zzuzanna
22.07.10,13:14
Dobry den,

chcela by som Vas poprosit o radu, trocha som sa zarazila pri rieseni tohoto problemu:

- SZCO registrovana pre dph v SR obstarala material z Talianska (od platcu DPH) a nasledne ho predala fyzickej osobe v SR (neplatca DPH)
- tovar bol prevezeny prepravnou spolocnostou priamo tej fyzickej osobe a aj faktura za prepravu bola vystavena na nu.

Kedze 2.odberatel je v SR, tak sa nejedna o trojstranny obchod.
Je toto normalne samozdanenie medzi SZCO a talianskym dodavatelom? Alebo tam vznika este nejaky problem suvisiaci s prepravou priamo druhemu odberatelovi?

Dakujem velmi
Zuzana
zzuzanna
22.07.10,17:29
Prosim, prosim, nenajde sa niekto, kto by ma vedel usmernit? Vopred mu moc dakujem
danushka
22.07.10,21:34
zzuzanna
23.07.10,10:50
danushka dakujem veľmi pekne. Viem, že sa nejedná o trojstranný obchod. Skôr by som si potrebovala overiť, že preprava tovaru priamo k 2.odberateľovi v tuzemsku nezohráva v tomto prípade význam. Hlavne teda pri posudzovaní vzťahu SZČO a talianskeho dodávateľa.
danushka
23.07.10,11:01
Dopravca fakturuje na základe objednávky od ktorého ju dostal.
Chápem to správne, že SK zdaniteľná osoba zadala objednávku dopravcovi, ktorý dopravil tovar z miesta A do miesta B na území EÚ. Tovar nebol pod colným dohľadom, čiže ju fakturuje s DPH 19%.
Dopravcovi je v princípe jedno, kto je prvým odosielateľom a posledným odberateľom, riadi sa objednávkou od ktrorého ju dostal a tomu aj fakturuje za službu.
zzuzanna
23.07.10,11:13
Prepravu si objednal 2.odberateľ (fyzická osoba,neplatca dph), takže preprava tovaru bola na jeho meno a priamo k nemu.

Faktúra za tovar je vystavená na 1.odberateľa (SZČO, platca), ten následne predal tovar 2.odberateľovi.
Zneistela som pri účtovaní faktúry za tovar u SZČO. Ale zatiaľ nevidím dôvod, prečo by sa to neposudzovalo ako nadobudnutie tovaru z ČŠ EÚ = samozdanenie u SZČO.
Ale čo keď náhodou :) ...
danushka
23.07.10,11:15
Prepravu si objednal 2.odberateľ (fyzická osoba,neplatca dph), takže preprava tovaru bola na jeho meno a priamo k nemu.

Faktúra za tovar je vystavená na 1.odberateľa (SZČO, platca), ten následne predal tovar 2.odberateľovi.
Zneistela som pri účtovaní faktúry za tovar u SZČO. Ale zatiaľ nevidím dôvod, prečo by sa to neposudzovalo ako nadobudnutie tovaru z ČŠ EÚ = samozdanenie u SZČO.
Ale čo keď náhodou :) ...

Čiže ešte doplním polopate.
Preprava tovaru sa týka dopravcu a objednávateľa dopravy. Nik ďaľší s tým nič nemá.
Dopravca zašle sprievodné dokumenty ako je CMR. Tento doklad je dôležitý pre odosielateľa a 1.príjemcu.
Keďže tovar prišiel z Talianska, oni ju fakturovali bez DPH a prvý odberateľ ju u nás dodanil - je to správne. Ďalej ju predáva nášmu SK odberateľovi už s daňou.
zzuzanna
23.07.10,11:21
Takže samozdanenie u SZČO je v poriadku však.
Diky moc danushka