janka97
25.07.10,16:49
Chcela by som sa spýtať som na rodičovskej dovolenke do Februára 2011 a rozmýšlam nad založením živnosti. Jedná sa o výrobu vecičiek - ručná práca. Čo k tomu treba? Treba mať registračnú pokladňu a mám nárok na dotáciu z úradu práce ak som zamestnaná a nie som vedená na úrade práce? Čo v prípade keby som chcela živnosť zrušiť ak bysa mi v podnikaní nedarilo? Budem vďačná za všetky rady a postrehy. janka
veronikasad
25.07.10,16:14
Chcela by som sa spýtať som na rodičovskej dovolenke do Februára 2011 a rozmýšlam nad založením živnosti. Jedná sa o výrobu vecičiek - ručná práca. Čo k tomu treba? Treba mať registračnú pokladňu a mám nárok na dotáciu z úradu práce ak som zamestnaná a nie som vedená na úrade práce? Čo v prípade keby som chcela živnosť zrušiť ak bysa mi v podnikaní nedarilo? Budem vďačná za všetky rady a postrehy. janka
Na úrade práce ťa nezaevidujú z dvoch dôvodov :
- si zamestnanec
- poberáš rod. príspevok.

Počkaj s vybavovaním živnosti do februára bud.roku. Ak s tebou zamestnávatel skončí prac.pomer pre nadbytočnosť, budeš mať nárok na dávku v nezamestnanosti. Ak sa dovtedy nezmenia zákony, po 3 mesiacoch evidencie môžeš požiadať o príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť - po schválení podn. plánu.
janka97
25.07.10,19:44
Ďakujem za odpoveď. Ja by som to chcela skúsiť skôr nakoľko neviem či mi to pôjde a aby som mala istotu aspoňv tom zamestnaní. V takomto prípade nedostanem žiadnu dotáciu od úradu práce. Ešte by som mala otázku keď vyrobím tovar ktorý dám dalej do obc hodu na ďaľší predaj v tom prípade nepotrebujem registračnú pokladňu. Tú by som potrebovala v prípade keby som tovar predávala priamo zákazníkovi. Ak som to zle napísala prosím oprav ma.
Ak by som sa rozhodla že si tú živnosť založím čo potrebujem vybaviť? Myslím tým mám to ohlásiť na sociálnej poisťovni, poprpade zdravotnej. Ako je to s odvodmi a sú nejaké sankcie ak by som nevykazovala žiadny zisk. Janka