nunik
24.07.10,13:42
Dobry den. Chcela by som sa opytat,moja znama ma 4 deti a je rozvedena. Manžel byva u nej v byte . Vlastnikom bytu je len ona. Deti však žiadaju vyplatenie z bytu a moja otazka znie. Ak sa všetci navzajom vyplatia rovnym dielom teda ciastku dostane aj ona bude aj nadalej vlastničkou bytu ? Neviem či som v spravnej ,,rubrike,, ale ak mi poradite budem vam velmi vdačna . Dakujem
Mária27
24.07.10,12:00
Skús to lepšie naformulovať. Byt je jej, zostane v ňom bývať, bývajú s ňou aj iní, prečo vlastne chce niekto niečo vyplácať?
veronikasad
24.07.10,12:00
Môžeš prosím bližšie popísať "deti žiadajú vyplatenie bytu"? Kto, koho a prečo má za života matky vyplácať ?
sarasara
25.07.10,11:31
Ak je tvoja priateľka výlučnou vlastníčkou bytu, teda len ona sama vlastní byt, nemusí nikoho vyplácať. Ani manžela ani deti. Deti ani manžel nemajú právo pýtať vyplatenie z bytu. Práve naopak. Ako vlastník má ona právo všetkých odhlásiť z trvalého pobytu a požiadať ich, nech byt opustia (bez peňazí). Pravda, ak sú deti plnoleté.
marjankaj
25.07.10,11:54
Ak je tvoja priateľka výlučnou vlastníčkou bytu, teda len ona sama vlastní byt, nemusí nikoho vyplácať. Ani manžela ani deti. Deti ani manžel nemajú právo pýtať vyplatenie z bytu. Práve naopak. Ako vlastník má ona právo všetkých odhlásiť z trvalého pobytu a požiadať ich, nech byt opustia (bez peňazí). Pravda, ak sú deti plnoleté.

A ešte ich aj vydediť.:eek:
nunik
26.07.10,09:46
Vdaka všetkym za odpovede možno len ešte upresnim niektore veci..jedna z jej dcer vzala požičku pred 3 rokmi ale splaca ju matka teda moja kamoška potom sa vydala a chce sa tej požičky zbavit tak že prevedie ju na mladšiu sestru teda druhu kamoškinu dceru no a ta si dala podmienku že ano vezme ju na seba ale chce aby jej mama prepisala byt....a to sa mne nejako nezda ,bojim sa teda aj ta kamaradka sa tiež obava aby ju jedneho dna nevyhodila z bytu. no a vyplatenie žiada ta dcera čo sa predčasom vydala,.. kamoška ma 4 deti a ked da ,,vyplatok,,jednej budu určite žiadat aj ostatne deti....
nunik
26.07.10,09:56
Ešte by som poprosila o jednu radu. Otec dal prepisat synovi dom , potom po jeho smrti syn sa vyjadril že on ten dom nechce, a chcel rozdelit ten dom na ostatnych surodencoch, no ti to odmietli...po určitom čase je nariadene dedicke konanie...može teda ziadat cez notara zrušenie vlastnivtva a preto je to dedicke konanie ? vopred dakujem za vaše odpovede..
hubatá
26.07.10,09:56
Kamoška nech vráti pôžičku splácať tomu komu pôžička patrí. Je to nejaká veľmi "mäkká mama", podľa toho čo jej navrhujú ako vlastníčke bytu !
Z čoho žiadajú tie jej deti vyplatenie - veď ešte žije. Až po jej smrti nech si deti delia jej majetok na štyri časti.
nunik
26.07.10,10:18
Hubata maš uplnu pravdu aj ja si to myslim!! Somnou by tak určite ,,nezametali,,a prave preto som jej slubila že sa popytam na nazory tu na porade ...ale uplne stebou suhlasim...diki .
ivka70
26.07.10,11:17
Ešte by som poprosila o jednu radu. Otec dal prepisat synovi dom , potom po jeho smrti syn sa vyjadril že on ten dom nechce, a chcel rozdelit ten dom na ostatnych surodencoch, no ti to odmietli...po určitom čase je nariadene dedicke konanie...može teda ziadat cez notara zrušenie vlastnivtva a preto je to dedicke konanie ? vopred dakujem za vaše odpovede..

Dedicske konanie nema uz s darovanym domom nic spolocne.
Za zivota darcu mohol dar vratit spat.
Teraz uz je vyhradnym majitelom domu a nemoze dom ziadat zaradit do dedicskeho konania, kedze dom nebol vlastnictvok neboheho.
Naopak, ostatni surodenci mozu ziadat, aby sa hodnota domu, ako neobvykleho daru, zapocitala do dedicskeho podielu obdarovaneho a teda z ozvysku majetku zdedi menej ako jeho surodenci.
buchač
26.07.10,11:26
Vdaka všetkym za odpovede možno len ešte upresnim niektore veci..jedna z jej dcer vzala požičku pred 3 rokmi ale splaca ju matka teda moja kamoška potom sa vydala a chce sa tej požičky zbavit tak že prevedie ju na mladšiu sestru teda druhu kamoškinu dceru no a ta si dala podmienku že ano vezme ju na seba ale chce aby jej mama prepisala byt....a to sa mne nejako nezda ,bojim sa teda aj ta kamaradka sa tiež obava aby ju jedneho dna nevyhodila z bytu. no a vyplatenie žiada ta dcera čo sa predčasom vydala,.. kamoška ma 4 deti a ked da ,,vyplatok,,jednej budu určite žiadat aj ostatne deti....

Nunik ...koľko že to máš detí ????
Z toho je koľko dcér ?
veronikasad
26.07.10,11:34
A kolko manželov ? Jeden zomrel, s druhým býva v byte - je rozvedená ...
nunik
26.07.10,12:38
Ivka 70 vdaka za vysvetlenie .Buchač lepšie si prečitaj o čom som pisala a pochopiš...nepišem o sebe ale o kamoške.. Veronikasad ,kamoška je rozvedena ale ex žije snou v spoloč.domacnosti, ona sa už nevidala ani priatela nema... ma 4 deti ,jedna je vydata žije inde, a snou žiju ešte tri deti...pochopila ? ak nie nevadi...aj tak diki ..
marjankaj
26.07.10,12:48
Ivka 70 vdaka za vysvetlenie .Buchač lepšie si prečitaj o čom som pisala a pochopiš...nepišem o sebe ale o kamoške.. Veronikasad ,kamoška je rozvedena ale ex žije snou v spoloč.domacnosti, ona sa už nevidala ani priatela nema... ma 4 deti ,jedna je vydata žije inde, a snou žiju ešte tri deti...pochopila ? ak nie nevadi...aj tak diki ..


Tak nech kamoška počká až zomrie, a budú si môcť vyplácať podiely z dedičstva. Veď je to jednoduché. Alebo nech to predá, potom vyplatí podiely a môže ísť bývať pod most.:eek::eek::eek:
nunik
26.07.10,12:49
ivka70 čitam ešte raz čo si pisala...prosim ta bližšie by si mi vysvetlila..citujm ta,,ostatni surodenci možu žiadat aby sa hodnota domu ako neobvykleho daru započitala do dedic.podielu obdarovaneho a teda zo zvyšku majetku zdedi menej ako jeho surodenci ..koniec citatu. vdaka.
marjankaj
26.07.10,12:53
ivka70 čitam ešte raz čo si pisala...prosim ta bližšie by si mi vysvetlila..citujm ta,,ostatni surodenci možu žiadat aby sa hodnota domu ako neobvykleho daru započitala do dedic.podielu obdarovaneho a teda zo zvyšku majetku zdedi menej ako jeho surodenci ..koniec citatu. vdaka.

Ale až to dedičské konanie bude aktuálne. Alebo nádejnej poručiteľke niečo hrozí?:eek::eek::eek:
Mária27
26.07.10,12:56
ivka70 čitam ešte raz čo si pisala...prosim ta bližšie by si mi vysvetlila..citujm ta,,ostatni surodenci možu žiadat aby sa hodnota domu ako neobvykleho daru započitala do dedic.podielu obdarovaneho a teda zo zvyšku majetku zdedi menej ako jeho surodenci ..koniec citatu. vdaka.
Je to podľa občianskeho zákonníka, § 484:

Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený.
buchač
26.07.10,14:53
Vdaka všetkym za odpovede možno len ešte upresnim niektore veci..jedna z jej dcer vzala požičku pred 3 rokmi ale splaca ju matka teda moja kamoška potom sa vydala a chce sa tej požičky zbavit tak že prevedie ju na mladšiu sestru teda druhu kamoškinu dceru no a ta si dala podmienku že ano vezme ju na seba ale chce aby jej mama prepisala byt....a to sa mne nejako nezda ,bojim sa teda aj ta kamaradka sa tiež obava aby ju jedneho dna nevyhodila z bytu. no a vyplatenie žiada ta dcera čo sa predčasom vydala,.. kamoška ma 4 deti a ked da ,,vyplatok,,jednej budu určite žiadat aj ostatne deti....


Ivka 70 vdaka za vysvetlenie .Buchač lepšie si prečitaj o čom som pisala a pochopiš...nepišem o sebe ale o kamoške.. Veronikasad ,kamoška je rozvedena ale ex žije snou v spoloč.domacnosti, ona sa už nevidala ani priatela nema... ma 4 deti ,jedna je vydata žije inde, a snou žiju ešte tri deti...pochopila ? ak nie nevadi...aj tak diki ..
Ja som čítal dobre , len Ty si mňa nerozumela ...iróniu nepostrehla ;)
Na základe toho príspevku , vyššie uvedeného , fasa podmienky asi vládnu v tej kamoškinej domácnosti ...

Jedna dcéra "X" vezme pôžičku ...
Spláca ju matka ...
"X" sa chce zbaviť tej pôžičky , ktorú spláca matka , tak , že ju na druhú dcéru "Y" prevedie ...
Splácať bude asi zasa matka ...
Ale matka , ktorá splácala pôžičku za dcéru "X" a bude naďalej splácať za dcéru "Y" , ešte aj byt aby na ňu previedla ...
Vyplatenie , žiada teraz ktorá dcéra ???....tá X , ktorá sa vydala , alebo tá tretia "Z"...
A kto ešte ostal ???....tá posledná dcéra "A"...alebo syn "B"...
Lebo takto sme sa konečne dostali k tým štyrom deťom ...

Ten Tvoj príspevok je tak chaoticky napísaný , až strach z neho ide ...
Pochopila si ma konečne , čo som chcel povedať ???
nunik
27.07.10,15:07
Buchač to si tak fasa to rozpisal až som zabudla kolko ma kamoška deti...vyplatenie žiada dcera x , ostal ešte syn a jedna dcera...ale koniec koncov ved ked je to ,,chaoticky,,napisane tak nereaguj,nechcem aby si sa strachom triasol...Iny ma pochopili ,som rada,a dozvedela som sa čo som potrebovala....ale aj tebe díííkii.
willma
27.07.10,15:21
môj osobný názor: detičky by som kopla ta, kde chrbát stráca slušné meno, napísala listinu o vydedení podarených podomkov a srdečne im odporučila, nech sa starajú o vlastnú strechu nad hlavou a svoje vlastné pôžičky. Mne mama ručila svojim bytom na pôžičku, ale akonáhle sa uvoľnila ťarcha z môjho bytu, bola zábezpeka pôžičky prevexlovaná. Svoje som si splácala a splácam a na maminom byte ťarcha neviazne. Teda viazne, rovnakú prosbu mal na mamu môj brácho. Ale žiadať mamu aby nás vyplatila z bytu ešte za svojho života, to by nás oboch fackovala hanba. Aj keď pravda je, že sme sa jej snažili navrhnúť, aby byt prepísala na oboch nech nemusíme neskôr kŕmiť notárov. Zatiaľ sa jej to riešiť nechce, tak nechávame tak a pomaličky šetríme na notárske poplatky:), a dúfam, že šetriť budeme ešte dlllllho.
hubatá
31.07.10,04:59
Moja poznámka:
tie notárske poplatky fakt nemajú chybu:
rodičia nadobudli majetok za zdanené peniaze a notárka to ešte raz zdaní ........pre zmenu zasa dedičom.
nunik
17.01.11,11:14
Dobry den. Prosim o radu. Ak dedič na dobudol podu,alebo luku po nebohom otcovi je potrebne platit dan? Ak ano ako postupovat? Vraj z nadobudnutia v dedičkom konani /u nas sa jedna o podu a luku /je potrene zaplatit dan do konca Januara 2011.Podotykam že dedičske bolo min.rok. Poradi mi niekto ako to je ? Dakujem.
Mária27
17.01.11,15:27
Nejde o daň z príjmu, ale platiť treba daň z nehnuteľností. Prihlás sa na obci, dajú ti tlačivá, zaevidujú ťa a každý rok ti budú posielať šek. Nie je to veľa peňazí, každá obec môže mať inú sadzbu.
nunik
18.01.11,10:48
diiki moc za odpoved...prajem pekny den.