Kremnicka
22.07.10,09:15
Ahojte, mam taky pripad kde ceska firma X dodava slovenskej firme Y tovar. Slovenska firma Y si da ten tovar namontovat u slovenskej firmy Z. Na zaklade poziadavky firmy Y vystavi firma Z fakturu za sluzby na firmu X.

Faktura ma byt bez DPH ? Montaz tovaru prebieha na Slovensku. Vsetky firmy su platcami DPH.
V akom pripade moze byt FA s DPH ?
Nie je to snaha firiem X a Y o neplatenie DPH ?
zuzanaIII.
22.07.10,07:50
Naozaj to zaváňa špekuláciou. Nevidela by som v tom problém ak CZ firma X vyfakturuje SK firme Y tovar aj službu, alebo v dodanom tovare bude už cena služby zohľadnená. Tvoja otázka je trochu nejasná. Ak firma kupila tovar a ďalej ho predá nemôže byť na ňom urobená žiadna úprava ani technické zhodnotenie §17 ods.4 - 9. Takže preto by to malo byť zohľadnené už v cene a potom je to OK. Ak ste kúpili materiál, na ktorom bola vykonaná služba, ktorá je vyfakturovaná osobitne potom to už problémom môže byť.
Kremnicka
23.07.10,10:11
Ahoj, Zuzana III.
Firma slovenská - kúpi (neviem či iba tovar, materiál alebo aj so službou) od českej firmy, následne príde do inej slovenskej firmy s tým, aby mu - túto vec - zamontovali do HIM, ktorý využíva slovenská firma na Slovensku, ale montážna firma má pokyn vystaviť faktúru na dodávateľskú českú firmu.
zuzanaIII.
05.08.10,12:35
Ahoj, Zuzana III.
Firma slovenská - kúpi (neviem či iba tovar, materiál alebo aj so službou) od českej firmy, následne príde do inej slovenskej firmy s tým, aby mu - túto vec - zamontovali do HIM, ktorý využíva slovenská firma na Slovensku, ale montážna firma má pokyn vystaviť faktúru na dodávateľskú českú firmu.

Ahoj Kremnicka,
ak si Vaša spoločnosť objednala tovar aj s montážou, resp. dohoda znie, že česká firma zabezpečí aj montáž, tak nevidím problém, že sa to takto fakturovalo. Pre českú firmu môže byť výhodnejšia montáž tu v SR, tak prečo by si nezabezpečila montáž u slovenskej firmy. Veď DPH-čka bude priznaná, cez samozdanenie. V zákone predsa takýto postup nie je zakázaný a z pravidla znie, čo nie je zakázané je povolené. :)
mordechaj
06.08.10,15:55
Problémom by mohol byť vzťah Y a Z čo sa týka dohody montáže. Spol. Z by fakturovala do CZ na spol. X montáž na základe objednávky spol. Y ? To je úplný nezmysel. Na hrane. Povedal by som že skôr špekulácia.