zlateslniecko
23.07.10,07:42
Dobrý deň, chcela by som spýtať na kúpnu zmluvu na predaj bytu. Predávam byt synovi a z katastra mi prišlo prerušenie konania, pretože zmluva je neurčitá a neobsahuje podstatné náležitosti. Do zmluvy mám doplniť prehlásenie o záložnom práve a taktiež prehlásenie kupujúceho o pristúpení k zmluve o výkone správy. Mám z tohto urobiť dodatok k zmluve, ale neviem čo tam mám napísať. Mohli by ste mi prosím poradiť?
Chobot
23.07.10,06:28
Dobrý deň, chcela by som spýtať na kúpnu zmluvu na predaj bytu. Predávam byt synovi a z katastra mi prišlo prerušenie konania, pretože zmluva je neurčitá a neobsahuje podstatné náležitosti. Do zmluvy mám doplniť prehlásenie o záložnom práve a taktiež prehlásenie kupujúceho o pristúpení k zmluve o výkone správy. Mám z tohto urobiť dodatok k zmluve, ale neviem čo tam mám napísať. Mohli by ste mi prosím poradiť?

Ach jo, tak to dopadne, ak si amatéri myslia, že zvládnu aj operáciu srdca...

Predsa len zmluva musí mať určité zákonom predpísané náležitosti a tie tá tvoja nemala. Ale nezúfaj, veď kataster ti presne napísal, čo ti v zmluve chýba, Našťastie ti zmluvu nezamietli, len požadujú doplniť pár vecí. Vyhľadaj na porade vzory kúpnych (alebo aj darovacích zmlúv) na nehnuteľnosť - byt, tam nájdeš tie príslušné ustanovenia o záložnom práve ako aj o pristúpení k výkonu správy.

Niekedy je lepšie obetovať pár euráčov za vypracovanú zmluvu odborníkom.
VieraPopluharova
23.07.10,06:30
Najlepsie je dat si zmluvu urobit notarovi, alebo pravnikovi, nikdy clovek sam nenapise kupnu, alebo darovaciu zmluvu, bez toho , aby ju kataster nevratil.
Mária27
23.07.10,10:28
Pozri § 5 (Zmluva o prevode vlastníctva bytu a nebytového priestoru v dome) zákona č. 182/1993 Z. z. o vlasttníctve bytov a nebytových priestorov - máš ho v aktuálnom znení na začiatku tejto sekcie.
nika.sum
29.07.10,07:12
Ahoj. Aky je rozdiel medzi Kupnou zmluvou a Zmluvou o prevede vlastníctva bytu... podla § 5. Bratranec chce totiz kupit byt mojej babky a poslal zmluvu podla §. Ja ked som kupovala byt tri roky do zadu, tak mam Kupna zmluva uzatvorena v zmysle § 588 a nsl. Obč.zakonnka a v zmysle § 5 zákona č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebyt.priestorov... Je v tom rozdiel?
nika.sum
29.07.10,07:18
Pozri § 5 (Zmluva o prevode vlastníctva bytu a nebytového priestoru v dome) zákona č. 182/1993 Z. z. o vlasttníctve bytov a nebytových priestorov - máš ho v aktuálnom znení na začiatku tejto sekcie.

Ja som nejaka neschopna, ale neviem sa dostat k tej zmluve:mee:
Mária27
29.07.10,09:09
Ja som nejaka neschopna, ale neviem sa dostat k tej zmluve:mee:
Prepáč, myslela so, že som v téme SVB-BYTOVKY. Klikni tam a na začiatku máš zákon o vlastníctve v plnom aktuálnom znení.

K otázke: Kupna zmluva uzatvorena v zmysle § 588 a nsl. Obč.zakonnka a v zmysle § 5 zákona č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebyt.priestorov... Je v tom rozdiel?

Občiansky zákonník je všeobecný, bytzákon špecifický. Jeho špecifikum ustanovuje hneď § 1. Rozdiel vidíš v § 3 bytzákona - čo nie je v ňom, riadi sa občianskym. Čiže, ak ti prikazuje niečo bytzákon, musí sa to dodržať - aj pri kúpe podľa občianskeho.


§ 1
(1) Tento zákon upravuje spôsob a podmienky nadobudnutia vlastníctva bytov a nebytových priestorov v bytovom dome, práva a povinnosti vlastníkov týchto bytových domov, práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ich vzájomné vzťahy a práva k pozemku.

§ 3
(1) Ak tento zákon neustanovuje inak, vzťahuje sa na práva a povinnosti vlastníkov domov, bytov a nebytových priestorov Občiansky zákonníka a osobitné predpisy. 6)
(2) Právne vzťahy k bytom a nebytovým priestorom v domoch sa spravujú ustanoveniami Občianskeho zákonníka a osobitných predpisov, ktoré sa týkajú nehnuteľností, ak tento zákon neustanovuje inak.
nika.sum
29.07.10,09:48
Takze je v poriadku, ze pri kupe bytu mam zmluvu s nazvom Zmluva o prevode vlastnictva....? Ide o to ze v prave sa nevyznam a mam zmluvu kt. chce bratranec pouzit...
Mária27
29.07.10,10:15
Prevod je aj predaj a kúpa. Nezáleží na tom, ako ste zmluvu nazvali, podstatný je obsah a aby mala zmluva všetky náležitosti.
nika.sum
29.07.10,11:11
Dakujem velmi pekne.
deha
29.07.10,11:45
Pri predaji 1 kupec a jeden predajca /nehnuteľnosť/je potrebné koľko rovnopisov zmluvy?Neviem koľko potrebuje kataster?
VieraPopluharova
29.07.10,11:48
6 rovnopisov, 1 kupec, 1 predajca, kataster 4, s tym, ze potom potvrdene po zavkladovani kataster posle aj predajcovi aj kupujucemu a katastru ostanu 2.
deha
29.07.10,11:57
Ďakujem za promptnú odpoveď.
Mária27
29.07.10,12:03
V súčasnosti už kataster vyžaduje dve vyhotovenia:

§ 30 katastrálneho zákona 162/1995 Z.z.
(5) Prílohou k návrhu na vklad je zmluva, na ktorej základe má byť zapísané právo k nehnuteľnosti do katastra, v dvoch vyhotoveniach ...
ivustek
06.08.10,16:33
Od suseda si chcem kúpiť pozemok, vyhotoviť kúpnu zmluvu a za pozemok zaplatiť. Do akej doby je potrebné zapísať to do môjho vlastníctva na katastri? V obci prebieha ROJEP/neviem, či sa to tak presne volá/ a bolo mi povedané, že do jeho ukončenia sa nič v katastri prepísať nedá.
sarasara
06.08.10,17:02
Ak v katastrálnom území prebieha ROEP, všetky prepisy, zápisy , či vydávanie výpisov sú pozastavené.
ivustek
06.08.10,17:12
Ďakujem, ale zaujímalo by ma, ak prídem na kataster napr. za 5 rokov, či mi to zapíšu na základe tej 5-ročnej kúpnej zmluvy. ROEP totiž už trvá takmer 2 roky a ktovie do kedy ešte bude trvať. A kúpnu zmluvu by som najradšej uzatvorila hneď a nečakala do skončenia ROEP, lebo sused si to môže rozmyslieť a v budúcnosti pozemok nepredá.
Mária27
06.08.10,18:20
Platná a účinná zmluva nestráca obligačno-právne účinky ani po piatich rokoch.
Mala by si si však byť istá, že zápis v katastri o vlastníkovi je správny.
ivustek
06.08.10,19:13
Ďakujem pekne.