dalilada
24.07.10,22:04
Klient platca DPH vystavil českému odberateľovi (platcovi DPH v ČR)faktúru za poskytnuté služby s DPH (preprava v SR a montáž zariadenia). Ako opraviť takto vystavenú fa (malo byť bez DPH), keďže už aj odberateľ zaúčtoval a podal DP. Poslať odberateľovi storno fa a opravenú fa? A čo s tým, že klient mal podať súhrnný výkaz? Doklady mi doniesol až po termíne podania súhrnného výkazu. Bolo by fajn, ak by šlo len o dodatočné, ale nepodával súhrnný výkaz. Pokute sa asi nevyhne, však?
durisovad
24.07.10,20:09
Ja by som to vyriesila tak, ze by som teraz spravila storno povodnej faktury v plnom rozsahu a sucasne by som vystavila novu fakturu bez DPH. Sice sa mi to este nestalo, prakticku skusenost nemam ako by sa k tomu postavila event. kontrola danoveho uradu, nech sa este vyjadria skusenejsi.
Predpokladam, ze DPH ste statu odviedli, takze neskodoval a nemusel by pokutovat.
dalilada
24.07.10,20:13
Ja by som to vyriesila tak, ze by som teraz spravila storno povodnej faktury v plnom rozsahu a sucasne by som vystavila novu fakturu bez DPH. Sice sa mi to este nestalo, prakticku skusenost nemam ako by sa k tomu postavila event. kontrola danoveho uradu, nech sa este vyjadria skusenejsi.
Predpokladam, ze DPH ste statu odviedli, takze neskodoval a nemusel by pokutovat.

V odvedenej DPH by som problém nevidela, skôr vidím pokutu za nedodržanie termínu na podanie súhrnného výkazu:(
durisovad
24.07.10,20:14
Ale ak vystavila fakturu v juni a odviedla DPH, nemala povinnost podavat suhrnny vykaz, uviedla, ze vsetky transakcie boli s DPH. V juli fakturu stornuje, vystavi novu a v termine do 20.8. poda suhrnny vykaz.
dalilada
24.07.10,20:15
...ale vlastne ak by sa faktúra opravila až teraz (storno + nová faktúra), tak by to šlo do súhrnného výkazu v októbri. Dobre rozmýšľam?
dalilada
24.07.10,20:16
Ale ak vystavila fakturu v juni a odviedla DPH, nemala povinnost podavat suhrnny vykaz, uviedla, ze vsetky transakcie boli s DPH. V juli fakturu stornuje, vystavi novu a v termine do 20.8. poda suhrnny vykaz.


... ďakujem, rozmyšľam dobre:)
durisovad
24.07.10,20:30
Ak si kvartalny platca, tak v oktobri, ale skusaj ten suhrnny vykaz posielat aspon 5 dni pred terminom, tento mesiac boli velke problemy, teda ja som ich mala a ako na Porade vidim, nebola som zdaleka jedina. Ked si na to nechas trochu viac casu, ochotmi a mudri poradaci ti poradia a navedu ta, tak ako pomohli aj mne.
dalilada
24.07.10,20:46
...dakujem za radu, patrim k tym, co si nechavaju veci na poslednu chvilu... ale mozno ma danovy portal nauci...
dalilada
25.07.10,06:06
Príspevok č. 1 :Klient platca DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) vystavil českému odberateľovi (platcovi DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) v ČR)faktúru za poskytnuté služby s DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) (preprava v SR a montáž zariadenia). Ako opraviť takto vystavenú fa (malo byť bez DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html)), keďže už aj odberateľ zaúčtoval a podal DP. Poslať odberateľovi storno fa a opravenú fa? A čo s tým, že klient mal podať súhrnný výkaz? Doklady mi doniesol až po termíne podania súhrnného výkazu. Bolo by fajn, ak by šlo len o dodatočné, ale nepodával súhrnný výkaz. Pokute sa asi nevyhne, však?



Ale ak vystavila fakturu v juni a odviedla DPH, nemala povinnost podavat suhrnny vykaz, uviedla, ze vsetky transakcie boli s DPH. V juli fakturu stornuje, vystavi novu a v termine do 20.8. poda suhrnny vykaz.

Myslela som rovnako (viď ďalší príspevok), ale keď tak nad tým uvažujem, tak nejde o opravu podľa § 25 ZoDPH, to znamená, že bolo by potrebné poslať dodatočné DP (nemusí) a súhrnný výkaz mal byť podaný za 2. Q, pretože k dodaniu tovaru došlo v 2. Q (§ 80 ZoDPH). Ak sa chceme vyhnúť pokute za nepodanie súhrnného výkazu, a faktúru necháme takúto chybnú, aké to môže mať dôsledky?
IvetaH
25.07.10,06:39
Ja mám zasa došlú nesprávne vystavenú. Fakturuje mi nájom za tri mesiace od 1.4. do 30.6. faktúrou ako pred zmenou zákona. Vystavená 1.4. dát dod 1.4. úhrada 25.6.2010. Klient mi to doniesol až teraz, dodávateľ ani nevie, čo po ňom chcem.
Prosím vás, bude problém ak to nechám tak len s klasickou faktúrou?
dalilada
25.07.10,18:07
Príspevok č. 1 :Klient platca DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) vystavil českému odberateľovi (platcovi DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) v ČR)faktúru za poskytnuté služby s DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) (preprava v SR a montáž zariadenia). Ako opraviť takto vystavenú fa (malo byť bez DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html)), keďže už aj odberateľ zaúčtoval a podal DP. Poslať odberateľovi storno fa a opravenú fa? A čo s tým, že klient mal podať súhrnný výkaz? Doklady mi doniesol až po termíne podania súhrnného výkazu. Bolo by fajn, ak by šlo len o dodatočné, ale nepodával súhrnný výkaz. Pokute sa asi nevyhne, však?




Myslela som rovnako (viď ďalší príspevok), ale keď tak nad tým uvažujem, tak nejde o opravu podľa § 25 ZoDPH, to znamená, že bolo by potrebné poslať dodatočné DP (nemusí) a súhrnný výkaz mal byť podaný za 2. Q, pretože k dodaniu tovaru došlo v 2. Q (§ 80 ZoDPH). Ak sa chceme vyhnúť pokute za nepodanie súhrnného výkazu, a faktúru necháme takúto chybnú, aké to môže mať dôsledky?

Posúvam....
monspa
06.08.10,09:32
Aký má byť dátum zdan. plnenia na storno faktúre? Vystavila som v II.Q faktúru s DPH, avšak nakoľko sa jedná o miesto plnenia zahraničie, daň tam nemá byť, tak musím vystornovať faktúru a vystaviť novú bez DPH. Mám na obidve /storno aj novú/ dať dátum vystavenia dnešný a dátum dodania 30.06.2010?
mordechaj
06.08.10,14:24
Storno faktúry nie je oprava základu dane. To znamená, že dátum dodania by mal byť pôvodný dátum. Následne sa opravná faktúra hodí do pôvodného zdaňovacieho obdobia.
psps
07.08.10,12:00
Mám takýto problém. Našla som v knihe vydaných faktúr viac faktúr ktoré boli vystavené bez DPH.
Jedna na začiatku roku, hneď prvá faktúra. Podotýkam, že v minulom roku bola firma platiteľom DPH. Je možné, aby tento platiteľ DPH prestal byť na začiatku roku platiteľom? Ďalšie faktúry sú vystavené znovu s DPH.
A druhé faktúry vydané, ktoré sú vystavené približne uprostred roku sú znovu bez DPH a sú za kovový odpad z výroby. Je možné, že na odpad sa vôbec DPH nevzťahuje? Podotýkam, že odpad bol predaný eseročke.
Myslím si, že všetky tieto faktúry bez DPH mali byť vystavené s DPH a bude musieť doplatiť DPH alebo sa mýlim?
mordechaj
07.08.10,12:29
Treba posúdiť čo je predmetom faktúr a pre koho a kam. Treba si ujasniť či bola firma platiteľom a či vôbec je platiteľom.
psps
07.08.10,12:42
predmetom faktúr sú výrobky také ako aj pocelé obdobie predtým, keď platili DPH, pre firmu s jednoduchým účtom pre platcu DPH. Firma bola platiteľom a aj stále je. Nenašla som žiadny papier o odhlásení s DPH.
mordechaj
07.08.10,18:43
Takže je platiteľom a ide o šrot. V tom prípade už je to jasnejšie:

Prenos daňovej povinnosti na kupujúceho sa s účinnosťou od 1.4.2009 zavádza v prípade dodania kovového odpadu a kovového šrotu v tuzemsku platiteľom dane inému platiteľovi dane.

Podľa §69 ods. 12 zákona o DPH:

Pri dodaní kovového odpadu a kovového šrotu v tuzemsku je povinný platiť daň platiteľ, ktorému je tento tovar dodaný. Na účely tohto zákona sa kovovým odpadom a kovovým šrotom rozumie kovový odpad a šrot z výroby alebo z mechanického opracovania kovov a kovové predmety ďalej už nepoužiteľné vzhľadom na ich zlomenie, rozrezanie, opotrebenie alebo z podobných dôvodov.

Dodávateľ vyhotoví FA bez dane a uvedie na nej odkaz na § 69 ods. 12, na článok 199 ods. 1 písm. d) smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty alebo informáciu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je tovar dodaný.
psps
07.08.10,19:50
Takže je platiteľom a ide o šrot. V tom prípade už je to jasnejšie:

Prenos daňovej povinnosti na kupujúceho sa s účinnosťou od 1.4.2009 zavádza v prípade dodania kovového odpadu a kovového šrotu v tuzemsku platiteľom dane inému platiteľovi dane.

Podľa §69 ods. 12 zákona o DPH:

Pri dodaní kovového odpadu a kovového šrotu v tuzemsku je povinný platiť daň platiteľ, ktorému je tento tovar dodaný. Na účely tohto zákona sa kovovým odpadom a kovovým šrotom rozumie kovový odpad a šrot z výroby alebo z mechanického opracovania kovov a kovové predmety ďalej už nepoužiteľné vzhľadom na ich zlomenie, rozrezanie, opotrebenie alebo z podobných dôvodov.

Dodávateľ vyhotoví FA bez dane a uvedie na nej odkaz na § 69 ods. 12, na článok 199 ods. 1 písm. d) smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty alebo informáciu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je tovar dodaný.
Tak tot mi teda ušlo. Tak preto je to bez DPH. Zrejme firma, ktorá prijímala šrot a tú faktúru vedela o tejto novele.
A tá prvá faktúra za výrobky prečo je bez DPH už som si objasnila sama. Je to obyčajný preklep - v Knihe faktúr je zadaný zlý kód, namiesto 10-zdanenie je 19-oslobodenie. A v tom je celý problém. Program to nepočíta do DP. Len nechápem, prečo si neskontrolovali účet 343 s výsledkom DP, lebo v účtovnom denníku bola DPH nahodená. No nepoteším ich keď im poviem, že to treba opraviť a zaplatiť. Len dúfam, že DÚ za to nevysolí penále ako neskoré zaplatenie, lebo je to ešte v roku 2009.
Romana
19.03.13,22:16
Aký má byť dátum zdan. plnenia na storno faktúre? Vystavila som v II.Q faktúru s DPH, avšak nakoľko sa jedná o miesto plnenia zahraničie, daň tam nemá byť, tak musím vystornovať faktúru a vystaviť novú bez DPH. Mám na obidve /storno aj novú/ dať dátum vystavenia dnešný a dátum dodania 30.06.2010?


Dobrý deň, mám podobný problém. Faktúry klient vystavil ešte v roku 2011 aj s DPH, teraz mu prišiel od klienta list z dú že nevyhovujú žiadosti o vrátenie DPH. Všetky faktúry mali byť bez DPH. List z DÚ je s dátumom 12/2012, doručený klientovi včera. Ako máme postupovať? prečítala som všetky diskusie ale nikde nebola dotiahnutá odpoveď. výnosy sa meniť nebudú, dph zaplatili v roku 2011 vyššiu. môžem vystaviť storno pôvodnej faktúry aj novú faktúru s dátumom dodania v február 2013? alebo mám vystaviť faktúru teraz s dátumom dodania 2011??? a spraviť DDP k DPH aj DDP k súhrnnému výkazu? Peňažný rozdiel si už započítajú k ďalším faktúram.

Vopred ďakujem za radu.