mnaw
22.07.10,21:43
Dobry den,
rad by som sa spytal ohladom odchodu do dochodku, pripadne odchodu do predcasneho dochodku. Situacia je takato: som rocnik 1955, pracujem od roku 1974, z toho v rokoch ´77 - ´92 v podzemi. Mam odpracovanych 13 rokov a 312 dni v bani a potom som bol zo zdravotnych dovodov vyradeny. Do dnesneho dna som stale zamestnany v bani - praca na povrchu, poberam aj ciastocny invalidny dochodok. Podla mojich predbeznych informacii by som mal pracovat do 62 rokov, je to pravda? Moja otazka je, ze kedy mozem poziadat o nastup do starobneho dochodku, idealne ci mam narok na predcasny dochodok? Zohladnuju sa vobec nejakym sposobom roky odpracovane v podzemi? Je nejaka sanca, ze mozem odist do dochodku skor ako v 62 rokoch?
dakujem za rady :)
VieraPopluharova
22.07.10,20:15
Roky v podzemi sa zohladnuju, ale musis mat odpracovanych 15 rokov priamo v podzemí, alebo 10 rokov v uranovych baniach, zaroven splnit podmienku, ze si pracoval v podzemi az do konca roka 1999 v š.p., alebo a.s., takze narok na dochodok mas az vo veku 62 rokov ak sa nic nezmení, alebo mozes v 60 roku veku poziadat o predcasny dochodok, kde sa Ti zohladnia roky odpracovane v podzemí. To, ze teraz pracujes v banickom priemysle sa uz do uvahy neberie nakolko sa v myslim v roku 2000 prestali zaratavat kategorie. Roky v podzemi Ti urobia len tolko, ze nepocitis kratenie dochodku, ked pojdes do predcasneho vo veku 60 rokov, nakolko za kazdy rok kedy ides skor sa zraza cca 6,5 neviem to teraz uplne presne. Samozrejme musis zaroven splnit podmienku odpracovanych rokov .Skor vidim cestu v poziadani o plny invalidny dochodok, no to zalezi od ochorenia a rozsahu.