Respawn
24.07.10,19:32
Dobrý den som tu úplne nový tak sa ospravlňujem ak som zaradil tému niekam kam som nemal.

Asi pred 3 dňami nám prišla upomienka od starého internetu že sme ho neplatili. Samozrejme starý internet sme odhlásili asi pred rokom a niečo a máme nový ktorý nám končí viazanosť koncom roka.

No a ten starý internet nam poslal upomienku že sme ho neplatili nejakú dobu a chcú od nás 300€ alebo sú ochotný to spustiť na 150€ pokiaľ im nedodáme papier s ktorým sa preukážeme že sme internet ukončili. Vraj oni nemajú evidované že by sme to ukončili preto to od nás chcu. No my ten rok +- stará papier už nemáme... Chce,m vedieť či sme povinný zapltit teraz tie peniaze ked sme sa nepreukazali.

Ďakujem- Viete prišlo to rodiščom oni nie sú moc na takéto zákony atď. mne je 17 preto som to napísal sem. Pár priateľov mi poradilo vraj nemusím nič platiť a dali mi tieto dôvody:


nieco take ale aj toto : našťastie u nás to funguje na spôsobe preumpcie viny a neviny,čiže nie respawn bude musieť dokázať že to odhlásil ale oni budú musieť dokazovať že to neodhlásil ak oni budú žalujúca strana a ako to dokážu?
hod upomienku do koša ale zo slušnosti im zavolaj nech ťa neskúšajú a nech si pozrú papiere ešte raz oni a rovnako sťahované dáta...
že nie si včerajší a nebudeš dorovnávať ich schodok po neplatičoch..

Ďakujem za akúkoľvek pomoc a dúfam že ma chápete. 300€ nie je veľa a taktež nie sme bohatý.
arizona
24.07.10,18:06
Asi by si mal čo najskôr pohľadať doklady o zaplatení a žiadosť o ukončení, ak nechceš , aby tvoje dlhy narástli, ak "starý inetrnet" posunie svoju pohľadávku exekútorovi.
Llívia
24.07.10,18:16
Žeby T-com?
ako ste platili starý internet? Chodila vám každý mesiac faktúra alebo ste ho platili len na základe zmluvy? Ak vám chodila faktúra, tak je divné, že by vám rok nič nefakturovali a zrazu niečo chcú.
Ak nenájdete papiere o výpovedi, máte smolu a internet vám pravdepodobne beží stále, takže ho čo najskôr ukončite - vypovedzte, inak vám budú len narastať dlhy.
(Nemáš preklep v poslednej vete - nechcel si napísať, že 300 EUR nie je málo?)
Fero11
25.07.10,04:06
No to asi t-com nebude, ked su ochotni spustit z 300 na 150€.
Internet sa vacsinou plati mesacne a je zvlastne, ze rodicom nechodili ziadne mesacne faktury.
Je samozrejme moznost zaplatit aj na rok, ale skor by som povedal, ze sa plati vopred.
Respawn
25.07.10,07:29
Je to Prešovský internet "Condornet" Platili sme to bankovým prevodom každý mesiac.

Ach áno ospravlnujem sa to bol preklep.

A nedá sa to nejakým zákonom že by sme to nemuseli platiť? Predsa je to aj ch vina že tie papiere niekam dali alebo že ich nemajú v PC. veď ten internet sme nevyužívali rok a 7 mesiacov aj o tom musia mať doklady že sme nič nepresurfovali.
arizona
25.07.10,07:41
Je to Prešovský internet "Condornet" Platili sme to bankovým prevodom každý mesiac.

Ach áno ospravlnujem sa to bol preklep.

A nedá sa to nejakým zákonom že by sme to nemuseli platiť? Predsa je to aj ch vina že tie papiere niekam dali alebo že ich nemajú v PC. veď ten internet sme nevyužívali rok a 7 mesiacov aj o tom musia mať doklady že sme nič nepresurfovali.
Je to nielen ich vina, ved ani ty sa nemôžeš preukázať dokladom, že si zaplatil.
Neodkladáš si bank. výpisy? Možno Ti to bude poučením, že si ich treba odkladať pre takéto prípady...
Skús sa informovať v banke, či ti neurobia kópie.
Určite ťa to vyjde lacnejšie, ako platiť znovu, ak to máš naozaj uhradené.;)

Ako dlho si odkladať účty
Prevodné príkazy a výpisy z banky štyri roky.
Doklady o zaplatení mesačných faktúr za elektrickú energiu dva až päť rokov.
Potvrdenia o úhrade za odber plynu tri roky.
Doklady o platbe za služby mobilných operátorov, využívanie pevnej linky alebo internetu
minimálne dva mesiace, radšej jeden rok.
Účty o úhrade za káblovú televíziu tri až štyri roky.
Účty o zaplatení spotrebného tovaru dva roky, alebo podľa záručnej lehoty stanovenej výrobcom či predajcom.
Doklady o platbách dane a poistného 10 rokov.
VIAC TU : http://www.carli51.estranky.sk/clanky/ekonomika/platby_-ucty_-vypisy
marjankaj
25.07.10,07:47
Je to Prešovský internet "Condornet" Platili sme to bankovým prevodom každý mesiac.

Ach áno ospravlnujem sa to bol preklep.

A nedá sa to nejakým zákonom že by sme to nemuseli platiť? Predsa je to aj ch vina že tie papiere niekam dali alebo že ich nemajú v PC. veď ten internet sme nevyužívali rok a 7 mesiacov aj o tom musia mať doklady že sme nič nepresurfovali.

A ako si im tie papiere poslal? Poštou doporučene, osobne a dal si to potvrdiť, alebo mailom? Na základe čoho môžeš tvrdiť, že oni tie papiere zapotrošili?
Na základe čoho si platil internet? Mal si mesačný predpis na celý rok?
Myslím, že v tomto prípade budeš musieť dokazovať ty.
Respawn
25.07.10,08:12
Dokázať to nemôžem.
Osobne to bolo doručené do firmy. Tak nemám ako dokázať že to zapotrošili pretože ja dôkaz nemám že som to ukončil.

Ale prečo poslal upomienku o nezplatení po roku a 7 mesiacoch? neposiela sa to čím skôr?
pizzanoel
25.07.10,08:30
Pisal si ze si to platil bankovým prevodom, tak potom by si to mal mat na bankovom výpise...
Respawn
25.07.10,09:22
Čo by som tam mal mať? Že som neplatil rok a pol internet?
pizzanoel
25.07.10,09:54
Je to Prešovský internet "Condornet" Platili sme to bankovým prevodom každý mesiac.




Čo by som tam mal mať? Že som neplatil rok a pol internet?

Chlapče, ty asi nevieš čo píšeš...tak to rýchlo utekaj zaplatit, ked si vedel vyuzivat ich sluzby bez toho ze si nič neplatil alebo platil?!!!!!
marjankaj
25.07.10,10:37
Chlapče, ty asi nevieš čo píšeš...tak to rýchlo utekaj zaplatit, ked si vedel vyuzivat ich sluzby bez toho ze si nič neplatil alebo platil?!!!!!
On ich služby nevyužíval. Ale keďže to neodhlásil(nemá o tom potvrdenie), tak to berú ako keby ich využíval. To že si ich predplatí, neznamená, že ich musí využívať. Má iba právo ich využívať.

Keď sa robí zmluva, tak každá strana obdrží tú zmluvu podpísanú obidvomi stranami.
Pri zrušení zmluvy by to malo byť obdobné. Ak to nemáš potvrdené, tak si ju vlastne nezrušil.(podací lístok, alebo potvrdenie od tej firmy)
pizzanoel
25.07.10,11:56
On ich služby nevyužíval. Ale keďže to neodhlásil(nemá o tom potvrdenie), tak to berú ako keby ich využíval. To že si ich predplatí, neznamená, že ich musí využívať. Má iba právo ich využívať.

Keď sa robí zmluva, tak každá strana obdrží tú zmluvu podpísanú obidvomi stranami.
Pri zrušení zmluvy by to malo byť obdobné. Ak to nemáš potvrdené, tak si ju vlastne nezrušil.(podací lístok, alebo potvrdenie od tej firmy)

vyžival, nevyužíval to je jedno zaplatit to musi, lebo ma s nimi zmluvu to je jasne!!! Len nech potom nevypisuje, ze to platil bankovým prevodom, ked neplatil!!!
marjankaj
25.07.10,12:10
vyžival, nevyužíval to je jedno zaplatit to musi, lebo ma s nimi zmluvu to je jasne!!! Len nech potom nevypisuje, ze to platil bankovým prevodom, ked neplatil!!!

No podľa mňa je to takto.
On platil bankovým prevodom dovtedy pokiaľ to neodhlásil(ale doklad o odhlásení nemá). Zase mu nepodsúvajte niečo iné. A keď to akože odhlásil(aspoň on si to myslel), tak prestal aj platiť. Veď prešiel k inému poskytovateľovi.
A "vyčúraná" firma sa samozrejme neponáhľala mu oznámiť nedoplatky hneď, ale si počkala až to trochu narastie. Nebudú sa predsa naťahovať pre pár €.

Nechci od 17 ročného aby rozumel takýmto veciam. Im chodí po rozume niečo úplne iné.
Ice dive
25.07.10,12:17
ešte by si si mohol inak pozrieť zmluvu o pripojení, kto ju vlastne podpisoval, nakoľko ak si ju podpisoval ty, si neplnoletý a dalo by sa z toho vyzuť, že zmluva je neplatná, nakoľko si včase podpisu nebol spôsobili na právne úkony... (ak teda dobre rátam ked si službu 1,5 využíval a 1,5 roka neplatil..) podpisovali ste zmluvu keď si mal 14... ak ju podpisovali rodičia, tak bez dokladu o výpovedi to asi budete musieť zaplatiť...
Llívia
25.07.10,18:33
Ako ti písali v predchádzajúcich príspevkoch - ak nenájdeš doklad o ukončení internetu, príp. ak v zmluve nebola uvedená doba platnosti zmluvy, máte smolu a musíte ho zaplatiť. A na vašom mieste by som sa s nimi dohodla na tých 150 EUR a hlavne rýchlo napísala výpoveď na poskytovanie internetu, lebo to vyzerá tak, že ste službu stále nezrušili, čiže vám ju môžu stále fakturovať + si môžu vyúčtovať aj úroky z omeškania.
(Písal si, že ste to platili mesačne, ale nenapísal si, na základe čoho ste platili, či len na základe zmluvy, alebo vám každý mesiac chodila faktúra?)
Respawn
26.07.10,13:17
:) Takže. Bolo to takto...

Kúpili sme internet na dohode to bolo založené že sme platili bankovým prevodom nie faktúrou... Myslím že lehota kým musite využívať internet od firmi sú 2 roky bez toho aby sme platili penále alebo ako to je... Po tých 2 rokoch využívania toho internetu sme sa rozhodli ho odhlásiť ako to bolo aj urobené priamo vo firme s pracovníčkou (ktorá bola taka múdra že to bu´d nezapísala do PC alebo ako to funguje alebo sa snažia odrbať.) . a objednali sme nový internet ( orange) tento nový internet nám konči tento rok a nedávno nám asi po roku a 7 mesiacoch prišiel nedoplatok od starého internetu že sme ho neplatili... No ale my sme ho predsa odhlásili tak nám povedáli nech donesieme papier o odhláseni. No ten už nemáme.

Moja otázka znie je to len moja vina že nemám ten papier? Čiže tých 150€ musím zapltiť? Pretože oni si to tiež nezaznamenali že sme ho odhlásili.
Vlado40
26.07.10,13:45
Ak si kúpim lístok na vlak , tak ten lístok nevyhodím hneď ako si sadnem do vlaku,ale až keď vystúpim.

Ak nemáš doklad ,ako už tu bolo spomínané ,nemáš nič ,čím by si sa mohol preukázať zrušením zmluvy.Je to možno z ich strany vydieranie ,ale máš smolu.Nevešaj hlavu ,život ide ďalej a ber to ako ponaučenie do ďalších pekných chvíľ v Tvojom živote,ktoré bude nasledovať po zaplatení .Samozrejme doklad si nezabudni odložiť.
marjankaj
26.07.10,13:54
:) Takže. Bolo to takto...

Kúpili sme internet na dohode to bolo založené že sme platili bankovým prevodom nie faktúrou... Myslím že lehota kým musite využívať internet od firmi sú 2 roky bez toho aby sme platili penále alebo ako to je... Po tých 2 rokoch využívania toho internetu sme sa rozhodli ho odhlásiť ako to bolo aj urobené priamo vo firme s pracovníčkou (ktorá bola taka múdra že to bu´d nezapísala do PC alebo ako to funguje alebo sa snažia odrbať.) . a objednali sme nový internet ( orange) tento nový internet nám konči tento rok a nedávno nám asi po roku a 7 mesiacoch prišiel nedoplatok od starého internetu že sme ho neplatili... No ale my sme ho predsa odhlásili tak nám povedáli nech donesieme papier o odhláseni. No ten už nemáme.

Moja otázka znie je to len moja vina že nemám ten papier? Čiže tých 150€ musím zapltiť? Pretože oni si to tiež nezaznamenali že sme ho odhlásili.

A oni sa tiež môžu pýtať. Prečo by sme mali mať kópiu dokladu, ktorý sme vám nikdy nevydali?:eek:
misoft
27.07.10,10:38
A oni sa tiež môžu pýtať. Prečo by sme mali mať kópiu dokladu, ktorý sme vám nikdy nevydali?
Správne! Takéto doklady je potrebné radšej uschovávať dlhšie.
Ja tiež uschovávam faktúry za pevnú linku (ktorú už nemám 8 rokov!), inkasa za 15 rokov atď. Je to síce (podľa niekoho) sprostosť tak dlho to archivovať, ale náhoda je blbec a odrazu príde, že bol vtedy a vtedy nedoplatok, alebo nezaplatené. Takto to môžem dokázať, čo som kedy a koľko platil.
A k Respawnovi: je naivný, keď si myslí, že oni mu budú dokladovať niečo, čo sa nevykonalo. Bremeno dôkazu je na ňom.
Llívia
27.07.10,11:20
Premlčacia lehota na pohľadávky je 4 roky (s výnimkou daní, poistného a ???). Myslíš si, že aj po viac než 4 rokoch by mohla nejaká firma vyrukovať s tým, že si niečo nezaplatil a vymáhať úhradu?
Nie, nepovažujem to uschovávanie dokladov takú dlhú dobu za sprostosť. :-)