janneeca
25.07.10,09:35
Dobrý deň.
Chcela by som sa poradiť ohľadom prenájmu bytu.
Rozhodla som sa, prenajať si byt. Nakoľko s tým ešte nemám žiadne skúsenosti, chcela by som vedieť, na čo sa zamerať, čoho sa vyvarovať, aby som sa nedostala do nejakých ťažkostí.
Jednalo by sa o prenájom od fyzickej osoby.
Chcela by som preto vedieť:

Čo musí obsahovať zmluva?

Za prípadne poruchy a nedostatky v byte, ktoré nevzniknú mojou vinou, je zodpovedný majiteľ?

Môže majiteľ zmeniť výšku nájomného počas obdobia prenájmu, ak to nebolo uvedené v zmluve?

Môže majiteľ vypovedať zmluvu ešte pred jej ukončením, bez nejakého vážnejšieho dôvodu?

Ďakujem za odpovede!
Ice dive
25.07.10,07:49
Dobrý deň.
Chcela by som sa poradiť ohľadom prenájmu bytu.
Rozhodla som sa, prenajať si byt. Nakoľko s tým ešte nemám žiadne skúsenosti, chcela by som vedieť, na čo sa zamerať, čoho sa vyvarovať, aby som sa nedostala do nejakých ťažkostí.
Jednalo by sa o prenájom od fyzickej osoby.
Chcela by som preto vedieť:

Čo musí obsahovať zmluva?

Za prípadne poruchy a nedostatky v byte, ktoré nevzniknú mojou vinou, je zodpovedný majiteľ?

Môže majiteľ zmeniť výšku nájomného počas obdobia prenájmu, ak to nebolo uvedené v zmluve?

Môže majiteľ vypovedať zmluvu ešte pred jej ukončením, bez nejakého vážnejšieho dôvodu?

Ďakujem za odpovede!
Všetky otázky sa môžu aj nemusia dohodnúť v zmluve...

za škody, ktoré vzniknú tvojou vinou zodpovedáš ty majiteľovi a ten to môže a asi aj bude náhradu od teba požadovať, toto sa zvyčajne rieši kauciou vo výške mesačného nájmu, tieto peniaze by ti mal potom majitel po skončení nájmu vrátiť... ale ak napr. niekoho vytopíš práčkou za túto škodu zodpovedá majiteľ ako vlastník nehnuteľnosti...(susedov nezaujma že byt je prenajatý) zodpovedá za škody on ako vlastník...- potom to možno bude chcieť od teba preto by si mala požadovať, aby mal uzavreté na toto poistenie...

nájomné je dané dohodou zmluvných strán, preto by malo byť zakotvené v zmluve - vacsionu sa zmluva uzatvára na dobu určitú a je tam stanovená aj výška nájmu, ktorá sa počas tohto obdobia nemení následne sa uzatvára nová, kde sa zas určí nové nájomné... zvyčajne sa uzatvára na jeden rok, je to z toho dôvodu aby sa mohol majiteľ bezproblemovo zbaviť nepohodlných nájomníkov + mohol upraviť výšku nájmu...

podľa toho akú zmluvu ste uzavreli, ak na dobu určitú je viazaná dohodnutou dobou, ak na dobu neurčitú tak výpovedná lehota je zvyčajne jednomesačná... ale taktiež mali by sa v zmluve špecifikovať dôvody kedy a prečo zmluvu je možné vypovedať...
arizona
25.07.10,08:04