zk24
24.07.10,17:02
Ahojte,

kedze si konatel zabudol na stretnutie priniest peciatku so sebou, vykazy do SP, ZP a aj Prehlad o zrazenych preddavkoch mi iba podpisal, s tym ze na druhy den "mi" ich opeciatkuje. Nevie si ale na "mna" najst cas, a asi mu je to dost aj jedno, a ja neviem ci mozem poslat vykazy do SP, ZP a DU iba podpisane, bez peciatky.

Je prosim Vas peciatka nevyhnutna? Kedze ja si chcem splnit povinnost a mat vsetko v poriadku. Kedze ked mi to opeciatkuje o mesiac, a poslem to az o mesiac (kvoli nemu) datum na vykaze je stale rovnaky, a ked bude neskoro poslany, bude to vyzerat ako moja chyba pri spatnej kontrole...

Dakujem.
akina
24.07.10,15:07
Keďže pečiatka nie je povinná, stačí uviesť ku podpisu obchodné meno, sídlo, príp. aj IČO.
zk24
24.07.10,15:10
Keďže pečiatka nie je povinná, stačí uviesť ku podpisu obchodné meno, sídlo, príp. aj IČO.

Nie je povinna? Takze mozem tam udaje z peciatky opisat rukou? Pod podpis?
Alebo netreba, kedze obchodne meno, sidlo, ICO, DIC a to vsetko je vlastne na prvej strane kazdeho vykazu?
akina
24.07.10,15:13
Ku podpisu údaje z pečiatky opíš, hlavne obchodné meno a sídlo, to, že je to všetko uvedené na prednej strane nie je podstatné, potrebuješ sa identifikovať aj podpisom s názvom firmy.
zk24
24.07.10,15:16
Mi to s tymto peciatkovanim pride vsetko take cudne... kedze k vyrobe peciatky sa nevyzaduje vypis z OR SR, a tak si hocikto moze vyrobit akukolvek peciatku... Podla mna peciatka nema ziadnu vypovedaciu hodnotu....

Dakujem za odpoved, idem to teda dopisat rukou.
Ajuška
24.07.10,15:17
Ku podpisu údaje z pečiatky opíš, hlavne obchodné meno a sídlo, to, že je to všetko uvedené na prednej strane nie je podstatné, potrebuješ sa identifikovať aj podpisom s názvom firmy.
...so zvýrazneným si dovolím nesúhlasiť... práve naopak, údaje uvedené na prednej strane výkazu sú identifikačné... pečiatku žiaden zákon neukladá za povinnosť používať... výkaz stačí odoslať podpísaný...
marjankaj
24.07.10,15:42
Ku podpisu údaje z pečiatky opíš, hlavne obchodné meno a sídlo, to, že je to všetko uvedené na prednej strane nie je podstatné, potrebuješ sa identifikovať aj podpisom s názvom firmy.

Ak to nie je podstatné, tak to skús raz nevyplniť.:---
akina
24.07.10,16:12
Asi sme sa nepochopili, identifikačné údaje údaje na prednej strane sú dôležité, ale keďže je potrebný aj podpis a pečiatka, z tohto dôvodu sa má k podpisu uviesť / ak sa pečiatka nepoužíva / aj obchodné meno a sídlo spoločnosti.
durisovad
24.07.10,16:12
Ja som raz poslala vykazy bez peciatky a o dva dni ma inkvirovali, ze sa mam dostavit na urad s peciatkou.
Ajuška
24.07.10,16:17
... ale keďže je potrebný aj podpis a pečiatka, z tohto dôvodu sa má k podpisu uviesť / ak sa pečiatka nepoužíva / aj obchodné meno a sídlo spoločnosti.
...môžem poprosiť o citáciu §§ ktoré toto ustanovujú??...
marjankaj
24.07.10,16:18
Ja som raz poslala vykazy bez peciatky a o dva dni ma inkvirovali, ze sa mam dostavit na urad s peciatkou.

A keď žiadnu nemám, tak si mám ísť kúpiť nejakú v hračkárstve?:confused:
To by asi pozerali.:---
Ajuška
24.07.10,16:20
...ak nemáš čo robiť a necháš sa sekírovať... tak si každý raz kúp inú farebnú (skladaciu)... alebo vyrob z krumpľa... ako za mladých čias...;):D...
akina
24.07.10,16:30
Tým, že pečiatka nie je povinná, ale prax nás "núti" používať ju na všelijakých tlačivách, doporučujem/ zákon neukladá povinnosť /, aby osoba, oprávnená konať v mene spoločnosti pripojila k písanému alebo tlačenému obchodnému menu spoločnosti svoj vlastnoručný podpis / vychádzam z obchodného zákonníka - spoločenských zmlúv, zakladacích listín, kde sa takáto klauzula často používa /.
zk24
24.07.10,16:34
Vidim to tak, ze asi rozoberiem skladaciu peciatku zo starych dobrych studentskych cias a poskladam z nej peciatku klienta :D A prave pre to, ze toto mozem spravit, pripadne nabuduce cez Illustrator nasimulovat peciatku a dat tlacit na vykazy, sa mi to cele s peciatkou vobec nepaci.

To uz bude podla uradov košér? Ze si ju sama vyrobim a tresknem tam? Co uz.
Johanka
24.07.10,16:39
Moja skúsenosť : u firiem, kde pečiatka neexistuje, sme už pri registrácii firmy na DÚ, SP , ZP atď. uviedli pri podpis "pečiatku nepoužívame" a nestalo sa ani raz, že by ju niekto od nás pýtal, napriek tomu, že na tlačivách je uvedené "podpis a pečiatka".
Ajuška
24.07.10,16:39
Vidim to tak, ze asi rozoberiem skladaciu peciatku zo starych dobrych studentskych cias a poskladam z nej peciatku klienta :D A prave pre to, ze toto mozem spravit, pripadne nabuduce cez Illustrator nasimulovat peciatku a dat tlacit na vykazy, sa mi to cele s peciatkou vobec nepaci.

To uz bude podla uradov košér? Ze si ju sama vyrobim a tresknem tam? Co uz.
...práve o tomto je ten nezmyselný kolotoč... z nezmyselného rešpektu snaha vyhovieť každej capine... :cool: ...a tajne dúfať, že aj po vyrábačov tlačív sa zo spodu dostane hlas, že v tom chlieviku slová "otlačok pečiatky" by bolo na čase vymazať...........
Pepa
24.07.10,17:02
Asi sme sa nepochopili, identifikačné údaje údaje na prednej strane sú dôležité, ale keďže je potrebný aj podpis a pečiatka, z tohto dôvodu sa má k podpisu uviesť / ak sa pečiatka nepoužíva / aj obchodné meno a sídlo spoločnosti.
K zvýraznenému: súhlasím - ak je v obchodnom registri uvedené niečo takéto:
Konateľ vykoná podpisovanie menom spoločnosti tak, že k jej vytlačenému alebo napísanému obchodnému menu pripojí svoj podpis.
m.hladka
24.07.10,17:07
Pre FO pečiatka nie je potrebná.
Pre PO je potrebná podľa toho, ako to má zapísané v návrhu zápisu spoločnosti s r.o., t.z. "Konateľ koná v mene spoločnosti navonok a podpisuje dokumenty samostatne tak, že k písanému, alebo tlačenému názvu spoločnosti pripojí svoj vlastnoručný podpis".
zk24
24.07.10,17:12
Nedisponujem spolocenskou zmluvou ani navrhom na vklad :mee: Ale asi bude predsa len potrebna. Vyrobim si vlastnu peciatku asi predsa len.
Ajuška
24.07.10,17:14
...sranduješ duufam...:D...
zk24
24.07.10,17:18
Ja uz neviem. Tak dajte napad - kolkokrat treba POPROSIT konatela aby sa so mnou stretol a opeciatkoval vykazy? 20 sms co som poslala mi uz nikto nepreplati. Mam chut zabalit vykazy do obalky a poslat ich na sidlo firmy. Alebo to predsa len poslem iba podpisane?
A ked nas vyzvu, pride opeciatkovat. Alebo v tomto pripade sa povazuje vykaz za neodovzdany vcas?
Ajuška
24.07.10,17:20
Ja uz neviem. Tak dajte napad - kolkokrat treba POPROSIT konatela aby sa so mnou stretol a opeciatkoval vykazy? 20 sms co som poslala mi uz nikto nepreplati. Mam chut zabalit vykazy do obalky a poslat ich na sidlo firmy. Alebo to predsa len poslem iba podpisane?
A ked nas vyzvu, pride opeciatkovat. Alebo v tomto pripade sa povazuje vykaz za neodovzdany vcas?
...pošli ich tak ako ich máš - od neho podpísané... a považuj to za vybavené... nerieš vopred čo sa nemusí stať... ;) ... do budúcna si vypýtaj úplné znenie spoločenskej zmluvy... aby si bola v kľude...
m.hladka
24.07.10,17:25
Ja uz neviem. Tak dajte napad - kolkokrat treba POPROSIT konatela aby sa so mnou stretol a opeciatkoval vykazy? 20 sms co som poslala mi uz nikto nepreplati. Mam chut zabalit vykazy do obalky a poslat ich na sidlo firmy. Alebo to predsa len poslem iba podpisane?
A ked nas vyzvu, pride opeciatkovat. Alebo v tomto pripade sa povazuje vykaz za neodovzdany vcas?

Ja si vždy pri prebratí dokladov dám podpísať to ktoré tlačivo (samozrejme musí tam byť dôvera).
Ale napr. na SP a ZP napíšem rukou tlačeným písmom názov firmy a mesto a podpíšem v zastúpení. Na DU som to ešte nerobila, ale ak by si mala splnomocnenie, tak sa to dá tiež takto.
m.hladka
24.07.10,17:27
...pošli ich tak ako ich máš - od neho podpísané... a považuj to za vybavené... nerieš vopred čo sa nemusí stať... ;) ... do budúcna si vypýtaj úplné znenie spoločenskej zmluvy... aby si bola v kľude...

Aj to je dobrý nápad, pretože ak to pošle takto, splní si povinnosť zaslania dokladov (doporučene, alebo osobne na podateľni) a oni ho vyzvú na opečiatkovanie dokladov (možno aj s pokutou).
zk24
24.07.10,17:28
Ja si vždy pri prebratí dokladov dám podpísať to ktoré tlačivo (samozrejme musí tam byť dôvera).
Ale napr. na SP a ZP napíšem rukou tlačeným písmom názov firmy a mesto a podpíšem v zastúpení. Na DU som to ešte nerobila, ale ak by si mala splnomocnenie, tak sa to dá tiež takto.

Splnomocnenia zatial nemam - novy klient, zatial sme medzi sebou "bez dovery". Po mesiaci spoluprace mam ja k nemu vsak menej dovery ako on ku mne :rolleyes:

Tak este mam tri dni na prosenie aby mi opeciatkoval 3 vykazy, 31/7/2010 nahodim nudzovy rezim.
Llívia
24.07.10,17:29
Mi to s tymto peciatkovanim pride vsetko take cudne... kedze k vyrobe peciatky sa nevyzaduje vypis z OR SR, a tak si hocikto moze vyrobit akukolvek peciatku... Podla mna peciatka nema ziadnu vypovedaciu hodnotu....

Dakujem za odpoved, idem to teda dopisat rukou.

Povinnosť mať pečiatku skutočne nie je zakotvená v žiadnom zákone. Z vlastnej skúsenosti však viem (vieme), ako na nej niektorí trvajú. Mne samej sa stalo, že keď som niesla štvrťročný prehľad na DÚ, pracovníčka (správkyňa) pozrela výkaz a povedala, že tam chýba pečiatka. Povedala som jej, že neexistuje zákon, podľa ktorého by firma musela mať pečiatku. A ona na to dôležito: "Ale je tu napísané pečiatka!" Nakoniec mi urobila "láskavosť" a tlačivo vzala aj bez pečiatky. Dodnes som jej za to vďačná. :D Ešte doplním, že tam chcela napísať, že firma nepoužíva pečiatku, resp. že si pečiatku s takýmto textom máme dať urobiť. :eek:
Pečiatka je dobrá na to, že hlavne "drobné" SZČO sú "lenivé" vypisovať napr. na faktúrach všetky údaje, ako napr. vlastné IČ DPH, ale tieto údaje majú väčšinou na pečiatke (alebo telefón, lebo niektoré firmy sú utajené :D a ich tel. č. ani Google nenájde :D). Ale povinnosť to nie je.
Ajuška
24.07.10,17:31
Splnomocnenia zatial nemam - novy klient, zatial sme medzi sebou "bez dovery". Po mesiaci spoluprace mam ja k nemu vsak menej dovery ako on ku mne :rolleyes:

Tak este mam tri dni na prosenie aby mi opeciatkoval 3 vykazy, 31/7/2010 nahodim nudzovy rezim.
...ak si predsa len nedáš pokoj... tak za tie tri dni si vypýtaj úplné znenie spoločenskej zmluvy... nech sa nakoniec nezhovadíš... že ho buzeruješ za pečiatky zbytočne........... :rolleyes: ...
zk24
24.07.10,17:36
Ok ;)
Llívia
24.07.10,17:38
Ja uz neviem. Tak dajte napad - kolkokrat treba POPROSIT konatela aby sa so mnou stretol a opeciatkoval vykazy? 20 sms co som poslala mi uz nikto nepreplati. Mam chut zabalit vykazy do obalky a poslat ich na sidlo firmy. Alebo to predsa len poslem iba podpisane?
A ked nas vyzvu, pride opeciatkovat. Alebo v tomto pripade sa povazuje vykaz za neodovzdany vcas?
Výkaz sa bude považovať za podaný včas (teda ak to stihneš v termíne :)). Mám skúsenosť aj s tým, že výkaz nebol podpísaný a tiež ho DÚ považoval za včas doručený, len vyzval konateľa na doplnenie podpisu.
m.hladka
24.07.10,17:42
Ale ty ho nepodpisuj, lebo dostaneš pokutu. Z praxe.
Ajuška
24.07.10,17:42
Výkaz sa bude považovať za podaný včas (teda ak to stihneš v termíne :)). Mám skúsenosť aj s tým, že výkaz nebol podpísaný a tiež ho DÚ považoval za včas doručený, len vyzval konateľa na doplnenie podpisu.
...fyzické doručenie je predsa jedna vec a chybné, alebo neúplné údaje sú vec druhá... takže tu sa niet čomu diviť...
Ajuška
24.07.10,17:45
...nahodim nudzovy rezim.
...ja mám v spoločenských zmluvách uvedené, že k obchodnému menu pridá svoj podpis...(žiadne ičo, dičo, adresa, pečiatka)... a tamten Tvoj môže byť predsa len z minulosti poučený... myslela som to v dobrom pre Teba (nahliadnuť do SZ)... len si nie som istá, či si mu tie výkazy nakoniec nerobila "zadara"... po prerátaní času a energie tomu vymletom...:cool:...
Paula
24.07.10,18:19
"Konateľ koná v mene spoločnosti navonok a podpisuje dokumenty samostatne tak, že k písanému, alebo tlačenému názvu spoločnosti pripojí svoj vlastnoručný podpis".


Nerada vám tu robím mrník, ale už toľko dumem, že sa mi závity mozočkovité zavrkočili. Keď na originál tlačivo napíšem názov spoločnosti perom, alebo názov spoločnosti vytlačím súčasne s tlačivom a na určenom mieste bude podpis, je to menej vážne len preto, že podpis nie je pricapený akurátne pri tom napísanom/vytlačenom názve? ;)

P.S.: Ďakujem Martuška za požičanie citácie.
Ajuška
24.07.10,18:23
Nerada vám tu robím mrník, ale už toľko dumem, že sa mi závity mozočkovité zavrkočili. Keď na originál tlačivo napíšem názov spoločnosti perom, alebo názov spoločnosti vytlačím súčasne s tlačivom a na určenom mieste bude podpis, je to menej vážne len preto, že podpis nie je pricapený akurátne pri tom napísanom/vytlačenom názve? ;)

P.S.: Ďakujem Martuška za požičanie citácie.
...u mňa to má rovnakú vážnosť... ale ak chceme vrkočovať ďalej, môžme ísť smerom doľava napríklad: celý výkaz tlačím... je prípustná oprava či dopisovanie perom?? ...;)... zo strachu budeme zase hviezdičkovať a dopodpisovávať... že kto to doplnil??? ....... :D ...sa prudko blížime do štádia "na mašľu"...

P.S... ja odovzdávam všetky výkazy aj DP na patričnom mieste LEN podpísané konateľom... bez dopĺňania obchodného mena akýmkoľvek spôsobom a nikde som nenahlasovala, či pečiatku používame...
marjankaj
24.07.10,18:25
Ja uz neviem. Tak dajte napad - kolkokrat treba POPROSIT konatela aby sa so mnou stretol a opeciatkoval vykazy? 20 sms co som poslala mi uz nikto nepreplati. Mam chut zabalit vykazy do obalky a poslat ich na sidlo firmy. Alebo to predsa len poslem iba podpisane?
A ked nas vyzvu, pride opeciatkovat. Alebo v tomto pripade sa povazuje vykaz za neodovzdany vcas?

Keď vás vyzvú, tak ho pošli opečiatkovať tie výkazy na tie úrady.
A nabudúce mu tie výkazy treba dať nech to opečiatkuje a pošle sám. A daj si to potvrdiť.
marjankaj
24.07.10,18:32
Povinnosť mať pečiatku skutočne nie je zakotvená v žiadnom zákone. Z vlastnej skúsenosti však viem (vieme), ako na nej niektorí trvajú. Mne samej sa stalo, že keď som niesla štvrťročný prehľad na DÚ, pracovníčka (správkyňa) pozrela výkaz a povedala, že tam chýba pečiatka. Povedala som jej, že neexistuje zákon, podľa ktorého by firma musela mať pečiatku. A ona na to dôležito: "Ale je tu napísané pečiatka!" Nakoniec mi urobila "láskavosť" a tlačivo vzala aj bez pečiatky. Dodnes som jej za to vďačná. :D Ešte doplním, že tam chcela napísať, že firma nepoužíva pečiatku, resp. že si pečiatku s takýmto textom máme dať urobiť. :eek:
Pečiatka je dobrá na to, že hlavne "drobné" SZČO sú "lenivé" vypisovať napr. na faktúrach všetky údaje, ako napr. vlastné IČ DPH, ale tieto údaje majú väčšinou na pečiatke (alebo telefón, lebo niektoré firmy sú utajené :D a ich tel. č. ani Google nenájde :D). Ale povinnosť to nie je.

Tak si sa mala opýtať podľa akého § dostaneš pokutu a koľko?
Llívia
24.07.10,19:18
Tak si sa mala opýtať podľa akého § dostaneš pokutu a koľko?
Nehovorila nič o pokute, len vyzerala, že má blbú náladu, a preto sa hrá na dôležitú. Predtým sme jej niekoľkokrát niesli tlačivá (buď ja alebo predseda SVB) a nikdy nič nenamietala
(To by ma zaujímal, že keby bolo na tom tlačive napísané napr. že pose. sa, či by to urobila, keď to má napísané :rolleyes::D:))
Llívia
24.07.10,19:19
...u mňa to má rovnakú vážnosť... ale ak chceme vrkočovať ďalej, môžme ísť smerom doľava napríklad: celý výkaz tlačím... je prípustná oprava či dopisovanie perom?? ...;)... zo strachu budeme zase hviezdičkovať a dopodpisovávať... že kto to doplnil??? ....... :D ...sa prudko blížime do štádia "na mašľu"...

Toto vyžadujú aj u nás - ak dopíšeš perom, musíš ohviezdičkovať a podpísať. Asi je to kvôli tomu, aby pracovníkov DÚ nikto neupodozrieval, že niečo do tlačív dopisujú.
Ajuška
24.07.10,19:30
Toto vyžadujú aj u nás - ak dopíšeš perom, musíš ohviezdičkovať a podpísať. Asi je to kvôli tomu, aby pracovníkov DÚ nikto neupodozrieval, že niečo do tlačív dopisujú.
...nie, asi aby pracovníkov DÚ neupodozrievali... je to základné pravidlo obchodnej korešpodencie... a má svoje opodstatnenie...
Pepa
25.07.10,10:44
...ak si predsa len nedáš pokoj... tak za tie tri dni si vypýtaj úplné znenie spoločenskej zmluvy... nech sa nakoniec nezhovadíš... že ho buzeruješ za pečiatky zbytočne........... :rolleyes: ...
Mohol by mi niekto z diskutujúcich vysvetliť, načo je potrebná spoločenská zmluva v tomto prípade? To ako sa podpisuje a koná je vo výpise predsa ......
m.hladka
25.07.10,10:47
Mohol by mi niekto z diskutujúcich vysvetliť, načo je potrebná spoločenská zmluva v tomto prípade? To ako sa podpisuje a koná je vo výpise predsa ......

Tiež pravda!
marjankaj
25.07.10,10:47
Mohol by mi niekto z diskutujúcich vysvetliť, načo je potrebná spoločenská zmluva v tomto prípade? To ako sa podpisuje a koná je vo výpise predsa ......

V spoločenskej zmluve môžu byť určité ustanovenia, ktoré nie sú v zákone.
Napríklad môže sa vyžadovať podpis aspoň dvoch konateľov(ak ich je viac) a prípadné používanie pečiatky.
Ajuška
25.07.10,10:51
...ak si predsa len nedáš pokoj... tak za tie tri dni si vypýtaj úplné znenie spoločenskej zmluvy... nech sa nakoniec nezhovadíš... že ho buzeruješ za pečiatky zbytočne........... :rolleyes: ...
...:cool:...zvýraznené beriem späť... a opravujem to na radu... kukni si na orsr.sk do výpisu spoločnosti ako majú uvedené podpisovanie... včera som mala zahmlené ...:D... a Pepiiinka ma kopla až dnes... ;) ...

K zvýraznenému: súhlasím - ak je v obchodnom registri uvedené niečo takéto:
Konateľ vykoná podpisovanie menom spoločnosti tak, že k jej vytlačenému alebo napísanému obchodnému menu pripojí svoj podpis.
...:cool:...maaa boooohoovskúuuu pravdu, že už na výpise tieto údaje sú k dispozícii..........
P.S... Pepiii....... odpustené?? ...či ešte sa mám snažiť... :D:D:D ...
Pepa
25.07.10,10:54
V spoločenskej zmluve môžu byť určité ustanovenia, ktoré nie sú v zákone.
Napríklad môže sa vyžadovať podpis aspoň dvoch konateľov(ak ich je viac) a prípadné používanie pečiatky.
Dám krk na to, že toto je vo výpise. Videla som ich zopár ...... Nebudem prezrádzať na seba viac. :)
A hádam si nemyslíte, že DU , SP ........ budú skúmať spoločenskú zmluvu. Oni čerpajú info z výpisov. Čiže ak tam je - k obchodnému menu pripojí...., alebo niečo podobné - tak podľa toho treba postupovať.
marjankaj
25.07.10,11:01
Dám krk na to, že toto je vo výpise. Videla som ich zopár ...... Nebudem prezrádzať na seba viac. :)
A hádam si nemyslíte, že DU , SP ........ budú skúmať spoločenskú zmluvu. Oni čerpajú info z výpisov. Čiže ak tam je - k obchodnému menu pripojí...., alebo niečo podobné - tak podľa toho treba postupovať.

No ja neviem, čo skúmajú na tých úradoch. Odkiaľ prišli k tým pečiatkam.:eek:
Pepa
25.07.10,11:07
No ja neviem, čo skúmajú na tých úradoch. Odkiaľ prišli k tým pečiatkam.:eek:
:D no - pečiatkychtivé osôbky sú postupne "precvičované" - tak treba dúfať v "bezbuzerečnú" budúcnosť
Ajuška
25.07.10,11:07
V spoločenskej zmluve môžu byť určité ustanovenia, ktoré nie sú v zákone.
Napríklad môže sa vyžadovať podpis aspoň dvoch konateľov(ak ich je viac) a prípadné používanie pečiatky.
...aj tieto veci sú priamo vo výpise... som si to teraz skontrolovala... na svoje ospravedlnenie skromne uvediem fakt, že sročky ktoré robím, som zakladala pred časom ja... vrátane spoločenskej zmluvy... a nemala som dôvod si naštudovávať čo je vo výpise z OR... :--- ...prevalcovala ma rutina... :D:D:D ...
m.hladka
25.07.10,11:13
Na DU to tak robia podľa predtlače na tlačive, ale aj podľa príkazov, ktoré majú zhora, pretože nové tlačivo napr. na DPH má napísané "Podpis osoby .... a odtlačok jej pečiatky"
Ale predtým na niektorom tlačive DPH z toľkých zmien zabudli dať "... a odtlačok jej pečiatky", takže konateľ jednej nemenovanej firmy odmietol dať pečiatku a bol vyzvaný, aby prišiel doplniť pečiatku, pretože v OR to tam má tak napísané. Takže to musel opečiatkovať!!!