Lenka526
23.07.10,09:59
Pekný deň prajem.Založila som túto tému,pretože potrebujem zistiť ako to je v skutočnosti.Priateľ pracuje na dohodu o vykonaní práce pod istou, veľmi známou firmou.Vykonáva prácu strážnika.Pracuje každé 2dni po 12h a 2 dni voľno.Mesačne odracuje cca180h,ak je potrebné zastupovať,zastupuje, v tom prípade presiahne mesačne i 200h.Hodinovú mzdu má minimálnu /1,70Eur/ . Stráži dosť veľké objekty(on vraví, že tam straší, nie stráži:)).Objekt nie je oplotený,nemá ani označenie súkr.pozemku. "Vyfasoval" pištoľ,kaser a baterku.V dohode je uvedené len, odkdedy nastupuje a za koľko.No pred pár dňami si na vrátnici našiel na stole papier, ktorý vraví, že pri každej hodinovej obchôdzke nestačí len objekty prejsť,ale i každý krok fotiť,po 19h nepúšťat nikoho do objektu.Podpísať mu ho však nedali.Pustiť tam však pracovníkov musí, nie je to objekt len firmy, ktorá ho "zamestnáva". Pri porušení spomínaného papiera mu hrozí strhnutie zo mzdy-ktorá je už i tak nízka.Má právo sa odvolať ne nejaký zákon?Šéfuje mu pán, ktorý sa hrá , že je konateľ firmy. Nie je. Je len správca, ktorý zabezpečuje prácu chlapov na stavbách. Všade figuruje len jeho podpis, nie konateľa,ani majiteľa firmy.Pri nástupe na pracovisko sa podpisujú,no výplata je v obálke bez akéhokoľvek potvrdenia, dokonca pri poslednej dostal oveľa menej , než mal.Žiadal o nahliadnutie do papierov,čo mu nebolo umožnené, vraj všetko sedí a ak sa mu neľúbi, môže ísť.No každý mesiac musí podpísať, koľko dostal(teraz to nepodpísal) a podpisuje i odvody do soc.a zr.poisťovne...vraj zaňho odvádzajú peniaze.Môžte niekto poradiť? Čo si o tom myslíte? Ďakujem .
Xanti
23.07.10,08:06
Od kedy takto robí priateľ?

Určite robí na dohodu o vykonaní práce? Lebo na tú môže pre jednu firmu odrobiť maximálne 350 hodín ročne ( čo pri jeho výkone je odpracované za dva mesiace ). A žiadne odvody do ZP ani SP sa z tejto odmeny neplatia, akurát daň z príjmu ak nemá podpísané vyhlásenie na zdanenie príjmov. Ak má tak ani tú neodvádzajú.

Aké peniaze za neho odvádzajú?
Lenka526
23.07.10,08:34
Určite robí na dohodu o vykonaní práce.Mám to akurát pred sebou. Áno, viem, že môže na dohodu o vykonaní práce odrobiť max.350h ročne, no je to tak,ako som napísala.Je rád, že má aspoň nejakú prácu, no je rozhodnutý s tým niečo robiť.Musíme však nazbierať dostatok info,aby sme uspeli.Máme totiž dojem, že jeho šéfovia o tomto asi nevedia celkom pravdu.V dohode však nie je jasne napísané, koľko dní bude pracovať,čiže s tým asi neuspeje.Je to tam špecifikované v bode 2. cituejm: "Pracovník vykoná prácu:podľa potreby,požiadaviek a nariadení zamestnávateľa." Bod 8. "Ďalšie dojednania:Mzda splatná do 15-teho dňa nasledujúceho mesiaca po vykonaní práce ". To sa tiež ešte nestalo.Vždy sa jeho "šéf" odvolá na to , že ešte nevybral nájmy z bytov a nemá z čoho, tak vždy mu to dáva okolo 20.dňa. A aké peniaze zaňho odvádzajú? Dostane vždy podpísať papier, kde sú len mená všetkých brigádnikov a murárov, i jeho,ako strážnika, sú tam len mená a výsledná suma. Je to vraj to minimum, čo zaňho musia odvádzať...Zistím však bližšie info.
veronikasad
23.07.10,08:43
Určite robí na dohodu o vykonaní práce.Mám to akurát pred sebou. Áno, viem, že môže na dohodu o vykonaní práce odrobiť max.350h ročne, no je to tak,ako som napísala.Je rád, že má aspoň nejakú prácu, no je rozhodnutý s tým niečo robiť.Musíme však nazbierať dostatok info,aby sme uspeli.Máme totiž dojem, že jeho šéfovia o tomto asi nevedia celkom pravdu.V dohode však nie je jasne napísané, koľko dní bude pracovať,čiže s tým asi neuspeje.Je to tam špecifikované v bode 2. cituejm: "Pracovník vykoná prácu:podľa potreby,požiadaviek a nariadení zamestnávateľa." Bod 8. "Ďalšie dojednania:Mzda splatná do 15-teho dňa nasledujúceho mesiaca po vykonaní práce ". To sa tiež ešte nestalo.Vždy sa jeho "šéf" odvolá na to , že ešte nevybral nájmy z bytov a nemá z čoho, tak vždy mu to dáva okolo 20.dňa. A aké peniaze zaňho odvádzajú? Dostane vždy podpísať papier, kde sú len mená všetkých brigádnikov a murárov, i jeho,ako strážnika, sú tam len mená a výsledná suma. Je to vraj to minimum, čo zaňho musia odvádzať...Zistím však bližšie info.
Dostáva výplatné pásky ? Kolko hodín mesačne mu na nich uvádzajú a akú mzdu (keď v dohode má hodinovku) ?
dušinka
23.07.10,08:49
Keď je to všetko pravda ako si to napísala, tak je to jednoznačne na udanie na išpektorát práce. Ja ako zamestnávateľ škrípem zubami nad výškou odvodov ale ešte viac ma jedujú zamestnávatelia, ktorí konajú tak ako si opísala. Lebo to je už príliš. Netvrdím, že nemám dohodárov, ktorí prešvihnú hodiny. Ale nie takto. To je predsa nepredstaviteľné. A nebojsa, inšpektorát neprezradí, kto udanie napísal.
A ešte dodám: Ak je to SBS-ka, tak to si osobitne preveria.
Lenka526
23.07.10,08:51
Ahoj Veronika. Výplatné pásky nedostáva, dostane len obálku, v ktorej sú peniaze a tú mu prinesie vždy domov.V dohode nemá písané, že je to hodinová mzda...je tam len písané, koľko má v hrubom za hodinovú mzdu. Je to v bode 6. "Za riadne vykonanú a odovzdanú prácu zodpovedajúcu dohodnutým podmienkam, vyplatí zamestnávateľ pracovníkovi odmenu:stanovenú dohodou 2.00 EUR/hod.,brutto, podľa skutočne odpracovaných hodín ". Čiže tak...
Lenka526
23.07.10,08:56
Keď je to všetko pravda ako si to napísala, tak je to jednoznačne na udanie na išpektorát práce. Ja ako zamestnávateľ škrípem zubami nad výškou odvodov ale ešte viac ma jedujú zamestnávatelia, ktorí konajú tak ako si opísala. Lebo to je už príliš. Netvrdím, že nemám dohodárov, ktorí prešvihnú hodiny. Ale nie takto. To je predsa nepredstaviteľné. A nebojsa, inšpektorát neprezradí, kto udanie napísal.
Samozrejme, že to je všetko pravda.O udaniu sme už uvažovali.No je to o to zložitejšie,že nielen že sa jedná o môjho priateľa,ale jeho akože "šéf" je môj brat, s ktorým sa nedá tak ani tak.Hrá sa na dôležitého šéfa. Pred dvoma dňami prepustil jeho kamaráta, čo vykonával tiež túto prácu len preto, lebo odmietol fotiť obchôdzky.Mal správnu poznámku, že či má prv strielať,ak by sa tam niekto vlámal,alebo sa má hrať na fotografa/táto činnosť však nie je uvedená v dohode/. Máme pocit, že p.akože šéf sa hrá na niečo, na čo sa nemá hrať a nikto o jeho krokoch nevie nič. Jeduje to aj nás , no musíme zvážiť a učiniť tie najsprávnejšie kroky...udanie je len jedna z možností ( no to sa môže učiniť až po nazbieraní čo najviac informácií....) ale ďakujem...
veronikasad
23.07.10,08:56
Ahoj Veronika. Výplatné pásky nedostáva, dostane len obálku, v ktorej sú peniaze a tú mu prinesie vždy domov.V dohode nemá písané, že je to hodinová mzda...je tam len písané, koľko má v hrubom za hodinovú mzdu. Je to v bode 6. "Za riadne vykonanú a odovzdanú prácu zodpovedajúcu dohodnutým podmienkam, vyplatí zamestnávateľ pracovníkovi odmenu:stanovenú dohodou 2.00 EUR/hod.,brutto, podľa skutočne odpracovaných hodín ". Čiže tak...
Písala si, že mu chcú krátiť mzdu, práve preto som sa pýtala kolko hodín mu vykazujú. Lebo ak by boli všetky, robiť môže max. 2 mesiace.
Tu je každá rada ťažká - mzda načierno, kde si ťažko vybojuje nedoplatok, ak sa p.majitel rozhodne mu ju nevyplatiť. O porušení Zákonníka práce a zákona o nelegálnej práci sa rozpisovať nebudem ...

Zamestnávatel je povinný vystaviť výplatnú pásku aj dohodárovi. Ak mu strháva aj z "čiernych" peňazí daň, je to nefér. Písala si o nižšej čistej mzde.
Lenka526
23.07.10,09:05
Pracuje tam od apríla.Vždy má min. po 180h, jeden, či dva mesiace mal i nad 190-200h.Ohľadne krátenia mzdy...bolo mu to oznámené a hovorí o tom i papier, čo je na vrátnici...čo treba robiť po novom, inak mu strhnú z výplaty.Nikde nie je písané, koľko hodín odpracoval.Majú vždy vytlačený len papier, na ktorom sa podpíšu,keď prídu do práce.Ten sa na konci mesiaca zozbiera a zrátajú sa hodiny.Ja si to značím i do diára, no tento mesiac to nesedelo.Vraj sa nepodpísal. Podpisuje sa vždy, no ukázať nám to už odmietol a peniaze samozrejme nedoplatil.Uvedomujeme si, že zákon je tu porušený asi na 100%. No o tom, že výpl.páska musí byť vyhotovená i dohodárovi som nevedela.Áno, má nižšiu čistú mzdu.Pri odpracovaných príklad 192 h dostane v čistom 326Eur. Niekedy ani to nie,ak si pán "šéf" zmyslí, že sa akože nepodpísal. Nemal by v tom prípade pracovať už na klasickú prac.zmluvu, ak hodiny nesedia a nespĺňajú to, čo stanovuje práca o dohode?
Lenka526
23.07.10,09:08
Keď je to všetko pravda ako si to napísala, tak je to jednoznačne na udanie na išpektorát práce. Ja ako zamestnávateľ škrípem zubami nad výškou odvodov ale ešte viac ma jedujú zamestnávatelia, ktorí konajú tak ako si opísala. Lebo to je už príliš. Netvrdím, že nemám dohodárov, ktorí prešvihnú hodiny. Ale nie takto. To je predsa nepredstaviteľné. A nebojsa, inšpektorát neprezradí, kto udanie napísal.
A ešte dodám: Ak je to SBS-ka, tak to si osobitne preveria.
Zabudla som k tomu tvojmu dodatku...Nie je ako SBS-ka.No výzbroj na to "vyfasoval". Otázne je, čo ak by ju ozaj musel použiť a niekoho by postrelil, že ano? Podľa mňa by mal byť vyplácaný i za ohrozenie svojho života,nakoľko si tam chodia bežne "požičať" veci naši potmavší spoluobčania.(bez urážky)
dušinka
23.07.10,09:16
Prirodzene že pri takomto množstve hodín by mala byť pracovná zmluva. A to že sa nepodpísal.... Ak pracuje v SBS-ke tam musí - už zo zákona vyplýva povinnosť - takej prísnej evidencie, že nie je možné aby sa hodiny "stratili".
Lenka526
23.07.10,09:35
Mala by byť,ale nie je.Donútiť ich k vypracovaniu a následnému podpísaniu prac.zmluvy sa nám asi nepodarí.To,že sa vraj nepodpísal je absurdné.To tvrdí len pán "šéf". My vieme, že to tak nie je.Ak by mal pravdu, bez problémov by nám ukázal,kde podpis chýba,opak je pravdou.Prečo tak neurobi? Žeby bola skutočnosť taká, že na hodinu je viac v skutočnosti,ako na papiery? Žeby raz toľko zostávalo jemu do kapsy? Nič nie je nemožné, len dopátrať sa pravdy je v jeho prípade veľmi, veľmi ťažké.
buchač
23.07.10,12:43
Zabudla som k tomu tvojmu dodatku...Nie je ako SBS-ka.No výzbroj na to "vyfasoval". Otázne je, čo ak by ju ozaj musel použiť a niekoho by postrelil, že ano? Podľa mňa by mal byť vyplácaný i za ohrozenie svojho života,nakoľko si tam chodia bežne "požičať" veci naši potmavší spoluobčania.(bez urážky)

Add 1.
Výzbroj vyfasoval ???
...žeby sa jednalo o normálnu ostrú zbraň ???
NEVERÍM ...lebo takéto zbrane sa po službe preberajú a odovzdávajú ...oproti podpisu ...vlastnú zbraň na výkon takejto funkcie nie je povolené ...
Jedná sa asi len o nejakú " plynovú " zbraň ...

Add 2.
Použitie zbrane upresňujú príslušné zákony ...hlavne ten jeden http://www.minv.sk/?zbrane-a-strelivo

Add 3.
:confused:...ohrozenie života .....:D:D:D:D:D...k tomuto príde neskôr ...obyčajne vtedy , keď je už neskoro ...
Viď bod 2 - " Krajná núdza " alebo " Nutná obrana " takéto veci rieši .
Lenka526
25.07.10,15:52
"Opravujem" pojem pištoľ. Jedná sa o plynovú ...čiže buchač, dávam Ti za pravdu. Ďakujem za znenie zákona, preštudovala som si ho. No i tak, prehadzujú si ju dvaja strážnici medzi službami v igelitovej taške.Ale to je vedľajšie. Za info ešte raz ďakujem.
Lenka526
27.07.10,08:26
Dnes sa obajvila nová skutočnosť.Spomínaný "šéf"prišiel oznámiť, že preraďuje môjho priateľa na iné miesto(do inej obce) za tie isté podmienky.Môže to tak urobiť?Je spísaná len dohoda o vykonaní práce.Podpísaná v mesiaci apríl.Mesačná odmena každý mesiac meškala, nikdy nebola k 15dňu,ako to je v dohode.Ako odstúpiť od tejto "dohody", ktorá porušila všetko? Nespĺňa vraj ani základný charakter, o čom dohoda má byť.Priateľ tam odpracuje min.180h mesačne na 1,70 Eur/hod.Nesúhlasí s preradením na iné pracovisko,mimo jeho bydliska.Môže žiadať okamžité vyplatenie odpracovaných dní? Môže dať okamžitú výpoveď? Alebo sa na dohodu nevzťahuje výpoveď? Dnešným dňom ukončil svoje služby za mesiac júl.No jeho "šéf" tvrdí, že mu to bude vyplatené k 15.dňu nasledujúceho mesiaca.Vie mi niekto poradiť? Ďakujem.
terezamaria
27.07.10,08:47
Dnes sa obajvila nová skutočnosť.Spomínaný "šéf"prišiel oznámiť, že preraďuje môjho priateľa na iné miesto(do inej obce) za tie isté podmienky.Môže to tak urobiť?Je spísaná len dohoda o vykonaní práce.Podpísaná v mesiaci apríl.Mesačná odmena každý mesiac meškala, nikdy nebola k 15dňu,ako to je v dohode.Ako odstúpiť od tejto "dohody", ktorá porušila všetko? Nespĺňa vraj ani základný charakter, o čom dohoda má byť.Priateľ tam odpracuje min.180h mesačne na 1,70 Eur/hod.Nesúhlasí s preradením na iné pracovisko,mimo jeho bydliska.Môže žiadať okamžité vyplatenie odpracovaných dní? Môže dať okamžitú výpoveď? Alebo sa na dohodu nevzťahuje výpoveď? Dnešným dňom ukončil svoje služby za mesiac júl.No jeho "šéf" tvrdí, že mu to bude vyplatené k 15.dňu nasledujúceho mesiaca.Vie mi niekto poradiť? Ďakujem.

V Dohode, tak isto ako v pracovnej zmluve, má byť určená odmena, teda mzda a tiež miesto výkonu práce. Na tento výkon i tak sa nepoužíva Dohoda o vykonaní práce, ale Dohoda o pracovnej činnosti, nakoľko sa tento úkon stále opakuje, čo pri Dohode o vykonaní práce je celkom inak, tam sa vykonáva nejaká ucelená práca - napr. upratanie archívu.

§226, ods.3/ ZP hovorí : Pracovná úloha sa musí vykonať v dohodnutej dobe, inak môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť.
Zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky.

§226, ods.4/ ZP : Odmena za vykonanie pracovnej úlohy je splatná po dokončení a odovzdaní práce...........

V tomto prípade, je to všetko omyl, nech si pýta odmenu a skončí. Má pádny dôvod, presunutie na iné pracovisko, ako bolo dohodnuté.
Na 2 riadky napíšte, že končí u ...........vykonávanie práce na Dohodu .
Lenka526
27.07.10,08:59
Pre terezamaria: Odmena je určená 2Eur/hod/brutto podľa skutočne odprac.hodín.Výkon práce tam ale nie je.len v bode č.1 je písané: " Pracovník sa zaväzuje, že na základe tejto dohody vykoná od 13.4.2010 do (TO TAM NIE JE PÍSANÉ!!!) túto prácu:Pomocné práce-stráženie objektu. Rozsah dohodnutej práce je: podľa potrieb zamestnávateľa-maxim.podľa ustanovení Zákonníka práce. " Nie je tam písané, kde má strážiť.Je to jedna veľká firma, ktorá má objekty vo viacero obciach.Je to dohoda o vykonaní práce...Náležitosti (podľa môjho názoru) sú spísané ako im to asi išlo hlavou.Žiaden zákon,nič.Stále sa len odvolávajú na Zákonník.Prácu odovzdal, čo sa pracoviska týka dnešnou nočnou. Ako ich ale donútiť,aby mu to vyplatili? Za presnú špecifikáciu zákonov ale veľmi pekne ďakujem.
terezamaria
27.07.10,09:07
Pre terezamaria: Odmena je určená 2Eur/hod/brutto podľa skutočne odprac.hodín.Výkon práce tam ale nie je.len v bode č.1 je písané: " Pracovník sa zaväzuje, že na základe tejto dohody vykoná od 13.4.2010 do (TO TAM NIE JE PÍSANÉ!!!) túto prácu:Pomocné práce-stráženie objektu. Rozsah dohodnutej práce je: podľa potrieb zamestnávateľa-maxim.podľa ustanovení Zákonníka práce. " Nie je tam písané, kde má strážiť.Je to jedna veľká firma, ktorá má objekty vo viacero obciach.Je to dohoda o vykonaní práce...Náležitosti (podľa môjho názoru) sú spísané ako im to asi išlo hlavou.Žiaden zákon,nič.Stále sa len odvolávajú na Zákonník.Prácu odovzdal, čo sa pracoviska týka dnešnou nočnou. Ako ich ale donútiť,aby mu to vyplatili? Za presnú špecifikáciu zákonov ale veľmi pekne ďakujem.

V tom liste, kde v krátkosti napíšete, že končí , tiež napíše, že žiada vyplatiť mzdu, ktorá ešte nebola vyplatená. Pokiaľ mu ju nevyplatia cca do týždňa, je potrebné potom ešte raz napísať Dôrazné upozornenie na vyplatenie mzdy, lebo v opačnom prípade, pokiaľ ju do 3 dní nevyplatia, sa obrátite na Inšpektorát práce a ÚPSV a R.
Lenka526
27.07.10,09:16
Terezamaria:Môže teda žiadať vyplatiť mzdu okamžite? Lebo bod č.8 v tej dohode hovorí o : " Ďalšie dojednania:Mzda je splatná do 15-teho dňa nasledujúceho mesiaca po vykonaní práce " . Týka sa to i toho, ak dá okamžitú výpoveď? Alebo len vtedy,ak by pracoval ďalej? O Inšpektoráte uvažujeme už pár dní.
terezamaria
27.07.10,09:22
Terezamaria:Môže teda žiadať vyplatiť mzdu okamžite? Lebo bod č.8 v tej dohode hovorí o : " Ďalšie dojednania:Mzda je splatná do 15-teho dňa nasledujúceho mesiaca po vykonaní práce " . Týka sa to i toho, ak dá okamžitú výpoveď? Alebo len vtedy,ak by pracoval ďalej? O Inšpektoráte uvažujeme už pár dní.
Pri Dohode o vykonaní práce sa nedáva okamžitá výpoveď. Jednoducho sa oznámi, že končí. Toho 15.-teho platí vtedy, keď stále robí. Pokiaľ skončí,platí § 226, ods.4/ ZP, ako som Ti napísala.

Ale i tak, všetko treba riešiť písomne a kópiu si odkladať. Myslím, že k tomu Inšpektorátu práce nepríde a vedúci mu mzdu vyplatí, ale čo keď nie, budete mať prílohy, ktoré doložíte k zadaniu na Inšpektorát.
Lenka526
27.07.10,09:31
Nechcem už do toho moc vrtať, no mám ešte jednu otázku. Môže oznámiť, že končí a žiadať okamžité vyplatenie odmeny.Ok. To by mal tým pádom ukončenú dohodu na danom pracovisku. Čo ak by sa nakoniec rozhodol, že dočasne prijme to ponúkané nové pracovisko? Musí byť spísaná celkom nová zmluva, ktorá bude spĺňať všetky náležitosti,alebo je platná stále dohoda , čo má.? Lebo v nej nie je písané, či vykonáva prácu v jednej z obcí, kde majú oni objekty.Je tam len písané o výkone práce.Pečiatka je firemná, no nepodpísaná.Dokonca ani strážnik, ktorý dal výpoveď min.týždeň,nemal dohodu podpísanú,len opečiatkovanú. To som zistila včera,keď som mu volala.Ak sa dnes nedohodnú, zajtra cestujeme do Trnavy na inšpektorát práce.
terezamaria
27.07.10,13:26
Nechcem už do toho moc vrtať, no mám ešte jednu otázku. Môže oznámiť, že končí a žiadať okamžité vyplatenie odmeny.Ok. To by mal tým pádom ukončenú dohodu na danom pracovisku. Čo ak by sa nakoniec rozhodol, že dočasne prijme to ponúkané nové pracovisko? Musí byť spísaná celkom nová zmluva, ktorá bude spĺňať všetky náležitosti,alebo je platná stále dohoda , čo má.? Lebo v nej nie je písané, či vykonáva prácu v jednej z obcí, kde majú oni objekty.Je tam len písané o výkone práce.Pečiatka je firemná, no nepodpísaná.Dokonca ani strážnik, ktorý dal výpoveď min.týždeň,nemal dohodu podpísanú,len opečiatkovanú. To som zistila včera,keď som mu volala.Ak sa dnes nedohodnú, zajtra cestujeme do Trnavy na inšpektorát práce.

Taká Dohoda bez podpisu je vlastne neúplná. Ale aj to, že tam nie je Miesto výkonu práce, aj to je neúplné.
Pokiaľ ho zoberie na to druhé miesto a bude medzi tým prestávka, musí mať druhú Dohodu o pracovnej činnosti - to je len 10 hodín týždenne.

Ale teraz Ti Lenka už nerozumiem vôbec, znovu by išiel do tej istej firmy i keď viete jej praktiky?
Lenka526
28.07.10,07:29
Milá terezamaria...ani ja sama tomu už nerozumiem.Dohoda nemá podpis,ani špecifikované miesto výkonu.Včera sme sa toho "šéfa" (môjho brata) pýtali,či mu dajú(môjmu priateľovi) novú dohodu,nakoľko sa jedná síce presne o to isté miesto,no v susediacej obci.Tu robil 2dni nočné po 12h a mal 2dni voľno.Tam by mal robiť 1deň dennú a druhý deň nočnú,taktiež po 12h zmennách a dva dni voľno.Nakoľko sa budeme behom mesiaca august sťahovať,nič iné asi neostane,ako to na pár dní prijať.Trvali sme na vyplatení odmeny,ktorá mu prináleží za mesiac júl(cca 300Eur).Bolo povedané,že mu to bude vyplatené k 15.8.(max.do 20.8.) a to, čo odpracuje cez august až k 15.09. My už ale nebudeme ani na Slovensku,tak neviem,ako to budú riešiť.Novú dohodu mu teda nedajú,nakoľko VRAJ je stále platná tá prvá dohoda.Oni že to tak robia a hotovo.Vraj sa jedná o tú istú firmu a miesto výkonu oni nezaraďujú.Mám v tom miš-maš už aj ja sama.Ale veľmi pekne Ti ďakujem za Tvoje rady.Veľmi nám tým pomáhaš.Ešte raz ďakujem.
terezamaria
28.07.10,07:43
Milá terezamaria...ani ja sama tomu už nerozumiem.Dohoda nemá podpis,ani špecifikované miesto výkonu.Včera sme sa toho "šéfa" (môjho brata) pýtali,či mu dajú(môjmu priateľovi) novú dohodu,nakoľko sa jedná síce presne o to isté miesto,no v susediacej obci.Tu robil 2dni nočné po 12h a mal 2dni voľno.Tam by mal robiť 1deň dennú a druhý deň nočnú,taktiež po 12h zmennách a dva dni voľno.Nakoľko sa budeme behom mesiaca august sťahovať,nič iné asi neostane,ako to na pár dní prijať.Trvali sme na vyplatení odmeny,ktorá mu prináleží za mesiac júl(cca 300Eur).Bolo povedané,že mu to bude vyplatené k 15.8.(max.do 20.8.) a to, čo odpracuje cez august až k 15.09. My už ale nebudeme ani na Slovensku,tak neviem,ako to budú riešiť.Novú dohodu mu teda nedajú,nakoľko VRAJ je stále platná tá prvá dohoda.Oni že to tak robia a hotovo.Vraj sa jedná o tú istú firmu a miesto výkonu oni nezaraďujú.Mám v tom miš-maš už aj ja sama.Ale veľmi pekne Ti ďakujem za Tvoje rady.Veľmi nám tým pomáhaš.Ešte raz ďakujem.

Lenka ja to naprosto všetko chápem, tá Dohoda o vykonaní práce musí mať ešte jednu podobu, teda Tvoj priateľ podpísal ešte jednu, kde si dopísali úplne iný druh práce a úplne inú mzdu. Tie hodiny by teda vôbec nesedeli, keby mal len tú jednu podpísanú.

Ale pokiaľ sa jedná len o krátku dobu, tak to nechajte tak, spravte si účet, tam nech mu pošlú výplatu. Informuj sa, ktorá banka robí za lacné peniaze medzištátny styk, no a potom si tam môžete dávať peniaze aj v zahraničí.

Držím Ti palce, aby Vám všetko vyšlo a v zahraničí aby sa Vám darilo:).
Lenka526
28.07.10,07:58
Podpísal dve, to je pravda, no na chlp sú rovnaké.Vlastne boli tri.Jedna zostala jemu,jedna zostala na vrátnici(tú sme stiahli-máme ju doma) a tretia zostala na firme.Všetky sú rovnaké. Len tam nie je ich podpis.Hodiny nesedia, to je tiež pravda.Dávajú mu každý mesiac odmenu v obálke do ruky.Bez výplatnej pásky.Tú sme ešte ani raz nevideli.Vieme,že sú to "čierne"peniaze.Uvedomujem si, že na dohodu presiahol stanovené hodiny po dvoch odprac.mesiacoch.Ale napísala si to výstižne...jedná sa už len o krátku dobu.Banku zistím.Máme účet v troch bankách,čiže myslím, že v tom problém nebude.Len sa obávame, že firma nebude súhlasiť na poslanie odmeny na účet. To by museli vyúčtovať a neviem si predstaviť,akoby to urobili... No si veľmi milá,že sa venuješ nášmu " prípadu" :).Ďakujem ešte raz. Aj my Ti držíme palečky.
dušinka
28.07.10,08:22
Nečítala som všetko čo ďalej píšete, ale to je predsa nepredstaviteľné zamestnávať ľudí na stráženie /či už na dohodu alebo na prac.pomer/, dať im čo i len plynovú pištoľ a nemať licenciu na strážne služby alebo vlastnú ochranu. To by bolo sústo pre inšpektorát práce alebo Prezídium policajného zboru. Ale to zrejme nechcete. Ak skutočne nemajú licenciu na stráženie, tak na mieste Tvojho priateľa by som odtiaľ utekala kade-ľahšie a zmluva by v tomto prípade bola najmenší problém.