Daniela12345
24.07.10,06:48
Prosím poradiť v nasledovnom: konateľ firmy sro bez prac.zmluvy, bez zmluvy k sro, cestuje na služobné cesty do zahraničia.Potrebuje aj on mať vystavený formulár E101? Ja túto skutočnosť neviem nahlásiť RLFO, nakoľko nie je prihlásený v SP ako zamestnanec. Ďakujem.
Daniela12345
25.07.10,04:25
Nevie nikto poradiť ?
Ajuška
25.07.10,05:03
Prosím poradiť v nasledovnom: konateľ firmy sro bez prac.zmluvy, bez zmluvy k sro, cestuje na služobné cesty do zahraničia.Potrebuje aj on mať vystavený formulár E101? Ja túto skutočnosť neviem nahlásiť RLFO, nakoľko nie je prihlásený v SP ako zamestnanec. Ďakujem. ...podrobné inštrukcie máš tu http://www.socpoist.sk/poistenie-a-zarobkova-cinnost-v-eu/1561s#vyslanie-zamestnancov ... a odpovedala si si vlastne sama... ;) ...ak nie je sociálne poistený... nemáš čo riešiť...
Podľa všeobecného pravidla určujúceho príslušnosť k právnym predpisom (uplatniteľná legislatíva) ustanoveného v základnom nariadení, osoby zamestnané alebo samostatne zárobkovo činné vykonávajúce činnosť v jednom členskom štáte podliehajú právnym predpisom sociálneho zabezpečenia štátu, v ktorom vykonávajú činnosť (štát zamestnania).
Základné nariadenie obsahuje aj výnimky z tejto všeobecnej zásady, ktoré sa vzťahujú na situácie, ak zamestnanci alebo samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) dočasne vykonávajú svoju činnosť v inom členskom štáte. Tieto situácie sú upravené v článku 12 základného nariadenia - vyslanie. Ak zamestnávateľ, jeho zamestnanec a SZČO chcú uplatniť inštitút vyslania, musia splniť určité podmienky. Ak sú splnené podmienky vyslania, počas doby vyslania zamestnanec, resp. SZČO podliehajú slovenskému systému sociálneho a zdravotného poistenia (sociálne zabezpečenie).
Ajuška
26.07.10,20:00
...mhmm... tak diiik... :D ...
hanelie
18.09.10,12:37
prosím skúsených poraďákov o radu:
situácia je takáto: poskytneme zamestnancov podľa § 58 ZP - dočasný zamestnávateľ - sídlo v SR má prácu v Nemecku, vyplacať mzdu budeme my, avšak s čím si neviem celkom radu je SP a ZP
ak by sa mi nepodarilo vybaviť v termíne formuláre E 101 v SP /v ZP neviem č. formulára / je možné nahradiť tieto formuláre dočasne cestovným /komerčným poistením?
ďakujem za odpoveď
Ajuška
18.09.10,12:55
prosím skúsených poraďákov o radu:
situácia je takáto: poskytneme zamestnancov podľa § 58 ZP - dočasný zamestnávateľ - sídlo v SR má prácu v Nemecku, vyplacať mzdu budeme my, avšak s čím si neviem celkom radu je SP a ZP
ak by sa mi nepodarilo vybaviť v termíne formuláre E 101 v SP /v ZP neviem č. formulára / je možné nahradiť tieto formuláre dočasne cestovným /komerčným poistením?
ďakujem za odpoveď
...určite nie... komerčné poistenie nenahrádza povinné odvody na nemocenské a dôchodkové poistenie... (o tom vlastne E101 je)... ZP zostáva zachované... len by bolo fajn... aby si zamestnanci vybavili vo svojej poisťovni európsky preukaz zdravotného poistenia...
hanelie
18.09.10,13:28
ďakujem ajuška za odpoveď, v iných podobných príspevkoch som čítala, že ak má komerčné poistenie - t.j. z toho by sa platilo prípadné ošetrenie - tak netreba vybavovať formuláre
samozrejme platby odvodov sú zachované
Ajuška
18.09.10,14:42
ďakujem ajuška za odpoveď, v iných podobných príspevkoch som čítala, že ak má komerčné poistenie - t.j. z toho by sa platilo prípadné ošetrenie - tak netreba vybavovať formuláre
samozrejme platby odvodov sú zachované
...noo ja mám zato, že formulárom E101 sa vyslaní zamestnanci preukazujú, že sociálne poistenie majú zamestnávateľom riešené vo svojom štáte... ak ich nemajú vystavené, je zamestnávateľ povinný prihlásiť ich vo vyslanej krajine a tam za nich platiť odvody... čiže na pôvodnú Tvoju otázku (ak E101 nestihneš vybaviť, kým ich vyšlete) by som asi reagovala... že ich treba prihlásiť v Nemecku... na dobu, kým vybavíš formuláre... a potom odhlásiť...;)...ja tieto záležitosti vnímam tak... komerčné poistenie je bonus navyše a príslušné kontrolné orgány vo vyslanej krajine vôbec ich nemajú prečo brať v úvahu... základnú problematiku totiž vôbec neriešia...