kenetana
22.07.10,19:50
Dobrý deň, prosím o právny názor a odporúčanie.
Naše manželstvo nebolo usporiadané. Manžel odišiel zo spoločnej domácnosti a trvalo s nami nežil. Naskytla sa možnosť odkúpiť byt od OSBD. Keďže som nemala dostatok financií, peniaze na kúpu bytu mi daroval otec. Mám o tom aj darovaciu zmluvu. Manžela som požiadala, aby sa dostavil podpísať kúpno-predajnú zmluvu, takže je uvedený na liste vlastníctva. Následne manžel podal žiadosť o rozvod. V tom čase mi bolo poskytnuté právne stanovisko, že keďže manžel neprispel na kúpu bytu, ale peniaze mi daroval môj otec, byt nebude predmetom vysporiadania BSM. Manželstvo nebolo rozvedené. Nedávno manžel umrel. Je, alebo nie je, za daných okolností manželov "podiel" z bytu predmetom dedičstva?
Vopred ďakujem za rady a odporúčania, ako postupovať.
sarasara
22.07.10,22:01
Ak je manželov podiel zapísaný na LV, mal by sa v dedičskom konaní prejednať s tým, že financie na byt boli iba tvoje (darované len tebe). Ako inak ho dostaneš z LV.
Mária27
23.07.10,10:43
To právne stanisko nebolo správne. Byt by nepatril do BSM vtedy, keby si právo na uzavretie zmluvy o nájme družstevného bytu získala ešte zaslobodna.

Ak ste neboli rozvedení, aj tak všetko zdedíš ty a deti. Poriešiť môžete napr. to, že na základe dedičskej dohody sa napíše celý byt na teba.
kenetana
23.07.10,10:58
Je prirodzené, že keď je manžel uvedený na LV, je potrebné sa záležitosťou zaoberať a upraviť zápis na LV. Pýtam sa však na podstatu veci: v dedičskom konaní sa prejednáva majetok poručiteľa. Mal môj manžel vlastnícke právo k "svojmu" podielu z bytu, keď na kúpu bytu neprispel, byt bol kúpený za peniaze, ktoré boli darované mne? Pripadá mi zvláštne prejednávať dedenie manželovho podielu, ku ktorému - podľa predchádzajúceho právneho stanoviska - nemal vlastnícke právo.
Andy Kralik
23.07.10,11:19
Ak je uvedený v list vlastníka, má vlastnícke právo.
Chobot
23.07.10,11:38
Je prirodzené, že keď je manžel uvedený na LV, je potrebné sa záležitosťou zaoberať a upraviť zápis na LV. Pýtam sa však na podstatu veci: v dedičskom konaní sa prejednáva majetok poručiteľa. Mal môj manžel vlastnícke právo k "svojmu" podielu z bytu, keď na kúpu bytu neprispel, byt bol kúpený za peniaze, ktoré boli darované mne? Pripadá mi zvláštne prejednávať dedenie manželovho podielu, ku ktorému - podľa predchádzajúceho právneho stanoviska - nemal vlastnícke právo.

Tebe dal otec nejakú sumu peňazí. Spolu s manželom ste následne kúpili dom, je jedno z akých peňazí. Po právnej stránke ste byt nadobudli spoločne, preto sta aj obaja majiteľmi. V prípade rozvodu by si ty mala právo požadovať, aby sa zo spoločného majetku vylúčila tá čiastka, ktorú ti otec daroval.

Takže nie byt, ktorý ste si kúpili, ale len suma peňazí, ktorú si ty dostala ako darom. Ty si nedostala darom byt, prečo si myslíš, že by mal patriť iba tebe?
kenetana
23.07.10,11:58
Celá suma peňazí, ktorá bola potrebná na kúpu bytu, bola darovaná mne.

Chcem tu len konfrontovať niekoľko rozdielnych právnych stanovísk.
Podľa jedného z nich nie je jedno, z akých peňazí bol byt kúpený.
ivka70
23.07.10,12:02
Celá suma peňazí, ktorá bola potrebná na kúpu bytu, bola darovaná mne.

Chcem tu len konfrontovať niekoľko rozdielnych právnych stanovísk.
Podľa jedného z nich nie je jedno, z akých peňazí bol byt kúpený.

To je ale jedno, kedze v byte ste boli najomcovia obaja, tak ste museli byt kupit spolocne - coho dokazom je aj nutna pritomnost manzela pri podpise kupnej zmluvy.
Ty by si sama ten byt kupit nemohla, bez manzela, aj keby si mala miliardy darovane od otca.
to by sa dalo jedine v pripade, ze by ste pred kupou vysporiadali najomny vztah .... teda ze by ste sa napr. rozviedli a manzel by sa odstahoval a byt by bol prenajaty iba tebe. Toto sa ale nestalo, podla zakona byt mohli odkupit len najomcovia spolocne, takze spoluvlastnikom bytu je aj manzel, je na liste vlastnictva a byt je predmetom dedicstva.
Chobot
23.07.10,12:06
Celá suma peňazí, ktorá bola potrebná na kúpu bytu, bola darovaná mne.

Chcem tu len konfrontovať niekoľko rozdielnych právnych stanovísk.
Podľa jedného z nich nie je jedno, z akých peňazí bol byt kúpený.

A v čom je vlastne problém? Že bude predmetom dedičského konania? Veď aj tak ho zdedíš ty ako manželka spolu s deťmi! Tak o čo ide? Či mal nejaké mimomanželské deti?
Katy a R
23.07.10,12:27
.. asi o notárske poplatky .. či?
kenetana
23.07.10,14:48
To je ale jedno, kedze v byte ste boli najomcovia obaja, tak ste museli byt kupit spolocne - coho dokazom je aj nutna pritomnost manzela pri podpise kupnej zmluvy.
Ty by si sama ten byt kupit nemohla, bez manzela, aj keby si mala miliardy darovane od otca.
to by sa dalo jedine v pripade, ze by ste pred kupou vysporiadali najomny vztah .... teda ze by ste sa napr. rozviedli a manzel by sa odstahoval a byt by bol prenajaty iba tebe. Toto sa ale nestalo, podla zakona byt mohli odkupit len najomcovia spolocne, takze spoluvlastnikom bytu je aj manzel, je na liste vlastnictva a byt je predmetom dedicstva.

ďakujem.
sarasara
25.07.10,11:22
Aj majetok kúpený počas trvania manželstva môže byť vlastníctvom iba jedného z manželov. Pri nehnuteľnosti, u teba je to byt, mohol byť napísaný iba na teba ako jediného vlastníka, manžel by však bol musel s tým súhlasiť. V kúpnej zmluve mohlo byť uvedené, že finančné prostriedky boli len jedného z manželov a preto aj nehnuteľnosť bude len vo vlastníctve jedného z manželov.
Toto sa nestalo a manžel je vlastníkom toho jeho podielu, teda teraz už jednej polovice. V dedičskom konaní použi darovaciu zmluvu medzi tebou a svojimi rodičmi. Rozhodnutie je na notárovi a ostaných dedičoch ako toto rouhodnutie prijmú.
iriska
25.07.10,11:35
Majetok kúpený počas manželstva môže byť napísaný iba na jedného z manželov, ale PATRÍ do BSM a druhý z manželov sa toho môže domáhať pokiaľ nebolo BSM zrušené, obmedzené alebo niečo...
Samozrejme, chápem, že mŕtvy manžel sa nemôže ničoho domáhať, preto ma prosím nechytajte za slovíčka.
V prípade, že je zomretý manžel na LV nevidím iný spôsob, len jeho podiel prejednať v dedičskom konaní.
kenetana
26.07.10,18:46
Aj majetok kúpený počas trvania manželstva môže byť vlastníctvom iba jedného z manželov. Pri nehnuteľnosti, u teba je to byt, mohol byť napísaný iba na teba ako jediného vlastníka, manžel by však bol musel s tým súhlasiť. V kúpnej zmluve mohlo byť uvedené, že finančné prostriedky boli len jedného z manželov a preto aj nehnuteľnosť bude len vo vlastníctve jedného z manželov.
Toto sa nestalo a manžel je vlastníkom toho jeho podielu, teda teraz už jednej polovice. V dedičskom konaní použi darovaciu zmluvu medzi tebou a svojimi rodičmi. Rozhodnutie je na notárovi a ostaných dedičoch ako toto rouhodnutie prijmú.
Ďakujem za Vaše stanovisko, sarasara; aj sled tejto diskusie ukazuje, že sú možné rôzne postoje k tejto téme.
Pána notára som o situácii informovala, aj som mu ukázala darovaciu zmluvu. Rozhodol sa pre štandardný postup - prejednať manželov podiel ako dedičstvo. Ako inak sa mohol rozhodnúť (ak by bol zohľadnil darovaciu zmluvu)? Dedičmi sú len naše deti a ja.
Mária27
26.07.10,19:17
Darovacia zmluva môže byť zohľadnená v dedičskom konaní. Podľa § 175l obč. súdneho poriadku sa notár vyporiada bezpodielové spoluvlastníctvo v dedičskom konaní. Vyporiadanie v zmysle § 150 občianskeho zákonníka znamená, že tvoje súkromné peniaze, ktoré si vložila do bezpodielového spoluvlastníctva, sa najskôr odpočítajú, potom sa spoločný majetok vydelí dvomi a tak sa zistí, čo patrí do dedičstva po manželovi. Skrátka, zostane ti viac ako každému dieťaťu.
Chobot
27.07.10,07:04
Ďakujem za Vaše stanovisko, sarasara; aj sled tejto diskusie ukazuje, že sú možné rôzne postoje k tejto téme.
Pána notára som o situácii informovala, aj som mu ukázala darovaciu zmluvu. Rozhodol sa pre štandardný postup - prejednať manželov podiel ako dedičstvo. Ako inak sa mohol rozhodnúť (ak by bol zohľadnil darovaciu zmluvu)? Dedičmi sú len naše deti a ja.

Ale pochop, že notár nemal inú možnosť ako postupovať. Na LV bol tvoj manžel zapísaný ako vlastník (či spoluvlastník) bytu, teda jednoznačne ten byt vlastnil. Notár nemôže len tak ignorovať vlastníctvo vyplývajúce zo zápisu v katastre nehnuteľností a vylúčiť ten byt z dedičského konania.

Ďalšou vecou je - keby to aj teoreticky vylúčil z dedičského konania, ako by si následne to jeho vlastníctvo bytu v katastri vysporiadala? Prišla by si na kataster s darovacou zmluvou na peniaze v ruke a povedala by si úradníčke, aby manželov podiel prepísala na teba? Myslím, že by ťa rýchlo porúčali k východu.

Ak chceš, aby manželov podiel bol vylúčený z dedičského konania, musela by si najprv súdnou cestou dokázať, že manželovi nevzniklo (spolu)vlastníctvo k bytu. Ale neviem, či sa ti to podarí len s tou darovacou zmluvou, čo ti dali rodičia.
kenetana
27.07.10,15:36
Nespochybňujem notárov postup, vzhľadom na okolnosti a dostupné informácie bol správny. Tiež si uvedomujem, že samotná darovacia zmluva nič nerieši.

Všetkým vám ďakujem za vaše príspevky, pomohli mi trochu sa zorientovať v kľukatých cestách práva.