online
02.11.05,13:04
Chcel by som poprosit o radu, ako sa da oficialne zdanit prijem zo zahranicnych online partnerskych programov. Existuju totiz web stranky, ktore platia aktivnym clenom provizie za urcitu cinnost (hlavne propagaciu na internete). Moze is o sumy aj cez 5000,-SK mesacne. Ako by sa to dalo oficialne zdanit? Treba na to aj zivnost? Dakujem za akukolvek radu.
Monika1
02.11.05,14:07
Ak som dobre pochopila, tak tvoja odmena je províziou za určité služby. Ak máš takýto príjem, buď by si mal mať dohodu o vykonaní nejakej konkrétnej práce, alebo ak si študent, môžeš mať dohodu o brigádnickej práci študentov alebo môžeš mať súbežný pracovný pomer alebo musíš mať živnosť, ak tvoj príjem za uvedenú činnosť nebol náhodilý. Neviem v akom vzťahu si k spoločnosti, ktorá ťa vypláca. Napíš o svojej práci a tvojom postavení trošku viac, inak ti nemôžem konkrétnejšie poradiť.
online
02.11.05,14:22
je to trochu inak. Nie je fyzicky podpisana ziadna dohoda nakolko sa jedna o zahranicnu spolocnost do ktorej sa moze zaregistrovat cez web prakticky ktokolvek. Takze ide len o "virtualnu" dohodu. Ten zarobok je stanoveny percentom zo zisku danej firmy na zaklade obratu doporucenych klientov cez moju web stranku. Moze byt aj nulovy, zalezi na konkretnom sucte za mesiac. Som zamestnany na plny uvazok a ZL nemam. Odmena je vyplatena bud pramo na bank. ucet v SK banke, alebo sekom, ktory sa da preplatit na bank. ucet. Ako to riesit? Dakujem.
Monika1
03.11.05,10:45
Zmluva medzi tebou a zahraničnou spoločnosťou je daná, aj keď len všeobecnými podmienkami na web stránke. Nie je to závislá činnosť takže tvoj príjem môže spadať len do § 6 príjmy z podnikania alebo § 8 ostatné príjmy. Ak by bol tvoj príjem len náhodilý, príležitostný, to znamená, že uvedenú činnosť zmluvne nevykonávaš stále, je možné ho zaradiť do § 8 ako ostatné príjmy. V každom prípade by som sa na tvojom mieste zaregistrovala na DÚ ako platiteľ dane z príjmov a podľa charakteru uvedenej činnosti, ak nie je tento príjem náhodilý, by som si na takýto druh činnosti založila živnosť. K uvedeným príjmom si môžeš uplatniť preukázateľné výdavky alebo paušálne výdavky vo výške 25 % z príjmov v roku 2005 a v roku 2006 až 40%. Ak budeš uplatňovať paušálne výdavky, nemusíš viesť jednoduché účtovníctvo, stačí ti evidencia príjmov.
online
03.11.05,11:36
uz mi to je trochu jasnejsie. Este by som chcel vediet, ze ak som zamestnany a urobim si aj zivnost, ake odvody musim platit a do akych poistovni? Dalo by sa to pripadne otvorit na manzelku (ta zivnost) ?
martinez
03.11.05,11:42
Zmluva medzi tebou a zahraničnou spoločnosťou je daná, aj keď len všeobecnými podmienkami na web stránke. Nie je to závislá činnosť takže tvoj príjem môže spadať len do § 6 príjmy z podnikania alebo § 8 ostatné príjmy. Ak by bol tvoj príjem len náhodilý, príležitostný, to znamená, že uvedenú činnosť zmluvne nevykonávaš stále, je možné ho zaradiť do § 8 ako ostatné príjmy. V každom prípade by som sa na tvojom mieste zaregistrovala na DÚ ako platiteľ dane z príjmov a podľa charakteru uvedenej činnosti, ak nie je tento príjem náhodilý, by som si na takýto druh činnosti založila živnosť. K uvedeným príjmom si môžeš uplatniť preukázateľné výdavky alebo paušálne výdavky vo výške 25 % z príjmov v roku 2005 a v roku 2006 až 40%. Ak budeš uplatňovať paušálne výdavky, nemusíš viesť jednoduché účtovníctvo, stačí ti evidencia príjmov.
suhlasim s monikou.... pokial nejde o nahodily prijem, tak treba vychadzat z §2,1 obchodneho zakonnika, podla ktoreho sa v tvojom pripade jedna o vykonavanu sustavnu cinnost za ucelom dosiahnutia zisku... cize mozeme to z urciteho pohladu nazvat podnikanim.... preto by bolo dobre zalozit si zivnost... ak by sa jednalo o nahodily prijem, mohli by sme ho zaradit do §8 ZDP a ak by v zmysle §9,1,h rocne nepresiahol 5 nasobok zivotneho minima k 1.1. prislusneho roka, bol by tento oslobodeny... takze by si ho nemusel nikde priznavat a zatazovat si hlavu... avsak charakter prace popisany vyssie zavana sustavnou cinnostou a tak by asi bolo vhodne zalozit si zivnost, resp. prekonzultovat, ci nemozno tieto prijmy zaradit medzi prijmy z inej samostatnej zarobkovej cinnosti podla §6,2 ....
Monika1
03.11.05,14:19
Ak si založíš živnosť v tomto roku popri zamestnaní, nemusíš platiť žiadne odvody až do 30.06.2006. Potom na základe tvojho daňového priznania za rok 2005 sa bude posudzovať výška tvojich príjmov. Ak presiahneš výšku príjmov 87936, potom už budeš musieť platiť odvody do poisťovní minimálne z minimálnej mzdy . Tak si toho roku ustráž výšku týchto príjmov. Ak by si túto hranicu prekročil, tak potom v ďalšom roku by si mala otvoriť živnosť tvoja manželka a uvedené aktivity by si previedol na ňu, ona by v prvom roku podnikania odvody neplatila a ty by si prerušil na 1 rok živnosť. A v ďalších rokoch by ste si to mohli zopakovať. Trošku by si ušetril na odvodoch. Ale všetko závisí od výšky tvojich príjmov. Ak by si mal doma študenta staršieho ako 18 rokov a nemal by iný príjem, založila by som živnosť jemu, pretože on si môže na seba uplatniť nezdaniteľnú čiastku a možno by si sa tak vyhol aj plateniu daní. Všetko závisí od tvojich možností a šikovnosti.
Jozef I
03.11.05,14:29
No ja by som ti navrhol, aby si sa neregistroval nikde, nikde nič nehlásil a peniažky si pekne užil. :D Neviem kto by prišiel na to, že máš iný príjem ak ti chodí na účet. Jediné čo ma napadá, tak tichý bonz od nejakého "kamaráta".
Ale ak chceš mať čisté svedomie, tak určite urob tak ako ti predomnou poradili paraďáci. ;)
online
04.11.05,08:17
Co by bolo lepsie - urobit si zivnost na seba alebo na manzelku? Lenze je na materskej. Neprisla by o materskú od štátu? Povedzme ze by mohli byt tie prijmy cca. 9.000 mesacne, ak sa bude darit ;-) Ako by to bolo najjednoduchsie urobit?
Monika1
04.11.05,08:29
Ak je manželka na materskej, predpokladám, že poberá rodičovský príspevok, mohla by mať živnosť, ale aby neprišla o príspevok, musela by dieťa umiestniť v škôlke alebo podobnom zariadení so starostlivosťou o malé detičky. Dosť by si si to skomplikoval. Ona by musela platiť odvody minimálne z min. mzdy, lebo iný príjem by nemala. Nie je to veľmi výhodné. Zarobil by si možno brutto 9 tis. a odvody bude manželka platiť okolo 3 tis. mes. Neodporúčam. Ty máš lepšie východzie podmienky. Platíš si odvody už zo závislej činnosti a aspoň v prvom roku podnikania neplatíš odvody.
online
04.11.05,10:40
Dobre. Takze teraz mam ist na DU a na Zivn. urad a prihlasit sa tam a otvorit si zivnost? ZL popri zamestnani je nejaky iny ako klasicky ZL? Budem potrebovat aj nejaky podnikatelsky ucet, alebo mi staci osobny ucet v banke? Tento rok si mam zratat prijmy a ak budu vyssie ako 85000 tak ako dalej ? Chcel by som potom vyuzit tie pausalne vydavky...
Monika1
04.11.05,13:35
Najprv potrebuješ zájsť na okresný súd a vyť´žiadať si odpis z registra trestov, ktorý ti príde tak asi za týždeň /ak si z Blavy tak si môžeš zájsť na register osobne/ k tomu potrebuješ 100 korunový kolok, až potom pôjdeš na živn. úrad požiadať o živnost. registráciu. Tam zaplatíš 1000 Skpopl. v kolkoch. V krátkej dobe ti bude živnosť písomne schválená. Otvoríš si podnikateľský účet v banke. Následne sa potrebuješ registrovať do 30-tich dní na DÚ a na sociálnej a zdrav. poisťovni. V poisťovniach uvedieš svoj vymeriavací základ "0". Nie je žiadny rozdiel medzi živnostníkmi, ktorí podnikajú alebo nepodnikajú popri zamestnaní. Paušálne výdavky sú pre tento rok vo výške 25% z príjmu, bez ohľadu na dosiahnutú výšku týchto príjmov. Ak budú tvoje príjmy v r. 2005 vyššie ako cca 85 tis. musíš rátať s tým, že od 30.06.2006 budeš musieť platiť odvody do poisťovní. Ak je to možné presuň si časť príjmov do ďalšieho roka. Príjmom sa myslí všetko to, čo ti vyplatia do 31.12.2005 za tvoju podnikat. činnosť. Vidím tu ale určitý problém v tom, že doteraz si podnikal a nikde si nebol registrovaný. Ostáva ti len veriť, že ťa nikto nebonzne. Ak by si sa chcel registrovať spätne na DÚ pokuta by ťa určite neminula. Pekný víkend.
online
04.11.05,14:30
Ok. Ta moja odhadovana suma bola dost prehnana, ale chcel som vediet co by sa dalo robit. Realne by to mohlo byt max. polovica z toho. Takze v tomto pripade by pre mna bolo lepsie urobit si tu zivnost az po novom roku a zacat si evidovat vsetky buduce prijmy? A buduci rok by som teda nemusel eeste platit odvody do pistovni?
Monika1
04.11.05,14:39
No, vieš, ak máš príjmy už toho roku, mal by si ich zdaniť ale kto o tom vie ??? Ak by si si toho roku otvoril živnosť a tvoj príjem bude nižší ako spomínaných cca 80 tis. Sk, nebudeš platiť odvody počas celého nasl. roka až do 30.06.2007 a ak v roku 2006 tvoje príjmy budú cca také ako v r. 2005, tak potom nebudeš platiť odvody zo živnosti ani od 01.07.2007 ak náhodou nezmenia zákon. Odovdy sa totiž počítajú z výsledkov daňového priznania za predchádzajúci rok. Takže rozhodnutie o tom, kedy si založíš živnosť je teraz už len na tebe.
martinapo77
04.11.05,14:53
podľa môjho nazoru je pre teba najlepšie založiť si živnosť registrovať na DÚ a podať daňové priznanie kde priznáš príjmy podaľ § 6 zákona o dani z príjmov. taktiež by som ti odporúčala zratať si predbežne či bude pre teba výhodnejšie uplatniť 40% z príjmov (r.2006) ako výdavky alebo si budes evidovať výdavky, ktoré ti teoreticky môžu vzniknúť v súvislosti s týmto príjmom napr. poplatok za net, telefon....... Ale v prípade že je pre teba východnejšie a jednoduchšie %-tak sa s tým netráp. Taktiež je vhodné založiť ti podnikateľský účet ked budeš registrovaný.
linko
07.11.05,14:07
Aj ja si takto pracujem, a bolo mi povedané, že príjmy sú zdanené v tej krajne z ktorej je materská firma, /nemecko/