Jakub2
23.07.10,11:44
Zdravím,

dostal som rozhodnutie o uložení pokuty za oneskorené podanie súhrnného výkazu (332€ :rolleyes:). Samozrejme že mi nie je po chuti platiť toľko za jeden papier, navyše keď štát neutrpel žiadnu ujmu. Chcel by som vedieť ako postupovať, niekde na porade som čítal, že buď sa normálne odvolať kým to nadobudne právoplatnosť, alebo počkať kým nadobudne právoplatnosť a potom poslať žiadosť o odpustenie.
Čo by ste mi poradili?
Renatka 75
23.07.10,09:46
Zdravím,

dostal som rozhodnutie o uložení pokuty za oneskorené podanie súhrnného výkazu (332€ :rolleyes:). Samozrejme že mi nie je po chuti platiť toľko za jeden papier, navyše keď štát neutrpel žiadnu ujmu. Chcel by som vedieť ako postupovať, niekde na porade som čítal, že buď sa normálne odvolať kým to nadobudne právoplatnosť, alebo počkať kým nadobudne právoplatnosť a potom poslať žiadosť o odpustenie.
Čo by ste mi poradili?
mam ten isty problem, prosim pomozte....
kačenka
23.07.10,10:23
zavolajte si na DU ku svojemu správcovi a ten určite poradí, aspoň ja mám takú skúsenosť. Veď aj to sú len ľudia.
KEJKA
23.07.10,10:35
neodpustili nič - firma bola solventná, tak nech platí. Asi tak si povedali pred 3-4 rokmi tety na DU. Moja skúsenosť.
m.hladka
23.07.10,10:39
Zdravím,

dostal som rozhodnutie o uložení pokuty za oneskorené podanie súhrnného výkazu (332€ :rolleyes:). Samozrejme že mi nie je po chuti platiť toľko za jeden papier, navyše keď štát neutrpel žiadnu ujmu. Chcel by som vedieť ako postupovať, niekde na porade som čítal, že buď sa normálne odvolať kým to nadobudne právoplatnosť, alebo počkať kým nadobudne právoplatnosť a potom poslať žiadosť o odpustenie.
Čo by ste mi poradili?

A aký dôvod bol oneskoreného podania SV?
novacik2
23.07.10,10:49
Nemate uzatvorene poistenie za skody sposobene vykonom povolania - uctovnika?
adabirk
23.07.10,10:53
- podľa § 35 ods. 6 zákona o správe daní (511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov) správca dane za nepredloženie súhrnného výkazu uloží pokutu (nie je tam, že môže uložiť) :( bohužiaľ zákon hovorí jasne ....
novacik2
23.07.10,11:04
Nemate uzatvorene poistenie za skody sposobene vykonom povolania - uctovnika?

Preco je to mimo temy. Vela zivnostnikov ma taketo poistenie. Sankcia za neodovzdanie SV je krytá týmto poistením.
Jakub2
23.07.10,11:41
A aký dôvod bol oneskoreného podania SV?
Na DÚ som sa zaregistroval 22.2. 2010 a myslel som, že SV podávam každé tri mesiace od obdobia kedy som bol zaregistrovaný. Ale podáva sa každý kalendárny štvrťrok bez ohľadu na to kedy som bol zaregistrovaný.


- podľa § 35 ods. 6 zákona o správe daní (511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov) správca dane za nepredloženie súhrnného výkazu uloží pokutu (nie je tam, že môže uložiť) :( bohužiaľ zákon hovorí jasne ....
Áno, ale podľa § 103 môže byť pokuta odpustená.
Llívia
23.07.10,11:55
mimotemy
Nemate uzatvorene poistenie za skody sposobene vykonom povolania - uctovnika?


Preco je to mimo temy. Vela zivnostnikov ma taketo poistenie. Sankcia za neodovzdanie SV je krytá týmto poistením.

Poisťovne toto u zamestnancov nepoisťujú a ani v minulosti nepoisťovali. Môj zamestnávateľ tiež chcel, aby som si takéto poistenie uzatvorila. Oslovila som všetky poisťovne, ktoré som našla podľa zoznamu, ale 1/2 z nich nerobí vôbec poistky na zodpovednosť akejkoľvek škody zamestnanca voči zamestnávateľovi, a tí čo robia, nepoisťujú pokuty, penále a podobné sankcie, resp. poistka sa na tieto druhy "škôd" nevzťahuje.
U SZČO - živnostníkov takúto činnosť poisťujú vrátane pokút, penále, sankcií.
ormika
23.07.10,12:32
moja osobná skúsenosť, daniari pokutu neodpustia. Ja som "si tak zarobila" 4 roky dozadu 10000Sk. Ale poisťovňa mi to preplatila, tak to nebolo také hrozné, stálo ma to len spoluúčasť. Odvtedy si dávam pozor na akékoľvek termíny a na akékoľvek výkazy a tlačivá.
Llívia
23.07.10,13:23
moja osobná skúsenosť, daniari pokutu neodpustia. Ja som "si tak zarobila" 4 roky dozadu 10000Sk. Ale poisťovňa mi to preplatila, tak to nebolo také hrozné, stálo ma to len spoluúčasť. Odvtedy si dávam pozor na akékoľvek termíny a na akékoľvek výkazy a tlačivá.

Žiadosť o odpustenie pokuty je stále spoplatnená? Kedysi to bol 500 SKK kolok.

mimotemyOrmika, poisťovňa ti to preplatila ako SZČO alebo ako zamestnancovi? Ak ako zamestnancovi, ktorá to bola poisťovňa? Ja som totiž takú nenašla.
ormika
23.07.10,13:41
Žiadosť o odpustenie pokuty je stále spoplatnená? Kedysi to bol 500 SKK kolok.

mimotemyOrmika, poisťovňa ti to preplatila ako SZČO alebo ako zamestnancovi? Ak ako zamestnancovi, ktorá to bola poisťovňa? Ja som totiž takú nenašla.

llívia, preplatila mi to ako SZČO. Myslím si, že keď máš ako zamestnanec uzatvorená poistku zodpovednosť zamestnanca za škody ako účtovník a účtovník aj si v tej firme, tak by ti to mohli preplatiť, nie? veď akú inú škodu môže účtovník či SZČO alebo zamestnanec urobiť.
Llívia
23.07.10,13:47
mimotemy
llívia, preplatila mi to ako SZČO. Myslím si, že keď máš ako zamestnanec uzatvorená poistku zodpovednosť zamestnanca za škody ako účtovník a účtovník aj si v tej firme, tak by ti to mohli preplatiť, nie? veď akú inú škodu môže účtovník či SZČO alebo zamestnanec urobiť.
Zisťovala som to, skutočne žiadna poisťovňa nepoistí účtovníčku - zamestnankyňu pre škodu typu pokuta, úrok, penále. :mad: Tiež nevidím žiaden rozdiel medzi SZČO a zamestnancom, ale poisťovne ho vidia. Sú schopné ma poistiť pre prípad, keby som napr. obliala PC kávou (ešte že kávu nepijem :D). Tie poisťovne nepoisťujú (aspoň doteraz som sa s tým nestretla) zamestnanca ako človeka, ktorý vykonáva nejaké konkrétne povolanie (napr. účtovník, šofér, murár), ale všeobecne ako zamestnanca, nech má v pracovnej zmluve napísaný akýkoľvek druh vykonávanej práce.
ormika
23.07.10,13:49
mimotemy
Zisťovala som to, skutočne žiadna poisťovňa nepoistí účtovníčku - zamestnankyňu pre škodu typu pokuta, úrok, penále. :mad: Tiež nevidím žiaden rozdiel medzi SZČO a zamestnancom, ale poisťovne ho vidia. Sú schopné ma poistiť pre prípad, keby som napr. obliala PC kávou (ešte že kávu nepijem :D). Tie poisťovne nepoisťujú (aspoň doteraz som sa s tým nestretla) zamestnanca ako človeka, ktorý vykonáva nejaké konkrétne povolanie (napr. účtovník, šofér, murár), ale všeobecne ako zamestnanca, nech má v pracovnej zmluve napísaný akýkoľvek druh vykonávanej práce.
Hmm, myslela som si že to poisťujú. No je to smutné že to tak nie je.
Llívia
23.07.10,13:57
Keby len smutné, ale pre niekoho aj drahé. :-(
(Našťastie, nie môj prípad, klop. klop, klop.)
Jakub2
23.07.10,13:58
Nepýtal som sa na poistenie a dokonca som sa nepýtal ani na to, či odpustia alebo nie. Chcel by som vedieť ako postupovať, viď prvý príspevok.
Monika Kováčová
23.07.10,14:02
Nepýtal som sa na poistenie a dokonca som sa nepýtal ani na to, či odpustia alebo nie. Chcel by som vedieť ako postupovať, viď prvý príspevok.
zaplatiť




P.S. a odpusť všetkým, ktorí sa snažili dostať tvoje peniaze cez poistku späť, resp. všetkým, ktorí ti radili požiadať o odpustenie :cool:

P.S. 2: to všetci "radiaci": to vám stojí ten čas za to? načo sa snažíte? choďte k vode, je horúco... odpovedať na niektoré príspevky nemá vôbec zmysel :(
ormika
23.07.10,14:06
Nepýtal som sa na poistenie a dokonca som sa nepýtal ani na to, či odpustia alebo nie. Chcel by som vedieť ako postupovať, viď prvý príspevok.
Ja som ti to chcela len uľahčiť a napísala som ti moju osobnú skúsenosť spred 4 rokov, robila som všetko možné na DÚ a odpustiť sa nedalo. Najlepšie teda keď navštíviš čo najskorej svoju správkyňu na DÚ a jej sa spýtaš ako postupovať ďalej. Dá sa dať aj žiadosť o odpustenie pokuty, platí sa 500 Sk kolok aj teraz, aleuž ti tu niekto prikladal citáciu zo zákona že pokuta sa za nepodanie súhrnného výkazu uloží, takže tam nie je čo odpúšťať. A vieš že neznalosť zákona neospravedlňuje, takže je to tvoja chyba že si nevedel že máš podať súhrnný výkaz za 1.Q. a bohužial za chyby sa platí.
Tak ešte raz, skús ísť za správkyňou ku ktorej patríš. Veľa šťastia pri vybavovaní.
Monika Kováčová
23.07.10,14:08
bože ormika, jakub2 vôbec nezaujíma odpustenie a poistenie, sa ti divím, že ťa to baví...
ormika
23.07.10,14:11
monika, touto odpovedou som skončila. Idem robiť ešte 3 DPH-čky. Inak dík :-)
Monika Kováčová
23.07.10,14:12
tak aj ja idem... ešte 5 ... a nemáš zač :)
ormika
23.07.10,14:13
tak držím palce nech ich čo najrýchlejšie zvládneš, ja hádam dám do pol noci 2 :-)
Jakub2
23.07.10,14:26
Joj, hneď sa nemusíte čertiť. :) Žiadosť o odpustenie mám teda podať až po tom čo rozhodnutie nadobudne právoplatnosť, alebo čím skôr?

Alebo sa odvolať kým rozhodnutie nadobudne právoplatnosť (tak ako je to uvedené v rozhodnutí)?

Áno, pôjdem sa spýtať na DÚ, ale ide víkend, takže chcem za tieto dva dni čo-to zistiť.
KEJKA
23.07.10,14:48
v rozhodnutí máš lehotu tuším 15 dní na odvolanie aj to, či má alebo nemá odkladný účinok. zariaď sa podľa toho. Ak chceš skúšať, aj ked to podľa príspevkov máš márne, tak neodkladaj a píš. 500Sk-ekvivalent ťa už zrejme nezabije.
Rozalka
23.07.10,16:21
Ako píše adabirk #7, správca "uloží" a "nie môže uložiť".
Škoda ekvivalentu 500 Sk.
Bohužiaľ, vyhnúť sa tomu nedá.
Tweety
23.07.10,16:47
Veru, ani vpravo, ani vľavo.
ivetaf
24.07.10,10:50
Neviete niekto aká je pokuta za neodovzdanie súhrnného výkazu fyzicky do 25-ho, cez daňový portál bol odovzdaný na čas, len potom sme išli na dovolenku a výkaz zostal na stole, bol odovzdaný po termíne 5 dní, na Daňovom úrade mi to správkyňa nevedela povedať
Nefri
24.07.10,19:27
Som zvedavá na tvoj výsledok na DÚ. Ja som tento mesiac popri zaneprázdnenosti vo firme zabudla poslať načas SV DPH. Poslala som ho 23.7., t.z. 3 dni neskôr. Takže sa "teším" na pokutu -:(
Renatka 75
24.07.10,20:02
dakujem velmi pekne vsetkym za rady.... :). Z tohto vsetkeho mi vyplyva iba jedno, hybaj po penazenku :(. Taka skoda....
truch
24.07.10,20:07
Neviete niekto aká je pokuta za neodovzdanie súhrnného výkazu fyzicky do 25-ho, cez daňový portál bol odovzdaný na čas, len potom sme išli na dovolenku a výkaz zostal na stole, bol odovzdaný po termíne 5 dní, na Daňovom úrade mi to správkyňa nevedela povedať
Pokuta je bohužiaľ až tých nešťastných 332€:( Už na školení DÚ sa ľudia ozývali, že je to veľa, prakticky mesačný plat zamestnanca. Pracovníci DÚ povedali, že oni za to nemôžu, taký je vraj zákon.
Llívia
24.07.10,20:15
Som zvedavá na tvoj výsledok na DÚ. Ja som tento mesiac popri zaneprázdnenosti vo firme zabudla poslať načas SV DPH. Poslala som ho 23.7., t.z. 3 dni neskôr. Takže sa "teším" na pokutu -:(

Neposiela sa súhrnný výkaz tiež do 25-teho?
Llívia
24.07.10,20:16
mimotemy
Pokuta je bohužiaľ až tých nešťastných 332€:( Už na školení DÚ sa ľudia ozývali, že je to veľa, prakticky mesačný plat zamestnanca. Pracovníci DÚ povedali, že oni za to nemôžu, taký je vraj zákon.
Nepodať DPH je lacnejšie - len za 66 EUR :D:)
Rozalka
24.07.10,20:17
Neposiela sa súhrnný výkaz tiež do 25-teho?

Nie, SV sa posiela do 20-ho.
cloe
24.07.10,20:45
V súvislosti s podávaním SV ma najviac vytáča, že nestačí poslať elektronicky, ale treba dať na DU aj Vyhlásenie...
Ja keď odošlem elektronicky, tak to akosi automaticky považujem za vybavené a už sa mi stalo, že som si za dva dni spomenula, že som nevytlačila Vyhlásenie. Zatiaľ som to vždy odoslala do 5 dní, ale keby som zabudla, tak ma tiež pokuta neminie, aj keď bol vlastne SV odoslaný.
S týmto by mali niečo urobiť.
domenico.office
25.07.10,09:53
V súvislosti s podávaním SV ma najviac vytáča, že nestačí poslať elektronicky, ale treba dať na DU aj Vyhlásenie...
Ja keď odošlem elektronicky, tak to akosi automaticky považujem za vybavené a už sa mi stalo, že som si za dva dni spomenula, že som nevytlačila Vyhlásenie. Zatiaľ som to vždy odoslala do 5 dní, ale keby som zabudla, tak ma tiež pokuta neminie, aj keď bol vlastne SV odoslaný.
S týmto by mali niečo urobiť.

Je to dané zákonom, že aj keď elektronicky, bez ZEP, musí sa dokladovať do 5 pracovných dní takéto podanie. Vystáva mi otázka, prečo si nevybaviť ZEP a podávať bez dokladovania?
otázka
25.07.10,11:58
Mne vystáva otázka, prečo SP stačí zaslať mesačný výkaz "len" elektronicky bez dodatočného fyzického podania a DÚ nie.
Llívia
25.07.10,18:35
mimotemy
Je to dané zákonom, že aj keď elektronicky, bez ZEP, musí sa dokladovať do 5 pracovných dní takéto podanie. Vystáva mi otázka, prečo si nevybaviť ZEP a podávať bez dokladovania?
ZEP = zaručený elektronický podpis niečo stojí a tuším sa tam platia každý rok aj nejaké poplatky (asi certifikačnej autorite?).
m.hladka
25.07.10,19:31
Je to dané zákonom, že aj keď elektronicky, bez ZEP, musí sa dokladovať do 5 pracovných dní takéto podanie. Vystáva mi otázka, prečo si nevybaviť ZEP a podávať bez dokladovania?

Predsa účtovníci nebudú platiť poplatok za ZEP pre cudziu firmu!
A majiteľa nezaujíma ako to účtovník posiela, hlavne aby to bolo spracované a odoslané na čas.
domenico.office
26.07.10,04:33
mimotemy
ZEP = zaručený elektronický podpis niečo stojí a tuším sa tam platia každý rok aj nejaké poplatky (asi certifikačnej autorite?).

Papier, poštovné, toner, či cesta na DÚ je zadarmo. Alebo?
domenico.office
26.07.10,04:35
Mne vystáva otázka, prečo SP stačí zaslať mesačný výkaz "len" elektronicky bez dodatočného fyzického podania a DÚ nie.

Veľmi dobrá otázka pre zákonodarcov. Tak šup k interpelácii.....
Llívia
26.07.10,05:25
mimotemy
ZEP = zaručený elektronický podpis niečo stojí a tuším sa tam platia každý rok aj nejaké poplatky (asi certifikačnej autorite?).


Papier, poštovné, toner, či cesta na DÚ je zadarmo. Alebo?

Ani moje, ani tvoje nie je zadarmo. Preto je dobrá kravina, že to nestačí odoslať len elektronicky bez ZEP (tak, ako tu bola spomínaná Sociálna poisťovňa).

Čo my vieme, že by DÚ mal tajnú zmluvu s tajnou certifikačnou autoritou vydávajúcou ZEP a buzerovaní s elektronicky aj písomne doručovaním súhrnný výkazom by certifikačnej autorite naháňal nedobrovoľných zákazníkov? :confused::eek::D:D
domenico.office
26.07.10,05:36
Livka, pochybujem, že DRSR malo s Certifikačnou autoritou nejakú dohodu, pretože je to legislatíva EÚ, že v styku so štátnou správou sa dokumenty podpisujú ZEP.

Ani jedno nie je zadarmo, ale viem, čo je pre nás (našu firmu) zadarmejšie.
martina27ka
26.07.10,05:39
... a co s pokutou ktora bola ulozena po lehote na rozhodnutie??
... mozem to pouzit ako dovod na odvolanie???
Llívia
26.07.10,05:50
mimotemy
Livka, pochybujem, že DRSR malo s Certifikačnou autoritou nejakú dohodu, pretože je to legislatíva EÚ, že v styku so štátnou správou sa dokumenty podpisujú ZEP.

Ani jedno nie je zadarmo, ale viem, čo je pre nás (našu firmu) zadarmejšie.

Tak to je do toho namočená celá EÚ? :eek::eek::eek:
(A Sociálna poisťovňa je braná ako čo? Veď to nie je súkromný podnik.)

Toto som nevedela, že je to podľa legislatívy EÚ. Pár rokov dozadu som tiež rozmýšľala nad tým, že by mala firma ZEP, ale našla som k tomu, že ZEP musí byť vydaný na konkrétnu osobu (čiže by to bol na mňa ako na účtovníčku) a to by zamestnávateľ nezaplatil. (Ale možno som nenašla správne informácie, veď ani ten internet nie je na 100 % spoľahlivý.)
domenico.office
26.07.10,06:00
Na základe zákona sa Kvalifikovaný certifikát vydáva na osobu s r.č.
Firma nemá r.č., takže nie je možné na firmu vystaviť certifikát. Dobre si si to našla v nete. Je bežné, že sa certifikát vystaví na účtovníčku a zamestnávateľ to zaplatí a uplatní si to v nákladoch. Zamestnávateľ neplatí iné veci v prospech zamestnanca? Nepoužívaš počítač, ktorý zakúpil zamestnávateľ? Alebo je možné vystaviť certifikát na štatutára, vždy záleží na konkrétnom postoji, rozhodnutí....

Veru, naša milá EÚ-čka je do tohto zamontovaná.
Llívia
26.07.10,06:33
Ale na PC robím veci pre firmu, ZEP by som mohla zneužiť :-) (čo keby som robila účto pre 50 firiem a takto uľahčovala im aj sebe život?) :-)
A neplatil by ho v môj prospech, ale vo svoj vlastný :-) , veď by som podávala tlačivá za zamestnávateľa, nie za seba. Ale ten môj vtedy nechcel kvôli peniazom a aj kvôli tomu, že sa to musí (muselo?) každý rok obnovovať - za peniaze.
domenico.office
26.07.10,06:37
No veď to, nebodaj by si to zneužila. Neostalo by mu ročne za obnovu Certifikátu na nejakú riadnu hlúposť.... :-)
Llívia
26.07.10,12:02
:-) :D :-)
Llívia
26.07.10,12:07
mimotemy Pred chvíľou som sa vrátila z DÚ. Odovzdávala som na podateľni 3 "veci". Mám pečiatku, nemám podpis pracovníka, ktorý to prevzal, lebo to nepodpisujú :eek: , aj keď to majú v predtlači napísané: "Podpis pracovníka DÚ, ktorý priznanie prijal".
Pečiatka je číslo 2 a za ním bruško, ktoré môže byť číslom 6, 8, 9. Povedala som pracovníkovi na podateľni, že to nie je čitateľné. Odpoveď? Majú vybúchané pečiatky. :eek: Ale uistil ma (vlastne dvaja ma uistili - bol tam ešte nejaký jeden pracovník), že tie tlačivá sa dnes skenujú a je na nich rovnaká (podotýkam nečitateľná) pečiatka a žiaden problém nehrozí.
lastic
16.08.10,05:41
ja som poslala výkaz 21.7.2010 a pokuta 331,93 Eur prišla už 4.8.2010 nekompromisne, teraz riešim žiadosť o odpustenie pokuty,
teším sa ...
martina27ka
16.08.10,07:00
drzim palce...
ja som sa podala odvolanie, odvolavala som za nedodrzanie lehoty na vydanie rozhodnutia o ulozeni pokuty do 60 dni (iba som skusala :-)))))),u mna to bolo 1261,36 €.!!!! spravca dane mi v telefon. rozhovore povedal, ze to nie je dovod aby mi vyhoveli mojmu odvolaniu a ze ci nechcem odvolanie vziat spät, lebo ze aj tak mi krajsky dan. urad nevyhovie, tak neviem... a preco by som mala vziat spät, pokutu nemajo pravo mi zvysit... tak nech sa tym zaoberaju na kraji. Hneva ma, ze danovnik lehoty musi dodrziavat a spravca dane nie... :-(((
martina27ka
16.08.10,07:03
a este ... pytala som sa ci mam sancu na odpustenie, povedali mi, ze momentalne neodpustaju NIČ .... asi treba naplnit statnu pokladnicu ...:-))
enter
16.08.10,07:26
Iba taká úvaha, či by DÚ zaplatil platcovi dane ušlý zisk, za čas strávený pri neúspešných pokusoch odosialenia súhrnného výkazu na začiatku roka. Je možné žalovať DU?
martina27ka
16.08.10,10:56
... odvolanie sme nevzali spät a danovy spravca rozhorceny mi oznamil, ze aj on bude teraz postupovat rychlejsie a zacal splietat nieco o blokovani uctu, exekucii atd. ...a ze musi teraz pisat stanovisko napriek tomu, ze nebude mojmu odvolaniu vyhovene...
ja som mu oznamila, ze odvolanie ma predsa odkladny ucinok a v pripade, ze krajsky danovy urad potvrdi jeho rozhodnutie, pokutu uhradim....
Asi sa im nechce pisat stanovisko... No ved co mi hrozi... pokuta ista, tak prinajmensom este danova kontrola :-))
azuzi
23.08.10,18:06
Chcem sa opytat ako Vam dopadla tato pokuta podarilo sa Vam nieco vybavit?
azuzi
23.08.10,18:20
Este mam jednu otazku tu pokutu treba vystavit do 60 dni od terminu podania? Alebo som to zle pochopila?
durisovad
23.08.10,18:41
V druhom polroku som mala aj ja problem s poslanim suhrnneho vykazu elektronicky. Zacala som sa tym zapodievat asi 5 dni pred terminom a aj napriek vyraznej pomoci poradakov sa mi to nedarilo. Pre istotu som vypisala tlacivo rucne, pridala list, v ktorom som napisala, ze sa mi napriek maximalnej snaho elektronicky poslat vykaz nepodarilo a vsetko som zaniesla na danovy urad. V posledny den sa mi vykaz poslat podarilo, zasa za ucinnej pomoci zvlast clena Porady domenica, vytlacila som potrebne dokumenty a zasa zaniesla na danovy urad. Pani, ktora nas ma na starosti, mi povedala, ze mam sice stastie, ze sa mi to podarilo aj elektronicky, ale ze keby sa stal opak, danovy urad by akceptoval aj pisomne podanie s vysvetlenim, pretoze vela ludi malo problemy. Ak by som neurobila to nahradne riesenie, pokute by som sa iste nevyhla.
martina27ka
24.08.10,04:07
V zakone o sprave dani a poplatkov je uvedene v skratke asi toto (§30a) " danovy spravca musi konat pri vydani rozhodnutia BEZODKLADNE, prip. do 30, v osobitne zlozitych pripadoch do 60 dni... "
Pokutu za neodovzdanie hlasenia moze danovy spravca ulozit do 5 rokov od porusenia povinnosti... (to je v inom §), toto danovy spravca dodrzal.
Ja som sa odvolala v tom zmysle, ze tym ked som odovzdala dodatocne hlasenie zacala plynut lehota na vydanie rozhodnutie o ulozeni pokuty ... a tato nebola dodrzana, ani max. 60 dni (o jeden den :-)))... "topiaci sa aj slamky chyta..."
vysledok este neviem.
martina27ka
24.08.10,04:12
inak pytala som sa aj na DR BB, podla ich odpovede tiez nebudem s tymto odvolanim uspesna... lebo pokutu mozno ulozit do 5 rokov...a to ze oneskorene vydali rozhodnutie asi nikoho nezaujima...
niekde som citala, ze oneskorene vydane rozhodnutie nie je nezakonne, ide iba o nespravny uradny postup...
heja3
24.08.10,04:45
:mad::mad::mad::mad: Nesprávny úradný postup.....:mad::mad::mad::mad:
Nabudúce, keď nedodržím termín, tak to budem kvalifikovať ako nesprávny úradný postup, a nech sa chránia dať mi pokutu...:mad::mad::mad::mad:
Som zamestnaná rovnako ako úradníčka na DÚ a ja musím platiť za chyby a ona nie... NESPRAVODLIVóóóóóóóóSŤ:mad::mad::mad::mad :
lastic
25.08.10,05:15
podala som žiadosť o úľavu zo sankcie podľa §103písm.1ods.c/ zákona č. 511/1992Zb. , pridala 16,5€ kolok a čakám, keď rozhodnú - dám vedieť ...
heja3
25.08.10,09:52
Toto som robila aj ja, keď som dostala túto pokutu, ale ako ti tu predtým písali, N E O D P U S T I A !!!!
Eva Sekerkova
25.08.10,14:59
poistenie účtovníka robí Kooperatíva - som tam poistená. V minulosti nepoisťovali, ale dnes áno. Skúste. Poprípade Vam doporučím človeka.
heja3
26.08.10,05:58
poistenie účtovníka robí Kooperatíva - som tam poistená. V minulosti nepoisťovali, ale dnes áno. Skúste. Poprípade Vam doporučím človeka.

Ale určite nie ako zamestnanca, len ako podnikateľa.
MarcelkaT
26.08.10,06:15
Toto som robila aj ja, keď som dostala túto pokutu, ale ako ti tu predtým písali, N E O D P U S T I A !!!!


NEODPUSTIA a ešte Ti napíšu, že je to malá pokuta.Poznám to dobre.
Veď štátna kasa je prazdná a treba ju nejako doplniť, aby bolo čo rozhadzovať.
Marta Dömötörová
21.09.10,08:09
Ja som dostala pokutu za nepredloženie súhrnného výkazu za január 2010 do 20.2.2010. Tento výkaz bolo potrebné podať už elektronicky , mne sa podarilo do elektronického systému DR prihlásiť až 16.3.2010 (kedy som súhrnný výkaz hneď aj poslala). Na Dú vtedy tvrdili,že vedia o probléme a pokuty za oneskorené podanie výkazov nebudú posielať a teraz to predsa poslali. Nemá niekto podobnú skúsenosť.
lastic
24.09.10,05:26
podala som žiadosť o úľavu zo sankcie podľa §103písm.1ods.c/ zákona č. 511/1992Zb. , pridala 16,5€ kolok a čakám, keď rozhodnú - dám vedieť ...



Som milo prekvapená. Mám pred sebou rozhodnutie o odpustení pokuty vo výške 265,93 €, t.z. zaplatíme 66 €. Dôvody, ktoré som uviedla zabrali. Teším sa, ináč by som to zaplatila z vlastného vrecka. Som poistená ako SZČO ešte v bývalej Českej poisťovni /t.č. Generali/. Aj som pokutu cez nich riešila, nebol problém. Je tam ale spoluúčasť 165,97€.
KEJKA
24.09.10,14:01
Som milo prekvapená. Mám pred sebou rozhodnutie o odpustení pokuty vo výške 265,93 €, t.z. zaplatíme 66 €. Dôvody, ktoré som uviedla zabrali. Teším sa, ináč by som to zaplatila z vlastného vrecka. Som poistená ako SZČO ešte v bývalej Českej poisťovni /t.č. Generali/. Aj som pokutu cez nich riešila, nebol problém. Je tam ale spoluúčasť 165,97€.
aké dôvody zabrali ? ..........tiež som prekvapená.
vladopt
01.10.10,14:18
teraz treba podať výkaz do 20.10. a za obdobie do 30.9., ale čo keď mám faktúru vystavenú 29.9. a splatnosť je 20.10. a peniaze dostanem asi tak 13.10., treba aj to zahrnúť do výkazu za tretí štvrťrok...či ako to je v tomto prípade?
Tweety
01.10.10,14:39
teraz treba podať výkaz do 20.10. a za obdobie do 30.9., ale čo keď mám faktúru vystavenú 29.9. a splatnosť je 20.10. a peniaze dostanem asi tak 13.10., treba aj to zahrnúť do výkazu za tretí štvrťrok...či ako to je v tomto prípade?
Samozrejme, podstatný je dátum dodania, nie splatnosť, alebo samotná úhrada faktúry.
Ivana Š
19.10.10,15:46
Nešťastný klient mi volal, že mu prišla pokuta za oneskorené podanie SV.
Pracoval pre slov. firmu, ale miesto dodania služby bolo Maďarsko. Nakoľko firma nemala maďarské DIČ, fakturoval cenu práce+DPH. Podali sme DPH za 2Q.
Firma mu však faktúru neuhradila, naopak chcela od neho, aby faktúru prerobil s iným dátumom a bez DPH, lebo medzičasom si vybavili HU DIČ. Ak neprerobí faktúry, peniaze neuvidí. Podali sme dodatočné DP a samozrejme, nakoľko išlo o faktúry bez DPH s dodaním služby v zahraničí, bolo potrebné podať SV. Podali sme 4.9, oneskorene, samozrejme, lebo pri riadnom DP z DPH povinnosť podať SV nevznikla. Prišla pokuta za oneskorené podanie vo výške cca 332€. Klient nešťastný, nemá ani peniaze, lebo sa doteraz s firmou súdi, napriek všetkému nie je ochotná zaplatiť a pritom sa jedná o dosť veľkú čiastku - okolo 6000€, nemalé sú poplatky právnikovi a súdne trovy + výdavky cestovné, lebo firma má sídlo v Banskej Bystrici, takže tam aj prebiehajú pojednávania.
Dá sa podať odvolanie alebo žiadosť o odpustenie, chcem to aspoň skúsiť,len by som privítala vaše návrhy, ako takúto žiadosť sformulovať. Vopred ďakujem
Nefri
25.10.10,07:28
ja som poslala výkaz 21.7.2010 a pokuta 331,93 Eur prišla už 4.8.2010 nekompromisne, teraz riešim žiadosť o odpustenie pokuty,
teším sa ...


Moja skúsenosť: SV som poslala 23.7.2010, takže neskoro z dôvodu, že sme mali PC od 14.7.do 23.7. v servise. Váhala som, či si nainštalovať všetky aplikácie potrebné na posielanie SV na iný PC, lebo sú s tým dosť veľké problémy. Pokuta 331,91 EUR nám prišla 20.10. Volala som na DÚ, kde mi bolo povedané, že odvolať do 15dní sa môžem len vtedy, ak v rozhodnutí pochybil DÚ. Inak mám čakať na nadobudnutie právoplatnosti rozhodnutia a potom požiadať o úľavu na pokute na základe paragrafu 103. Teraz rozmýšľam, ako budem postupovať. Zdá sa mi to smiešne, že sa podľa daňováčky "nemôžem" odvolať. Aký potom môže byť dôvod na odvolanie? Podľa usmernenia daňováčky by sa nemal odvolávať nikto, lebo DÚ má vždy pravdu.:mad:
Jana Acsová
25.10.10,08:03
Odvolať sa môžete, ak podľa Vášho názoru došlo k pochybeniu. Svoj názor však musíte oprieť o konkrétne porušenie zákona. Neskoré podanie SV s následnou sankciou správcu dane nie je ich pochybením. Dôvody neskorého podania SV nevedú k chybnému postupu správcu dane pri jeho sankcionovaní. Ak k oneskoreniu došlo, došlo aj k porušeniu zákona. Ale nie zo strany správcu dane ale zo strany daňového subjektu. Obhajovať sa pri odvolaní tým, že neskoré podanie SV bolo dôvodné nie je právne účinné. Tam naozaj môžete následne využiť postup podľa § 103 t.j. požiadať o odpustenie sankcie, alebo úľavu z nej. A práve v tejto žiadosti sa odporúča uviesť objektívne dôvody subjektu, ktoré viedli k zmeškaniu lehoty.

Pozrite sa stručne na podmienky odvolanie v zákone o správe daní:

§ 46
Odvolanie

(1) Proti určeniu dane správcom dane a proti iným rozhodnutiam, pre ktoré je to zákonom ustanovené, sa účastník konania môže odvolať, ak sa odvolania nevzdal písomne alebo ústne do zápisnice.

(2) Proti rozhodnutiu o určení dane dohodou a proti výzve podľa § 41, ktorá predchádza určeniu dane, nemožno sa odvolať ani uplatniť mimoriadny opravný prostriedok.

(3) Odvolanie sa podáva písomne alebo ústne do zápisnice u správcu dane alebo orgánu, ktorého rozhodnutie je odvolaním napadnuté (ďalej len prvostupňový orgán ).

(4) Odvolanie musí obsahovať

a) presné označenie prvostupňového orgánu,
b) presné označenie odvolávajúceho sa,
c) číslo konania, prípadne číslo rozhodnutia, proti ktorému odvolanie smeruje,
d) uvedenie rozporu s právnymi predpismi, skutkovým stavom alebo inými dôvodmi, ktoré preukazujú nesprávnosť alebo nezákonnosť napadnutého rozhodnutia,
e) dôkazy k tvrdeniam uvedeným v odvolaní, ak sa v odvolaní nenamieta len rozpor s právnymi predpismi,
f) navrhované zmeny alebo zrušenie napadnutého rozhodnutia.
Nefri
25.10.10,08:08
Odvolať sa môžete, ak podľa Vášho názoru došlo k pochybeniu. Svoj názor však musíte oprieť o konkrétne porušenie zákona. Neskoré podanie SV s následnou sankciou správcu dane nie je ich pochybením. Dôvody neskorého podania SV nevedú k chybnému postupu správcu dane pri jeho sankcionovaní. Ak k oneskoreniu došlo, došlo aj k porušeniu zákona. Ale nie zo strany správcu dane ale zo strany daňového subjektu. Obhajovať sa pri odvolaní tým, že neskoré podanie SV bolo dôvodné nie je právne účinné. Tam naozaj môžete následne využiť postup podľa § 103 t.j. požiadať o odpustenie sankcie, alebo úľavu z nej. A práve v tejto žiadosti sa odporúča uviesť objektívne dôvody subjektu, ktoré viedli k zmeškaniu lehoty.

Pozrite sa stručne na podmienky odvolanie v zákone o správe daní:

§ 46
Odvolanie

(1) Proti určeniu dane správcom dane a proti iným rozhodnutiam, pre ktoré je to zákonom ustanovené, sa účastník konania môže odvolať, ak sa odvolania nevzdal písomne alebo ústne do zápisnice.

(2) Proti rozhodnutiu o určení dane dohodou a proti výzve podľa § 41, ktorá predchádza určeniu dane, nemožno sa odvolať ani uplatniť mimoriadny opravný prostriedok.

(3) Odvolanie sa podáva písomne alebo ústne do zápisnice u správcu dane alebo orgánu, ktorého rozhodnutie je odvolaním napadnuté (ďalej len prvostupňový orgán ).

(4) Odvolanie musí obsahovať

a) presné označenie prvostupňového orgánu,
b) presné označenie odvolávajúceho sa,
c) číslo konania, prípadne číslo rozhodnutia, proti ktorému odvolanie smeruje,
d) uvedenie rozporu s právnymi predpismi, skutkovým stavom alebo inými dôvodmi, ktoré preukazujú nesprávnosť alebo nezákonnosť napadnutého rozhodnutia,
e) dôkazy k tvrdeniam uvedeným v odvolaní, ak sa v odvolaní nenamieta len rozpor s právnymi predpismi,
f) navrhované zmeny alebo zrušenie napadnutého rozhodnutia.


Ďakujem za vysvetlenie! :)
wallie
25.10.10,10:41
inak pytala som sa aj na DR BB, podla ich odpovede tiez nebudem s tymto odvolanim uspesna... lebo pokutu mozno ulozit do 5 rokov...a to ze oneskorene vydali rozhodnutie asi nikoho nezaujima...
niekde som citala, ze oneskorene vydane rozhodnutie nie je nezakonne, ide iba o nespravny uradny postup...

pletieš tu dve rôzne veci:
pre vyrubovanie sankcií má na to DÚ 5 rokov, viď
- §35b ods.9 zákona č.511/92 Zb. pre sankčný úrok,
- §35 ods.21 zákona č.511/92 Zb. pre pokuty,

v oboch nájdeš zmienku o tom, že sankcie možno uložiť v 5 ročnej lehote :)

§30a Lehoty na rozhodnutie - sa týka vybavovacích lehôt na podania podané daňovým subjektom, u ktorých začína plynúť lehota na vybavenie dňom ich podania, napr. pri podaní rôznych druhov žiadostí : o vrátenie, preúčtovanie, potvrdenie,odpustenie atd atd, alebo aj pri podaní iných písomností typu odvolanie a pod., tu je DÚ povinný ich vybaviť v danej lehote, spravidla do 30 dní.
Na vyrubenie sankcií má DÚ čas a záleží len na ňom či to vyrubí ihneď alebo až po 5 rokoch, podľa zákona má na to právo :)
mata82
22.11.10,12:20
Ahojte,
keď som podávala SV za služby mesačne (aj keď sme nemali presiahnutý limit), môžem začať podávať štrťročne, napr. od 4Q2010? Zabudla som totižto podať za 10. mesiac a teraz rozmýšlam ako nedostať pokutu :o
mata82
23.11.10,07:50
Ahojte,
keď som podávala SV za služby mesačne (aj keď sme nemali presiahnutý limit), môžem začať podávať štrťročne, napr. od 4Q2010? Zabudla som totižto podať za 10. mesiac a teraz rozmýšlam ako nedostať pokutu :o

posúvam ....
Bubika
23.11.10,12:45
podala som žiadosť o úľavu zo sankcie podľa §103písm.1ods.c/ zákona č. 511/1992Zb. , pridala 16,5€ kolok a čakám, keď rozhodnú - dám vedieť ...

prosim Ta a co si im tam pisala .. ja som dostala podobny pozdrav vcera, ze sme sa omeskali s podanim SV za 2Q/2005, ktory sme podali 26.7.2005 a mali podat 25.7.2010. Z vyrubenej sumy usudzujem, ze sme tymto svojim neuvazenym cinom sposobili velku ujmu prislusnemu DU, ci samotnemu statu
lastic
24.11.10,06:11
Ahoj, uviedla som - 1/žiadam o úľavu sankcie podľa §103 písm.1 ods.c/ zákona č.511/1992zb. v z.n.p.
2/výška sankcie nie je zanedbateľná suma hlavne v súčasnej dobe hospodárskej krízy, keď je potrebné šetriť a znižovať náklady
3/že pri podávaní SV o jeden deň neskôr sme nepostupovali úmyselne - rozviedla som problémy s pripojením na stránku drsr a elektr.podávanie SV
4/počas celej podnikat. činnosti predkladáme hlásenia, výkazy priznania v lehotách určených zákonmi, nedostali sme žiadnu pokutu
Bubika
24.11.10,06:21
Ahoj,

dakujem .. zacala som to vcera zmotavat, tiez v tomto duchu .. tak uvidime.

vdaka este raz.

pekny den

JB
mata82
24.11.10,14:12
Ahojte,
keď som podávala SV za služby mesačne (aj keď sme nemali presiahnutý limit), môžem začať podávať štrťročne, napr. od 4Q2010? Zabudla som totižto podať za 10. mesiac a teraz rozmýšlam ako nedostať pokutu :o


poradí niekto aj mne? prosííííííííííííííííííííííí m
betka
24.11.10,18:58
To MAta:

80/2) Platiteľ môže podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok, ak hodnota tovarov podľa odseku 1 písm. a) až c) nepresiahne v príslušnom kalendárnom štvrťroku a súčasne v predchádzajúcich štyroch kalendárnych štvrťrokoch hodnotu 100 000 eur; možnosť podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok prestáva platiť od skončenia kalendárneho mesiaca, v ktorom hodnota tovarov podľa odseku 1 písm. a) až c) presiahne v príslušnom kalendárnom štvrťroku hodnotu 100 000 eur, a platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz osobitne za každý kalendárny mesiac príslušného kalendárneho štvrťroka.

Ak ste podávali mesačne SV, môžete prejsť na quartál, ak ste v predchádzajúcich 4 kal. štvrťrokoch nedosiahli obrat 100 tis. €. JA som stále min. apoň tento rok 2010 mesačným vykazovateľom.

Nemôžem si robiť asi to, že som zabudla.
Georgeo
12.12.10,12:49
Minuly tyzden mi dosli dve vyzvy od DU za zle vyplnenie suhrnneho vykazu, a ked sme volali na danovy tak nam povedala pracovnicka ze uz mame pokutu 331.93 eur za II kvartal a 331.93 za III kvartal. Myslel som ze sa moze polozit iba jedna pokuta a nie za kazdy kvartal. :-(
Tweety
12.12.10,12:51
Minuly tyzden mi dosli dve vyzvy od DU za zle vyplnenie suhrnneho vykazu, a ked sme volali na danovy tak nam povedala pracovnicka ze uz mame pokutu 331.93 eur za II kvartal a 331.93 za III kvartal. Myslel som ze sa moze polozit iba jedna pokuta a nie za kazdy kvartal. :-(
Tak to si si veru zle myslel.
Ingrid Ondruskova
12.12.10,13:13
Minuly tyzden mi dosli dve vyzvy od DU za zle vyplnenie suhrnneho vykazu, a ked sme volali na danovy tak nam povedala pracovnicka ze uz mame pokutu 331.93 eur za II kvartal a 331.93 za III kvartal. Myslel som ze sa moze polozit iba jedna pokuta a nie za kazdy kvartal. :-(
ale toto mi nejde do gebule....jedna vec je, keď vyplním výkaz z nejakých príčin zle, a druhá vec je, keď ho nepodám vôbec....
Čo sa týka pokutovania, tak toto by mal snáď DÚ zohľadňovať? NIE?
Omaria
12.12.10,14:00
SV je výkaz v rámci EU, pred 3 rokmi som dostala pokutu 10 000 Sk, ale to ešte nebolo elektronicky.
Podala som žiadosť na DÚ, že v mesačnom hlásení som mala všetko v poriadku a doteraz som všetky hlásenia podala načas, potom mi pokutu znížili na 2 000 Sk. Skús.
wallie
14.12.10,13:51
Minuly tyzden mi dosli dve vyzvy od DU za zle vyplnenie suhrnneho vykazu, a ked sme volali na danovy tak nam povedala pracovnicka ze uz mame pokutu 331.93 eur za II kvartal a 331.93 za III kvartal. Myslel som ze sa moze polozit iba jedna pokuta a nie za kazdy kvartal. :-(

za zlé vyplnenie sa pokuta nedáva, dáva sa výzva na opravu podaného súhrnného výkazu, pokuty budú zrejme za nepodanie súhrnného výkazu elektronicky, ak ste ho podali písomne ,alebo bolo zle podané elektronicky tak, že neprešlo potvrdením elektronickou podateľnou o akceptácii dokumentu, berie sa akoby nič podané nebolo a v tom prípade sa posiela od DÚ výzva na podanie súhrnného výkazu a následne sa vyrubia tie pokuty za zmeškanie lehoty, za každý štvrťrok zvlášť a výška je daná pevnou sumou 331,93 Eur. Nepleťte tu hrušky s jablkami.
Georgeo
14.12.10,14:40
Mne dosla vyzva a pracovnicka na DU mi povedala ze uz mam 2 pokuty po 331 eur. Ja som to posielal aj elektronicky aj postou , ona mi povedala ze raz to nedoslo postou a raz elektronicky co je nezmysel. Bohuzial doklad z posty nemam
Majka
21.12.10,06:35
Pokuta je bohužiaľ až tých nešťastných 332€:( Už na školení DÚ sa ľudia ozývali, že je to veľa, prakticky mesačný plat zamestnanca. Pracovníci DÚ povedali, že oni za to nemôžu, taký je vraj zákon.


No pekne, takze s akou pokutou mam ja pocitat ked sme sa nezaregistrovali k 1.1.2010 na §7a a nepodali sme v r. 2010 ani jeden suhr. vykaz o dodani sluzby v ramci EU. ..... ?
zuzanna
21.12.10,12:16
To MAta:

80/2) Platiteľ môže podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok, ak hodnota tovarov podľa odseku 1 písm. a) až c) nepresiahne v príslušnom kalendárnom štvrťroku a súčasne v predchádzajúcich štyroch kalendárnych štvrťrokoch hodnotu 100 000 eur; možnosť podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok prestáva platiť od skončenia kalendárneho mesiaca, v ktorom hodnota tovarov podľa odseku 1 písm. a) až c) presiahne v príslušnom kalendárnom štvrťroku hodnotu 100 000 eur, a platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz osobitne za každý kalendárny mesiac príslušného kalendárneho štvrťroka.

Ak ste podávali mesačne SV, môžete prejsť na quartál, ak ste v predchádzajúcich 4 kal. štvrťrokoch nedosiahli obrat 100 tis. €. JA som stále min. apoň tento rok 2010 mesačným vykazovateľom.

Nemôžem si robiť asi to, že som zabudla.

ale ak to je SV len za služby tak ti stačí podávať SV štvrťročne tam sa neberie do úvahy tých 100.000 EUR
alušik
24.03.11,11:48
Tak som si práve schytala rovno dve pokuty aj ja.:o
Jediné, čo v zákone hľadám ako besná a neviem to nájsť - podľa § 13 Zákona o správe daní a poplatkov ods.
(4) Ak koniec lehoty pripadne na sobotu, nedeľu alebo deň pracovného pokoja, posledným dňom lehoty je najbližší nasledujúci pracovný deň.

Žila som v presvedčení, že keď 20. pripadne na nedeľu, úplne pokojne môžem podať tento súhrnný výkaz 21. tak, ako to platí pre daňové priznania. Prosím Vás, kde nájdem to, že pre súhrnný výkaz toto neplatí? Viem, že to tak určite bude, lebo inak by mi správkyňa dane pokutu nevyrúbila. Z čoho som však najviac rozčarovaná je, že keď som to urobila za január 2010 21.2., tak sa neunúvala zavolať - volala až teraz, keď som to urobila aj za február 21.3. a mala som pocit, že ju až teší, že ma konečne na niečom "dostala". Vždy, keď som mala čo i len najmenšie pochybnosti so znením zákona, bola som s ňou konzultovať, aby to bolo správne. Keď sa vyskytol omyl a namiesto KS 1744 uviedla kamoška pri platbe 1144, to volala okamžite, že si má dať žiadosť o preúčtovanie platby, no teraz mám až podozrenie, že si počkala úmyselne, aby boli pokuty dve. :(:mad:
Tiež chcem skúsiť odvolanie, no nemyslím, že u mojej správkyne uspejem.
truch
24.03.11,12:21
Tak som si práve schytala rovno dve pokuty aj ja.:o
Jediné, čo v zákone hľadám ako besná a neviem to nájsť - podľa § 13 Zákona o správe daní a poplatkov ods.
(4) Ak koniec lehoty pripadne na sobotu, nedeľu alebo deň pracovného pokoja, posledným dňom lehoty je najbližší nasledujúci pracovný deň.

Žila som v presvedčení, že keď 20. pripadne na nedeľu, úplne pokojne môžem podať tento súhrnný výkaz 21. tak, ako to platí pre daňové priznania. Prosím Vás, kde nájdem to, že pre súhrnný výkaz toto neplatí? Viem, že to tak určite bude, lebo inak by mi správkyňa dane pokutu nevyrúbila. Z čoho som však najviac rozčarovaná je, že keď som to urobila za január 2010 21.2., tak sa neunúvala zavolať - volala až teraz, keď som to urobila aj za február 21.3. a mala som pocit, že ju až teší, že ma konečne na niečom "dostala". Vždy, keď som mala čo i len najmenšie pochybnosti so znením zákona, bola som s ňou konzultovať, aby to bolo správne. Keď sa vyskytol omyl a namiesto KS 1744 uviedla kamoška pri platbe 1144, to volala okamžite, že si má dať žiadosť o preúčtovanie platby, no teraz mám až podozrenie, že si počkala úmyselne, aby boli pokuty dve. :(:mad:
Tiež chcem skúsiť odvolanie, no nemyslím, že u mojej správkyne uspejem.
Toto aj mňa zaujalo, nikde v zákone nie je napísané, že v § 13 Zákona o správe daní a poplatkov, je nejaká výnimka týkajúca sa posielania SV elektronicky. Aspoň ja som nenašla. Volala som aj do Poradcu a pán Ozimy, /inak tiež poraďak/ mi potvrdil, že SV podaný 21., ak 20. padlo na nedeľu je v poriadku. Ako to správkyňa podložila, uviedla nejaký §?
alušik
24.03.11,12:24
Nie, správkyňa mi necitovala nijaký konkrétny zákon, len mi dnes zavolala, že jej to "systém vyhadzuje", že mi musí vyrúbiť pokutu za neskoré podanie. Takže fyzický papier ešte nemám. Tak jednoducho predpokladám, že to niekde v zákone naozaj bude. Jedine, nad čím som začala uvažovať je, že v § 13 ods.1 sa píše, že ak zákon alebo osobitný zákon neurčuje inak. :confused:
Tiež to vidím tak, že v Zákone o DPH je lehota pre daňové prizananie písaná rovnako 25 dní po skončení obdobia, ako pre súhrnný výkaz 20 dní, takže v tomto zákone oporu nemajú. Ale v ktorom inom...?
Melnick
24.03.11,13:08
Alenka asi Ťa poteším:) zamávaj metodickým pokynom a uvidíme či to pomôže.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_sv_0110.pdf

Konkrétne na str. 5 je uvedený nasledovný text:

Lehota na podanie súhrnného výkazu
S účinnosťou od 1.1.2010 sa súhrnný výkaz podáva najneskôr do 20 dní po skončení obdobia, za ktoré je povinnosť podať súhrnný výkaz. Ak koniec lehoty na podanie súhrnného výkazu pripadne na sobotu, nedeľu alebo na deň pracovného pokoja, posledným dňom lehoty je najbližší nasledujúci pracovný deň. Nová 20-dňová lehota na podanie súhrnného výkazu a nový súhrnný výkaz sa vzťahuje na obdobia od 1.1.2010. To znamená, že za kalendárne štvrťroky, ktoré sa skončili najneskôr 31.12.2009 sa použije vzor súhrnného výkazu podľa doterajšieho predpisu a súhrnný výkaz za IV. štvrťrok 2009 sa podá do 25. januára 2009.
Počnúc prvým obdobím v roku 2010 (kalendárny mesiac alebo kalendárny štvrťrok), za ktoré sa má podať súhrnný výkaz, je možné súhrnný výkaz podávať len elektronickými prostriedkami. Takto podávaný súhrnný výkaz musí byť buď podpísaný zaručeným elektronickým podpisom alebo osoba, ktorá podáva súhrnný výkaz, musí mať uzavretú s daňovým úradom písomnú dohodu ohľadne náležitosti elektronického doručovania, spôsobu overovania podania urobeného elektronickými prostriedkami a preukazovania doručenia, v zmysle ktorej bude postupovať.
alušik
24.03.11,14:52
Aj z tohto kalendára daňových povinností stiahnutého zo stránky drsr to vyplýva...:---:cool:
mimotemyJediné, čo ma na tom naozaj skutočne "dojíma" je, že v takom vypätom čase, aký má teraz takmer každá účtovníčka, sa musím zaoberať ešte takouto vecou - rozhodilo ma to na celý deň... A ja musím dokázať, že sa niekto mýli, inak by som si pekne "zarobila".:mee:
truch
24.03.11,15:21
Takže je to jasné, zrejme je opäť a zase chyba v systéme, keďže jej to vyhadzuje. "Milá teta" správkyňa by si mala skôr preveriť ako to je a poznať daňové zákony:( veď je za to platená :(
Melnick
24.03.11,22:54
Najhoršie na tom je, že človek sa nemôže riadiť zákonmi bez toho, aby podchvíľou neobhajoval svoje zákonné postupy, práve hľadaním a dokazovaním tými zákonmi, ktoré by pre určitú skupinu ľudí mali byť ako malá násobilka :)
mimotemyTak nám hovorieval učiteľ matematiky... tú musíte "odrapkať" aj keď vás zobudím o polnoci.:D
xiastro
25.03.11,07:53
Nie, správkyňa mi necitovala nijaký konkrétny zákon, len mi dnes zavolala, že jej to "systém vyhadzuje", že mi musí vyrúbiť pokutu za neskoré podanie. Takže fyzický papier ešte nemám. Tak jednoducho predpokladám, že to niekde v zákone naozaj bude. Jedine, nad čím som začala uvažovať je, že v § 13 ods.1 sa píše, že ak zákon alebo osobitný zákon neurčuje inak. :confused:
Tiež to vidím tak, že v Zákone o DPH je lehota pre daňové prizananie písaná rovnako 25 dní po skončení obdobia, ako pre súhrnný výkaz 20 dní, takže v tomto zákone oporu nemajú. Ale v ktorom inom...?

ved, ked posle rozhodnutie, tak sa odvolas nielen na § 13/4-5 ZSDP ale aj na § 2/1,2 ZSDP. samozrejme, ze je to strata casu, ale predpokladam, ze ho neposle.
bôžka
07.04.11,08:04
pri čítaní tejto debaty mi napadlo, že sme si asi zarobili... Podali sme súhrnný výkaz len za 1/10, v ostatných obdobiach sme už vývoz nerealizovali. Tak sme ani nepodali SV. Bola to chyba, alebo sme nemuseli? Dúfam, že ma ukľudníte ...
Tamila
07.04.11,08:14
pri čítaní tejto debaty mi napadlo, že sme si asi zarobili... Podali sme súhrnný výkaz len za 1/10, v ostatných obdobiach sme už vývoz nerealizovali. Tak sme ani nepodali SV. Bola to chyba, alebo sme nemuseli? Dúfam, že ma ukľudníte ...
Nezarobili ste;). Ak ste nereallizovali vývoz, SV ste nemali podávať. Podáva sa len vtedy, ak bol vývoz alebo služby.
bôžka
07.04.11,10:52
ďakujem, ale mi odľahlo ...
Kája.
08.04.11,09:02
Práve mi prišlo rozhodnutie o uložení pokuty za nepodanie súhrnného výkazu v termíne. Jedná sa o výkaz za obdobie január 2010, ktorý bol podaný až 28.2.2010, registráciu sme mali v termíne, ale výkaz nebolo možné podať nakoľko podala stránka. Minulý rok bolo na stránke drsr. zverejnený oznam, že nebudú pokutovať neskoré podanie súhrnných výkazov z dôvodu padania ich stránky. Oznam neskôr stiahli. Prosím Vás nemáte ten oznam niekto odložený? Ďakujem
Aljok
08.04.11,11:36
Práve mi prišlo rozhodnutie o uložení pokuty za nepodanie súhrnného výkazu v termíne. Jedná sa o výkaz za obdobie január 2010, ktorý bol podaný až 28.2.2010, registráciu sme mali v termíne, ale výkaz nebolo možné podať nakoľko podala stránka. Minulý rok bolo na stránke drsr. zverejnený oznam, že nebudú pokutovať neskoré podanie súhrnných výkazov z dôvodu padania ich stránky. Oznam neskôr stiahli. Prosím Vás nemáte ten oznam niekto odložený? Ďakujem
Pozri príspevok č. 44 od Rozalky, ktorá už vtedy tušila, že ten oznam zmizne :D:

http://www.porada.sk/t132188-p5-suhrnny-vykaz-dph-podany-elektronicky.html#post1308888

Až na to, že v tom stanovisku nenájdeš dátum. Určite iba "nedopatrením" ho tam zabudli uviesť....
Kája.
08.04.11,11:50
Ďakujem, skúsim to priložiť. Správkyne dostali pokyn aby vyrubovali pokuty aj za obdobie kedy nebolo možné podať súhrnný výkaz z dôvodu nefunkčnosti stránky.
truch
08.04.11,14:45
Tiež som si pamätala,že to dala Rozalka, len som si nevedela spomenúť kde:( čo už ho si pa:D
http://www.porada.sk/1308888-post44.html
Melnick
08.04.11,18:06
Ďakujem, skúsim to priložiť. Správkyne dostali pokyn aby vyrubovali pokuty aj za obdobie kedy nebolo možné podať súhrnný výkaz z dôvodu nefunkčnosti stránky.
A kto by asi mal napĺňať štátnu pokladnicu , ak nie ustráchaní živnostníčkovia ?:cool:

Pre istotu si ten oznam idem stiahnuť aj ja, tiež som v tom období "šaškovala" a nešlo mi odoslať.:mad:
Melnick
08.04.11,18:44
Rozalka, nie si Ty veštica ? :):D

http://www.porada.sk/1308888-post44.html
Rozalka
08.04.11,18:58
Ani nie tak veštica, ako mnohoročná skúsenosť so štátnymi úradníkmi.
Nechápem, ako ste si to zapamätali, že som to pricapila a najmä, kam?
ja neviem, čo som mala včera na obed ... :D:D:D:D
erik80
25.05.11,14:25
dobry den,
prave som bol zavolany na DU pretoze som nedodrzal lehoty na podanie SV.
som zivnostnik, nie som platitel DPH, fakturujem do zahranicia (ze vraj podla paragrafu 7a)
hrozia mi 2 pokuty po 330eur a podla toho co som si precital v tomto vlakne to nevyzera ruzovo...
ale zaraza ma s akym pokojom tu beriete taku absurdnost ako je tato zalezitost. a hlavne cim vacsi expert, tym vacsi pokoj :)
zoznam absurdit:
1.aj ked nie som platitel DPH, podavam SV. pred 1.1.2010 to nik nepotreboval a zrazu to niekto potrebuje, dokonca s hrozbou tak vysokej pokuty
2.aj ked tomu hovoria elektronicke podanie tak musim podat aj papierovo! ja som technik, nerozumiem ekonomii/uctovnictvu ale ked sa nieco podava elektronicky tak rozumej "bez papiera". toto ma zmiatlo a preto som uplne prvy SV poslal s velkym oneskorenim
3.papierove podanie treba podat do 5 dni od elektronickeho. teda aj ked poslem elektronicky 14.10. a papierovo 22.10. tak som porusil zakon.
4.teta na DU mi povedala ze ked som to poslal neskoro tak to ich system berie ako ze som to nepodal a teda musim to podat znova!... toto uz ani nebudem komentovat

som IT technik, toto je pre mna spanielska dedina ale som rozcarovany ako to v nasom state (ne)funguje.... bol som naivny... podla rad v tomto vlakne pokusim poziadat o odpustenie. v Q1 2010 budem argumentovat tym ze to bola pre mna novinka a v Q3 2010 som bol danom obdobi na dvoch pracovnych cestach v zahranici, hoci som bol v predmetnych dnoch doma, mal som frmol, prave som sa vratil z jednej cesty a pripravoval som sa na dalsiu...


mimotemy teta z DU mi poslala oznamenie ze mi vznika povinnost platit preddavky na dan z prijmu FO, samozrejme v oznameni nie je ani cislo uctu, ani variabilny ci ine symboly... $#@W#$%, ked si dam postavit kadibudku poslednemu murarovi tak mi posle fakturu kde je cislo uctu....
Monika Kováčová
26.05.11,06:33
chlapče, ty sa mi páčiš ! :-)
valeriam
26.05.11,07:09
3.papierove podanie treba podat do 5 dni od elektronickeho. teda aj ked poslem elektronicky 14.10. a papierovo 22.10. tak som porusil zakon.
4.teta na DU mi povedala ze ked som to poslal neskoro tak to ich system berie ako ze som to nepodal a teda musim to podat znova!... toto uz ani nebudem komentovat

Tak s týmto mám osobnú skúsenosť- vystresovaná z nefungujúcej stránky DRSR pri podávaní elektronicky som sa poponáhľala a poslala som výkaz v predstihu 11.10.2010, klient prišiel podpísať DPH aj výkaz 18.10., podala som to spokojná aj fyzicky-papierovo na DÚ-všetko teda v predtermíne. Aké bolo moje prekvapenie, keď prišla z DÚ výzva, že súhrnný výkaz sa považuje za nepodaný, keďže medzi elektronickým a fyzickým podaním prešlo viac ako 5 dní! Musela som ho podať ešte raz a hádajte čo? POKUTA!
Spätne som pozerala dozadu aj iných klientov- našla som si takéto prehrešky ešte 3x! Múžem čakať, kedy sa rozhodnú naplniť štátnu kasu
Nefri
26.05.11,07:26
dobry den,
prave som bol zavolany na DU pretoze som nedodrzal lehoty na podanie SV.
som zivnostnik, nie som platitel DPH, fakturujem do zahranicia (ze vraj podla paragrafu 7a)
hrozia mi 2 pokuty po 330eur a podla toho co som si precital v tomto vlakne to nevyzera ruzovo...
ale zaraza ma s akym pokojom tu beriete taku absurdnost ako je tato zalezitost. a hlavne cim vacsi expert, tym vacsi pokoj :)
zoznam absurdit:
1.aj ked nie som platitel DPH, podavam SV. pred 1.1.2010 to nik nepotreboval a zrazu to niekto potrebuje, dokonca s hrozbou tak vysokej pokuty
2.aj ked tomu hovoria elektronicke podanie tak musim podat aj papierovo! ja som technik, nerozumiem ekonomii/uctovnictvu ale ked sa nieco podava elektronicky tak rozumej "bez papiera". toto ma zmiatlo a preto som uplne prvy SV poslal s velkym oneskorenim
3.papierove podanie treba podat do 5 dni od elektronickeho. teda aj ked poslem elektronicky 14.10. a papierovo 22.10. tak som porusil zakon.
4.teta na DU mi povedala ze ked som to poslal neskoro tak to ich system berie ako ze som to nepodal a teda musim to podat znova!... toto uz ani nebudem komentovat

som IT technik, toto je pre mna spanielska dedina ale som rozcarovany ako to v nasom state (ne)funguje.... bol som naivny... podla rad v tomto vlakne pokusim poziadat o odpustenie. v Q1 2010 budem argumentovat tym ze to bola pre mna novinka a v Q3 2010 som bol danom obdobi na dvoch pracovnych cestach v zahranici, hoci som bol v predmetnych dnoch doma, mal som frmol, prave som sa vratil z jednej cesty a pripravoval som sa na dalsiu...


mimotemy teta z DU mi poslala oznamenie ze mi vznika povinnost platit preddavky na dan z prijmu FO, samozrejme v oznameni nie je ani cislo uctu, ani variabilny ci ine symboly... $#@W#$%, ked si dam postavit kadibudku poslednemu murarovi tak mi posle fakturu kde je cislo uctu....
Súhlasím v zákone sú absolútne absurdity. Ja som si takto minulý rok "zarobila" 333 eur. Podala som neskoro výkaz o 2 dni kôli technickým problémom s PC a internetom. Nepomohol ani dôkaz, že sme mali objektívne príčiny na neskoré podanie SV. Daňováci boli nekompromisní, oni nevyjednávajú - nekopromisne tvrdia, že ich zákon nepustí!!! Tento rok kôli neplatičom sme už vedeli, že nestihneme zaplatiť DPH za 1Q načas. Chceli sme sa s daňovým úradom dohodnúť na náhradnom termíne, prípade na splátkach. Nedalo sa, nesúhlasili a o mesiac nám zablokovali účet. S manželom už zvažujeme, či sa oplatí v tomto štáte podnikať :-(((
srska
26.05.11,07:32
Súhlasím v zákone sú absolútne absurdity. Ja som si takto minulý rok "zarobila" 333 eur. Podala som neskoro výkaz o 2 dni kôli technickým problémom s PC a internetom. Nepomohol ani dôkaz, že sme mali objektívne príčiny na neskoré podanie SV. Daňováci boli nekompromisní, oni nevyjednávajú - nekopromisne tvrdia, že ich zákon nepustí!!! Tento rok kôli neplatičom sme už vedeli, že nestihneme zaplatiť DPH za 1Q načas. Chceli sme sa s daňovým úradom dohodnúť na náhradnom termíne, prípade na splátkach. Nedalo sa, nesúhlasili a o mesiac nám zablokovali účet. S manželom už zvažujeme, či sa oplatí v tomto štáte podnikať :-(((
taký postup nem ok, najprv musí môže správca dane poslať výzvu podľa §58a zákona 511/1992 s náhradnou lehotou (15 dní) na zaplatenie nedoplatku. až potom nastupuje vymáhanie nedoplatku.
erik80
26.05.11,08:13
valeriam, nefri:
ok, v zakone su absurdity, stane sa, milion pozmenovacich navrhov, ok nech... ale ked uz teda je moznost poziadat o odpustenie pokuty, preco danovaci trvaju na tej pokute? ved aj oni musia vidiet ze je to nepravodlive.
keby mi dali pokutu 20 eur za to za jedno zle podanie tak to povazujem za adekvatne, ale toto nie. alebo maju inu motivaciu preco neodpustat taketo pokuty?
Melnick
26.05.11,19:12
valeriam, nefri:
ok, v zakone su absurdity, stane sa, milion pozmenovacich navrhov, ok nech... ale ked uz teda je moznost poziadat o odpustenie pokuty, preco danovaci trvaju na tej pokute? ved aj oni musia vidiet ze je to nepravodlive.
keby mi dali pokutu 20 eur za to za jedno zle podanie tak to povazujem za adekvatne, ale toto nie. alebo maju inu motivaciu preco neodpustat taketo pokuty?


Samozrejme, lebo treba odpúšťať väčšie. :D:D:D
durisovad
26.05.11,19:23
Skoda do miliona sa vymaha, skoda nad milion je uz politicka zodpovednost, ktora sa pochopitelne nevymaha. A ani netresta.
wallie
26.05.11,19:50
dobry den,
prave som bol zavolany na DU pretoze som nedodrzal lehoty na podanie SV.
som zivnostnik, nie som platitel DPH, fakturujem do zahranicia (ze vraj podla paragrafu 7a)
hrozia mi 2 pokuty po 330eur a podla toho co som si precital v tomto vlakne to nevyzera ruzovo...
ale zaraza ma s akym pokojom tu beriete taku absurdnost ako je tato zalezitost. a hlavne cim vacsi expert, tym vacsi pokoj :)
zoznam absurdit:
1.aj ked nie som platitel DPH, podavam SV. pred 1.1.2010 to nik nepotreboval a zrazu to niekto potrebuje, dokonca s hrozbou tak vysokej pokuty
2.aj ked tomu hovoria elektronicke podanie tak musim podat aj papierovo! ja som technik, nerozumiem ekonomii/uctovnictvu ale ked sa nieco podava elektronicky tak rozumej "bez papiera". toto ma zmiatlo a preto som uplne prvy SV poslal s velkym oneskorenim
3.papierove podanie treba podat do 5 dni od elektronickeho. teda aj ked poslem elektronicky 14.10. a papierovo 22.10. tak som porusil zakon.
4.teta na DU mi povedala ze ked som to poslal neskoro tak to ich system berie ako ze som to nepodal a teda musim to podat znova!... toto uz ani nebudem komentovat

som IT technik, toto je pre mna spanielska dedina ale som rozcarovany ako to v nasom state (ne)funguje.... bol som naivny... podla rad v tomto vlakne pokusim poziadat o odpustenie. v Q1 2010 budem argumentovat tym ze to bola pre mna novinka a v Q3 2010 som bol danom obdobi na dvoch pracovnych cestach v zahranici, hoci som bol v predmetnych dnoch doma, mal som frmol, prave som sa vratil z jednej cesty a pripravoval som sa na dalsiu...


mimotemy teta z DU mi poslala oznamenie ze mi vznika povinnost platit preddavky na dan z prijmu FO, samozrejme v oznameni nie je ani cislo uctu, ani variabilny ci ine symboly... $#@W#$%, ked si dam postavit kadibudku poslednemu murarovi tak mi posle fakturu kde je cislo uctu....

to ešte môžeš byť rád že ti niečo také oznámili, nakoľko neviem o tom že by bežne daňové úrady oznamovali poštou povinnosť platiť preddavky na daň z príjmov, podnikatelia to majú skrátka vedieť, tiež si to mnohí "podnikatelia" predstavujú tak že vhupnú do podnikania a ani si len neprečítajú základné veciúzákony ktoré sa ich budú týkať, účtovník je podľa nich zbytočne drahý a potom sa len čudujú ako im odvšelikadiaľ prichádzajú pokuty. ˇA inak čo sa týka čísla účtov na DÚ, prepáč ale mňa zase zaráža to že píšeš že si IT technik a to si nevieš preboha kliknúť na internetovej stránke www.drsr.sk napravo v rámci menu Rýchle voľby na
Účty štátnych príjmov, kde nastavíš daň a daň.úrad a máš číslo účtu do 5 sekúnd čierne na bielom.
Čo sa týka celej tej myšlienky SV je to celé od začiatku postavené na hlavu, neskutočné počiatočné problémy s aplikáciou na elektronické podávanie, podávanie SV v inej lehote než DP k DPH ako aj tá neúmerne vyššia pokuta v porovnaní s inými pokutami napr. za nepodanie DP k DPH je bežná pokuta len vo výške 33,19 a za takú blbosť ako SV je to desaťnásobok!!!
Treba si ale uvedomiť kto tvorí zákony - páni poslanci, takže tam treba smerovať aj svoju kritiku a trvať na zmenách!!! tety na úradoch sú už len vykonávatelia zákona a hádzať vinu na nich by bolo v tomto smere nefér. Prečo sa živnostníci viac neozývajú a nedožadujú sa zmien??? prečo viac nelobujú u poslancov? tade vedie cesta k zlepšeniu a zjednodušeniu byrokracie, ale kým nie je tlak zdola, tí hore vo váš prospech nič meniť nebudú, skôr naopak.

Apropo SV k DPH bol zavedený kvôli požiadavke EÚ, preto aby bolo možné sledovať a zrejme aj nejak štatisticky vyhodnocovať pohyb tovaru/služieb v rámci členských krajín EÚ, nakoľko v rámci EÚ platí voľný pohyb tovaru a služieb, čiže to nemožno odsledovávať pomocou colnice tak ako u tretích krajín mimo EÚ,
takže v konečnom dôsledku za SV DPH možno viniť EÚ akú milú blbosť to zase vymysleli :) no a potom našu neschopnú štátnu aparatúru ktorá to ešte komplikuje nemožnou web aplikáciou na podávanie toho výkazu elektronicky.
erik80
26.05.11,21:08
to ešte môžeš byť rád že ti niečo také oznámili, nakoľko neviem o tom že by bežne daňové úrady oznamovali poštou povinnosť platiť preddavky na daň z príjmov, podnikatelia to majú skrátka vedieť, tiež si to mnohí "podnikatelia" predstavujú tak že vhupnú do podnikania a ani si len neprečítajú základné veciúzákony ktoré sa ich budú týkať, účtovník je podľa nich zbytočne drahý a potom sa len čudujú ako im odvšelikadiaľ prichádzajú pokuty. ˇA inak čo sa týka čísla účtov na DÚ, prepáč ale mňa zase zaráža to že píšeš že si IT technik a to si nevieš preboha kliknúť na internetovej stránke drsk,sk napravo v rámci menu Rýchle voľby na
Účty štátnych príjmov, kde nastavíš daň a daň.úrad a máš číslo účtu do 5 sekúnd čierne na bielom.
Čo sa týka celej tej myšlienky SV je to celé od začiatku postavené na hlavu, neskutočné počiatočné problémy s aplikáciou na elektronické podávanie, podávanie SV v inej lehote než DP k DPH ako aj tá neúmerne vyššia pokuta v porovnaní s inými pokutami napr. za nepodanie DP k DPH je bežná pokuta len vo výške 33,19 a za takú blbosť ako SV je to desaťnásobok!!!
Treba si ale uvedomiť kto tvorí zákony - páni poslanci, takže tam treba smerovať aj svoju kritiku a trvať na zmenách!!! tety na úradoch sú už len vykonávatelia zákona a hádzať vinu na nich by bolo v tomto smere nefér. Prečo sa živnostníci viac neozývajú a nedožadujú sa zmien??? prečo viac nelobujú u poslancov? tade vedie cesta k zlepšeniu a zjednodušeniu byrokracie, ale kým nie je tlak zdola, tí hore vo váš prospech nič meniť nebudú, skôr naopak.

Apropo SV k DPH bol zavedený kvôli požiadavke EÚ, preto aby bolo možné sledovať a zrejme aj nejak štatisticky vyhodnocovať pohyb tovaru/služieb v rámci členských krajín EÚ, nakoľko v rámci EÚ platí voľný pohyb tovaru a služieb, čiže to nemožno odsledovávať pomocou colnice tak ako u tretích krajín mimo EÚ,
takže v konečnom dôsledku za SV DPH možno viniť EÚ akú milú blbosť to zase vymysleli :) no a potom našu neschopnú štátnu aparatúru ktorá to ešte komplikuje nemožnou web aplikáciou na podávanie toho výkazu elektronicky.

co sa tyka uctu na DU samozrejme si to viem najst, ide o princip a praveze pretoze som inzinier a robim aj technicku dokumentaciu ako i v kazdom emaili ktory pisem kolegovi uvadzam vsetky relevatne informacie.
a moja uctovnicka je v tomto rovnaka tiez mi v mejli dava vzdy kompletnu informaciu v emaili.
s ostatnym co si napisal suhlasim...
Economic
01.06.11,06:05
Nadviažem na predchádzajúcu poradu. Jednej našej klientke sa dokonca stala taká vec, že mala v PC nainštalovaný aj kvalifikovaný certifikát, aj elektronickú značku el. podateľne na základe dohody. SV, resp. DPH podpísala el.značkou, nie zaručeným elektr. podpisom a neodkontrolovala si v schránke správ, že toto podanie nebolo v poriadku. Bohužiaľ dostala pokutu. Domnievam sa, že na toto sa nevzťahujú žiadne poistky. Preto pred každým podpísaním dokumentu treba tomu venovať maximálnu pozornosť. Lebo sa to inak účtovníčke nevyplatí. Daniari sú nekompromisní. Nepodali ste - pokuta.
Tak ako už bolo spomenuté, ja by som klientom rozhodne doporučila prejsť na ZEP a vtedy netreba nič poštou dokladať. Tak ako som rozprúdila novú tému, pravdepodobne od roku 2012 toto bude povinné pre všetkých platiteľov DPH. Musí sa zosúladiť colná správa s daňovou. A ja osobne netrpezlivo čakám, kedy už aj verejná správa okrem Prešova bude fungovať len elektronicky.
andulka888
28.07.11,14:55
[QUOTE=erik80;1751220]dobry den,
prave som bol zavolany na DU pretoze som nedodrzal lehoty na podanie SV.
som zivnostnik, nie som platitel DPH, fakturujem do zahranicia (ze vraj podla paragrafu 7a)
hrozia mi 2 pokuty po 330eur a podla toho co som si precital v tomto vlakne to nevyzera ruzovo...
ale zaraza ma s akym pokojom tu beriete taku absurdnost ako je tato zalezitost. a hlavne cim vacsi expert, tym vacsi pokoj :)
zoznam absurdit:
1.aj ked nie som platitel DPH, podavam SV. pred 1.1.2010 to nik nepotreboval a zrazu to niekto potrebuje, dokonca s hrozbou tak vysokej pokuty
2.aj ked tomu hovoria elektronicke podanie tak musim podat aj papierovo! ja som technik, nerozumiem ekonomii/uctovnictvu ale ked sa nieco podava elektronicky tak rozumej "bez papiera". toto ma zmiatlo a preto som uplne prvy SV poslal s velkym oneskorenim
3.papierove podanie treba podat do 5 dni od elektronickeho. teda aj ked poslem elektronicky 14.10. a papierovo 22.10. tak som porusil zakon.
4.teta na DU mi povedala ze ked som to poslal neskoro tak to ich system berie ako ze som to nepodal a teda musim to podat znova!... toto uz ani nebudem komentovat

som IT technik, toto je pre mna spanielska dedina ale som rozcarovany ako to v nasom state (ne)funguje.... bol som naivny... podla rad v tomto vlakne pokusim poziadat o odpustenie. v Q1 2010 budem argumentovat tym ze to bola pre mna novinka a v Q3 2010 som bol danom obdobi na dvoch pracovnych cestach v zahranici, hoci som bol v predmetnych dnoch doma, mal som frmol, prave som sa vratil z jednej cesty a pripravoval som sa na dalsiu...


mimotemy teta z DU mi poslala oznamenie ze mi vznika povinnost platit preddavky na dan z prijmu FO, samozrejme v oznameni nie
Economic
28.07.11,15:00
[QUOTE=erik80;1751220]dobry den,
prave som bol zavolany na DU pretoze som nedodrzal lehoty na podanie SV.
som zivnostnik, nie som platitel DPH, fakturujem do zahranicia (ze vraj podla paragrafu 7a)
hrozia mi 2 pokuty po 330eur a podla toho co som si precital v tomto vlakne to nevyzera ruzovo...
ale zaraza ma s akym pokojom tu beriete taku absurdnost ako je tato zalezitost. a hlavne cim vacsi expert, tym vacsi pokoj :)
zoznam absurdit:
1.aj ked nie som platitel DPH, podavam SV. pred 1.1.2010 to nik nepotreboval a zrazu to niekto potrebuje, dokonca s hrozbou tak vysokej pokuty
2.aj ked tomu hovoria elektronicke podanie tak musim podat aj papierovo! ja som technik, nerozumiem ekonomii/uctovnictvu ale ked sa nieco podava elektronicky tak rozumej "bez papiera". toto ma zmiatlo a preto som uplne prvy SV poslal s velkym oneskorenim
3.papierove podanie treba podat do 5 dni od elektronickeho. teda aj ked poslem elektronicky 14.10. a papierovo 22.10. tak som porusil zakon.
4.teta na DU mi povedala ze ked som to poslal neskoro tak to ich system berie ako ze som to nepodal a teda musim to podat znova!... toto uz ani nebudem komentovat

som IT technik, toto je pre mna spanielska dedina ale som rozcarovany ako to v nasom state (ne)funguje.... bol som naivny... podla rad v tomto vlakne pokusim poziadat o odpustenie. v Q1 2010 budem argumentovat tym ze to bola pre mna novinka a v Q3 2010 som bol danom obdobi na dvoch pracovnych cestach v zahranici, hoci som bol v predmetnych dnoch doma, mal som frmol, prave som sa vratil z jednej cesty a pripravoval som sa na dalsiu...


mimotemy teta z DU mi poslala oznamenie ze mi vznika povinnost platit preddavky na dan z prijmu FO, samozrejme v oznameni nie

Vždy radím jedno : mať dobrú účtovníčku, to je základ. Tá Ťa má upozorniť na takéto povinnosti.
Bohužiaľ zákon o DPH sa veru týka aj neplátcov DPH.
Môžeš podávať elektronicky bez dokladania v papieri - jediná podmienka - podpísať zaručeným elektronickým podpisom /tento môže vlastniť Tvoja účtovníčka/
Samozrejme využi všetky argumenty, ktoré môžeš, v odvolaní, resp. v žiadosti o odpustenie pokuty, no obávam sa, že neznalosť zákona bohužiaľ neospravedlňuje.
Niekedy zaplatiť aspoň raz za čas dobrého účtovníka je lacnejší špás, ako platiť štátu pokuty.

Ozaj posledná rada. Venuj sa svojmu biznisu naplno a takéto záležitosti nechaj na účtovníčku. Nebudeš mať starosti s pokutami. Nech každý robí to čo vie robiť dobre !
andulka888
28.07.11,15:05
dobry den,
prave som bol zavolany na DU pretoze som nedodrzal lehoty na podanie SV.
som zivnostnik, nie som platitel DPH, fakturujem do zahranicia (ze vraj podla paragrafu 7a)
hrozia mi 2 pokuty po 330eur a podla toho co som si precital v tomto vlakne to nevyzera ruzovo...
ale zaraza ma s akym pokojom tu beriete taku absurdnost ako je tato zalezitost. a hlavne cim vacsi expert, tym vacsi pokoj :)
zoznam absurdit:
1.aj ked nie som platitel DPH, podavam SV. pred 1.1.2010 to nik nepotreboval a zrazu to niekto potrebuje, dokonca s hrozbou tak vysokej pokuty
2.aj ked tomu hovoria elektronicke podanie tak musim podat aj papierovo! ja som technik, nerozumiem ekonomii/uctovnictvu ale ked sa nieco podava elektronicky tak rozumej "bez papiera". toto ma zmiatlo a preto som uplne prvy SV poslal s velkym oneskorenim
3.papierove podanie treba podat do 5 dni od elektronickeho. teda aj ked poslem elektronicky 14.10. a papierovo 22.10. tak som porusil zakon.
4.teta na DU mi povedala ze ked som to poslal neskoro tak to ich system berie ako ze som to nepodal a teda musim to podat znova!... toto uz ani nebudem komentovat

som IT technik, toto je pre mna spanielska dedina ale som rozcarovany ako to v nasom state (ne)funguje.... bol som naivny... podla rad v tomto vlakne pokusim poziadat o odpustenie. v Q1 2010 budem argumentovat tym ze to bola pre mna novinka a v Q3 2010 som bol danom obdobi na dvoch pracovnych cestach v zahranici, hoci som bol v predmetnych dnoch doma, mal som frmol, prave som sa vratil z jednej cesty a pripravoval som sa na dalsiu...


mimotemy teta z DU mi poslala oznamenie ze mi vznika povinnost platit preddavky na dan z prijmu FO, samozrejme v oznameni nie je ani cislo uctu, ani variabilny ci ine symboly... $#@W#$%, ked si dam postavit kadibudku poslednemu murarovi tak mi posle fakturu kde je cislo uctu....





Vitaj v klube. Toto je najlepší príspevok k tejto téme. Dostať pokutu za to, že poctivo podnikáš a platíš dane, ale nečítaš malinkaté slovíčka (často nezrozumiteľné) v zákone a tým neoberieš štát ani o cent, len proste neskoršie podáš papierovo niečo čo už je v systéme DU to sa môže stať iba u nás.
Stellaly
29.07.11,11:10
Ahojte, tiez mam rovnaky problem, podane neskoro a budem musiet platit 2x 331eur bez zlutovania. Je to chore, cista uzera. Tomu sa hovori podpora podnikania na Slovensku a motivacia mladych ludi k praci! Skoda len ze sa to zatial nedostalo do medii bola by to "mozno" absolutna bomba.
Economic
29.07.11,11:14
Ahojte, tiez mam rovnaky problem, podane neskoro a budem musiet platit 2x 331eur bez zlutovania. Je to chore, cista uzera. Tomu sa hovori podpora podnikania na Slovensku a motivacia mladych ludi k praci! Skoda len ze sa to zatial nedostalo do medii bola by to "mozno" absolutna bomba.

Maximálne súhlasím ! Sú to ozaj neúmerné pokuty. A dovolím si povedať, že aj likvidačné v niektorom prípade.
FAA
04.08.11,17:13
Chcem poprosiť o odpoveď na otázku, či je možné stornovať podanie nulového súhrnného výkazu.
Postupnosť krokov:
1. Podanie SV za 2.Q/2011, elektronicky v lehote
2. Podanie vyhlásenia o podaní SV písomne, tak isto v lehote 5-tich dní
3. 4.8.2011 prišla od DU výzva na podanie 1.strany SV, lebo podľa DU bolo podané iba vyhlásenie o podaní SV bez prednej strany SV.
4. Ja mám potvrdené vyhlásenie, ku ktorému je pripojená 1.strana SV a správa o prijatí elektronicky, bez záručného podpisu. Pečiatka DU je iba na vyhlásení, takže dokázať, že na DU bola podaná aj 1.strana SV nemôžem. Nulový SV podávam preto, lebo niekedy si klienti dodatočne donesú faktúru do zahraničia.
5. Vidím iba jednu možnosť, ako sa vyhnúť pokute, a to požiadať o storno nulového SV. A tak sa pýtam ešte raz, je to možné?
Srdečná vďaka za odpoveď.
truch
05.08.11,05:40
Chcem poprosiť o odpoveď na otázku, či je možné stornovať podanie nulového súhrnného výkazu.
Postupnosť krokov:
1. Podanie SV za 2.Q/2011, elektronicky v lehote
2. Podanie vyhlásenia o podaní SV písomne, tak isto v lehote 5-tich dní
3. 4.8.2011 prišla od DU výzva na podanie 1.strany SV, lebo podľa DU bolo podané iba vyhlásenie o podaní SV bez prednej strany SV.
4. Ja mám potvrdené vyhlásenie, ku ktorému je pripojená 1.strana SV a správa o prijatí elektronicky, bez záručného podpisu. Pečiatka DU je iba na vyhlásení, takže dokázať, že na DU bola podaná aj 1.strana SV nemôžem. Nulový SV podávam preto, lebo niekedy si klienti dodatočne donesú faktúru do zahraničia.
5. Vidím iba jednu možnosť, ako sa vyhnúť pokute, a to požiadať o storno nulového SV. A tak sa pýtam ešte raz, je to možné?
Srdečná vďaka za odpoveď.

Na DÚ nosím 1 stranu a vyhlásenie osobne. Pani v podateľni by mi papiere bez prvej strany nezobrala. Myslím, že tvoj papier niekde zapatrošili oni. Choď osobne za správcom dane, on bude najlepšie vedieť čo v tomto prípade urobiť.
FAA
05.08.11,07:58
Na DÚ nosím 1 stranu a vyhlásenie osobne. Pani v podateľni by mi papiere bez prvej strany nezobrala. Myslím, že tvoj papier niekde zapatrošili oni. Choď osobne za správcom dane, on bude najlepšie vedieť čo v tomto prípade urobiť.

Ďakujem.
FAA
16.08.11,12:53
Odpoveď z DRSR, posúďte sami.
"Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Z Vášho dopytu predpokladáme, že daňový subjekt má so správcom dane uzatvorenú "Dohodu o spôsobe doručovania písomností doručovaných elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom uzatvorená podľa § 20 ods. 8 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní. v z.n.p." (ďalej len Dohoda).
V prípade uzatvorenia Dohody so správcom dane, je daňový subjekt povinný doručiť správcovi dane v lehote piatich pracovných dní prvú stranu elektronicky doručenej písomnosti a písomné Vyhlásenie o podaní písomnosti elektronickou formou.
Ako uvádzate v dopyte, vzhľadom k tomu, že daňový subjekt nedoručil správcovi dane prvú stranu elektronicky doručenej písomnosti, správca dane ho vyzval na jej doručenie a predpokladáme, že vo výzve uviedol ako následok nedoručenia prvej strany súhrnného výkazu správcovi dane, uloženie pokuty.
Zákon o správe daní nepozná inštitút storna podania súhrnného výkazu.
Vychádzajúc z uvedeného, odporúčame daňovému subjektu doručiť správcovi dane v súlade s uzatvorenou Dohodou prvú stranu elektronicky doručeného súhrnného výkazu.

Váš dopyt:

Chcem poprosiť o odpoveď na otázku, či je DÚ oprávnený dať mi pokutu za nekompletne podanie Vyhlásenia o podaní písomnosti elektronickou formou, ktoré bolo podané v lehote 5-tich dní po podaní nulového súhrnného výkazu.

Postupnosť krokov:
1. Podanie nulového Súhrnného Výkazu za 2.Q/2011, elektronicky 19.07.2011
2. Podanie vyhlásenia o podaní nulového SV písomne, tak isto v lehote 5-tich dní

3. 4.8.2011 prišla od DU výzva na podanie 1.strany SV, lebo bolo podané iba vyhlásenie o podaní SV bez prednej strany SV. V tejto výzve je spomenuté, že mi bude uložená pokuta za podanie nekompletného Vyhlásenia o podaní písomnosti elektronickou formou.

Alebo, či je možné žiadať o storno podania nulového súhrnného výkazu, pretože nulový
výkaz nieje nutné podávať?

Srdečná vďaka za odpoveď. .


Informácie obsiahnuté v tejto správe elektronickej pošty môžu byť citlivé, a môžu byť predmetom právnych výsad a/alebo chránené autorským zákonom. V prípade, že nie ste cieleným adresátom tejto správy, prosím Vás o okamžité spätné zaslanie správy s upozornením na nevyžiadanú elektronickú poštu a následné vymazanie správy z Vášho systému."
truch
16.08.11,14:48
FAA, tá odpoveď z DRSR je úžasná:(
Myslím si, že vzhľadom na to, že výkaz bol nulový, nemala si povinnosť ho poslať. Nemôžu pokutovať niečo, čo si spravila navyše:(
Prikladám text z poučenia k SV:akosi sa mi to zle prekopírovalo, ale čítať sa to dá:)
UPOZORNENIE!
Ak z d a n i t e ľ n á o s o b a regi st r o v a n á p r e d a ň p o d ľ a § 7 a l e b o § 7 a z á k o n a o DPH n ed od al a
v p r í s l u š n o m k a l e n d á r n o m š t v r ť r o k u s l u ž b u s mi es t om d od an i a v i n o m č l e n s k o m š t á t e o s o b e , k t o r á
j e p o v i n n á p l a t i ť d a ň , s ú h r n n ý v ý k a z n e p o d á v a
marjankaj
16.08.11,15:26
FAA, tá odpoveď z DRSR je úžasná:(
Myslím si, že vzhľadom na to, že výkaz bol nulový, nemala si povinnosť ho poslať. Nemôžu pokutovať niečo, čo si spravila navyše:(
Prikladám text z poučenia k SV:akosi sa mi to zle prekopírovalo, ale čítať sa to dá:)
UPOZORNENIE!
Ak z d a n i t e ľ n á o s o b a regi st r o v a n á p r e d a ň p o d ľ a § 7 a l e b o § 7 a z á k o n a o DPH n ed od al a
v p r í s l u š n o m k a l e n d á r n o m š t v r ť r o k u s l u ž b u s mi es t om d od an i a v i n o m č l e n s k o m š t á t e o s o b e , k t o r á
j e p o v i n n á p l a t i ť d a ň , s ú h r n n ý v ý k a z n e p o d á v a

No je otázne podľa akého paragrafu je registrovaná. Ale odvolanie podať môže. Veď nejako zareagujú.
KEJKA
17.08.11,11:59
Ahoj, uviedla som - 1/žiadam o úľavu sankcie podľa §103 písm.1 ods.c/ zákona č.511/1992zb. v z.n.p.
2/výška sankcie nie je zanedbateľná suma hlavne v súčasnej dobe hospodárskej krízy, keď je potrebné šetriť a znižovať náklady
3/že pri podávaní SV o jeden deň neskôr sme nepostupovali úmyselne - rozviedla som problémy s pripojením na stránku drsr a elektr.podávanie SV
4/počas celej podnikat. činnosti predkladáme hlásenia, výkazy priznania v lehotách určených zákonmi, nedostali sme žiadnu pokutu


......................... ak ste ho podali písomne ,alebo bolo zle podané elektronicky tak, že neprešlo potvrdením elektronickou podateľnou o akceptácii dokumentu, berie sa akoby nič podané nebolo a v tom prípade sa posiela od DÚ výzva na podanie súhrnného výkazu a následne sa vyrubia tie pokuty za zmeškanie lehoty, za každý štvrťrok zvlášť a výška je daná pevnou sumou 331,93 Eur.


3.papierove podanie treba podat do 5 dni od elektronickeho. teda aj ked poslem elektronicky 14.10. a papierovo 22.10. tak som porusil zakon.
4.teta na DU mi povedala ze ked som to poslal neskoro tak to ich system berie ako ze som to nepodal a teda musim to podat znova!... toto uz ani nebudem komentovat
.................... pri podávaní elektronicky som sa poponáhľala a poslala som výkaz v predstihu 11.10.2010, klient prišiel podpísať DPH aj výkaz 18.10., podala som to spokojná aj fyzicky-papierovo na DÚ................ prišla z DÚ výzva, že súhrnný výkaz sa považuje za nepodaný, keďže medzi elektronickým a fyzickým podaním prešlo viac ako 5 dní! Musela som ho podať ešte raz a hádajte čo? POKUTA!
máte niekto skúsenosť, že DU pokutoval z dôvodu nedodržania 5-dňovej lehoty a následne pokutu ODPUSTIL?
Adula
05.09.11,06:07
Chcela by som sa spýtať, známy robí na nehnuteľnostiach v ČR a účtovníčka mu podávala súhrnné výkazy. AJ ked v otázkach na daňovej stránke je, že súhrnný výkaz sa na práce na nehnuteľnostiach nevzťahuje, no a poslala mu to o 2 dni neskôr a prišla mu pokuta cca 330,- Eur. Ako by sa to dalo urobiť, aby to neplatil, skúsiť sa odvolať na ten §103? Diki moc. Aďa
Adula
06.09.11,11:25
Neporadí niekto?
Economic
06.09.11,15:37
Chcela by som sa spýtať, známy robí na nehnuteľnostiach v ČR a účtovníčka mu podávala súhrnné výkazy. AJ ked v otázkach na daňovej stránke je, že súhrnný výkaz sa na práce na nehnuteľnostiach nevzťahuje, no a poslala mu to o 2 dni neskôr a prišla mu pokuta cca 330,- Eur. Ako by sa to dalo urobiť, aby to neplatil, skúsiť sa odvolať na ten §103? Diki moc. Aďa

Bohužiaľ v tomto ti asi nik neporadí. Píšeš že účtovníčka podávala SV. DÚ predsa nevie, že z akých služieb sa SV skladá len výška sumy a to že ho podala neskoro je nezvrátiteľný fakt.... Ak ho podávať nemala, tak prečo ho neskoro podala ? Z tohto sa asi len tak nedá vybrusliť.
kira
06.09.11,16:00
Dobrý deň, nemáte niekto skúsenosti s odvolaním, ak účtovníčka bola PN? Ďakujem
durisovad
06.09.11,16:33
PN je ospravedlnovana len na sudoch, na danovych uradoch rozhodne nie.
Mila123
06.09.11,16:51
Dobrý deň, nemáte niekto skúsenosti s odvolaním, ak účtovníčka bola PN? Ďakujem

mne sa tiež podarilo poslať neskoro SV....a správkyňa mi poradila, že pokiaľ sa odvolám, nemá prečo mi zľavniť zo sankcie DÚ (za neskoré podanie je sankcia cca 330 €, nie menej)....mám podať žiadosť o odpustenie sankcie , kde vysvetlíš prečo si nedodržal literu zákona, býva zvykom, že 50 % odpustia, pritom je potrebné vyplniť aj tlačivo o štátnej pomoci (majú ho na DU), ku žiadosti sa prikladá aj kolok v hodnote 16.50 €
ak by si sa odvolával kolok sa neprikladá.....
jacekova
16.09.11,11:33
máte niekto skúsenosť, že DU pokutoval z dôvodu nedodržania 5-dňovej lehoty a následne pokutu ODPUSTIL?

toto aj mňa zaujíma....
korduľa
25.10.11,08:03
chcela by som poziadato o odpustenie pokuty za oneskorene podanie suhrnneho vykazu ale mali sme nadmerak tak neviem ci vobec skusat posialat ziadost o odpustenie pokuty, co myslite? ma niekto taku skusenost?
vagabundo
03.11.11,12:39
Aj ja som dostal rozhodnutie, kedze som minuly mesiac uplne zabudol na suhrnny vykaz. 21/10 o 08:00 som bol v podatelni, no osud ma neminul... :(

Bol som ale zaskoceny aky kriminalnik sa zo mna stal! "Na zaklade vyssie uvedenych skutocnosti a s prihliadnutim na zavaznost, trvanie a nasledky protipravneho stavu podla paragrafu 35 ods. 16 zakona c.511/1992 Zb bla bla bla...". No co take strasne sa stalo? Ved som nic neukradol. A ani nikto nemusel otvarat archiv, ved keby som to podal 20/10 o 23:59 tak by sa nic nedialo... Ze protipravny stav... Zavolajte policiu prosim!

Akurat ja som prisiel o pracu... Zahranicna pobocka vytvorena na Slovensku bude zrusena k 01.12.2011 aby sa vyhla dalsim a mozno vacsim pokutam. Naozaj ine krajiny (dokonca Madarsko) je ovela viac chapavejsie v tejto otazke. A tiez vyska pokuty je vysoko neadekvatna! A potom oni ide v televizore hovorit o uzere v podnikani...

4 ludia idu na urad prace...

Toto sa vola - PODPORA MALEHO A STREDNEHO PODNIKANIA NA SLOVENSKU
zk24
03.11.11,12:43
:(
Economic
03.11.11,12:47
Ja si nemyslím, že táto jedna udelená pokuta je jediný dôvod zrušenia Vašej zahraničnej pobočky. Ale to je iba môj osobný názor. Slovo "iba zabudol" má bohužiaľ dosť vysokú cenu !!!!
zk24
03.11.11,12:48
Ja osobne si tiež myslím že pokuta 332 € je absolutne neprimeraná k hodnote suhrnného výkazu. Obyčajný zdrap papiera, žiadna daňová povinnosť, žiadne krátenie daní....
Economic
03.11.11,12:56
Že je to neúmerné to je jasné.... No my to bohužiaľ nezmeníme, aj keď by som rada.
vagabundo
03.11.11,12:58
Tu su dalsie:

- vysoke odvody
- neumerna zatazenost konatela admisitrativnymi ukonmi ktore sa daju jednoducho vykonavat telefonicky/emailom/postou
- potreba extra pracovnej sily na uctovnictvo/admisintrativu pobocky - mozno az prilis zbytocne pedantne - v porovnani s inymi krajinami...

Pokuta bola klinec do rakvy Bohuzial...
Vlastas
03.11.11,13:15
Ale som sa zas rozčúlila "protiprávny stav" chudák štát o koľko zasa prišiel, lebo nejaký smrteľník (ktorý celé dni maká) mal toľko roboty, že nestihol podať nič nehovoriaci formulár. Môj manžel hovorí pri takýchto pokutách:"prečo nás rovno nevešajú -veď štát môže všetko", ale hlavne že si riaditeľka daňového úradu na slovensku uliala niekoľko miliónikov na DPH - to NIE JE protiprávny stav.........
zk24
03.11.11,13:18
Za nepodanie DP DPH je koľko pokuta? V porovnaní k SV?

A to nehovorím o tom, že daňovému úradu nešiel celý jeden deň portál. Deň pred lehotou na podanie !

Do posledného dňa som nevedela či môj SV vôbec prešiel alebo nie.
monik111
29.11.11,13:43
Dobrý deň
Rozhodnutie prišlo aj mne, o uložení pokuty za nepredloženie súhrnného výkazu v lehote...
chcem sa spýtať, či má niekto skúsenosť s písaním žiadosti o odpustenie pokuty, a ako by mala byť formulovaná
ĎAkujem
Mila123
29.11.11,13:47
Dobrý deň
Rozhodnutie prišlo aj mne, o uložení pokuty za nepredloženie súhrnného výkazu v lehote...
chcem sa spýtať, či má niekto skúsenosť s písaním žiadosti o odpustenie pokuty, a ako by mala byť formulovaná
ĎAkujem
naša spoločnosť "vyfasovala" tiež 331,.....€ za neskoro podaný SV....
neodvolávali sme sa, rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť......(nemalo by zmysle nechať DÚ v PO vyšetrovať opodstatnenosť rozhodnutia--- môj názor to rozhodnutie bolo (je) v súlade so zákonom....
podali sme žiadosť o odpustenie sankcie spolu s 16.50€ kolkom....a čuduj sa svete odpustili nám väčšiu časť, nechali nám na doplatenie iba 81 €....
monik111
29.11.11,13:51
naša spoločnosť "vyfasovala" tiež 331,.....€ za neskoro podaný SV....
neodvolávali sme sa, rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť......(nemalo by zmysle nechať DÚ v PO vyšetrovať opodstatnenosť rozhodnutia--- môj názor to rozhodnutie bolo (je) v súlade so zákonom....
podali sme žiadosť o odpustenie sankcie spolu s 16.50€ kolkom....a čuduj sa svete odpustili nám väčšiu časť, nechali nám na doplatenie iba 81 €....
Rozmýšľam aj ja nad touto žiadosťou, len neviem čo tam uviesť asi by tam malo byť odvolanie na zákon103pís.c) zákona č. 511/1992 zb. Ako ste to vy uviedli v žiadosti...
zk24
29.11.11,14:00
@Mila123: woooow :)
Economic
29.11.11,14:04
naša spoločnosť "vyfasovala" tiež 331,.....€ za neskoro podaný SV....
neodvolávali sme sa, rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť......(nemalo by zmysle nechať DÚ v PO vyšetrovať opodstatnenosť rozhodnutia--- môj názor to rozhodnutie bolo (je) v súlade so zákonom....
podali sme žiadosť o odpustenie sankcie spolu s 16.50€ kolkom....a čuduj sa svete odpustili nám väčšiu časť, nechali nám na doplatenie iba 81 €....


Tak toto ma veľmi potešilo. GRATULUJEM aj k takémuto čiastkovému úspechu !
EPk
29.11.11,14:05
Nam odpustili tiež, text takýto:

Žiadam Daňový úrad o odpustenie pokuty vo výške 2000,- Sk vyrubenej rozhodnutím č. xxx, zo dňa 4.10.2007, za oneskorené podanie prehľadu za IV. štvrťrok 2003. Svoju žiadosť odvôvodňujem tým, že moje konanie nebolo úmyselné, prehľad za IV. štvrťrok 2003 bol nulový.

Za kladné vybavenie žiadosti vopred ďakujem.
monik111
29.11.11,14:08
Nam odpustili tiež, text takýto:

Žiadam Daňový úrad o odpustenie pokuty vo výške 2000,- Sk vyrubenej rozhodnutím č. xxx, zo dňa 4.10.2007, za oneskorené podanie prehľadu za IV. štvrťrok 2003. Svoju žiadosť odvôvodňujem tým, že moje konanie nebolo úmyselné, prehľad za IV. štvrťrok 2003 bol nulový.

Za kladné vybavenie žiadosti vopred ďakujem.

Ďakujem za všetky odpovede
Monika
Mila123
29.11.11,14:16
Rozmýšľam aj ja nad touto žiadosťou, len neviem čo tam uviesť asi by tam malo byť odvolanie na zákon103pís.c) zákona č. 511/1992 zb. Ako ste to vy uviedli v žiadosti...
áno , v žiadosti sme tento paragraf "zneužili"....
k žiadosti som priložila aj e-mailovú komunikáciu s technickou podporou ich web. stránky......večer 20. som vedela, že mi neodošle môj PC SV, tak som ešte doma večer (okolo 22.30 hod) písala e-mail na tú tech. podporu a ráno o 8 už mi telefonovali z BB a inak veľmi zlatá pani ma inštruovala (48 min) a SV som odoslala...
tá sro, kt. sa to týkalo, nikdy nemala žiadnu sankciu, všetky povinnosti nielen voči DU si plní na čas......(je dobrý platiteľ DPH a taktiež DzPPO, dokonca aj s preddavkami...)
samú ma to "šokovalo " koľko si pýta DÚ, že iba 81 €......správkyňa nás informovala, že zvyknú polovicu odpustiť......

Monika, nezabudni k žiadosti vyplniť tlačivo o štátnej pomoci......držím palce....(naša žiadosť mala 2 hárky)
monik111
29.11.11,14:20
áno , v žiadosti sme tento paragraf "zneužili"....
k žiadosti som priložila aj e-mailovú komunikáciu s technickou podporou ich web. stránky......večer 20. som vedela, že mi neodošle môj PC SV, tak som ešte doma večer (okolo 22.30 hod) písala e-mail na tú tech. podporu a ráno o 8 už mi telefonovali z BB a inak veľmi zlatá pani ma inštruovala (48 min) a SV som odoslala...
tá sro, kt. sa to týkalo, nikdy nemala žiadnu sankciu, všetky povinnosti nielen voči DU si plní na čas......(je dobrý platiteľ DPH a taktiež DzPPO, dokonca aj s preddavkami...)
samú ma to "šokovalo " koľko si pýta DÚ, že iba 81 €......správkyňa nás informovala, že zvyknú polovicu odpustiť......

Monika, nezabudni k žiadosti vyplniť tlačivo o štátnej pomoci......držím palce....(naša žiadosť mala 2 hárky)


Ďakujem za odpoveď, gratulujem,že vám to prešlo...
len kde zohnať to tlačivo???
to vážne mala ta žiadosť 2 hárky???
Mila123
29.11.11,14:24
jasne, kvetnato som im rozpísala situáciu, 20.07.2011 som celý deň narábala aby si SV odišiel......
rv som si myslela, že na DU majú veľa klientov,,.....potom som písala, telefonovala.....
opíš im situáciu, prečo SV meškal....
monik111
29.11.11,14:32
Ten výkaz bol ešte za I.Q. 2011
Toto bola jediná zahraničná fa. v roku. Jenoducho som na to zabudla, bola som si istá, že som ho poslala, no žiaľ:mee:
Adelaide
17.12.11,21:33
Dobry vecer. Chcela by som sa spytat, ako zauctujem odpustenie pokuty z DU. Predpis uctujem 545/379.
Ciastocne odpustenie potom zauctujem 379/645 a zvysok zaplatim 379/221?
Ak je 545 pripocitatelna polozka, je potom aj 645 odpocitatelnou polozkou v danovom priznani?
KEJKA
17.12.11,21:41
ak pokuta -predpis v rovnakom roku, ako jej odpustenie, tak zaúčtuj len korekciu pokuty 379/545.
Ak budeš účtovať 545, 645, je to správne, a samozrejme, 645-je odpočitateľná suma.
Adelaide
18.12.11,12:24
Dakujem.:)
johny18
19.12.11,05:16
Tiez som dostal pokutu za oneskorene podanie. Zaujima ma, ci existuje nejaka lehota, dokedy mozem podat ziadost o odpustenie pokuty. V zakone som nic take nenasiel. Vdaka.
katarina.j
19.12.11,05:40
Ved na tom oznámení o pokute by si mal mat stanovenu lehotu na odvolanie (väčšinou to býva uplne na konci listu-V ODSEKU "POUčENIE").Väčšinou je to lehota na odvolanie 15 dní od doručenia. Aj ked málo kto tam uspeje-môj osobný názor, nám to skrátka nepomohlo odvolávat sa...

Tiez som dostal pokutu za oneskorene podanie. Zaujima ma, ci existuje nejaka lehota, dokedy mozem podat ziadost o odpustenie pokuty. V zakone som nic take nenasiel. Vdaka.
Dáša_
19.12.11,05:47
Tiez som dostal pokutu za oneskorene podanie. Zaujima ma, ci existuje nejaka lehota, dokedy mozem podat ziadost o odpustenie pokuty. V zakone som nic take nenasiel. Vdaka.

som trochu mimotemy , ale nemohol by si prezradiť, ako skončil tento prípad http://www.porada.sk/t96387-13-pokut-za-jedno-danove-priznanie.htmlmimotemy
johny18
19.12.11,07:17
Ved na tom oznámení o pokute by si mal mat stanovenu lehotu na odvolanie (väčšinou to býva uplne na konci listu-V ODSEKU "POUčENIE").Väčšinou je to lehota na odvolanie 15 dní od doručenia. Aj ked málo kto tam uspeje-môj osobný názor, nám to skrátka nepomohlo odvolávat sa...

nemyslim odvolanie, to ani neskusame. Mam na mysli odpustenie..
johny18
19.12.11,07:19
som trochu mimotemy , ale nemohol by si prezradiť, ako skončil tento prípad http://www.porada.sk/t96387-13-pokut-za-jedno-danove-priznanie.htmlmimotemy

Zaplatilo sa to a viac sme sa s nimi nenatahovali..
Mila123
19.12.11,07:20
Zaplatilo sa to a viac sme sa s nimi nenatahovali..
pozri si príspevky 150 151 a 156
johny18
19.12.11,07:23
pozri si príspevky 150 151 a 156

Postup na odpustenie mi je jasny, len ma zaujima, ci je tiez na to urcena nejaka lehota - napr. 30 dni po nadobudnuti pravoplatnosti rozhodnutia o pokute :)
Mila123
19.12.11,07:37
nie, nie je lehota na určenie.......ja som písala žiadosť až na výzvu DU, že dotyčná firma má nezaplatenú sankciu.....
Rozalka
12.03.12,12:28
Nezbadali ste, kam po zrušení 511/1992 presunuli (zašili) sankciu za nepodanie SV?
Hľadám, hľadám a nič som zatiaľ nenašla ...
Tweety
12.03.12,13:04
Nezbadali ste, kam po zrušení 511/1992 presunuli (zašili) sankciu za nepodanie SV?
Hľadám, hľadám a nič som zatiaľ nenašla ...

Źe by Daňový poriadok?
marjankaj
12.03.12,13:26
Nezbadali ste, kam po zrušení 511/1992 presunuli (zašili) sankciu za nepodanie SV?
Hľadám, hľadám a nič som zatiaľ nenašla ...
Podľa mňa §154 ods.(1j).

j) nesplní niektorú z povinností nepeňažnej povahy podľa tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov, 1) pričom nejde o správny delikt podľa písmen a) až i).

a pokuta podľa §155 ods(1e)


e) od 60 eur do 3 000 eur za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. d) a j); ak je správcom dane obec, uloží pokutu najviac do výšky vyrubenej dane alebo poplatku, nie menej ako 5 eur, najviac však do 1 500 eur,
Rozalka
12.03.12,18:02
Podľa mňa §154 ods.(1j).


a pokuta podľa §155 ods(1e)


Źe by Daňový poriadok?
Hľadala som, nikde sa vyslovene nepíše o SV, predtým tam bol jednoznačne spomenutý (aj so sumou 331,93)
kn-alka
01.04.12,08:14
Smiem sa spýtať, aká je teda momentálne výška pokuty za nepodanie SV?
LEMON4
31.05.12,06:17
Rozmýšľam aj ja nad touto žiadosťou, len neviem čo tam uviesť asi by tam malo byť odvolanie na zákon103pís.c) zákona č. 511/1992 zb. Ako ste to vy uviedli v žiadosti...


dobrý deň,
viete nám poradiť ako vyzerala Vaša žiadost na odpustenie pokuty??
Myslím, aký dôvod ste uviedli??
Nás to čaká práve teraz. Ďakujem
Prípadne budem rada, ak mi vzor žiadosti pošlete na email:
lemimax@azet.sk

srdečne ďakujem
Poláková
truch
31.05.12,06:41
truch
31.05.12,06:48