Moniqueee
22.07.10,07:52
Zdravím vás, dostala som pracovnú ponuku, chystám sa na pohovor, ibaže ponúkajú možnosť úväzku plného, skráteného alebo na živnosť. Vedel by mi niekto poradiť, či je z pohľadu zamestnanca čo sa týka odvodov a daní a podobných záležitostí výhodnejší plný uväzok alebo živnosť? Alebo či sa dajú skombinovať tieto dve formy? Alebo je lepšie začať vo firme na plný uväzok a možno potom neskôr prejsť na živnosť? Ďakujem veľmi pekne.
Tweety
22.07.10,05:55
Zdravím vás, dostala som pracovnú ponuku, chystám sa na pohovor, ibaže ponúkajú možnosť úväzku plného, skráteného alebo na živnosť. Vedel by mi niekto poradiť, či je z pohľadu zamestnanca čo sa týka odvodov a daní a podobných záležitostí výhodnejší plný uväzok alebo živnosť? Alebo či sa dajú skombinovať tieto dve formy? Alebo je lepšie začať vo firme na plný uväzok a možno potom neskôr prejsť na živnosť? Ďakujem veľmi pekne.
Plný, alebo skrátený,(ako Ti vyhovuje) úväzok, a potom neskôr si založiť živnosť. Zamestnať sa na živnosť, to podľa ZP nie je možné. Živnostník pracuje sám, vo svojom mene, na svoj účet. Zamestnanie na PZ je závislá činnosť.
Xanti
22.07.10,06:09
Zdravím vás, dostala som pracovnú ponuku, chystám sa na pohovor, ibaže ponúkajú možnosť úväzku plného, skráteného alebo na živnosť. Vedel by mi niekto poradiť, či je z pohľadu zamestnanca čo sa týka odvodov a daní a podobných záležitostí výhodnejší plný uväzok alebo živnosť? Alebo či sa dajú skombinovať tieto dve formy? Alebo je lepšie začať vo firme na plný uväzok a možno potom neskôr prejsť na živnosť? Ďakujem veľmi pekne.
Moniqueee
nie je to náhodou pracovná ponuka z nejakej maklerskej spoločnosti. Na robenie poistiek a úverov.
Oni to takto ponúkajú. A vždy je to práca na DIČ, teda čo vyrobíš to zarobíš.
Moniqueee
22.07.10,06:41
nie, nie je to ziadna maklerska spolocnost, ide o tvorbu projektov pre fondy EU


este by ma teda zaujimalo, ze ak by som robila v tej firme na plny uvazok a popri tom si otvorila zivnost v tej istej cinnosti, ako by to bolo s odvodmi? platil by ich za mna zamestnavatel za mna ako zamestnanca, ci musela by som nieco odvadzat aj zo zavislej cinnosti, ak by som zarobila zo zivnosti viac ako je limit pre zivnostnikov pre platenie dávok do ZP, či SP? alebo toto nie je mozne skombinovat? Dakujem
Moniqueee
22.07.10,06:49
ale ak by som si mala vybrat, ci chcem robit v konkr. firme na plny uvazok alebo robit pre nich na moju zivnost, co by ste si vybrali? vzhladom na odvody, dane, behačky okolo toho, atď.
veronikasad
22.07.10,08:31
ale ak by som si mala vybrat, ci chcem robit v konkr. firme na plny uvazok alebo robit pre nich na moju zivnost, co by ste si vybrali? vzhladom na odvody, dane, behačky okolo toho, atď.
Záleží od rozdielu výšky príjmu, ktorý ti pri živnosti a prac.pomere ponúknu.

Ako začínajúci živnostník budeš v prvom roku platiť povinne len zdr. poistenie. Nebudeš však mať nárok na dovolenku, nemocenské, ani stravné lístky od zamestnávatela.
Llívia
22.07.10,08:56
ale ak by som si mala vybrat, ci chcem robit v konkr. firme na plny uvazok alebo robit pre nich na moju zivnost, co by ste si vybrali? vzhladom na odvody, dane, behačky okolo toho, atď.

Pokiaľ by nebol "príťažlivý" rozdiel medzi mzdou a odmenou na živnosť, tab by som si vždy volila závislú činnosť. Zamestnanci majú väčšiu šancu dostať sa k svojim peniazom (mzdy, odstupné, PN-ky atď.), pretože väčšina firiem našťastie stále uprednostňuje vyplácanie miezd a v termíne pred vyplácaním dodávateľských faktúr, a keď firma skončí v konkurze, tak nastupuje garančný fond (aspoň do nejakej výškay). Ako SZČO si môžeš uplatniť neuhradené pohľadávky v konkurze, ale tam nie je zaručené, že vôbec niečo dostaneš. Tiež výhodou zamestnania je, že zamestnávateľ zabezpečuje všetko potrebné pre prácu (kancelárska technika a potreby, priestory, atď.), stravenky (príspevok na stravu), ochranné pomôcky, pracovné oblečenie atď.