E15
23.07.10,07:19
Podnikateľ,ktorý má faktúru z Čiech,ale neuplatní si ju v účtovníctve, je povinný urobiť samozdanenie, alebo nemusí. Ďakujem.
Lenka1979
23.07.10,05:34
Podnikateľ,ktorý má faktúru z Čiech,ale neuplatní si ju v účtovníctve, je povinný urobiť samozdanenie, alebo nemusí. Ďakujem.


... ak si ju neuplatní, nemá čo samozdaniť. :rolleyes:
novacik2
23.07.10,05:42
Ale ked bola faktúra vystavená na IČ DPH na podnikatela, tak musí dať do účtovaníctva. Český partner to dá do SV. Pri krížových kontrolách kontrolujú faktúry, či sedia u dodávatela aj u odberatela.
kovex
23.07.10,05:54
... ak si ju neuplatní, nemá čo samozdaniť. :rolleyes:

dovolím si nesúhlasiť s týmto príspevkom, pretože ak český partner vystavil daňový doklad na slovenské DIČ bez dphačky, uvádza to v súhrnnom výkaze (presne takako sa to robí na Slovensku a v iných štátoch EÚ) takže ty si povinná túto faktúru samozdaniť, pretože by si mala problém pri krížovej kontrole - presne tak ako napísal nováčik a dodám, že som bola svedkom takejto krížovej kontroly .....
novacik2
23.07.10,05:58
presne tak, takuto kontrolu sme mali aj my. Keby ti fakturovali tovar na tvoje ICDPH a ty nesamozdanis, bolo by to zneuzitie postavenia platitela na osobne obohatenie. Alebo nieco v tom zneni, dufam ze mi rozumies.
JarkaL
23.07.10,06:08
Ak to nechcel dať do účtovníctva, mal to kúpiť ako súkromná osoba, v tom prípade by mu bola fakturovaná česká DPH.
Lenka1979
23.07.10,06:39
dovolím si nesúhlasiť s týmto príspevkom, pretože ak český partner vystavil daňový doklad na slovenské DIČ bez dphačky, uvádza to v súhrnnom výkaze (presne takako sa to robí na Slovensku a v iných štátoch EÚ) takže ty si povinná túto faktúru samozdaniť, pretože by si mala problém pri krížovej kontrole - presne tak ako napísal nováčik a dodám, že som bola svedkom takejto krížovej kontroly .....


.. ja to viem, .. napísala som to v tom prípade, ako píše zadávateľ otázky - keby to nedal do účtovníctva... tak čo samozdaní??? Samozrejme,že pre verné a pravdivé zobrazenie účtovníctva by tá faktúra mala byť zaúčtovaná.
Betina2
23.07.10,06:43
.. ja to viem, .. napísala som to v tom prípade, ako píše zadávateľ otázky - keby to nedal do účtovníctva... tak čo samozdaní??? Samozrejme,že pre verné a pravdivé zobrazenie účtovníctva by tá faktúra mala byť zaúčtovaná.

nielen pre verné zobrazenie účtovníctva, ale aj pre účely Zákona o DPH musí takúto faktúru zaradiť do účtovníctva....ako písali vyššie.
Teoreticky by nemusel len v prípade, že český dodávateľ by voči slovenskému odberateľovi uplatnil českú DPH, a samozrejme by faktúra bola uhradená v hotovosti a v plnej výške. Ale takto to v tomto prípade nebolo.
betka
23.07.10,06:44
Podnikateľ,ktorý má faktúru z Čiech,ale neuplatní si ju v účtovníctve, je povinný urobiť samozdanenie, alebo nemusí. Ďakujem.:)

DAť do účtovníctva a potom postupovať v zmysle:
- samozdaniť
- násldne postupujeme 8/3 z o DPH.

Ešte jeden spôsob existuje, ale uvedený je jednoduchší,