JaRoY
22.07.10,07:01
Ak by som ukoncil zivnost, mal by som narok na podporu v nezamestnanosti? AK ano? Za akych podmienok?
Xanti
22.07.10,05:02
Platíš si dobrovolne poistenie v nezamestnanosti?

Ak nie nemáš nárok na podporu. Táto zložka nie je povinnou súčasťou odvodov do SP pre živnostníka.
veronikasad
22.07.10,05:58
Ak by som ukoncil zivnost, mal by som narok na podporu v nezamestnanosti? AK ano? Za akych podmienok?
Ak si živnostníkom menej ako rok a predtým si bol v posledných 2 rokoch zamestnancom - ano.
Od 1.9.2010 stačí 2 roky poistenia v nezamestnanosti v posledných 3 rokoch.
Ak si bol posledné tri roky živnostníkom a neplatil si si dobrovolné poistenie v nezamestnanosti - bohužial nie. Poistenie v nezamestnanosti nie je súčasťou povinných odvodov živnostníka.
jana007
02.08.10,04:49
Chcem sa spýtať, či je nárok na podporu, ak pracovný pomer skončil ku dňu 30.6.2010 a súčasne bol SZČO a k 1.8.2010 by bola prerušená živnosť?
veronikasad
02.08.10,05:11
Chcem sa spýtať, či je nárok na podporu, ak pracovný pomer skončil ku dňu 30.6.2010 a súčasne bol SZČO a k 1.8.2010 by bola prerušená živnosť?
Na UP ho zaevidujú až po prerušení živnosti. Ak splnil podmienky doby poistenia v nezamestnanosti zo zamestnania, má nárok na dávku v nezamestnanosti.
bandi01
22.08.10,09:44
Mam podobnu otazku. Ja som vratil zivnost po 6 rokoch ale poslednych pol roka som z financnych dovodov nevedel platit do soc.p. a teda som neplatil ani tych 6.30€ (fond nezamestnanosti) za predosle obdobie teda 5 aj pol roka mam vsetko zaplatene. do 7 dni sa mam prihlasit na UP. Mam narok na podporu v nezamestnanosti?

Dakujen za odpoved..
Lianka
22.08.10,13:37
Odpoved najdes v prispevku 3.
veronikasad
22.08.10,14:19
Mam podobnu otazku. Ja som vratil zivnost po 6 rokoch ale poslednych pol roka som z financnych dovodov nevedel platit do soc.p. a teda som neplatil ani tych 6.30€ (fond nezamestnanosti) za predosle obdobie teda 5 aj pol roka mam vsetko zaplatene. do 7 dni sa mam prihlasit na UP. Mam narok na podporu v nezamestnanosti?

Dakujen za odpoved..
poistenie v nezamestnanosti nie je súčasťou povinných odvodov živnostníka do SP. Bol si prihlásený ako dobrovolne poistená osoba v nezamestnanosti?
Ak ano, platil si dobrovolné poistenie v nezamestnanosti v lehote splatnosti (do 8. kal. dňa po skončení mesiaca ) ?
bandi01
22.08.10,15:12
poistenie v nezamestnanosti nie je súčasťou povinných odvodov živnostníka do SP. Bol si prihlásený ako dobrovolne poistená osoba v nezamestnanosti?
Ak ano, platil si dobrovolné poistenie v nezamestnanosti v lehote splatnosti (do 8. kal. dňa po skončení mesiaca ) ?

Ako dobrovolne poistena osoba som bol len 1 rok 2004 potom som uz bol ako povine poistena osoba,a ako som uz spomenul vsetko mam zaplatene okrem tohoto roka,teda 2010
rodina1
22.08.10,15:25
Ako dobrovolne poistena osoba som bol len 1 rok 2004 potom som uz bol ako povine poistena osoba,a ako som uz spomenul vsetko mam zaplatene okrem tohoto roka,teda 2010
Neviem, či si správne pochopil veronikinu odpoveď:


poistenie v nezamestnanosti nie je súčasťou povinných odvodov živnostníka do SP. Bol si prihlásený ako dobrovolne poistená osoba v nezamestnanosti?
Ak ano, platil si dobrovolné poistenie v nezamestnanosti v lehote splatnosti (do 8. kal. dňa po skončení mesiaca ) ?

Veronika ti píše, že poistenie v nezamestnanosti nie je súčasťou povinných odvodov do SP.
To znamená, ak si platil len povinné poistenie do SP a zároveň si si neplatil dobrovoľne poistenie v nezamestnanosti aspoň 3 roky v posledných 4 rokoch, nemáš nárok na podporu v nezamestnanosti.
(od 1. 9. tohto roku však platí novela zákona, podľa ktorej, ak by si chcel podporu v nezamestnanosti, musel by si preukázať platenie poisteného v nezamanosti aspoň 2 roky z posledných 3 rokov)
bandi01
22.08.10,15:43
Pochopil som.Platil som povinné poistenie do SP a zároveň som si platil aj dobrovoľne poistenie v nezamestnanost po celu dobu.

Dakujem vsetky velmi pekne
rodina1
22.08.10,15:47
V tom prípade by si mal mať nárok na podporu v nezamestnanosti.
dobrava
24.01.11,09:55
Dobrý deň, ako je to v prípade, že priateľka je SZČO, doteraz si neplatila poistenie v nezamestnanosti. Keďže živnosť jej veľmi nejde, rozmýšľa nad zrušením. Je možné prihlásiť sa na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti, platiť si z minima 2 roky, potom z týchto posledných dvoch rokov 26 týždňov zvýšiť VZ, aby dostala vyššiu podporu v prípade, ak bude nezamestnaná? Ďakujem. Alebo v prípade SZČO platia nejaké iné podmienky?
dobrava
26.01.11,18:01
Dobrý deň, ako je to v prípade, že priateľka je SZČO, doteraz si neplatila poistenie v nezamestnanosti. Keďže živnosť jej veľmi nejde, rozmýšľa nad zrušením. Je možné prihlásiť sa na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti, platiť si z minima 2 roky, potom z týchto posledných dvoch rokov 26 týždňov zvýšiť VZ, aby dostala vyššiu podporu v prípade, ak bude nezamestnaná? Ďakujem. Alebo v prípade SZČO platia nejaké iné podmienky?
Prosím, môže mi niekto odpovedať? Nechcem zbytočne zahlcovať stránku viacerými príspevkami, hádam som neuviedol niečo, na čo sa nedá odpovedať? Ďakujem.