JUDr. Jaromír Pavlík
02.11.05,17:19
UPOZORNENIE PRED ZADANÍM TÉMY:Založil som si s.r.o. v ktorej som sám spoločník a zároveň konateľ spoločnosti. Zároveň pracujem na TPP v inej firme. Chcel by som odpoveď na nasledovné otázky :

1. Ako konateľ firmy vybavujem pre firmu rôznu agendu a prácu. Je potrebné mať nejaký pracovný vzťah k s.r.o.
2. Či ako konateľ firmy môžem používať firemné motorové vozidlá napriek tomu, že nemám pracovno právny vzťah k firme.
3. Prevádzkujemne nepravidelne aj osobnú dopravu. Pýtam sa či môžeme zamestnať vodiča aj na dohodu o vykonaní práce keď doprava je vykonávaná nepravidelne. Ďalej či ja bez pracovného vzťahu k s.r.o ako konateľ môžem zastúpiť vodiča.
4. Či musím platiť odvody do SP a ZP keď som v TPP v inej spoločnosti.
m.hladka
02.11.05,16:26
1. Nie
2. áno
3. áno, áno?
4. Nie
ondrejvla
02.11.05,17:50
1. Nie
2. áno
3. áno, áno?
4. Nie
No ja by som k bodu 3/ povedal skôr nie, ako áno.
Počkáme, čo povedia mzdárky.
ajobs
02.11.05,20:22
UPOZORNENIE PRED ZADANÍM TÉMY:Založil som si s.r.o. v ktorej som sám spoločník a zároveň konateľ spoločnosti. Zároveň pracujem na TPP v inej firme. Chcel by som odpoveď na nasledovné otázky :

1. Ako konateľ firmy vybavujem pre firmu rôznu agendu a prácu. Je potrebné mať nejaký pracovný vzťah k s.r.o.
2. Či ako konateľ firmy môžem používať firemné motorové vozidlá napriek tomu, že nemám pracovno právny vzťah k firme.
3. Prevádzkujemne nepravidelne aj osobnú dopravu. Pýtam sa či môžeme zamestnať vodiča aj na dohodu o vykonaní práce keď doprava je vykonávaná nepravidelne. Ďalej či ja bez pracovného vzťahu k s.r.o ako konateľ môžem zastúpiť vodiča.
4. Či musím platiť odvody do SP a ZP keď som v TPP v inej spoločnosti.1. Nie, stačí zmluva o výkone funkcie konateľa
2. Áno, v zmysle zákona o cestovných náhradách
3. Vodiča na DoVP môžte zamestnať, len ak ide o jednorazový "job". Nepravidelná doprava neznamená jednorazová, ak sa bude opakovať v nejakom časovom horizonte (napr. 1 roka), musí byť táto činnosť pokrytá pracovnou zmluvou napr. s nepravidelne rozvrhnutou pracovnou dobou. Konateľ s obchodnou zmluvou voči vlastnej firme nemôže zastúpiť vodiča, ktorý vykonáva túto činnosť v pracovnoprávnom vzťahu (ide o závislú činnosť). Musí uzavrieť so spoločnosťou pracovnoprávny vzťah, v istých prípadoch aj DoVP
4. Odvody do ZP a SP nie je potrebné platiť.
Jana Motyčková
03.11.05,06:19
Ak budete ako konateľ dostávať odmenu, z tejto odmeny platíte odvody do ZP ako zamestnanec.
Martina123
07.01.06,20:13
Chcela by som sa opytat, ye ked som teda konatel v s.r.o. firma odvadza za mna poistne , tak v programe mzdy a personalistika budem zaradena ko aky pracovny pomer? A nie som teda zamestnancom, len dostavam odmenu za vzkon fcie konatela.
KEJKA
07.01.06,20:19
neviem o je konštatovanie a čo otázka.
Konateľ môže byť zamestnancom firmy., ale môže poberať príjem na základe svojej funkcie.
Vždy však sa mu to bude riešiť ako príjem zo závislej činnosti.
A pracuje len pre sro alebo má aj iné príjmy?
Martina123
07.01.06,20:25
Je s.r.o. a som konatelom. Nemam ziaden iny prijem. Dostavam len odmenu z vykonu fcie konatela. To znamena ze ak mam napr. odemnu 1000 SKK, tak odvadzam do zdravotnej a dan. Tento vztah spolocnosti a konatela by mal byt na zaklade zmluvy o vykone fcie konatela.
Ako uctovnik sa teraz pytam, ze ako mam tento vztah zadat do uctovneho programu mzdy a personlaistika. Nie je tam ziadna takto moznost pre konatela. Ako konatel nie som v pracovnom pomere spolocnosti. Chcela by som vediet ake presne sumy mi vychadzaju z odmeny konatela napr. 1000 SKK, ako sa to pocita. Pretoze v uctovnom programe mi to nvychadza tak ako by malo.
KEJKA
07.01.06,20:45
aký máš MZDOVÝ program? lebo Kros-Olymp to rozlišuje.
Martina123
07.01.06,21:13
Mam program MRP. Ak vies,ak mi prosim porad.
KEJKA
07.01.06,21:41
no MRP neznášam a k tomu mzdy... verím, že tam nemysleli na túto možnosť. Asi to budeš musieť nejako obísť, ak sa dá.
Má ti to vypočítať odvod do ZP a daň.
Lenže ma napadá - ak nemáš iný príjem, tak ako to máš vyriešené s SP?
Každý musí byť predsa poistený aj na sociálke.
Jana Motyčková
08.01.06,07:44
Každý musí byť predsa poistený aj na sociálke.
Nemusí.
S ostatným súhlasím
STRELEC
08.01.06,08:19
Mam program MRP. Ak vies,ak mi prosim porad.
MRP, ako každý program, má svoje výhody a aj nevýhody. Jednou z výhod je, že je vysoko variabilný a že pre nastavenie rôznych osobitostí nepotrebujem zásah autora programu, ale si to urobím sám.
U konateľa:
Pôjdem na zoznam prac. pomerov, dám "opraviť" u prísl. konateľa - mzdové údaje (ostatné - potvrdím/nepotvrdím nezdaniteľné minimum).
Prejdem na kartu "poistné" a tu u konateľa upravím odvody do SP (ako nulovú povinnosť "zamestanca"=konateľa aj "zamestnávateľa"). Hotovo - bude nastavený.
Martina123
08.01.06,08:58
Dakujem za zaujem pomoct. Sla som do pomerov, poistne a mam tam nastavenu len zdravotnu. Lenze ked dam vypocitat mzdu, vypocita mi inu dan. Napr. Odmena je 1000 SKK, dan by mala byt 182 SKK amne to hadze neustale 154 alebo 164 SKK. Zdravotnu mi pocita dobre. S tym mi viete pomoct?
Martina123
08.01.06,09:02
Inak teraz uz tomu nerozumiem vobec. V polozke prehlad udajov mzdy mi ukazuje odvody do poistovni spolu 134 a ma tam byt len 40 do zdravotnej.
Martina123
08.01.06,09:07
Dakujem Vam vsetkym za pomoc. VYSLO.
KEJKA
08.01.06,09:16
Nemusí.
S ostatným súhlasím
iste - nemusí. To je moje klasické skratkovité vyjadrenie.
Napísala som to v súvoislosti s príspevkom na ktorý som odpovedala.
Ak dospelý človek je ekonomicky činný, napr. konateľ sro. nie je poisten z iného dôvodu, v zásade by sa mala položiť otázka, či naozaj nemusí byť poistený v SP? neviem - len som nastolila problém.
Martina123
08.01.06,09:34
To je v poriadku. Kazdy problem je dobry ak sa riesi. Moze byt, ze niekedy na nieco zabudneme a takyto dotaz pomoze. Ale v tomto pripade nie je potrebna SP. Mne len zle pocitalo dan. Uz je to v poriadku. Skutocne, ked sa zadefinuju ostatne polozky SP ako nulove, pocita to ako to ma.
lenkak
08.01.06,09:44
Stačí si len správne nastaviť program. A to sa dá aj v MRP. A vieš si ponastavovať aj sama, a nepotrebuješ k určitému nastaveniu programátorov.
Martina123
08.01.06,09:52
A este som sa chcela opytat, ze ci na konci roka sa robi konatelovi rocne vyuctovanie z odmeny. A kto ho robi? Zamestnavatel?
Jana Motyčková
08.01.06,15:18
iste - nemusí. To je moje klasické skratkovité vyjadrenie.
Napísala som to v súvoislosti s príspevkom na ktorý som odpovedala.
Ak dospelý človek je ekonomicky činný, napr. konateľ sro. nie je poisten z iného dôvodu, v zásade by sa mala položiť otázka, či naozaj nemusí byť poistený v SP? neviem - len som nastolila problém.
Nemusí .
KEJKA
08.01.06,17:04
somij.... ďakujem, budem si to pamatať.
ajobs
08.01.06,19:41
somij.... ďakujem, budem si to pamatať.

Potvrdzujem, naozaj nemusí.
Martina123
10.01.06,21:38
Dobry den,
Vite mi poradit? Konatel, ktory pobera odmenu za vykon fcie a zacal ju poberat v novembri 2005 musi podavat danove priznanie? Moze si poziadat o vratenie dane z tejto odmeny? Odmena nebola vysoka. Len symbolicka.:)
Martina123
11.01.06,13:51
Vie mi prosim Vas niekto odpovedat? Dakujem:confused:
ajobs
11.01.06,14:15
Dobry den,
Vite mi poradit? Konatel, ktory pobera odmenu za vykon fcie a zacal ju poberat v novembri 2005 musi podavat danove priznanie? Moze si poziadat o vratenie dane z tejto odmeny? Odmena nebola vysoka. Len symbolicka.:)

Daňové priznanie si môže podať každý občan, ktorý má zdaniteľné príjmy, teda aj konateľ, a má nárok na nezdaniteľnú čiastku 87.936 Sk - výnimkou je dôchodca, ktorý poberal strarobný dôchodok v roku 2005 celý rok, teda od 1.1.
ivet.b
17.01.06,10:09
Dobry den,
este jedna otazocka k tejto teme.
Konatel dostane odmenu za vykon funkcie konatela prvykrat za januar 2006. Prihlasim ho do zdravotnej poistovne. Musi byt prihlaseny aj na socialku, aj ked tam neplati ziadne odvody z uvedenej odmeny? Plati za neho s.r.o. urazove poistenie, ked je to povazovane za prijem zo zavislej cinnosti?
Takze to zhrniem- odmena za vykon funkcie konatela:
- zdanim preddavkovo 19%,
- prihlaska na ZP,
- odvedie sa z odmeny 4% na zdrav. poistenie, 10% plati s.r.o..
??? Prihlaska na socialku a urazove poistenie???

Dakujem.
Kristina27
17.01.06,10:39
Mám konateľa, je prihlásený do ZP, platí sa 4% za neho 10% za organizáciu od 1.9.2005, čiže HM - 4% odvod = základ dane, z toho 19% preddavok na daň a odpočítala som mu z tohoto preddavku daňový bonus na 2 deti. Ja som mu urobila za rok 2005 len potvrdenie o zdaniteľnej mzde, pretože 4 mesiace podnikal ešte aj ako FO-živnostník, takže si bude podávať DP a tam si odpočíta nezdaniteľnú časť aj na manželku, na seba nie, lebo je dôchodca. Dúfam, že je to správny postup.
Jana Motyčková
17.01.06,12:03
Dobry den,
este jedna otazocka k tejto teme.
Konatel dostane odmenu za vykon funkcie konatela prvykrat za januar 2006. Prihlasim ho do zdravotnej poistovne. Musi byt prihlaseny aj na socialku, aj ked tam neplati ziadne odvody z uvedenej odmeny? Plati za neho s.r.o. urazove poistenie, ked je to povazovane za prijem zo zavislej cinnosti?
Takze to zhrniem- odmena za vykon funkcie konatela:
- zdanim preddavkovo 19%,
- prihlaska na ZP,
- odvedie sa z odmeny 4% na zdrav. poistenie, 10% plati s.r.o..
??? Prihlaska na socialku a urazove poistenie???


Dakujem.



Do SP sa neprihlasuje, úrazové poistenie sa neplatí. Ostatné OK.
ivet.b
17.01.06,12:22
Dakujem velmi pekne.
bredikova
18.01.06,05:59
Po prečítaní tejto témy som zas o niečo múdrejšia. už mám jasno v konateľovi. Ďakujem aj ja.
senator79
07.02.06,10:35
Dobry den, viem ze je tu k tejto teme vela info ale cim viac sa tu hrabem tym viac chaosu v tom mam, skola a prax je rozdiel. Mohol by som vas poprosit o radu.
Sme traja a chceme si zalozit s.r.o., s tym, ze dvaja z nas uz dlhsiu dobu podnikaju a chcu si popri sro nechat aj podnikanie {kvoli dph}. Ak som spravne pochopil tak mame takuto moznost:
1. dvaja konatelia ktory budu aj szco na zaklade mandatnej zmluvy ich jediny
prijem zo spolocnosti bude podiel na zisku, odvody budu platit ako doteraz
len ako SZCO,zo sro nebudu platit vobec ziadne odvody ani do ZP
Ja ako treti konatel keby som chcel dostavat mesacne odmenu konatela
tak musim platit ako ZTP 2% do ZP, sro bude platit 5% do ZP a budem
platit dan, to je vsetko?
1.a alebo moze byt mojou jedinou odmenou tiez iba podiel na zisku a vtedy
musim platit 966 Sk do ZP, s tym ze musim preukazat z coho zijem pocas
roka?
1.b Tito konatelia, ktorych jedinou odmenou je len podiel na zisku, mozu
vykonavat pracu pre firmu, pouzivat sluzobne auto, mobily, vsetko si
davat do nakladov aj ked nedostavaju ziadnu mzdu? Vlastne budu
pracovat pre firmu x hodin denne ale bez mzdy, nevadi to?
2. ak by konatel bol aj szco a za pracu v sro by dostaval odmenu konatela
mesacne, musi platit vsetky odvody ako doteraz a navyse plati ZP on aj
sro za neho a este aj dan, hej?
3. je z hladiska odvodov a odmeny nejaky rozidel keby neboli ti dvaja
konatelia ale len spolocnici

Viem, ze je to dlhe ale chcel som si to nejak svojimi slovami ujasnit, dufam ze mi odpisete a ze ked sa zabehnem tak to budem moct vratit vam alebo niekomu inemu. Dakujem. Michal
Žofa
20.04.06,07:53
Dobrý deň,
mala by som dve otázky.
Založili sme s.r.o., kde spoločníkmi a zároveň konateľmi sú pani X a pán Y.
Pani X chce zamestnať svojho manžela (pracovnoprávny vzťah) ako konateľa spoločnosti.
1. Musíme potom upravovať spoločenskú zmluvu a zápis do OR alebo prijatím zamestnanca do funkcie konateľa sa nič nemení?
2. Môžeme dať takémuto zamestnancovi minimálnu mzdu a k tomu ešte odmenu za výkon funkcie?
Ďakujem
ajobs
20.04.06,11:15
Dobrý deň,
mala by som dve otázky.
Založili sme s.r.o., kde spoločníkmi a zároveň konateľmi sú pani X a pán Y.
Pani X chce zamestnať svojho manžela (pracovnoprávny vzťah) ako konateľa spoločnosti.
1. Musíme potom upravovať spoločenskú zmluvu a zápis do OR alebo prijatím zamestnanca do funkcie konateľa sa nič nemení?
2. Môžeme dať takémuto zamestnancovi minimálnu mzdu a k tomu ešte odmenu za výkon funkcie?
Ďakujem

K otázke 1.- áno, musíte upraviť spoločenskú zmluvu, nový zápis do OR, a ešte predtým treba zvolať asi mimoriadne VZ (ak to máte tak upravené v SZ), ktoré vymenuje nového konateľa. Konateľ nie je zamestnanec spoločnosti,
K otázke 2. - môžete dať konateľovi akúkoľvek odmenu ( aj 1 SK:eek: ), ak mu dáte súčasne pracovnú zmluvu (potom bude plnoprávny zamestnanec), musíte mu dať aspoň minimálnu mzdu (v súčasnosti 6900 Sk), ale jeho pracovná zmluva nesmie byť uzatvorená na funkciu konateľa.
Východiskom pre vašu firmu by bolo nevymenovávať nového (v poradí už tretieho) konateľa, ale manželovi panej X ponúknuť napr. funkciu generálneho riaditeľa so zodpovedajúcou odmenou.
Žofa
20.04.06,14:15
Vďaka za vyčerpávajúcu odpoveď.
mariššiška
20.04.06,14:58
K 1. Musíte zmeniť Spoločnskú zmluvu a urobiť nový zápis do OR
K 2. Môžete
Hada
20.04.06,20:31
Viete mi prosim poradit, ci konatel, kt. nema vo svojej s.r.o. prac. zmluvu pobera odmenu, ma pravo si kupovat stravne ako SZCO po novom?

dakujem
ajobs
21.04.06,13:55
Viete mi prosim poradit, ci konatel, kt. nema vo svojej s.r.o. prac. zmluvu pobera odmenu, ma pravo si kupovat stravne ako SZCO po novom?

dakujem

Áno, má tak ako zamestnanec.:)
AMM
26.05.08,07:22
Dobry den, chcela by som sa poradit: Ma konatel s.r.o., ktory nie je zamestnancom v danej firme a nepobera ani odmenu, narok na cestovne nahrady a na vreckove zo stravneho?
Dakujem!
Denda
26.05.08,07:25
Dobry den, chcela by som sa poradit: Ma konatel s.r.o., ktory nie je zamestnancom v danej firme a nepobera ani odmenu, narok na cestovne nahrady a na vreckove zo stravneho?
Dakujem!
Áno má a pozrite si pripnutý materiál.
AMM
26.05.08,07:40
Dakujem. Este mam otazku: Jedna sa o jedineho konatela s.r.o., ktory teda nepobera ziadnu odmenu a nie je ani v zamestnancom v tejto s.r.o. Musi mat spisanu nejaku zmluvu o vykone funkcie? Alebo nepotrebuje nic?
Denda
28.05.08,06:19
Dakujem. Este mam otazku: Jedna sa o jedineho konatela s.r.o., ktory teda nepobera ziadnu odmenu a nie je ani v zamestnancom v tejto s.r.o. Musi mat spisanu nejaku zmluvu o vykone funkcie? Alebo nepotrebuje nic?
Záleží od toho či je dôvera a či je v spoločnosti aj spoločníkom. Ak nie je, je dobré mať zmluvu o výkone funkcie konateľa aby sa predišlo prípadným sporom a boli bližšie špecifikované napr. právomoci a povinnosti, ktoré je potrebné mať schválené ak ich spoločenská zmluva neobsahuje.
Inak nepotrebuje mať žiadnu zmluvu.
AMM
28.05.08,10:18
Dakujem!
erika_H
28.05.08,16:51
Dobrý deň,prosím Vás,a môže byť konateľom vo viacerých s.r.o.-čkach?Alebo iba v jednej?
Ďakujem
Petra29
28.05.08,19:53
Dobrý deň,prosím Vás,a môže byť konateľom vo viacerých s.r.o.-čkach?Alebo iba v jednej?
Ďakujem
Môže, ale mal by myslieť na zákaz konkurencie podľa Obchodného zák. napr. § 136
erika_H
29.05.08,14:50
Môže, ale mal by myslieť na zákaz konkurencie podľa Obchodného zák. napr. § 136
To znamená,že nesmie byť konateľom v s.r.o.,ktorá má rovnaké predmety činnosti áno?Ďakujem Peťa
erika_H
30.05.08,03:34
Prosím Vás,a novej spoločenskej zmluve s.r.o. sa už nepíše vklad 200.000 sk ale 50.000 EUR?
erika_H
31.05.08,05:47
Prosím Vás,a novej spoločenskej zmluve s.r.o. sa už nepíše vklad 200.000 sk ale 50.000 EUR?
Tak už som si zistila u právnika:):
-zatiaľ sa vklad v eurách nepíše,až ke´D SA začne v SR používať EURO
-konateľom s.r.o. môže byť vo viacerých s.r.o.-avšak nie s rovnakým predmetom činnosti-zákaz konkurencie
erika_H
02.06.08,13:39
Prosím Vás,a môže jedna spoločnosť s ručením obmedzeným fakturovať druhej s.r.o.,
keď je jeden a ten istý konateľ - v jednej s.r.o. je jediným konateľ aj spoločník,
v druhej spoločnosti je jedným z viacerých konateľov a spoločníkov ..

fakturuje však iný predmet činnosti,na aký je zriadená s.r.o. číslo 2..

:confused:

Ďakujem pekne
Zoltán Kovács
02.06.08,13:39
Prosím Vás,a môže jedna spoločnosť s ručením obmedzeným fakturovať druhej s.r.o.,
keď je jeden a ten istý konateľ - v jednej s.r.o. je jediným konateľ aj spoločník,
v druhej spoločnosti je jedným z viacerých konateľov a spoločníkov ..

fakturuje však iný predmet činnosti,na aký je zriadená s.r.o. číslo 2..

:confused:

Ďakujem pekne

Áno môže.
erika_H
02.06.08,13:48
Ďakujem Ti pekne Smith