doktor01
25.07.10,09:15
Ako účtovať SZČO neplatca DPH JU keď:
od februára 2010 zrušená živnosť (nie pozastavená)
od júla 2010 založená nová živnosť (ale s rovnakým IČO aj DIČ ako prvá živnosť)
Do februára 2010 paušálne výdavky
Od júna 2010 klasické JU (reálne výdavky)
Tak teraz nevie, či mám mať 2 účtovníctva (do februára jedno a od júla druhé) alebo jedno a od začiatku roka 2010 viesť len klasické účtovníctvo (bez paušálnych výdavkov).
VieraPopluharova
25.07.10,07:36
Do februara, kedze si mal pausalne vydavky si povinny uschovat doklady, v pripade neskorsej danovej kontroly, nakolko mozu kontrolovat spätne ukonceny rok + 5 rokov .Samozrejme co sa tyka zdravotnej poistovne 10 rokov z hladiska odvodov si treba nechat odlozene doklady a SP ohladne odvodov az do odchodu do dochodku.
Od juna 2010 si povinný viest normalne jednoduche uctovnictvo v zmysle zakona o uctovnictve , zakona o dani z prijmu, predpokladam , ze nie si platca DPH, ak ano tak i v zmysle zakona o DPH.
ego.mc
25.07.10,09:43
Myslím si, že počas kalendárneho roka (zdaňovacieho obdobia) nemôže meniť spôsob evidencie a preto, ak chce viesť účtovníctvo, musí tak robiť od 1.1.2010.
VieraPopluharova
25.07.10,12:41
I ked ide o zrusenie zivnosti a zalozenie novej i ked pod tym istym ICOM a DIC?
Nepovazuje sa to za nove vedenie uctov? Ved za stare, ked zrusil musel podat danove priznanie pri zrusení, alebo nie?
veronikasad
25.07.10,12:44
I ked ide o zrusenie zivnosti a zalozenie novej i ked pod tym istym ICOM a DIC?
Nepovazuje sa to za nove vedenie uctov? Ved za stare, ked zrusil musel podat danove priznanie pri zrusení, alebo nie?
U FO je zdaňovacím obdobím kal. rok, do ktorého zahrňa všetky príjmy. DP podáva do konca marca nasl. kal. roku.
VieraPopluharova
25.07.10,12:45
Veronika , dakujem, nemala som este taky pripad, aspon som sa poucila.A kolegovi hore sa ospravedlnujem.Mozno to bude poucenie i pre druhych.
marjankaj
25.07.10,12:51
I ked ide o zrusenie zivnosti a zalozenie novej i ked pod tym istym ICOM a DIC?
Nepovazuje sa to za nove vedenie uctov? Ved za stare, ked zrusil musel podat danove priznanie pri zrusení, alebo nie?

Postupuje sa podľa §6 zákona o dani z príjmov.
Nedá sa to kombinovať Veď je to jeden daňovník a podáva jednio daňové priznanie. Je taký problém za 1-2/2010 uplatniť skutočné výdavky?



(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
VieraPopluharova
25.07.10,12:57
No myslim, ze nie je, ak by mu to lepsie vychadzalo ak bude viest JU - teda skutocne vydavky , mohol by si 1-2/2010 urobit ako JU a tak pokracovat cely rok, ak mu lepsie vychadza pausal , tak pausal. Pretože ak som dobre citala citat:Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov.
Takze ak si podla mna este moze vybrat, ako mu to lepsie vyjde.
marjankaj
25.07.10,14:05
No keď mu je lepšie 7 mesiacov ísť na skutočné výdavky, pochybujem, že by ho tie dva mesiace "vytrhli". Ale to rozhodnutie nechávam da zadávateľovi.

A na príjmy z prenájmu si nemusí zakladať živnosť. §6 ods(3) To sa píše do iného riadku ako príjmy zo živnosti.
VieraPopluharova
25.07.10,14:16
No musi si to on prepocitat co mu je lepsie.
doktor01
25.07.10,15:01
No myslim, ze nie je, ak by mu to lepsie vychadzalo ak bude viest JU - teda skutocne vydavky , mohol by si 1-2/2010 urobit ako JU a tak pokracovat cely rok, ak mu lepsie vychadza pausal , tak pausal. Pretože ak som dobre citala citat:Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov.
Takze ak si podla mna este moze vybrat, ako mu to lepsie vyjde.
Ďakujem za cenné informácie. Z uvedeného som pochopil, že v jednom roku môžem viesť účtovníctvo len 1 spôsobom. Ešte nemám jasno, či mám mať 1 peňažný denník alebo 2 (pre predchádzajúcu živnosť jeden a pre novú živnosť druhy)?
marjankaj
25.07.10,15:08
Ďakujem za cenné informácie. Z uvedeného som pochopil, že v jednom roku môžem viesť účtovníctvo len 1 spôsobom. Ešte nemám jasno, či mám mať 1 peňažný denník alebo 2 (pre predchádzajúcu živnosť jeden a pre novú živnosť druhy)?

Účtovníctvo ani tak nie. Môžeš skutočné výdavky a potom zjednodušenú evidenciu. Len uplatňovať daňové výdavky musíš podľa zákona o dani z príjmov.