželovi stavbu za cenu dane z nehnuteľností? Na DÚ mi bolo povedané . že áno, ale chcem si to preveriť ešte u Vás.
Tweety
10.01.06,17:34
Vďaka. A ešte sa spýtam môže manželka v tomto prípade prenajímať manželovi stavbu za cenu dane z nehnuteľností? Na DÚ mi bolo povedané . že áno, ale chcem si to preveriť ešte u Vás.
Je to pekné, že nás považuješ za zdatnejších ako daňovákov.
Keď to odobrili, tak nám ostáva s tým len súhlasiť.Veď oni sú správcovia naších daní.;)
kalinka
10.01.06,18:07
Ale aj oni sa môžu mýliť. Pri kontrole mi to zrazu môžu dodaniť. Ja som len chcela, či s tým twenty nemáš skúsenosti.
Ale si, ste, dobré!!!
Tweety
10.01.06,18:25
Ale aj oni sa môžu mýliť. Pri kontrole mi to zrazu môžu dodaniť. Ja som len chcela, či s tým twenty nemáš skúsenosti.
Ale si, ste, dobré!!!
Nemám skúsenosti, ale asi to tak bude.;)
JanaSc
10.01.06,18:36
Materský príspevok je od nástupu na materskú a trvá približne 180 dní - presne neviem, to sa vypláca z priemeru aký má zo zamestnania, potom ju na sociálke zamestnávateľ má povinnosť odhlásiť a rodičovský príspevok jej ide zo štátu. Presný dátum prechodu Ti povedia na socialnej poisťovni. K uplatneniu nezdaniteľnej časti potrebuješ zo socialnej poisťovne potvrdenie, koľko dostala za rok 2005 materský príspevok.
adam
26.01.06,10:34
Prosím poradiť. Zamestnankyňa odpracovala jan.-apr. a odišla na materskú dovolenku. Akú nezdaniteľnú časť uviesť na daňovníka v RZ preddavkov na daň? Ak zamesnanec pracuje na 1/2 pracovný úväzok nárok má na celú odp.položku? (7328,-Sk) Ďakujem...
adam
26.01.06,11:48
Prosím poradiť. Zamestnankyňa odpracovala jan.-apr. a odišla na materskú dovolenku. Akú nezdaniteľnú časť uviesť na daňovníka v RZ preddavkov na daň? Ak zamesnanec pracuje na 1/2 pracovný úväzok nárok má na celú odp.položku? (7328,-Sk) Ďakujem...
Na druhú otázku som už našla odpoveď ( má nárok na celú odp.p. ), k prvej otázke, uvediem odp.pol. za 4mesiace, teda 29312,-Sk. Bude to správne?
Aňuška
26.01.06,12:27
Na druhú otázku som už našla odpoveď ( má nárok na celú odp.p. ), k prvej otázke, uvediem odp.pol. za 4mesiace, teda 29312,-Sk. Bude to správne?
Má nárok na celú nezdaniteľnú časť základu dane.
adam
26.01.06,12:40
Má nárok na celú nezdaniteľnú časť základu dane.
Ďakujem Ti.....:)
slzar
26.01.06,14:02
Poprosim Vas o informaciu, moja manzelka poberala v roku 2005 rodicovsky prispevok a prispevok za opatrovanie obcana s TZP (vlastnej babky), ine prijmy nemala. Aku nezdanitelnu cast si na nu mozem uplatnit, viem ze rod. prispevok sa nepovazuje za prijem, ale neviem ci sa povazuje prispevok za opatrovanie. Poprosim Vas o radu.
Dakujem
Lanaj
26.01.06,15:20
Poprosim Vas o informaciu, moja manzelka poberala v roku 2005 rodicovsky prispevok a prispevok za opatrovanie obcana s TZP (vlastnej babky), ine prijmy nemala. Aku nezdanitelnu cast si na nu mozem uplatnit, viem ze rod. prispevok sa nepovazuje za prijem, ale neviem ci sa povazuje prispevok za opatrovanie. Poprosim Vas o radu.
Dakujem

Príspevok za opatrovanie sa zahŕňa do príjmu manželky.
neily
27.01.06,19:33
Môžem doplniť? Materský príspevok nie je, ale materská dovolenka a rodičovský príspevok. Materská dovol. je tých klasických prvých 6 mesiacov na nástup na mat.dovol. Dávky za mater.dovol. sa rátajú ako príjem pri uplatnení si odpoč.položky u manžela. Rodič. príspevok sa do príjmu neráta.