kalo13
22.07.10,14:21
dobry den,

velmi by som potreboval poradit v 1 dost zamotanej situacii. Znamy vlastni pozemky (lesy, polia, stavebne pozemky) ale tieto pozemky uziva jeho sestra. znamy by chcel predat tieto pozemky ale problem je ze on si nepamata ci uzatvaral nejaku najomnu zmluvu a ak ano tak nema kopiu, rovnopis tejto zmluvy. takze chcem vediet ako je mozne zistit ci existuje tato zmluva (vraj sestra vyuziva dotacie na podu, a ked som volal, zistoval na urade tak mi tvrdili ze oni nepotrebuju ziaden doklad, neviem ...). vraj ak znamy poziadal sestru o zmluvy ona mu tvrdila ze to da do poriadku do konca roka. bojim sa ze klame, lebo aj dom ktory mal dedit znamy, podvodom si nechala a na dedicskom konani obisla znameho, ale to bude riesit neskor.
a ak neexistuje tak ako postupovat pri predaji (ved doteraz tieto pozemky uzivala tak bude proti)
prosim poradte ako sa z toho vymotat. dakujem
Mária27
22.07.10,12:36
Môže jej jednoducho napísať výpoveď z nájmu a na jeseň ich predať.
Druhá vec, ak sa zmení vlastník, nájomná zmluva zostáva účinná v tom rozsahu, ako s pôvodným vlastníkom.
kalo13
22.07.10,12:48
Môže jej jednoducho napísať výpoveď z nájmu a na jeseň ich predať.
Druhá vec, ak sa zmení vlastník, nájomná zmluva zostáva účinná v tom rozsahu, ako s pôvodným vlastníkom.

to ma aj napadlo ale ako vypovies zmluvu ak nevies co v nej bolo napisane, dohodnute, na zaklade coho?
a co ak neexistuje? ako to zistit? :(
Mária27
22.07.10,20:05
Výpoveď z nájmu bude dostatočne určitá ak správne identifikovateľne popíše všetky nehnutenosti, prenajímateľa a nájomcu, teda ja bez dátumu uzatvorenia nájmu. Nájomná zmluva nemusí byť uzatvorená písomne, ale výpoveď musí. Pri nájme sa platí aj nájomné -dostáva ho? Ak nie, má aj výpovedný dôvod. Ak nájomné nebolo dohodnuté, išlo by o výpožičku.

Nakoniec, ak jej to pošle písomne, mala by sa písomne vyjadriť a on bude múdrejší. Do jesene by to mal zistiť a vybaviť, vtedy sa končieva nájom pozemkov.
Ak nebude ani nájomná zmluva ani zmluva o výpožičke, môže ísť o bezdôvodné obohatenie - môže žiadať vydanie...
kalo13
23.07.10,12:39
Výpoveď z nájmu bude dostatočne určitá ak správne identifikovateľne popíše všetky nehnutenosti, prenajímateľa a nájomcu, teda ja bez dátumu uzatvorenia nájmu. Nájomná zmluva nemusí byť uzatvorená písomne, ale výpoveď musí. Pri nájme sa platí aj nájomné -dostáva ho? Ak nie, má aj výpovedný dôvod. Ak nájomné nebolo dohodnuté, išlo by o výpožičku.

Nakoniec, ak jej to pošle písomne, mala by sa písomne vyjadriť a on bude múdrejší. Do jesene by to mal zistiť a vybaviť, vtedy sa končieva nájom pozemkov.
Ak nebude ani nájomná zmluva ani zmluva o výpožičke, môže ísť o bezdôvodné obohatenie - môže žiadať vydanie...

dakujem, ale ako zistim ci existuje zmluva? ok, napisem vypoved zo zmluvy, ktora neexistuje co potom?
ak budem chcieť predať podu som povinny ponuknuť doterajšiemu uživateľovi? a jednoduchšie a kratšie vypovedanie najmu (ak existuje zmluva) je možnosť predaja uživateľovi a ak nesuhlasi tak je kratšia vypovedna lehota?
dakujem za každu radu :-)
Mária27
26.07.10,19:22
Ak odpovie, že žiadna zmluva neexistuje, tak môže predávať. Pôdu nie je potrebné ponúknuť užívateľovi (len keby boli spoluvlastníci). Výpovedná lehota je trojmesačná, ale pri pozemkoch sa musí počkať do jesene na zber úrody.