Majko09
24.07.10,07:31
Dobrý deň,

v mojom zamestnaní sa práve rozdávajú nové, aktualizované pracovné zmluvy. Priznám sa, že presne nerozumiem termínu "základná hrubá mzda". Keď som chcel od personálneho aby mi vysvetlili tento pojem, nakoľko som sa ani v zákonníku práce nedočítal, čo je za mzdu, požiadal som teda o vysvetlenie personálne. No ich odpoveď sa mi zdala až príliš komplikovaná a zamotaná. Domnievam sa, že môže ísť aj o niečo nezákonné.
Vie mi teda prosím niekto ozrejmiť tento termín a rovnako aj moju domnienku, že sa jedná / nejedná o protizákonný krok? Ak sa jedná o protizákonný krok, ako v tomto prípade potom postupovať?
Ďakujem za Vaše postrehy
Marína
24.07.10,05:59
Dobrý deň,

v mojom zamestnaní sa práve rozdávajú nové, aktualizované pracovné zmluvy. Priznám sa, že presne nerozumiem termínu "základná hrubá mzda". Keď som chcel od personálneho aby mi vysvetlili tento pojem, nakoľko som sa ani v zákonníku práce nedočítal, čo je za mzdu, požiadal som teda o vysvetlenie personálne. No ich odpoveď sa mi zdala až príliš komplikovaná a zamotaná. Domnievam sa, že môže ísť aj o niečo nezákonné.
Vie mi teda prosím niekto ozrejmiť tento termín a rovnako aj moju domnienku, že sa jedná / nejedná o protizákonný krok? Ak sa jedná o protizákonný krok, ako v tomto prípade potom postupovať?
Ďakujem za Vaše postrehy
Nejde o nič protizákonné, je to bežne používaný termín, ktorý vystihuje, že ide o hrubú mzdu, teda neočistenú o odvody a pred zdanením. Pojem základná sa vyskytuje aj v ustanovení § 119 ods. 3 ZP
(3)V mzdových podmienkach zamestnávateľ dohodne najmä formy odmeňovania zamestnancov, sumu základnej zložky mzdy a ďalšie zložky plnení poskytovaných za prácu a podmienky ich poskytovania. Základnou zložkou mzdy je zložka poskytovaná podľa odpracovaného času alebo dosiahnutého výkonu.
základná mzda(úkolová, časová, podielová,...) = bez príplatkov, odmien, náhrad a pod.
hrubá mzda = základná mzda + pohyblivá zložka
doktor01
24.07.10,06:07
Dobrý deň,

v mojom zamestnaní sa práve rozdávajú nové, aktualizované pracovné zmluvy. Priznám sa, že presne nerozumiem termínu "základná hrubá mzda". Keď som chcel od personálneho aby mi vysvetlili tento pojem, nakoľko som sa ani v zákonníku práce nedočítal, čo je za mzdu, požiadal som teda o vysvetlenie personálne. No ich odpoveď sa mi zdala až príliš komplikovaná a zamotaná. Domnievam sa, že môže ísť aj o niečo nezákonné.
Vie mi teda prosím niekto ozrejmiť tento termín a rovnako aj moju domnienku, že sa jedná / nejedná o protizákonný krok? Ak sa jedná o protizákonný krok, ako v tomto prípade potom postupovať?
Ďakujem za Vaše postrehy
Ja osobne v tom problém nevidím. Základná znamená, že ide o zmluvne pevne dohodnutú časť mzdy -to čo na základe zmluvy musíš dostať za podmienok, ktoré boli dohodnuté v pracovnej zmluve (bez odmien, bonusov od zamestnávateľa...). Hrubá znamená, že je to mzda z ktorej sa odpočítavajú odvody a daň (po ich odpočítaní dostaneš čistú mzdu -to čo reálne dostaneš na účet).
Majko09
24.07.10,06:09
Ďakujem za odpoveď no aj tak - nerozumiem tomu.
Nemal by byť takýto termín definovaný jednoznačne v zákonníku práce, miesto rozkúskovaného termínu, ako, že termín "základná" sa vyskytuje aj v ustanovení § 119 ods. 3 ZP... a pojem "hrubá" sa zasa vyskytuje v ďalšom ustanovení?
Odpoveď personáleho totiž bola, že keď aj budem mať podpísanú základnú hrubú mzdu o sume povedzme 1000€ a bežne sa podľa starých podmienok priznávali aj kvartálne a mimoriadne odmeny, teraz to tak nebude, pretože základná hrubá mzda mi definuje maximálny strop môjho mzdového ohodnotenia. Odpovedali mi v takomto nejakom zmysle.
Domnievam sa, že aj zákonník práce by mal poznať takýto konkrétny termín a nie iba rozkúskovaný. Či?
doktor01
24.07.10,07:10
Ak máš od personalistiek informáciu, že základná hrubá mzda je tvoj max. strop, tak zrejme dochádza k zníženiu tvojej celkovej mzdy (základnú hrubu mzdu mínus odvody a dane budeš dostávať každý mesiac nič viac nič menej -za predpokladu, že odpracuješ cely mesiac). Skús si to porovnať. Základná hrubá mzda má vyjadrovať minimálnu hranicu mzdy a variabilná časť mzdy je motivujúcim prvkom pre zamestnanca lepšie si plniť pracovné povinnosti. Je nepochopiteľne, že sa zamestnávateľ vzdáva tejto možnosti na vyššiu produktivitu práce zamestnancov.
PS: Definovanie pojmov je jednoznačné aj keď ich zákon nedefinuje na jednom mieste. Na tvojom mieste by som sa nezamýšľal nad zákonnou definíciou pojmov (prečo je to definované na dvoch miestach v zákone), ale či sa mi zníži reálna mzda po podpise dodatku k zmluve.