Lenka526
23.07.10,10:13
Dobrý deň prajem.Mám otázku týkajúcu sa poberania príspevku za opatrovanie.Má naň osoba, ktorá ho poberá už niekoľko rokov na svojho ŤZP syna nárok i vtedy, ak od začiatku poberania bola občiankou Sl.republiky, no teraz sa bude sťahovať do Českej republiky? Bude jej to naďalej vyplácať ÚPSVaR na Slovensku,alebo v Čechách? Syn tam bude navštevovať i školu- po 4h denne. Trvalý pobyt im zostáva na Slovensku.Dlhodobo budú bývať však v Čechách.Viem, že je potrebné každý rok zdokladovať návštevu školy.Vie mi niekto poradiť,aké kroky treba podniknúť? Ďakujem veľmi pekne.
Lenka526
25.07.10,15:53
...asi mi nevie nikto poradiť...
rodina1
25.07.10,16:15
Dobrý deň prajem.Mám otázku týkajúcu sa poberania príspevku za opatrovanie.Má naň osoba, ktorá ho poberá už niekoľko rokov na svojho ŤZP syna nárok i vtedy, ak od začiatku poberania bola občiankou Sl.republiky, no teraz sa bude sťahovať do Českej republiky? Bude jej to naďalej vyplácať ÚPSVaR na Slovensku,alebo v Čechách? Syn tam bude navštevovať i školu- po 4h denne. Trvalý pobyt im zostáva na Slovensku.Dlhodobo budú bývať však v Čechách.Viem, že je potrebné každý rok zdokladovať návštevu školy.Vie mi niekto poradiť,aké kroky treba podniknúť? Ďakujem veľmi pekne.
Skús si preštudovať:
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=2141
aj
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&etype=1&aid=2143
Stefan2005
25.07.10,16:31
...asi mi nevie nikto poradiť...

no najlepšie by ti vedeli poradiť na UPSVaR, kde prakticky aj tak budeš musieť uviesť zmenu, kde zasielať príspevok....

Podľa platného zákona o kompenzáciach

§ 3 Účastníci právnych vzťahov
(1) Účastníci právnych vzťahov podľa tohto zákona sú
a) fyzická osoba, ktorá je
1. občan Slovenskej republiky, ktorý má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt alebo prechodný pobyt podľa osobitného predpisu,2)

Dôvod, aby z titulu zmeny dočasného pobytu bol odobratý príspevok - doplnenie podľa vyššie uvedeného príspevku - § 42 zákona - pobyt dlhší ako 60 dní mimo územia SR. Ovšem nepoznám prípadne podrobnosti vo vnútorných predpisoch UPSVaR...

Až budeš mať presnú a definitívnu informáciu, prilož ju sem.
Lenka526
27.07.10,08:19
Ahoj Štefan.Ďakujem za Tvoju odpoveď. Včera som bola na ÚPSVaR.Mala som sedenie priamo s vedúcou oddelenia.Pozerali sme spolu zákony.Zákon 447/09 § 42 vraj vraví, že ak sa poberateľ peňaž.príspevku zdržuje viac ako 60dní mimo Slovenska, bude mu príspevok odobratý.I keď trvalý pobyt zostane na území Slov.republiky.Vraj sa jedá o to, ak sa dlhodobo nezdržiava poberateľ na území Slovenska.Dala som otázku, čo ak sa to nenahlási, kto na to príde.Miesto toho,aby poradili , dali si do poznámky, že si majú od septembra vyžiadať návštevu školy syna.Podľa toho na to prídu.Nezostáva nič iné, ako si vybaviť i trv.pobyt v Českej republike(na čom sa už pracuje), zostať tam na stálo a bude pokoj.V trom prípade,ak sa to vybaví,Česká republika sa už zaviazla v plnej výške poskytnúť daný príspevok.Dokonca vo vyššej miere,ako je na Slovensku.O čom to ale celé je, však? Potom že ľudia utekajú zo Slovenska. Čo už. Taká je politika tohto štátu.Ale to je už iná téma...