Jogobela
02.11.05,14:35
prosím, už sa tu písalo o dohodároch - ja by som mala otázku kedy je výhodné
zamestnať zamestnanca na dohodu? Pri akých činnostiach? Ktorý zákon sa tým zaoberá? Potrebujem zamestnať pracovníka na 3 hod. denne do konca roka, odvody sú pre zamestnávateľa len úrazové poistenie a pre neho daň?
Ale keď zarobí viac ako 3000,- potom platí aj zdravotné?
Neviem nájsť ten zákon ...
ďakujem
marmal
02.11.05,15:05
Pre zamestnavatela je vyhodnejsie zamestnat na dohodu, plati len 0.8 % urazove poistenie, ale rozsah prace je do 300 hodin rocne.
Pozor vsak na vymedzenie pracovnej ulohy ktora ma byt vykonana, musi to byt neopakujuca sa cinnost - napr. upratovanie priestorov firmy je zle definovana uloha, ale ked sa napise napr. upratanie skladu po malovani, tak je to o.k.
Dohoda ma byt podpisana aspon den pred nastupom do prace.
Odvod na zdravotne si plati sam, ak zarobi za mesiace sept-dec 2005 viac ako 13000 Sk.
marmal
02.11.05,15:08
zabudla som - je to § 226 Zakonnika prace.
Jogobela
03.11.05,06:01
a odvody do Sociálnej si on sám neplatí - ak bude na dohodu?
Neviem, čo je pre neho výhodnejšie. Doteraz mal trvalý prac. pomer, teraz chce buĎ skrátený prac. úvazok alebo dohodu. Ak mu dám dohodu musím ho najprv odhlásiť zo SP a potom znovu prihlásuť? Ak bude na skrátený prac. úvazok, potom má iné odvody, kde to nahlásim?
liba2
03.11.05,09:26
a odvody do Sociálnej si on sám neplatí - ak bude na dohodu?
Neviem, čo je pre neho výhodnejšie. Doteraz mal trvalý prac. pomer, teraz chce buĎ skrátený prac. úvazok alebo dohodu. Ak mu dám dohodu musím ho najprv odhlásiť zo SP a potom znovu prihlásuť? Ak bude na skrátený prac. úvazok, potom má iné odvody, kde to nahlásim?Z DVP sa odvody do SP neplatia.
Odporúčala by som skrátený PP pred DVP. Pri skrátenom PP sa nič nezmení, len jeho príjem bude nižší a z neho sa budú počítať odvody; nikde sa nič nenahlasuje.
Ak bude mať DVP, treba ho v SP odhlásiť ako zamestnanca a prihlásiť ako dohodára (na Registračnom liste FO).
Lubica3
03.11.05,09:46
Má niekto z kolegov aj učňov na praktickom vyučovaní vo firme? Riešime to dohodou o brigádnickej činnosti, ide cca o 50 hod mesačne, dostávajú symbolickú odmenu, len sme ich akosi zabudli nahlásiť do sociálky. Sú za to pokuty? Lebo ich 0,8 úrazového činí tak 7 - 9 Sk.
Dakujem.
Jana Motyčková
03.11.05,11:23
Učňa máme. Nie je potrebné s ním uzatvárať pracovnoprávny vzťah (dohodu), pracuje na základe zmluvy medzi firmou a školou. Na odmeňovanie sa vzťahuje vyhláška 245/1993 Z.z.. Takto pracujúci učeň sa nikam nenahlasuje, môže si podpísať daňové vyhlásenie a uplatňovať nezdaniteľnú čiastku.

Ak ste s ním uzavreli DoBPŠ, dohoda sa musí hlásiť do SP, ale potom pracuje na základe tejto dohody a nie na základe zmluvného vzťahu so školou.
Lubica3
03.11.05,16:37
Dakujem velmi pekne za odpoved, o tej vyhláške som netušila. a to som sa pýtala kade tade, ako ten vzťah upraviť. Teraz neviem, či to predsa nemám skorigovať na zmluvu so školou. A vtedy nie je zamestnávateľ povinný platiť za týchto učňov úrazové poistenie?
Jana Motyčková
03.11.05,17:09
Urazové poistenie platiť nemusí. Ale ak máte učňa na praktickom výcviku, musíte mať zmluvu so školou. Na základe čoho ho tam máte?
Lubica3
03.11.05,17:39
Máte pravdu, jasné, že na základe zmluvy. Ešte raz ďakujem. Niekedy človek veci zbytočne komplikuje.
petra:-)
08.10.09,12:02
Učňa máme. Nie je potrebné s ním uzatvárať pracovnoprávny vzťah (dohodu), pracuje na základe zmluvy medzi firmou a školou. Na odmeňovanie sa vzťahuje vyhláška 245/1993 Z.z.. Takto pracujúci učeň sa nikam nenahlasuje, môže si podpísať daňové vyhlásenie a uplatňovať nezdaniteľnú čiastku.

Ak ste s ním uzavreli DoBPŠ, dohoda sa musí hlásiť do SP, ale potom pracuje na základe tejto dohody a nie na základe zmluvného vzťahu so školou.

Dobrý deň, platí aj v roku 2009 stále táto odpoveď, že ak máme uzatvorenú zmluvu so strednou školou o praktickom výcviku učňa a za produktívnu prácu v rámci praktického výcviku učňovi platíme mesačne odmenu 30,00 € , netreba ho nahlasovať do SP ani ZP a netreba s ním uzatvárať žiadnu ďalšiu zmluvu?
Môže podpísať vyhlásenie a uplatňovať nezdaniteľnú čiastku? Môžem mu potom urobiť ročné zúčtovanie dane? Zaraďujem ho do medzi ostatných zamestnancov a bude figurovať v mesčných rekapituláciách miezd?
Túto odmenu účtujem na účet 521?

Ďakujem vopred za odpoveď
petra:-)
08.10.09,12:59
Dobrý deň, platí aj v roku 2009 stále táto odpoveď, že ak máme uzatvorenú zmluvu so strednou školou o praktickom výcviku učňa a za produktívnu prácu v rámci praktického výcviku učňovi platíme mesačne odmenu 30,00 € , netreba ho nahlasovať do SP ani ZP a netreba s ním uzatvárať žiadnu ďalšiu zmluvu?
Môže podpísať vyhlásenie a uplatňovať nezdaniteľnú čiastku? Môžem mu potom urobiť ročné zúčtovanie dane? Zaraďujem ho do medzi ostatných zamestnancov a bude figurovať v mesčných rekapituláciách miezd?
Túto odmenu účtujem na účet 521?

Ďakujem vopred za odpoveď


Prosím, vyjadrí sa niekto? :o
Denda
08.10.09,13:19
Dobrý deň, platí aj v roku 2009 stále táto odpoveď, že ak máme uzatvorenú zmluvu so strednou školou o praktickom výcviku učňa a za produktívnu prácu v rámci praktického výcviku učňovi platíme mesačne odmenu 30,00 € , netreba ho nahlasovať do SP ani ZP a netreba s ním uzatvárať žiadnu ďalšiu zmluvu?
Môže podpísať vyhlásenie a uplatňovať nezdaniteľnú čiastku? Môžem mu potom urobiť ročné zúčtovanie dane? Zaraďujem ho do medzi ostatných zamestnancov a bude figurovať v mesčných rekapituláciách miezd?
Túto odmenu účtujem na účet 521?

Ďakujem vopred za odpoveď

Skúste:
http://www.porada.sk/t8941-p2-odmenovanie-ucnov.html