fox77
25.07.10,17:38
Ahojte, potreboval by som poradiť s výpočtom odstupného zamestnanca. Pracovník dostal výpoveď z organizačných dôvodov a pre dĺžku jeho pôsobenia vo firme mu patrí trojmesačné odstupné. Teraz otázka znie, ktorý priemerný zárobok použiť na výpočet odstupného, ten za posledný kalendárny štvrťrok alebo minulý kalendárny rok. Pracovník odchádza 31.08.2010. A ešte len pre utvrdenie, odstupné je pripočítateľná čiastka k hrubej mzde, z ktorej sa vyrátavajú odvody ako aj daň. Ďakujem.
rodina1
25.07.10,15:45
Ahojte, potreboval by som poradiť s výpočtom odstupného zamestnanca. Pracovník dostal výpoveď z organizačných dôvodov a pre dĺžku jeho pôsobenia vo firme mu patrí trojmesačné odstupné. Teraz otázka znie, ktorý priemerný zárobok použiť na výpočet odstupného, ten za posledný kalendárny štvrťrok alebo minulý kalendárny rok. Pracovník odchádza 31.08.2010. A ešte len pre utvrdenie, odstupné je pripočítateľná čiastka k hrubej mzde, z ktorej sa vyrátavajú odvody ako aj daň. Ďakujem.
Aj tu:
http://www.porada.sk/t9304-odstupne-vypocet.html

pre výpoče odstupného berieš priemerný zárobok za predchádzajúci štvrťrok, z odstupného sa platí len daň.
fox77
26.07.10,14:37
Ahoj. Ďakujem za usmernenie. Pekný slnečný týždeň.
rommy
27.07.10,11:30
ja by som sa chcela spýtať, keď sa dáva výpoveď z organizačných dôvodov a dohodnú sa na dvojmesačnej výpovednej lehote aj tak sa dáva odstupné?
Tweety
27.07.10,11:33
ja by som sa chcela spýtať, keď sa dáva výpoveď z organizačných dôvodov a dohodnú sa na dvojmesačnej výpovednej lehote aj tak sa dáva odstupné?
Áno.
§ 76 ZP
Odstupné a odchodné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
rommy
27.07.10,11:45
takže aj ked sa dohodnú na dvojmesačnej výpovednej aj tak sa musí dať odstupné.
Tweety
27.07.10,11:46
takže aj ked sa dohodnú na dvojmesačnej výpovednej aj tak sa musí dať odstupné.
Áno, presne tak, ako som už napísala.