derek19
22.07.10,10:06
Mám živnosť v oblasti účtovníctva a pracujú pre mna IBA absolventi na praxi z úradu práce , môžu pracovať v objekte, ktorý je náhlásený na úrade ako Priestory súvisiace s pravádzkovaním živnosti?
Dakujem
Danila
22.07.10,08:48
Mám živnosť v oblasti účtovníctva a pracujú pre mna IBA absolventi na praxi z úradu práce , môžu pracovať v objekte, ktorý je náhlásený na úrade ako Priestory súvisiace s pravádzkovaním živnosti?
DakujemMohli? Musia.
derek19
22.07.10,08:57
No to viem ale, že či to môžu byť priestory súvisiace s pravádzkovaním živnosti alebo to musí byť nahlasené čisto ako prevádzka, ked tam chodia tí absolventi
Danila
22.07.10,09:07
No to viem ale, že či to môžu byť priestory súvisiace s pravádzkovaním živnosti alebo to musí byť nahlasené čisto ako prevádzka, ked tam chodia tí absolventi
Tak prepáč, ale ak ja nerozumiem Tvojej reči, bude asi problém s tými absolventmi u Teba. Ak im budeš aj niečo vysvetľovať nebodaj. Absolvensti budú pracovať v Tvojej prevádzke, ktorú máš nahlásenú, tak netuším, čo chceš vedieť. Priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti sú podľa môjho skromného názoru aj priestory ohlásené.
derek19
22.07.10,09:19
Ale je rozdiel medzi prevádzkou a priestormy súviasiacimi s prevádzkovaním živnosti a ešte nemám nahlásené nič, tak sa pytam či stači aby to boli priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti, lebo pod ními sa rozumie priestory podnikania fyzickej osoby
derek19
23.07.10,06:20
Prosim Vás, vie mi niekto s tym poradiť? Môžu mi v priestoroch, ktoré sú nahlásené ako Priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti pracovať absolventi na praxi, alebo to musí byť nahlásené ako prevádzka?
Betina2
23.07.10,06:34
No ja poznám len dva pojmy - sídlo podnikania, čo je obvykle Tvoje trvalé bydlisko a druhým je prevádzka - a tú musíš povinne nahlasovať. Ak máš prenajaté priestory na podnikanie - kanceláriu a tak, tak potom táto kancelária, kde vykonávaš svoju činnosť bude zároveň tou prevádzkou. Ak robíš z domu, a nemáš v užívaní ďalšie iné priestory, tak ten dom (byt), kde máš trvalý pobyt podľa občianskeho preukazu, tak to je sídlo. Ani ja nerozumiem pojmu Priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti - trochu bližšie to objasni. Ale asi najlepšie spravíš, ak sa na to opýtaš priamo na živnostenskom úrade alebo OUP.
derek19
23.07.10,06:46
Podľa živnostenského zákona : „Prevádzkarňou sa rozumie priestor, v ktorom sa prevádzkuje živnosť. nie je ním priestor súvisiaci s prevádzkovaním živnosti ani technické a technologické zariadenie určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti.

(3) Za priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti sa považujú najmä: a) priestor určený na uskladnenie surovín a tovaru podnikateľa, b) stanovištia, odstavné plochy pre motorové vozidlá, garáže a priestory určené na zabezpečenie údržby a technickú kontrolu vozidiel,
c) miesto podnikania fyzickej osoby, sídlo právnickej osoby, d) výstavné priestory a vzorkové predajne, e) priestor na prijímanie zákaziek
alebo tovaru a na jeho vydávanie.
Zita5
23.07.10,07:28
Podľa živnostenského zákona : „Prevádzkarňou sa rozumie priestor, v ktorom sa prevádzkuje živnosť. nie je ním priestor súvisiaci s prevádzkovaním živnosti ani technické a technologické zariadenie určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti.

(3) Za priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti sa považujú najmä: a) priestor určený na uskladnenie surovín a tovaru podnikateľa, b) stanovištia, odstavné plochy pre motorové vozidlá, garáže a priestory určené na zabezpečenie údržby a technickú kontrolu vozidiel,
c) miesto podnikania fyzickej osoby, sídlo právnickej osoby, d) výstavné priestory a vzorkové predajne, e) priestor na prijímanie zákaziek
alebo tovaru a na jeho vydávanie.

Nerozumiem čo týmto príspevkom chcete povedať ?Kde konkrétne máte priestor v ktorom pracujete
? Doma? Kancelária v prenájme ?
Betina2
23.07.10,07:41
Nerozumiem čo týmto príspevkom chcete povedať ?Kde konkrétne máte priestor v ktorom pracujete
? Doma? Kancelária v prenájme ?

áno, toto treba objasniť. treba konkretizovať ten priestor, kde budú vykonávať prácu a potom sa pohneme ďalej.
derek19
23.07.10,08:23
Ano, mam kanceláriu doma, v dome, zatial je to nahlásené iba ako sídlo, ale idú pre mna pracovať dvaja na absolventskú prax, je to iba bežná administratívna práca, no a treba to prehlásiť na nejako inak a ja sa pýtam, či to moze byt nahlásené ako priestor súvisiaci s prevádzkovaním živnosti alebo to musí byť nahlásené ako prevádzka...
Zita5
23.07.10,08:31
Ale je rozdiel medzi prevádzkou a priestormy súviasiacimi s prevádzkovaním živnosti a ešte nemám nahlásené nič, tak sa pytam či stači aby to boli priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti, lebo pod ními sa rozumie priestory podnikania fyzickej osoby

Ja sa vyjadrím k tomu nasledovne :

a) ak máte trvalé bydlisko zhodné s miestom podnikania(ktoré sa považuje za priestor súvisiaci s podnikaním § 17 odst.3 písm.c) , tak som povinná toto miesto podnikania označiť .
Ak pre mňa budú pracovať v tomto priestore ľudia , tak treba rešpektovať aj

Povinnosti podnikateľa
§ 29
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Podnikateľ je povinný pri prevádzkovaní živnosti dodržiavať podmienky ustanovené týmto zákonom a osobitnými predpismi. 32)

(2) Podnikateľ je povinný prevádzkovať živnosť riadne, poctivo a odborne. Tejto povinnosti sa nemôže zbaviť ani v prípade, ak podnikateľskú činnosť prevádzkuje prostredníctvom zodpovedného zástupcu.

(3) Riadne, poctivo a odborne nie sú vykonávané živnosti, pri ktorých prevádzkovaní opakovane dochádza k poskytovaniu nekvalitných tovarov a služieb z dôvodov porušovania osobitných predpisov, najmä technických noriem a profesijných zvyklostí.

(4) Riadne a poctivo nevykonáva živnosť podnikateľ, ktorý

a) bez závažných dôvodov neplní svoje daňové, poplatkové a odvodové povinnosti podľa osobitných predpisov,
b) zabezpečuje činnosť, ktorá je predmetom jeho podnikania, fyzickými osobami bez povinne uzavretého pracovnoprávneho vzťahu.

b) ak moje bydlisko sa nebude zhodovať s miestom podnikania ,a toto miesto alebo priestor si zabezpečím formou prenájmu kancelárie , tak som povinná toto miesto , kde budem prevádzkovať svoju podnikateľskú činnosť ohlásiť na Živnostenskom úrade.Rovnako tento priestor musím zákonne označiť na viditeľnom mieste .

To znamená , že ak by prebiehala kontrola zo živnostenského úradu tak prídu na miesto ktoré máte ohlásené , ak nie tak dostanete pokutu .Nebudem tu citovať znenia príslušných zákonov , naštudujte si .
Samozrejme na čierno zamestnávať nemôžete a to či už v mieste podnikania doma , alebo v mieste podnikania (prenájom )


Pri tejto príležitosti upozorňujem aj na Zákon 136/2010 Z.z. o službách na vnútornom trhu konkrétne § 6 .

Takže odpoveď na úvodnú otázku ktorá znie :

Mám živnosť v oblasti účtovníctva a pracujú pre mna IBA absolventi na praxi z úradu práce , môžu pracovať v objekte, ktorý je náhlásený na úrade ako Priestory súvisiace s pravádzkovaním živnosti?
Dakujem

Áno môžu pracovať .

Však sama píšete , že priestory sú nahlásené a dokonca ste doplnili aj informáciu , že miesto podnikania máte v mieste Vášho bydliska. To znamená, že bydlisko je totožné s miestom podnikania . A to máte uvedené predsa v živnostenskom liste .Takže z môjho pohľadu je všetko v poriadku , len treba mať toto miesto aj označené .
derek19
23.07.10,08:45
Velmi Vám ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď a ano mám miesto podnikania v mieste môjho bydliska a aj je to uvedené v živnostenskom liste ale iba ako sídlo spoločnosti, čiže to budem musieť ist prehlasit na Priestor súvisiaci s prevádzkovaním živnosti (alebo sa to už automaticky berie ako priestor súvisiaci s prevádzkovaním živnosti?). Prepačte ale z tých zákonov mi to nieje uplne jasné...
Zita5
23.07.10,08:52
Velmi Vám ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď a ano mám miesto podnikania v mieste môjho bydliska a aj je to uvedené v živnostenskom liste ale iba ako sídlo spoločnosti, čiže to budem musieť ist prehlasit na Priestor súvisiaci s prevádzkovaním živnosti (alebo sa to už automaticky berie ako priestor súvisiaci s prevádzkovaním živnosti?). Prepačte ale z tých zákonov mi to nieje uplne jasné...


Ako živnostník nemôžete mať v živnostenskom liste slovne uvedené sídlo spoločnosti .
Sídlo spoločnosti má právnická osoba . SZČO má v živnostenskom liste miesto podnikania .

Tak čo ste právnicka osoba, alebo SZČO ?
derek19
23.07.10,08:55
Hej som SZČO a mam tam napisane miesto podnikania mate pravdu. Ale tymto všetkym chcem zistit, ze ak mi prídu na kontrolu zo živnostenského uradu, či mi nemozu dať pokutu ked robia pre mna tí absolventi a nemám to nahlásené ako prevádzku.
Zita5
23.07.10,08:55
Velmi Vám ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď a ano mám miesto podnikania v mieste môjho bydliska a aj je to uvedené v živnostenskom liste ale iba ako sídlo spoločnosti, čiže to budem musieť ist prehlasit na Priestor súvisiaci s prevádzkovaním živnosti (alebo sa to už automaticky berie ako priestor súvisiaci s prevádzkovaním živnosti?). Prepačte ale z tých zákonov mi to nieje uplne jasné...

Ak ako živnostníčka máte v živnostenskom liste bydlisko zhodné s miestom podnikania , tak nenahlasujete nič .Však iný priestor nemáte, ktorý používate na podnikanie, len časť Vášho bytu resp. RD .
Zita5
23.07.10,09:02
Hej som SZČO a mam tam napisane miesto podnikania mate pravdu. Ale tymto všetkym chcem zistit, ze ak mi prídu na kontrolu zo živnostenského uradu, či mi nemozu dať pokutu ked robia pre mna tí absolventi a nemám to nahlásené ako prevádzku.

Nie,ak to je tak ako som písala vyššie pokutu Vám nemajú začo dať . Ale .....musíte mať označené miesto podnikania :

– obchodné meno podnikateľa(obchodný názov)
– meno a priezvisko
– prevádzkový čas (ak je tam prístup verejnosti)
derek19
23.07.10,09:02
Aha tak už chapem, iba ak by som mal niekde inde kanceláriu tak v tom prípade to už je prevádzka hej? Stale ma mylilo to, že som si myslel že ak podnikam iba sam, ze to mozem mat iba ako miesto podnikania ale ze ked uz niekto pre mna robi, tak už to musí byť nahlasene ako prevádzka... Ďakujem Vam, velmi ste mi pomohli.
Zita5
23.07.10,09:06
Aha tak už chapem, iba ak by som mal niekde inde kanceláriu tak v tom prípade to už je prevádzka hej? Stale ma mylilo to, že som si myslel že ak podnikam iba sam, ze to mozem mat iba ako miesto podnikania ale ze ked uz niekto pre mna robi, tak už to musí byť nahlasene ako prevádzka... Ďakujem Vam, velmi ste mi pomohli.

Na druhej strane zasa ak niekoho zamestnávate , tak inšpektorát práce by asi nebol nadšený , ak títo ľudia by pracovali u Vás doma v obývačke . Zamestnávateľ má voči zamestnancom aj určité povinnosti .Ale to len tak okrajovo som spomenula , že zamestnanec (aj brigádnik)musí mať aj nejaký svoj zákonný štandart.
derek19
23.07.10,09:09
No to ste mi prihrali teraz, mam v dome izbu, ktorú používam ako kanceláriu, moze to byt chapane ako zákonný štandard? Alebo čo pod ten štandard spadá? Prípadne kde to nájdem? Lebo aj to som hľadal a nenašiel som.
akina
23.07.10,09:18
Aha tak už chapem, iba ak by som mal niekde inde kanceláriu tak v tom prípade to už je prevádzka hej? Stale ma mylilo to, že som si myslel že ak podnikam iba sam, ze to mozem mat iba ako miesto podnikania ale ze ked uz niekto pre mna robi, tak už to musí byť nahlasene ako prevádzka... Ďakujem Vam, velmi ste mi pomohli.
Nesúhlasím, ak v mieste bydliska, ktoré je totožné s adresou miesta podnikania je vykonávaná živnosť - v tvojom prípade účtovnícke práce, musí byť ohlásená táto adresa aj ako adresa prevádzkarne!
derek19
23.07.10,09:25
:D tak ako teraz, sa dohodnite :P , a ak by si akina mala pravdu, tak nestači to nahlasit ako tie priestory suvisiace s pravádzkovaním živnosti? Musí to byt iba konkrétne prevádzaren?
akina
23.07.10,09:31
:D tak ako teraz, sa dohodnite :P , a ak by si akina mala pravdu, tak nestači to nahlasit ako tie priestory suvisiace s pravádzkovaním živnosti? Musí to byt iba konkrétne prevádzaren?
Ako priestory súvisiace s prevádzkovaní živnosti máš ohlásené predsa miesto podnikania - § 17 ods. 3 písm.c/ živ.zákona. Ak na tej adrese robíš aj účtovnícke práce, už je to aj prevádzkareň - pozri definíciu v § 17 ods. 1 živ. zákona. čiže potom ohlasuješ na tejto adrese aj prevádzkové priestory.Máš povinnosť oznámiť na ŽÚ zriadenie prevádzkarne najneskôr v deň zriadenia, ináč porušuješ zákon - § 17 ods. 5.
Zita5
23.07.10,09:36
akina ,

ešte som sa počas mojej praxe nestretla so živnostenským listom , kde by bolo uvedené :

Bydlisko :Hrdličková 7,Bratislava
Miesto podnikania : Hrdličková 7,Bratislava


predmet činnosti - účtovnícke služby

prevádzkáreň : Hrdličková 7, Bratislava

......ale rada sa dám poučiť ako v prípade podnikania v byte je .:)


Zadávateľ najlepšie spraví , ak navštívi svoj Živnostenský úrad - JKM a tam si vyžiada informácie a veľmi rada si prečítam v tejto téme , čo vybavil a ako to vlastne je .
derek19
23.07.10,09:42
Akina na adrese robím učtovnícke práce ale tak, ze klienti ku mne nechodia a absolventi mi robia iba pomocne administratívne práce, aj tak to treba na hlasit ako prevádzku?
akina
23.07.10,09:56
akina ,

ešte som sa počas mojej praxe nestretla so živnostenským listom , kde by bolo uvedené :

Bydlisko :Hrdličková 7,Bratislava
Miesto podnikania : Hrdličková 7,Bratislava


predmet činnosti - účtovnícke služby

prevádzkáreň : Hrdličková 7, Bratislava

......ale rada sa dám poučiť ako v prípade podnikania v byte je .:)


Zadávateľ najlepšie spraví , ak navštívi svoj Živnostenský úrad - JKM a tam si vyžiada informácie a veľmi rada si prečítam v tejto téme , čo vybavil a ako to vlastne je .
Zita, ak by si v mieste podnikania robila účtovníctvo len sama pre seba, tak to logicky nie je prevádzkareň, ale ak robíš účtovnícke služby pre klientov na tejto adrese ( aj keď je totožná s miestom bydliska a totožná s adresou miesta podnikania ), je to tvoja prevádzkareň, je to priestor, kde sa živnosť vykonáva - § 17 ods. 1 živnostenského zákona. je to podobné, ako keď projektant robí práce na PC doma, tiež je tento priestor v jeho prípade prevádzarňou. Je potrebné uvedomiť si, že miesto podnikania je len a len adresa, zapísaná v živnostenskom registri, vôbec sa tam nemusí žiadna činnosť vykonávať ( obchodný zákonník ).Ale ak sa na tej istej adrese vykonáva aj živnosť, už ide o prevádzkové priestory. P.s. Adresu miesta podnikania totožnú s adresou prevádzkarne pri účtovníckych službách som videla v živ.registroch zapísanú x-krát, však práve ŽÚ to kontroluje. Akurát, že tieto prevádzkarne majú svoje špecifiká, nie sú to klasické obchodné ani výrobné prevádzkarne. ŽÚ nevyžadujú súhlas hygienika, označenie postačuje len obchodným menom na schránke, ale je to na kontrolóroch, aku mieru benevolencie-súdnosti majú pri kontrole.
akina
23.07.10,10:00
Akina na adrese robím učtovnícke práce ale tak, ze klienti ku mne nechodia a absolventi mi robia iba pomocne administratívne práce, aj tak to treba na hlasit ako prevádzku?
Klienti nemusia za tebou chodiť, ty ale spracuvávaš ich agendu na adrese miesta podnikania, súčasne adrese bydliska, čiže tam vykonávaš živnosť, musíš mať na tej adrese ohlásenú aj prevádzkareň.
derek19
23.07.10,10:04
Aha no tak to teda nahlasim a kedže sem chodia tí absolventi tak musim mať asi aj tu hygienu čo...
Zita5
23.07.10,10:18
Zita, ak by si v mieste podnikania robila účtovníctvo len sama pre seba, tak to logicky nie je prevádzkareň, ale ak robíš účtovnícke služby pre klientov na tejto adrese ( aj keď je totožná s miestom bydliska a totožná s adresou miesta podnikania ), je to tvoja prevádzkareň, je to priestor, kde sa živnosť vykonáva - § 17 ods. 1 živnostenského zákona. je to podobné, ako keď projektant robí práce na PC doma, tiež je tento priestor v jeho prípade prevádzarňou. Je potrebné uvedomiť si, že miesto podnikania je len a len adresa, zapísaná v živnostenskom registri, vôbec sa tam nemusí žiadna činnosť vykonávať ( obchodný zákonník ).Ale ak sa na tej istej adrese vykonáva aj živnosť, už ide o prevádzkové priestory. P.s. Adresu miesta podnikania totožnú s adresou prevádzkarne pri účtovníckych službách som videla v živ.registroch zapísanú x-krát, však práve ŽÚ to kontroluje. Akurát, že tieto prevádzkarne majú svoje špecifiká, nie sú to klasické obchodné ani výrobné prevádzkarne. ŽÚ nevyžadujú súhlas hygienika, označenie postačuje len obchodným menom na schránke, ale je to na kontrolóroch, aku mieru benevolencie-súdnosti majú pri kontrole.

akina ďakujem za vysvetlenie , si zlatá :) , ale aj tak ma to nepresvedčilo . Bavíme sa o o účtovníckych službách , ktoré sú vykonávané doma na adrese trvalého pobytu a miesta podnikania .
akina
23.07.10,10:36
akina ďakujem za vysvetlenie , si zlatá :) , ale aj tak ma to nepresvedčilo . Bavíme sa o o účtovníckych službách , ktoré sú vykonávané doma na adrese trvalého pobytu a miesta podnikania .
Však aj som písala o účtovníckych službách, ktoré sú robené doma. Vieš, v zákone je veľmi nešťastný termín: miesto podnikania. Kedysi to bolo miesto, odkiaľ FO riadila svoju činnosť, teraz je to už len adresa, zapísaná v živ.registri. Neslúži k ničomu, len zbytočne zavádza, že je to súčasne aj adresa prevádzkarne,pokiaľ sa činnosť vykonáva doma ( za predpokladu že adresa bydliska je rovnaká ako miesto podnikania, čo ale vôbec nemusí byť, lebo adresu miesta podnikania si určuje každá FO sama, čiže môže byť aj na inej adrese ).Ja som tento problém už diskutovala viackrát na ŽÚ a dokonca aj s pracovníkom živ.odboru priamo na MV SR, mám to od nich potvrdené. Nakoniec pár mojich známych aj zaplatili pokutu za to, že nemali takúto prevádzkareň v mieste bydliska ohlásenú.
Zita5
23.07.10,10:46
Však aj som písala o účtovníckych službách, ktoré sú robené doma. Vieš, v zákone je veľmi nešťastný termín: miesto podnikania. Kedysi to bolo miesto, odkiaľ FO riadila svoju činnosť, teraz je to už len adresa, zapísaná v živ.registri. Neslúži k ničomu, len zbytočne zavádza, že je to súčasne aj adresa prevádzkarne,pokiaľ sa činnosť vykonáva doma ( za predpokladu že adresa bydliska je rovnaká ako miesto podnikania, čo ale vôbec nemusí byť, lebo adresu miesta podnikania si určuje každá FO sama, čiže môže byť aj na inej adrese ).Ja som tento problém už diskutovala viackrát na ŽÚ a dokonca aj s pracovníkom živ.odboru priamo na MV SR, mám to od nich potvrdené. Nakoniec pár mojich známych aj zaplatili pokutu za to, že nemali takúto prevádzkareň v mieste bydliska ohlásenú.


Nejaké kontroly som absolvovala aj ja , ale nikdy sme neprišli k takému záveru , že diskutovaná problematika , akú tu riešime (živnosť vykonávaná doma ) by bola svojim spôsobom proti živn.zákonu .


Ale to nie sme len my dve, že sa rozchádzame v názoroch . Je nás takých viac a aj kompetentných . Aj názor právnikov je na problematiku miesta podnikania každý iný .;)
akina
23.07.10,10:53
Nejaké kontroly som absolvovala aj ja , ale nikdy sme neprišli k takému záveru , že diskutovaná problematika , akú tu riešime (živnosť vykonávaná doma ) by bola svojim spôsobom proti živn.zákonu .


Ale to nie sme len my dve, že sa rozchádzame v názoroch . Je nás takých viac a aj kompetentných . Aj názor právnikov je na problematiku miesta podnikania každý iný .;)
Súhlas, pokiaľ kompetentní nemajú jednotný výklad o to viacej rozporov a názorov v danej problematike.
P.s. Živnosť vykonáva doma určite nie je proti zákonu, len ohlasovacia povinnosť prev.priestorov nie je vždy jednoznačná.