Dana7
21.07.10,20:34
Prosím o vaše názory, pretože mám viacero protichodných a potrebujem si overiť nárok na dovolenku pri neplatnom skončení pracovného pomeru.

Zamestnanec dostal v r. 2008 výpoveď, pracovný pomer skončil po ukončení výpovednej doby v januári 2009. V máji 2010 súd rozhodol o neplatnosti výpovede a zajtra by mal rozsudok nadobudnúť právoplatnosť. Predpokladáme, že teraz zamestnanec dostane už novú výpoveď a platnú. Ale znova bude plynúť výpovedná doba. Chcem sa opýtať ako je to s nárokom na dovolenku. V jednej poradni som sa dočítala, že keďže výpoveď bola neplatná a pracovný pomer de facto stále trvá, zamestnanec nepracoval pre prekážky v práci na strane zamestnávateľa, tak vraj má nárok na pomernú časť dovolenky, ktorá prislúcha k uvedenému obdobiu. Keďže nechcem nič nechať na náhodu, prosím o vaše rady.

A ešte jedna otázka, ak by teda mal na tú dovolenku nárok a požiada o jej čerpanie môže mu je zamestnávateľ zamietnuť, aj keď vie, že už vlastne mu pracovný pomer skončí a nebude mať nárok si ju inokedy vyčerpať? V § 111 ZP sa píše totiž niečo o tom, že zamestnávateľ je povinný určiť čerpanie dovolenky v trvaní minimálne 4 týždne za kalendárny rok.


Ďakujem
J+K
22.07.10,05:13
Zdá sa mi, že zamietnuť mu čerpanie dovolenky zamestnávateľovi len zvýši náklady. Zamestnanec ak bude počas výpovednej doby pracovať, bude mať nárok na mzdu a pri skončení pracovného pomeru mu zamestnávateľ bude musieť celý zostatok dovolenky preplatiť. Ak mu nariadite čerpať celú dovolenku, aspoň nebudete nechceného zamestnanca mať na pracovisku, ušetríte vlastne jeho mzdu /ktorú by za prácu dostal/. Pravdepodobne nebude pracovať s nejakým veľkým nasadením, už nie je motivovaný . Ale to je len taká poznámka, samozrejme , zamestnávateľ rozhoduje o čerpaní dovolenky a ak ju nepovolí, tak ju čerpať nebude.