trdlott
25.07.10,09:06
Ahojte,
som na porade novacik a mam kopec otazok dufam ze sa najde niekto kto mi bude vediet poradit alebo ma odkazat na nejake informacie.

Podnikatelsky zamer:
Chcem zacat podnikat v oblasti vyroby a predaja cerstvych ovocnych a zeleninovych stiav. V praxi by to malo vyzerat tak, ze by som mal pojazdny stanok, alebo ine predajne zariadenie. Stanok by nepotreboval napojenie na vodu ani elektrinu, ak to neprikazje nejake nariadenie. Vzdy rano by som sa doviezol a rozbalil a vecer zasa zbalil \nieco na styl predvadzacich stankov ake byvaju v obchodakoch, alebo predaj HOT-DOGOV na ulici\. Predaval by som cerstvo vylisovane stavy z roznych druhov ovocia a zeleniny ako koncetraty alebo riedene mineralnou vodou z plastovych flias s ladom. napoje by boli rozlievane do plastovych poharov na jedno pouzitie.

Otazky:
1. Aku zivnost na taketo podnikanie potrebujem?
2. Je mozne predavat takymto sposobom z hygienickeho hladiska?
3. Potrebujem registracnu pokladnu?

Prax:
Ocenil by som taktiez Vase pripomienky, ak mate skusenost s niecim podobnym. Ake mate skusenosti s prenajmom plochy. Prakticke postrehy, ktore ste riesili v zaciatkoch ohladom technickeho zabezpecenia.

Dufam ze som napisal dost jasne co potrebujem a tesim sa na Vase odpovede. Ak sa potrebujete nieco este spytat kludne do mna budem len rad.

Dakujem Trdlo z Trnavy
orientmonkey
25.07.10,15:00
hygiena - prislusny hygienicky urad - obratit sa na nich

a vodu tecucu budes potrebovat, registracnu pokladnicu detto
profesional
25.07.10,15:43
Z hygienickeho hladiska to mozne je, ale cakaju ta tvrde podmienky ako ostatnych. Myslim ze budu chciet od teba HACCP. A celkom urcite budes potrebovat aj vodu, aj elektriku.
Vodu na umyvanie pouzitych nadob, pracovnej plochy a pod.
Elektriku na elektricke zariadenie ktorym budes lisovat - ak by si to robil rucne, tak by si mal taky velky odpad ze by sa ti to z ekonomickeho hladiska neoplacalo. A tiez musis mat elektriku na registracnu pokladnu. Registracnu pokladnu mat musis. Co sa tyka priestoru, tak tam staci bezna dohoda s majitelom. Mozno bude chciet za to nejake peniaze. Vtedy sa musi urobit najomna zmluva.
trdlott
25.07.10,15:43
dakujem za odpoved, ocenil by som aj nejaky odkaz pripadne vysvetlenie podla akeho nariadenia musim mat tecucu vodu, pokladnz etc, dakujem
orientmonkey
25.07.10,16:56
tecucu vodu musis mat a kedze to riesi hygiena obrat sa na nich uz som to pisal

registracnu pokladnicu ries s danovym

ten tvoj prispevok vyzera tak akoby si nam neveril a stale dufal, ze sa tomu mozes vyhnut :)
pavol54
25.07.10,17:12
dakujem za odpoved, ocenil by som aj nejaky odkaz pripadne vysvetlenie podla akeho nariadenia musim mat tecucu vodu, pokladnz etc, dakujem
nájdi si Potravinový kódex
buchač
25.07.10,17:14
dakujem za odpoved, ocenil by som aj nejaky odkaz pripadne vysvetlenie podla akeho nariadenia musim mat tecucu vodu, pokladnz etc, dakujem

Myslím si , že aj zdravé logické myslenie by Ťa k tomu malo doviesť ...myslím tým tú pokladňu ...
O tej vode sa radšej nezmieňujem ani , zadrel by som asi do živého ...:rolleyes:

Et cetera...Et cetera...Et cetera...;)
Danielle369
26.07.10,11:47
Podľa Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 852/2004 o hygiene potravín musí byť v prevádzkarni zabezpečené dostatočné zásobovanie pitnou vodou, ktorá sa použije vždy, keď je potrebné zabezpečiť, aby sa potraviny nekontaminovali. . Pitná voda musí spĺňať minimálne požiadavky stanovené v smernici Rady 98/83/ES z 3. novembra 1998 o kvalite vody určenej na ľudskú spotrebu , ktorá bola implementovaná do právneho poriadku Slovenskej republiky aproximačným Nariadením vlády SR č. 354/2006 z 10. mája 2006, a ktorým sa ustanovujú požiadavky na pitnú vodu určenú na ľudskú spotrebu a kontrolu kvality vody určenej na ľudskú spotrebu. Počet laboratórnych rozborov pitnej vody sa odvíja od objemu dodávanej vody, ktorú prevádzkovateľ spotrebuje v priebehu technologických postupov a pri čistení prevádzkarne a technologických zariadení. V prípade prevádzkarní s malým objemom výroby sa odporúča najmenej jeden odber ročne v rozsahu minimálneho rozboru pitnej vody

http://podnikam.webnoviny.sk/spravodajstvo.php?id=11632&kid=20&k=Prev%E1dzka%20firmy
Drumstick
26.07.10,21:33
Budes potrebovat aj WC pre zamestnanca do vzdialenosti 70 metrov, odbornu sposobilost, zdravotny preukaz a strasne vela dalsich veci. Tecuca voda je samozrejmost a treba aj viac drezov. Na regionalnom urade ti poradia len si zober pero a papier lebo to vsetko si nezapamatas :-)
orientmonkey
27.07.10,12:43
viac drezov a teplu vodu treba len pri praci s masom
pavol54
28.07.10,09:41
viac drezov a teplu vodu treba len pri praci s masom
Neuvádzaj do omylu s tou teplou vodou
trdlott
28.07.10,10:43
Z toho vyplyva, ze tecucu vodu nepotrebujem ak sa nemylim. Vsak? Uz mam sice dohodnute stretko na zivnostaku ale velmi dakujem za normalnu odpoved ktora je pouzitelna. Nemam rad ludi, ktory prezentuju svoje neoverene domnenky ako neomylny fakt
pavol54
29.07.10,17:41
tečúca teplá a studená voda je základná podmienka. Fakt si skús aspoň raz vygooliť a prečítať potravinový kódex a potom sa pýtaj ak ti nebude niečo jasné.
trdlott
02.08.10,10:51
Ahoj,
esteraz sa chcem opytat stale nechapem. Vsade pri hygienickych poziadavkach je poziadavka na pitnu vodu nie tecucu. Tak nechapem. Je teda treba tecuca voda alebo nie?

Pitnou vodou je veškerá voda v původním stavu nebo po úpravě, která je určena k pití, vaření, přípravě jídel a nápojů, voda používaná v potravinářství, voda, která je určena k péči o tělo, k čištění předmětů, které svým určením přicházejí do styku s potravinami nebo lidským tělem, a k dalším účelům lidské spotřeby, a to bez ohledu na její původ, skupenství a způsob jejího dodávání.
BXLmiami
02.08.10,11:05
Musíš mať prístup k tečúcej vode,to je uplne bez debaty.Pýtaj sa hygienikov,tí Ti povedia,v akej forme a za akých podmienok Ti prevádzku schvália,bez ich schválenia si ani neškrtneš.
Danielle369
03.08.10,06:36
MINIMÁLNE POŽIADAVKY NA PREDAJNE POTRAVÍN ( Výnos MP SR a MZ SR z 12. apríla 2006 č. 28167/2007 – OL, ktorým sa vydáva hlava PK SR upravujúca všeobecné požiadavky na konštrukciu, usporiadanie a vybavenie potravinárskych prevádzkarní a niektoré osobitné požiadavky na výrobu a predaj tradičných potravín a na priame dodávanie malého množstva potravín )

 prívod tečúcej teplej vody zohriatej najmenej na 45°C

 prívod tečúcej studenej pitnej vody

 nádoby na odpad na mieste s pevným povrchom, aby sa dalo udržiavať v čistote
rybička380
03.08.10,12:53
Čo sa týka hygienického zabezpečenia, okrem oboznámenia sa s potravinovým kódexom SR (ako tu radili už viacerí) je potrebné sa trošku zorientovať v legislatíve, ktorá je súhrne uvedená na stránke
a) Štátnej veterinárnej a potravinovej správy pod heslom Legislatíva SR a EU - tam je ten Potravinový kódex ale aj napr. legislatíva súvisiaca s hygienou potravín a mnoho ďalších
b) Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky - tam tiež pod heslom Legislatíva
Avšak vzhľadom na to, že tých zákonných povinností je skutočne veľa a ani pri najlepšej vôli sa v nich nedá dokonale zorientovať, naozaj je naistejšie navštíviť najbližší Úrad verejného zdravotníctva, kde ti vysvetlia svoje požiadavky. Bez ich schválenia nebudeš môcť začať s takýmto druhom podnikania.
Napr. u nás mali skutočne požiadavku dvoch drezov, hoci s mäsom vôbec nerobíme, mali požiadavku vypracovania prevádzkového poriadku, zavedenia systému HACCP a mnoho ďalších iných vecí.

Úprimne povedané, proces schvaľovania našej naozaj malej prevádzky (majiteľ + 1 zamestnanec) z hygienického hľadiska bol najdlhším a "najvyčerpávajúcejším" procesom pri projektovaní a otváraní prevádzky. Držím palce.
anela222
04.08.10,12:57
ja som sa na výrobu ovo štiav pýtala na UVZ a povedali mi, že HACCP netreba, stačí Prevádkový a sanitačný poriadok.
trdlott
04.08.10,14:20
pre istotu radsej este raz opakujem, ze mi ide o predaj v mobilnom stanku... osobne si neviem predstavit, ze treba vsetko to co ste tu pisali |dva drezy, privod studenej a teplej vody, ... |. Napriklad predajca hotdogov v mobilnom stanku nema privod vody to viem... dalej predajca kavy nema privod vody to viem tiez...
Potravinovy kodex som si cital ale nemam vzdelanie pravnicke a neviem sa z toho vysomarit, pretoze v mojom pripade ide asi o dost specificku zalezitost.
Apropo moj napad nieje nieco co som vymyslel, ale spojil som viacero veci dohromady a viem ze to musi s malimi upravami ist spravit. Chcel som vsak pred navstevou vyskusat tuto formu nech tam nejdem ako nepopisany list...
Dakujem vsetkym za odpovede a cas
marek
Danielle369
04.08.10,16:55
Treba ísť na hygienu a tam ti všetko vysvetlia. Ked nebudeš mať vodu vlastnú tak oponuj s tým že vodu si budeš zabezpečovať priamo na mieste predaja. Prakticky organizátori podujatia to aj umožňujú:
3. Hygienické a bezpečnostné zásady:

3.1 Stánok musí vyhovovať hygienickým požiadavkám.

3.2 Stánok na krátkodobý predaj poživatín musí:
a/ chrániť poživatiny a pracovníkov obsluhy pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi /dážď,
slnko, prach a pod./. Otvorená môže byť len predná časť stánku, slúžiaca na obsluhu, kde
je umiestnený predajný pult,
b/ byť vybavený aspoň jednoduchým zariadením a potrebami na umývanie rúk a pracovného
náčinia /umývadlo, drez, vedro, čistiace prostriedky, mydlo, uterák a pod./,
c/ ak nemožno pre stánok na krátkodobý predaj poživatín zabezpečiť prívod tečúcej vody
z vodovodu, môže sa voda donášať z verejného vodovodu v nádobách na tento účel urče-
ných, vtedy potraviny a nápoje sa musia kupujúcim podávať len v nenávratných obaloch,
d/ stánok musí byť vybavený účelným, ľahko čistiteľným zariadením, ktoré umožňuje hygie-
nicky vyhovujúce skladovanie, vystavovanie a predaj poživatín,
e/ pre pracovníkov obsluhy sa musí v stánkoch na krátkodobý predaj poživatín vyčleniť prie-
stor na odkladanie odevov,
f/ iné zariadenia pre stánkový predaj poživatín - podnosy, stoly a pod. musia byť zhotovené
zo zdravotne nezávadného materiálu, ktorý je ľahko čistiteľný.
buchač
04.08.10,18:03
Ahoj,
esteraz sa chcem opytat stale nechapem. Vsade pri hygienickych poziadavkach je poziadavka na pitnu vodu nie tecucu. Tak nechapem. Je teda treba tecuca voda alebo nie?
Je potrebné oboje .....
Teda ....pitna a zároveň aj tečúca voda ...
Pitnou vodou je veškerá voda v původním stavu nebo po úpravě, která je určena k pití, vaření, přípravě jídel a nápojů, voda používaná v potravinářství, voda, která je určena k péči o tělo, k čištění předmětů, které svým určením přicházejí do styku s potravinami nebo lidským tělem, a k dalším účelům lidské spotřeby, a to bez ohledu na její původ, skupenství a způsob jejího dodávání.
Čo nechápeš ????

P.S.:
A teraz tá zadierka do živého :
Nehnevaj sa , ale základné , elementárne výrazy a rozdiely medzi nimi nepoznáš ...a to chceš podnikať ???!!!!
Ej , bratu , dúfam , že nebudem mať raz taký smäd , aby som sa u Teba musel nebodaj zastaviť na """pohár osviežujúcej limonády"""...;)



Vyroba a predaj ovocnych a zeleninovych stiav 25-07-10
...
Dufam ze som napisal dost jasne co potrebujem a tesim sa na Vase odpovede. Ak sa potrebujete nieco este spytat kludne do mna budem len rad.
...
Dakujem Trdlo z Trnavy
Nie , nenapísal si ...a to som laik . Odborníka by asi dvíhalo zo stoličky pri čítaní týchto , hm , názorov ...
Preto sa pýtam , prečo sa vlastne do toho podnikania vrháš ???
trdlott
05.08.10,11:05
To Buchac:
Doteraz si mi nepodal ani jednu relevantnu odpoved. Mozno sa pytam hlupo a mozno som hlupak, ale ked sa nebudem pytat tak nim zostanem. Uz samotny nazov stranky napoveda, ze to je portal, kde by si mali ludia poradit. Ak nemas na moje hlupe otazky cas a trpezlivost naco reagujes? Aky to ma zmysel? Tie Tvoje nazory by si mohol publikovat skor na stranke ODRADA SK , pretoze takymito kecami cloveka iba odradis.
Tak prosim po precitani zahodit.
Flinstone
05.08.10,11:34
Buchač reagoval na protirečenie čo si robíš sám. Ak jednoducho nedostaneš odpoveď v súlade s tvojou predstavou považuješ ju za odveci. Ak položíš otázku, musíš byť pripravený aj na odpoveď. Možno aj na takú čo nechceš počuť.
Alebo ak si presvedčený, že tú vodu nepotrebuješ, načo si sa pýtal.