via carpathia
25.07.10,09:07
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť, keď firma mala byť plátcom DPH od apríla, ale zaregistrovali sa neskoro a kartu IČ DPH ako aj registrácia je až od 01.05., je potrebné tržbu z pokladne zdaniť, akurát neviem či mám vziať tržbu ako základ dane a k tomu pripočítať DPH a tú odviesť štátu, alebo mám tržbu počítať, že je to suma s DPH a odviesť teda tú nižšiu daň. Tržba je 1000,- mám teda odviesť 190,- alebo 159,66 ??
Ďakujem a prajem peknú aj keď upršanú nedeľu
VieraPopluharova
25.07.10,07:41
V pripade, ze si uctovala cez registracnu pokladnu trzby v cleneni na zaklad a DPH, je potrebne odviest statu DPH i ked si nemala, este registraciu, ak si uctovala bez DPH, tak DPH neodvadzas az od 1.5. kedy si povinna ako registrovana osoba pre DPH uctovat v cleneni na zaklad a DPH a odvadzat DPH.
via carpathia
25.07.10,07:47
Ďakujem, ale podľa obratu sa mali prihlásiť už od 01.04. a teda musia spatne dodaniť tržby a majú nárok aj na odpočet z faktúr a nákladov za apríl, len neviem z ktorej z tých súm. Keďže neboli plátcovia pred tým tak na reg pokladni mali bez DPH neboli plátcami, ale mali byť.
VieraPopluharova
25.07.10,08:09
Umožnenie odpočítania dane v zmysle doplneného § 55 ods.3 zákona o DPH aj osobám, ktoré si nesplnili registračnú povinnosť pre daň alebo podali žiadosť o registráciu oneskorene a to za obdobie, v ktorom mala byť táto osoba platiteľom dane. Toto obdobie začína 31. dňom po dni, keď osoba bola povinná najneskôr podať žiadosť o registráciu pre daň. Odpočítanie dane si uplatní podaním jedného daňového priznania za obdobie, v ktorom mala byť zdaniteľná osoba platiteľom dane v zmysle doplneného § 78 o ods.9 novely zákona o DPH. Uvedené ustanovenie zákona sa podľa prechodných ustanovení zákona nepoužije, ak povinnosť registrácie vznikla pred 1. aprílom 2009.
Tejto osobe vzniká však aj daňová povinnosť podľa doplneného § 69 o odsek 13 z dodania tovarov a služieb v tuzemsku za obdobie, v ktorom mala byť zdaniteľná osoba platiteľom. Uvedené ustanovenie zákona sa podľa prechodných ustanovení zákona nepoužije, ak povinnosť registrácie vznikla pred 1. aprílom 2009.

Cize za april urobis jedno danove priznanie kde si povinna priznat DPH z trzieb, ale si i odpocitas DPH z dodanych faktur a blockov a od 1.5 . ked mas uz riadnu registraciu urobis druhe danove priznanie za mesiace 5,6, neviem ci Ste kvartalny platcovia, alebo mesacny, ak mesacny tak za kazdy mesiac zvlast ak kvartalny za 4 mesiac samostatne danove a za 5,6 urobis ako II.Q.
via carpathia
25.07.10,08:21
Ďakujem, ten zákon som už prečítala aj som toto isté dala konateľom, ale fakt neviem či tú tržbu zdaniť tak že na ňu ešte dám DPH alebo ju počítam ako už s DPH, toto je môj problém.?
VieraPopluharova
25.07.10,08:29
Na trzbu podla mna nedas DPH, Ty musi rozdelit vyslednu sumu trzby na zaklad a DPH, t.j. ak mas napr. trzbu 1000,-€ rozdelis ju na 840,336 +159,66€