Korelko
25.07.10,14:01
Dobry den, mal by som dve otazky.

1. Pred istym casom som si bral zo banky kontokorentny uver, ktory som vsak po strate zamestnania nemal z coho splacat a tak banka postupila pohladavku, v tom case 2500,- eur, inkasnej spolocnosti. Tato spolocnost ma kontaktovala a spisal som s nimi dohodu o uznani dlhu s naslednym splatkovym kalendarom. Darilo sa mi to chvilu splacat avsak potom som sa dostal do financnych problemov kvoli byvalej manzelke a splatky som zastavil. Vcera mi doslo od tejto firmy upovedomenie ze bud zmeskane splatky uhradim do ... alebo sa stane moj dlh okamzite splatny a ak neuhradim tak mi hrozi exekucia. Ta suma ktora tam bola uvedena je skoro 5000 Eur. Mimochodom, nerozumiem akym sposobom dokazali z tej povodnej sumy za rok "vyrobit" tuto sumu. Ak ciastku neuhradim, ako tato firma bude postupovat, poda zalobu na sud alebo to moze dat priamo exekutorovi? Pocul som ze uzatvorenim dohody o uznani dlhu je postup vymahania trochu odlisny od klasickeho, tak preto sa teda pytam ze co by nastalo.

2. Oficialne nevlastnim ziadny majetok ani prijem, avsak som tretinovym konatelom v jednej s.r.o., ktora vlastni sklad v Ba. Kedze som si ten uver bral ako FO, moze exekutor do toho zatiahnut aj tuto s.r.o., popripade siahnut na spominanu nehnutelnost?

Vopred dakujem za odpoved.
Ice dive
25.07.10,12:29
Dobry den, mal by som dve otazky.

1. Pred istym casom som si bral zo banky kontokorentny uver, ktory som vsak po strate zamestnania nemal z coho splacat a tak banka postupila pohladavku, v tom case 2500,- eur, inkasnej spolocnosti. Tato spolocnost ma kontaktovala a spisal som s nimi dohodu o uznani dlhu s naslednym splatkovym kalendarom. Darilo sa mi to chvilu splacat avsak potom som sa dostal do financnych problemov kvoli byvalej manzelke a splatky som zastavil. Vcera mi doslo od tejto firmy upovedomenie ze bud zmeskane splatky uhradim do ... alebo sa stane moj dlh okamzite splatny a ak neuhradim tak mi hrozi exekucia. Ta suma ktora tam bola uvedena je skoro 5000 Eur. Mimochodom, nerozumiem akym sposobom dokazali z tej povodnej sumy za rok "vyrobit" tuto sumu. Ak ciastku neuhradim, ako tato firma bude postupovat, poda zalobu na sud alebo to moze dat priamo exekutorovi? Pocul som ze uzatvorenim dohody o uznani dlhu je postup vymahania trochu odlisny od klasickeho, tak preto sa teda pytam ze co by nastalo.

2. Oficialne nevlastnim ziadny majetok ani prijem, avsak som tretinovym konatelom v jednej s.r.o., ktora vlastni sklad v Ba. Kedze som si ten uver bral ako FO, moze exekutor do toho zatiahnut aj tuto s.r.o., popripade siahnut na spominanu nehnutelnost?

Vopred dakujem za odpoved.
čo sa týka bodu 2... ak nie ste spolumajiteľom predmetnej sro, tak exekútor nemá čo exekuovať v sro... taktiež ak by ste aj bol majiteľom sro, exekútor môže skúsiť odpredať Váš podiel resp. snažiť sa dohodnúť jeho odkúpenie ostatnými vlastníkmi... (na majetok sro, ako takej siahnuť nemôže...)...

pokiaľ ste len konateľom danej sro, a nie jej vlastníkom, exekútora to zaujímať z titulu exekúcie majetku zrejme nebude... skôr ho bude zaujímať, či za výkon funkcie nemáte dajakú odmenu, ktorú by mohol exekuovať...
Korelko
25.07.10,12:41
No firma nema ziadnu cinnost, okrem toho ze dava do prenajmu sklad, ma v banke ucet vedeny na meno tejto firmy, na ktory chodia kazdy mesiac peniaze za prenajom spominaneho firemneho skladu. Cize v tomto pripade by s tymto exekutor mohol nieco riesit ci nie?
Ice dive
25.07.10,13:11
No firma nema ziadnu cinnost, okrem toho ze dava do prenajmu sklad, ma v banke ucet vedeny na meno tejto firmy, na ktory chodia kazdy mesiac peniaze za prenajom spominaneho firemneho skladu. Cize v tomto pripade by s tymto exekutor mohol nieco riesit ci nie?
no záleží od toho kto je vlastníkom firmy, ak ste vlastníkom (spolumajiteľom) Vy - môže chcieť po Vás aby ste predali podiel vo firme, nakoľko toto je Váš majetok...

ak ste konateľom a nie vlastníkom, bude zisťovať či máte príjem nikto predsa nerobí len za "Ďakujem pekne" a z tohto príjmu bude chcieť uspokojiť pohľadávku...(odmena za výkon funkcie konateľa nemusí byť mesačná môže byť vyplácaná raz ročne...)
to akú činnosť má firma resp. čo robí exekútora zaujímať nebude jeho bude zaujímať či máte nejaký podiel/príjem z danej firmy...
Korelko
25.07.10,13:19
No ak mam pravdu povedat, tu firmu sme zalozili spolu s otcom, on ma 150000 vklad do imania a ja 50000(este korun), cize sme dvaja spolocnici. Firmu sme zakladali este vela rokov dozadu kvoli tomu ze sme chceli podnikat v spomenutom sklade ako prevadzka velkoobchodu ale nakoniec sme sa ho rozhodli dat do prenajmu ale firmu sme nezrusili, nemame z nej nic,ziadny prijem, iba ten firemny sklad a z toho ten prenajom, ktory chodi na firemny ucet a riadne ho zdanujeme ako jediny firemny prijem.
Ice dive
25.07.10,13:36
čo sa potom deje s tým firemným príjmom po zdanení, predsa ho nenechávate na firemnom účte...
predpokladám, že si tento každý rok po zdanení rozdelite t.j. exekútor môže požadovať od Vás uspokojenie pohľadávky z tohto príjmu po zdanení... alebo bude chcieť, aby ste svoj podiel predali pričom ako 1/4 vlastník sro vlastníte de facto aj 1/4 predmetného skladu (t.j. firma má vyššiu hodnotu ako len 200 000 SK).
Korelko
25.07.10,13:49
Nie lebo akonahle dojde ten mesacny najom na ucet tak hned sa vyberie a pouzije na uhradu beznych veci ako ucty, strava a pod. A keby ze odmietam ten moj podiel predat tak co vtedy moze spravit exekutor? Ak tomu dobre rozumiem, bez toho aby som moj podiel odpredal, exekutor nemoze jednoducho siahnut na sklad?
Ice dive
25.07.10,14:08
no bolo by dobré poradiť sa s Vašou účtovníčkou ako príjem vykazuje, nakoľko príjem z nájmu je príjmom firmy a nie Vašim t.j. nemal by sa používať na nákup stravy a platbu účtov... v podstate si aj od firmy požičiavate... a tieto peniaze by ste mali buď vrátiť, alebo ich zdaníte ako zisk firmy...

Ono je jedno, či odmietnete alebo neodmietnete podiel predať podstatné pre exekútora je, že máte nejaký majetok, z ktorého by sa pohľadávka mohla dajako uspokojiť... a páku si už dajako nájde...
Nie na majetok firmy t.j. na sklad nemôže exekútor siahnuť
Korelko
25.07.10,17:54
Ok, dakujem za odpovede.
cmuq
03.08.10,19:44
zdravim,

co v pripade ak nevlastnim ziaden hnutelny ani nehnutelny majetok a mam davky v hmotnej nudzi a prijem z dohody o vykonani prace ? exekucia je z nebankovky pri ktorej je povodna dlzna suma po roku 3krat vyssia?