maturantka
02.11.05,18:10
Predvčerom som sa odpovedí nedočkala, tak teraz prikladám, čo som našla, možno sa niekomu hodí. Priložte, prosím, svoje praktické skúsenosti. Hľadám niečo pre najnižšiu triedu auta, bezškodový priebeh.

http://www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=57167&tlac=T
ilona
03.11.05,04:37
Pozri včerajšie hospodárske noviny,tam je to podľa poisťovní.
andreaS
03.11.05,05:40
Ja som si vcera sadzby pozerala na internete a ako prvu som otvorila csob. Skoro som zo stolicky spadla, ked som videla tie sadzby.

Len aby ste ostatny vedeli, podla mesta, veku, kw a bez bonusu by mi u nich vysla rocna poistka pri stvrtrocnych splatkach na neuveritelnych 21.400,- Neskutocne. A to mam "len" skodovku. Neviem si predstavit, keby boli taketo sadzby bezne, lebo to auto ma taku hodnotu ako tato poistka...
maturantka
03.11.05,06:55
A do tých sadzieb treba ešte prirátať možnosť "dohody", ktorú síce nezverejňujú, ale existuje, a tiež možnosť prestúpiť na technický rok. Tak je podľa novín a internetu ťažko vyberať.
zdendo
03.11.05,07:20
Ale tu ide o to ze aj s tou skodovkon napr aj za 5000,- mozes sposobit skodu na milionovom aute a to nehovorim, ze by si mala nehodu s nejakou cisternou co vezie chemikalie. predstav si skodu na vozidle, naklad a odstranovanie chemikalii pripadne nejaka ekologicka havaria. Ako by si sa z toho potom vylizala:-)
andreaS
03.11.05,07:27
Ja som len narazala na tu cenu, ktora je v niektorych pripadoch pri skodovkach aj vyssia ako hodnota auta... o to ide... to je ako by niekto mal auto za milion a tolko by mal aj rocne zaplatit za zakonnu poistku... toto len navadza mladsie rocniky, co nemaju tolko penazi jednoducho nezaplatit zakonnu. Ja by som si to v zivote nedovolila... Chvalabohu, ze to auto konecne predavam...

Ja viem, ze argumentov je vela, pre jednu aj pre druhu stranu.. ale napr. s mojimi 43kw nemozem ist ani rychlo kdezto auta s ovela vyssim vykonom ma vacsiu pravdepodobnost ze cosi spacha. ale to je len jeden argument... Osobne som sa zucastnila na crashtestoch pred dvoma tyzdnami a nebol to pekny pohlad, ked sa auto v pomerne malej rychlosti /cca 90-100/ ocitlo v priekope... zo 4 aut boli 3 totalky...
zdendo
03.11.05,07:39
To ze nemozes ist rychlo neznamena,ze si menej nebezpecna ako vykonnejsie auto:-).
Vykonnejsie auta maju zase viac bezpecnostnych zariadeni:-) Osobne si myslim, ze tu vobec nezalezi na vykone auta, ale na vodicskych skusenostiach, ale aj od inteligencie a s chopnosti predvidat a vediet co sa moze stat. Maximalne ma vytacaju etse pubertaci co sa zenu a nezmyselne predbiehaju. O mnohych veciach co sa im moze stat ani nepoculi. Prave vcera ma taky vytacal co sa na mna lepil na Favoritke a viezol 2 kocky. Mal mozno 2 tyzdne vodicak:-). Strasne chcel predbiehat aj tam kde by som si to ani ja nedovolil a to mam 17 rocne dennodenne skusenosti doma aj v zahranici a vykonne auto, ze by to nebol problem. Potreboval sa asi ukazovat. Poistky asi nikdy nebudu spravodlive, lebo to by museli zohladnovat mnoho veci a budu stale drahsie.
bepo
03.11.05,07:54
Osobne som sa zucastnila na crashtestoch pred dvoma tyzdnami a nebol to pekny pohlad, ked sa auto v pomerne malej rychlosti /cca 90-100/ ocitlo v priekope... zo 4 aut boli 3 totalky...100 km/h už nie je pomerne malá rýchlosť ;)
A zo zákonnej poistky sa vždy platí škoda spôsobená iným takže hodnota auta nemá žiaden vplyv na výšku poistky,zohľadnuje sa to pri havarijnej poistke.
andreaS
03.11.05,07:55
Veru tak...
SERVIS
03.11.05,08:08
Kto mi odpovie? Zmluva na PZP mi končí v marci. Ja sa teraz nemôžem prehodiť do výhodnejšej poisťovne? Musím čakať do marca, alebo ako to je? Díky!
EFA
03.11.05,08:16
Servis: ty máš zmluvu na dobu určitú?
SERVIS
03.11.05,08:39
Servis: ty máš zmluvu na dobu určitú?

A čo ja viem? Keď mi raz za rok príde, že mi dvíhajú poistku. Ozaj neviem, nemám ju po ruke. Veď ako ostatní, nie?
Chobot
03.11.05,08:47
Takto Ti neporadím, ked nevies aké más poistné obdobie. Musís si to pozriet na zmluve, lebo to je dost podstatné.

Ak si si uzavrela poistku na technický rok, nie kalednárny, tak vypovedat zmluvu môzes iba k najblizsiemu poistnému obdobiu, co je zvycajne výrocie. Ak to je ten marec, tak výpoved musís dorucit poistovni najmenej 6 týzdnov pred koncom poistného obdobia.
pyton
03.11.05,08:56
Kto mi odpovie? Zmluva na PZP mi končí v marci. Ja sa teraz nemôžem prehodiť do výhodnejšej poisťovne? Musím čakať do marca, alebo ako to je? Díky!Servis, údajne ešte 3 týždne je čas na zmenu poisťovne. Včera to bolo v Pravde.

ak chcete zmeniť poisťovňu, zmluvu s doterajšou treba vypovedať do 18. novembra

:) http://www.tvojepeniaze.sk/sk_pludia.asp?r=sk_pludia&c=A051102_011500_sk_pludia_p01 (http://www.tvojepeniaze.sk/sk_pludia.asp?r=sk_pludia&c=A051102_011500_sk_pludia_p01)

http://galeriesmajliku.webzdarma.cz/070.auta/001.gif
Chobot
03.11.05,09:07
pyton, to by platilo len v tom prípade, ak by mal servis poistnú zmluvu na kalendárny rok. Ak nie, tak termín na podanie výpovede bude iný, preto si musí pozriet na poistnej zmluve, kedy má poistné obdobie.
pyton
03.11.05,09:24
to Chobot, súhlas, ale Servis píše, že "tak ako ostatní", tak toto je asi najbežnejšie

Inak, na tej stránke v Pravde je k tomu aj dobrá diskusia, sú tam už praktické skúsenosti ľudí so zmenami poisťovne.

Prikladám jeden názor:;)
poistka ( Beňo, 02.11.2005 08:28 ) - vlákno (http://www.tvojepeniaze.sk/debata.asp?iddiskuse=A051102_011500_sk_pludia_p01&vlakno=6006941)
Viete čo je najväčšie svinstvo?
Štát nariadi povinnú poistku a súkromné spoločnosti si určujú jej výšku.
Bolo by zaujímavé informovať verejnosť, kto všetko sedí vo vedeniach, dozorných radách atď. a odtajniť výšku príjmov týchto ludí a hned by sa zistilo, prečo sa tolko platí a prečo táto vláda s tým súhlasí.
maturantka
03.11.05,10:38
Ty máš teda technický rok, nie kalendárny. A na čo by si to robil. Závidím ti,
že máš teraz čas všetko si zvážiť a nestresovať sa. Aj ja chcem prejsť na technický rok - aspoň od 1.12. - teraz na tom pracujeme.
Chobot
03.11.05,10:45
Ty máš teda technický rok, nie kalendárny. A na čo by si to robil. Závidím ti,
že máš teraz čas všetko si zvážiť a nestresovať sa. Aj ja chcem prejsť na technický rok - aspoň od 1.12. - teraz na tom pracujeme.
Maturantka pozor, prejst na technický rok od 1.12. je nevýhodnejsie ako mat kalendárny rok. To nebudes môct pruzne reagovat na zmenu cien poistenia, lebo v case zverejnenia cien Ty uz nestihnes podat výpoved poistenia. Akurát si posunies zmenu poistného o 11 mesiacov.
SERVIS
03.11.05,11:27
Práve som hovorila s poisťovákom, ktorý mi uzatváral PZP. Keď som sa spýtala, či môžem aj teraz prestúpiť do inej poisťovne hneď ma umlčal - spraví mi ešte menšiu poistku /hoci idú poistky o 10% hore/ ako platím teraz. A to mi už túto čo mám spravil ozaj dobrú - menšiu som nenašla.
endrju
03.11.05,17:40
"Prevetral" som Allianz dnes. Mám tam poistené nepretržite auto od vtedy ako je PZP. Prvý krát mi po tých rokoch povedali, že moja poistka v nasledujúcom roku nebude vyššia ako bola v tomto roku.
Mám u nich uzavretú aj havarijnú poistku, životnú poistku a poistenie domácnosti. Všetky poistky sú dlhodobo s bezškodovým priebehom. Z havarijnej som si akurát uplatňoval náhrady škôd, ktoré mi spôsobili iní.
Bonus na PZP, ktorý by mal znížiť poistné bude "kompenzovaný" tzv. inflačným zvýšením cien PZP. Takže celé je to akurát dobré na rozčúlenie.:mad:
ricij
03.11.05,18:55
poistka ( Beňo, 02.11.2005 08:28 ) - vlákno (http://www.tvojepeniaze.sk/debata.asp?iddiskuse=A051102_011500_sk_pludia_p01&vlakno=6006941)
Viete čo je najväčšie svinstvo?
Štát nariadi povinnú poistku a súkromné spoločnosti si určujú jej výšku.
Bolo by zaujímavé informovať verejnosť, kto všetko sedí vo vedeniach, dozorných radách atď. a odtajniť výšku príjmov týchto ludí a hned by sa zistilo, prečo sa tolko platí a prečo táto vláda s tým súhlasí.Nezmysel. Zákonná poistka je dobrá vec a to vie každý, komu už rozbili auto. A že je v súkromných rukách: chvalabohu, konečne! Štát ešte nikdy v žiadnom podniku nepodnikal efektívne. Tak napr. počas zákonného poistenia, keď bol ešte monopol vtedajšej Slovenskej poisťovni, zostala sekera mnoho miliárd korún. Skôr alebo neskôr by sa tento systém zrútil. Mimochodom, dodnes platíme vyššie poistky vďaka tomuto. A čo je smutné aj ja, čo som vtedy ešte auto ani nemal...
Takže cesta ku súkromnému vlastníctvu je správna. Tí, čo tam hore sedia a vraj strašne zarábajú mi vôbec nevadia. Je to problém poisťovne, stráca na efektivite a konkurencieschopnosti a vlastnom zisku.
Btw, tie diskusie som už dávno prestal čítať, škoda času....
Vlastas
09.11.05,14:27
Doporučujem všetkým dať si spraviť ceny vo viacerých poisťovniach, nakoľko som to spravila aj ja napr. Fabiu máme poistenú v ČSOB /vlani bola najlacnejšia / a tento rok nám ponúka Generali o cca 2500,- Sk lacnejšiu poistku ako ČSOB a Kooperatíva tiež cca 2400,-lacnejšie. Lacnejšie je aj Octavia o cca 600 Sk v Generali. Ale všetko je to na jednaní. Neplaťte to čo Vám príde domov poštou, treba to ísť ešte dojednať. Ináč prídete o veľké peniažky, a tie môžete použiť na iné. Prajem príjemné dohadovanie sa. :eek:
Heni
09.11.05,14:34
my sme boli oťuknúť najprv Generali - tam sa pýtali hlavne na údaje o aute.

a potom sme boli v Alianzi, kde sa pýtali hlavne na majiteľa-šoféra: že od kedy má vodičák a podobné veci... a dokonca sa úradník pýtal, že či s autom chodí aj nejaký spoluužívateľ a veľavravne sa na mňa díval... tak som sa opýtala, že či to nejako ovplyvní výšku poistky... a on, že NIE... tak mi to pripadalo, že tie otázky boli len také pro forma, aby mal človek pocit, že všetko, čo sa pýtajú prispieva k zníženiu tej sumy ale v skutočnosti je tá suma už vlastne vopred určená a je viac-menej jedno, čo odpoviete na tie jeho otázky...
kacena
15.11.05,13:25
Podľa mojich skuseností a zisťovania po poisťovniach / vo firme máme 10 vozidiel / je najvýhodnejšia Komunálna poisťovňa.
Chvalabohu , poistky tam už máme uzatvorené dva roky , takže nebudem mať zbytočné opletačky s výpoveďami a uzatváraním nových poistiek.
Ach , taká som rada !
bepo
15.11.05,13:43
Tu je malá pomôcka http://openiazoch.zoznam.sk/produkty/PR/vyber.asp
Kto ste už obehali poistovne môžte to porovnať a napísať či aj v poistovni dávajú také poistky.
endrju
15.11.05,14:31
Závidím tým, čo majú čas obiehať po poisťovniach a porovnávať rozdiely :)
Zuziana
15.11.05,14:54
Veď máš aj telefón. Ja som dnes absolvovala to isté. Zákommú mám v uniqe, prvá cifra bola 8 aj čosi, moja reakcia, to ste nejakí drahí, potom sa pozerala na zmluvu, že bolo by možné na 6480, ale musím prísť, po obede mi volala, že ak by zatlačina na riaditeľku tak by sa dalo aj na 5 980. Mezitým som obvolávala ďalšie, Kooperatíva ponúkla niečo okolo 7 ale tiež je to postavené na jednaní. Auto je 1,6 benzín. Takže môj záver, v prvomrade jednajte u tej svojej poisťovne, s výhľadom že idete preč. Pravdepodobne vedia zľaviť všetci:)
toni
15.11.05,16:25
Rozpravala som sa dnes s pracovníčkou nemenovanej poisťovne a tá mi tvrdila, že keď chcem zmeniť poisťovňu alebo dať výpoveď z PZ mám to poslať už zajtra aby to mali v piatok, že v poisťovni beru do úvahy dátum kedy to dostanu a nie kedy to odošlem. Pripomínam v piatok je už 18.11. posledný deň na výpoveď.
Zuziana
15.11.05,17:00
Tak výpovedná lehota je 6 týždňov
ajobs
15.11.05,19:04
Rozpravala som sa dnes s pracovníčkou nemenovanej poisťovne a tá mi tvrdila, že keď chcem zmeniť poisťovňu alebo dať výpoveď z PZ mám to poslať už zajtra aby to mali v piatok, že v poisťovni beru do úvahy dátum kedy to dostanu a nie kedy to odošlem. Pripomínam v piatok je už 18.11. posledný deň na výpoveď.Nech si prečítajú Občiansky zákonník, a nech nemachrujú. Dôležitý je VŽDY dátum podania (odoslania) výpovede, napríklad ak by to vďaka pošte nedostali vôbec, tak by to neakceptovali ???:confused: :o :eek:
Chobot
16.11.05,08:07
Ajobs, v tomto prípade sa mýlis. Výpoved má byt dorucená druhej strane tých 6 týzdnov pred poistným obdobím, majú to poistovne aj vo vseobecných obchodných podmienkach a tiez to je uvedené v komentári k OZ:


"Pri výpovedi nie je rozhodujúce, aké dlhé je poistné obdobie. Toto obdobie môze byt aj kratsie, nez je výpovedná lehota (napr. pri mesacnom poistnom období). Na rozdiel od § 582 je dlzka výpovednej lehoty len sesttýzdnová (42 dní), avsak musí sa pocítat tak, aby do konca poistného obdobia,ku ktorému sa poistenie vypovedáva, bola dlzka tejto lehoty dodrzaná, co znamená, ze výpoved musí byt najneskôr v posledný den pred zacatím plynutia sesttýzdnovej lehoty druhému úcastníkovi dorucená, pretoze ide o lehotu hmotnoprávnu."

Ak by niekto mal zájem, môzem poslat OZ s komentárom v pdf formáte (má to 2,5MB).
maturantka
16.11.05,14:55
Najnovšia ponuka Komunálnej poisťovne - autíčko do 1,2 2680,--.
pyton
16.11.05,15:39
A Česká sa nepáči nikomu? Ja tam síce poistenie nemám, ale minulý rok sa mi páčila najviac. Dostal sa mi do rúk papier, že čo všetko je v tej poistke zahrnuté a oni toho mali fakt najviaC.
ajobs
18.11.05,13:24
Ajobs, v tomto prípade sa mýlis. Výpoved má byt dorucená druhej strane tých 6 týzdnov pred poistným obdobím, majú to poistovne aj vo vseobecných obchodných podmienkach a tiez to je uvedené v komentári k OZ:



"Pri výpovedi nie je rozhodujúce, aké dlhé je poistné obdobie. Toto obdobie môze byt aj kratsie, nez je výpovedná lehota (napr. pri mesacnom poistnom období). Na rozdiel od § 582 je dlzka výpovednej lehoty len sesttýzdnová (42 dní), avsak musí sa pocítat tak, aby do konca poistného obdobia,ku ktorému sa poistenie vypovedáva, bola dlzka tejto lehoty dodrzaná, co znamená, ze výpoved musí byt najneskôr v posledný den pred zacatím plynutia sesttýzdnovej lehoty druhému úcastníkovi dorucená, pretoze ide o lehotu hmotnoprávnu."





Ak by niekto mal zájem, môzem poslat OZ s komentárom v pdf formáte (má to 2,5MB).

Skúsim ťa poopraviť - na zánik poistnej zmluvy, a teda aj PZP (ktorá nie je na dobu neurčitú, ale na jeden rok) platí pri výpovedi § 800, ods.1 OZ, ktorý jasne hovorí, že výpoveď sa musí DAŤ aspoň 6 týždňov pre uplynutím poistného obdobia. Význam slova DAŤ, znamená podať výpoveď tak, aby bola právne účinná. Existujú v zásade 2 spôsoby podania výpovede PZP:
1. osobné podanie priamo v poisťovni - účinky doručenia nastanú v momente podania a dôkazom je odtlačok prezentačnej pečiatky poisťovne, že podanie prevzala,
2. doporučené podanie poštou - účinky doručenia síce nastanú až dňom doručenia, ale v zmysle § 800, ods.1 OZ je výpoveď podaná platne v deň podania na pošte, čoho dôkazom je odtlačok podacej pečiatky pošty. Tento dátum musí byť aspoň 6 týždňov pred uplynutím poistného obdobia, toho roku je posledný deň na vypovedanie PZP 21.11.2005 ( keďže 19.11.2005 je sobota).
maturantka
19.11.05,14:11
Ajobs, ďakujem, konečne si urobil koniec dohadom.
Jana Motyčková
19.11.05,15:54
Tento dátum musí byť aspoň 6 týždňov pred uplynutím poistného obdobia, toho roku je posledný deň na vypovedanie PZP 21.11.2005 ( keďže 19.11.2005 je sobota).
Môžem ísť teda vypovedať (osobne) zmluvu aj v pondelok? Bude to ešte v termíne? V rádii som totiž počula, že pre tento prípad (neviem prečo) sa nevzťahuje to, že keď lehota končí v sobotu, predlžuje sa do najbližšieho pracovného dňa.
bepo
20.11.05,05:04
Janka-choď sa opýtať priamo do poistovne ale napr Kooperatíva-centrála mala otvorené aj v sobotu
bepo
20.11.05,05:05
Závidím tým, čo majú čas obiehať po poisťovniach a porovnávať rozdiely :)
Nie je to žiadna zábava :D
ajobs
20.11.05,10:11
Môžem ísť teda vypovedať (osobne) zmluvu aj v pondelok? Bude to ešte v termíne? V rádii som totiž počula, že pre tento prípad (neviem prečo) sa nevzťahuje to, že keď lehota končí v sobotu, predlžuje sa do najbližšieho pracovného dňa.

Áno Janka, stačí aj v pondelok 21.11.2005, ale najlepšie je ísť osobne, aby si mala tento dátum na kópii podania výpovede.:)
Jana Motyčková
21.11.05,12:21
Takže boli sme tam dnes zrušiť poistku - dalo sa, nezrušili sme, ale máme poistku o 1400Sk lacnejšiu. Dík.
tonkat
21.11.05,12:45
Takže boli sme tam dnes zrušiť poistku - dalo sa, nezrušili sme, ale máme poistku o 1400Sk lacnejšiu. Dík.
Nám prišiel šek na 11.500,- a po návšteve poisťovne sme mali poistku za 5700,-.
Jana Motyčková
21.11.05,13:14
U nás išlo o nižšiu sumu - z 3800 na 2400.
Fany
21.11.05,13:20
Je smutné, ako dobiehajú neznalých občanov. Keď ideš na to slušne a zaplatíš, čo ti vyrátali, doplácaš. Tak aké to majú sadzby a zákony???
tonkat
21.11.05,13:27
Je smutné, ako dobiehajú neznalých občanov. Keď ideš na to slušne a zaplatíš, čo ti vyrátali, doplácaš. Tak aké to majú sadzby a zákony???
Poisťovňa sa spolieha, že nie všetci pôjdu za tým, aby im znížili poistku. A zrejme je takých veľa, keď to takto robia.
TATRY MKS
21.11.05,14:59
Môžem sa s Vami podeliť o moje minulotýždňové skúsenosti s povinným zmluvným poistením pre dve MV - pripadala som si ako na poľskom trhu aj tak to dopadlo - chcela som ich v nemenovanej poisťovni vyhlásiť - keď som im povedala kde ich chcem prehlásiť a koľko budem platiť - urobili mi cenu ešte nižšiu ako u konkurencie - mala som z toho divný pocit - myslela som na tých ľudí, ktorí bez slova zaplatia.....
ajobs
21.11.05,15:03
Tak sa mi zdá, že v tomto segmente poistenia naozaj platia trhové, a niekedy aj skutočne "trhové" podmienky.:) :eek:
maturantka
21.11.05,19:30
Somij, prosím ťa, v ktorej poisťovni je to za 2400,-- a za akých podmienok. Je v tom aj spoluručenie?
Fany
23.11.05,08:43
Viete v čom je finta? Každý rok požiadajte o zrušenie poistky (pred vypršaním 6 týždňov). Potom máte čas. Alebo nájdete do 31.12. lepšiu poisťovňu, alebo si počkáte na ponúkané dodatočné zľavy a znovupoistíte v tej istej. Oni tam majú množstvo možných zliav, na ktorých Vás "nepustia" inej poisťovni, len musíte za tým behať. Inak môžete riadne preplatiť. Ja som vlani ušetrila takto na 10 firemných autách okolo 30 tis. Tento rok to vyzerá tiež na slušnú sumu, ešte uvidíme. Ale je isté, že sa neoplatí ponáhľať s platením. Ale nepremeškať posledný deň na výpoveď.
maturantka
23.11.05,15:25
Takže si dáme po tom odhlasovacom blázinci pauzu a čakáme...