Laco.SK
25.07.10,21:27
Prosím o radu ...

Som živnostník, platiteľ DPH a používam na účtovanie Jednoduché účtovníctvo MK-Soft (SQL).

Ak mi vznikne daňová povinnosť (to znamená že mám zaplatiť DPH), zaúčtujem ju v PD ako Výdaj, resp. Platba DPH s tým, že ide o Výdaj neovplyvňujúci základ dane. Je to v poriadku ? Pri kontrole v knihe DPH im to potom vyhadzuje, že takáto platba sa mi neobjavila v knihe DPH... Tomu celkom nerozumiem ...

Veď keď mi vznikne povinnosť zaplatiť DPH, nemôžem si to uplatniť ako odpočet v ďalšom zdaňovacom období ... alebo sa mýlim ?

Ďakujem za odpoveď.

S pozdravom
Laco.SK
VieraPopluharova
25.07.10,19:37
V JU platba DPH patri do platieb neovplyvnujucich ZD,to mas v poriadku. Ak Ti vznikne povinnost zaplatit DPH , naozaj si to nemozes uplatnit v dalsom zdanovacom obdobi.
Nerobis niekde chybu pri zapise v softe?Nepoznam ho takze neviem ako ma byt zapis.Skusim sa pozriet na demoverziu.
rodina1
25.07.10,19:40
Prosím o radu ...

Som živnostník, platiteľ DPH a používam na účtovanie Jednoduché účtovníctvo MK-Soft (SQL).

Ak mi vznikne daňová povinnosť (to znamená že mám zaplatiť DPH), zaúčtujem ju v PD ako Výdaj, resp. Platba DPH s tým, že ide o Výdaj neovplyvňujúci základ dane. Je to v poriadku ? Pri kontrole v knihe DPH im to potom vyhadzuje, že takáto platba sa mi neobjavila v knihe DPH... Tomu celkom nerozumiem ...

Veď keď mi vznikne povinnosť zaplatiť DPH, nemôžem si to uplatniť ako odpočet v ďalšom zdaňovacom období ... alebo sa mýlim ?

Ďakujem za odpoveď.

S pozdravom
Laco.SK

Máš povinnosť zaplatiť DPH zaevidovanú aj v záväzkoch?
Laco.SK
25.07.10,19:41
OK, budem teda čakať, čo zistíš ... je to SQL verzia ...

Ďakujem za rýchlu odpoveď. Prajem pekný večer.

S pozdravom
Laco.SK
Laco.SK
25.07.10,19:42
Máš povinnosť zaplatiť DPH zaevidovanú aj v záväzkoch?
Nie, nemám ju zaevidovanú ...

S pozdravom
Laco.SK
rodina1
25.07.10,19:46
Skús zaevidovať v záväzkoch a pri úhrade vypárovať záväzok. Uvidíš.
tuta
25.07.10,19:49
Prosím o radu ...

Som živnostník, platiteľ DPH a používam na účtovanie Jednoduché účtovníctvo MK-Soft (SQL).

Ak mi vznikne daňová povinnosť (to znamená že mám zaplatiť DPH), zaúčtujem ju v PD ako Výdaj, resp. Platba DPH s tým, že ide o Výdaj neovplyvňujúci základ dane. Je to v poriadku ? Pri kontrole v knihe DPH im to potom vyhadzuje, že takáto platba sa mi neobjavila v knihe DPH... Tomu celkom nerozumiem ...

Veď keď mi vznikne povinnosť zaplatiť DPH, nemôžem si to uplatniť ako odpočet v ďalšom zdaňovacom období ... alebo sa mýlim ?

Ďakujem za odpoveď.

S pozdravom
Laco.SK

Laco a máš správne zadané kódy pre DPH?
Laco.SK
25.07.10,20:07
Pre rodina1 :

Skúsil som to, žiadna zmena ...

Zaevidoval som to v Saldokonte a následne urobil úhradu ... Stále mi to vypisuje, ze záznam sa nenachádza v Knihe DPH. Ja ani netuším, či sa tam má vôbec nachádzať ...

--------------------------------------------------------------

Pre tuta :

Ja netuším, kódy si predsa dáva program sám, nie ? Poprosím ťa, skús pozrieť na demoverziu, budeme múdrejší ... ďakujem.
rodina1
25.07.10,20:11
Je síce pravda, že kódy si dáva SW sám, ale možno sa ťa pýta, či zapísať do DPH? Ak áno, tak toto treba potvrdiť. Skús.
A pri úhrade, prípade zaevidovaní fa do záväzkov, treba sumu rozpísať na základ a DPH. Nerobíš tam chybu?
tuta
25.07.10,20:14
Pokiaľ má byť doklad evidovaný v knihe DPH, skontroluj si, či máš pri ňom kód T.
Napíš presne o aký doklad sa jedná potom budeme múdrejší. :D
Laco.SK
25.07.10,20:18
Je síce pravda, že kódy si dáva SW sám, ale možno sa ťa pýta, či zapísať do DPH? Ak áno, tak toto treba potvrdiť. Skús.
A pri úhrade, prípade zaevidovaní fa do záväzkov, treba sumu rozpísať na základ a DPH. Nerobíš tam chybu?

Neviem, či sme sa pochopili ...

Pri zaúčtovaní Došlej faktúry je to OK, rozpisujem to na základ DPH a samotnú DPH, to sa mi v Knihe DPH objaví ...

Ale ak v PD zaúčtujem to, že odvádzam DPH daňovému úradu (na základe Daňového priznania k DPH), tak toto sa mi v Knihe DPH neobjaví ... Ja do PD zaúčtovávam, že je to "N", teda bez evidencie DPH ... Možno to je preto ... Ale aj tak neviem, prečo ma Kniha DPH na túto vec upozorňuje ...

Veď aj položky, ktoré si účtuje banka majú Nko, a to mi Kniha DPH nevyhadzuje ...

Už som z toho jeleň ...

Fakt, prosím, skúste tú demoverziu a že ako sa to má účtovať ... ďakujem veľmi pekne.

S pozdravom
Laco.
Laco.SK
25.07.10,20:21
Pokiaľ má byť doklad evidovaný v knihe DPH, skontroluj si, či máš pri ňom kód T.
Napíš presne o aký doklad sa jedná potom budeme múdrejší. :D

No proste do PD potrebujem dať doklad, ktorí hovorí o úhrade, resp. platbe DPHčky ...

Ako to mám zadať, ako akú platbu ?

S pozdravom
Laco.
rodina1
25.07.10,20:24
No proste do PD potrebujem dať doklad, ktorí hovorí o úhrade, resp. platbe DPHčky ...

Ako to mám zadať, ako akú platbu ?

S pozdravom
Laco.
DPH - povinnosť platíš z účtu? Ak áno, tak výdavok z banky (VNZD) - úhrada záväzku.
Laco.SK
25.07.10,20:32
DPH - povinnosť platíš z účtu? Ak áno, tak výdavok z banky (VNZD) - úhrada záväzku.

Áno, platím z účtu ...

Úhrada záväzku, takže to musím dať najprv do Saldokonta ... A ako to mám dať tam ?

Voľby, ktoré tam sú :
Faktúry došlé
Zálohy zaplatené (faktúrované)
Zaplatené zálohy - došlé predf.
Ostatné záväzky

Ak to dám, ako Ostatné záväzky, potom analytický kód dávam VND - Dph (NDZ), zadám čiastku, potom následuje typ DPH (T - nadobudnutie tovaru a sl. v tuzemsku. ETT - tovaru a sluzieb z EU ... atd ... a je tam aj N - bez evidencie DPH)., takze ja zadam "N" a potom uz len popis ...

Tým pádom, by mi kniha DPH nemala nic kricat ... A ona, ked spustim kontrolu dokladov, tak mi kvici, ze tento doklad nema ...
rodina1
25.07.10,20:36
Áno, platím z účtu ...

Úhrada záväzku, takže to musím dať najprv do Saldokonta ... A ako to mám dať tam ?

Voľby, ktoré tam sú :
Faktúry došlé
Zálohy zaplatené (faktúrované)
Zaplatené zálohy - došlé predf.
Ostatné záväzky

Ak to dám, ako Ostatné záväzky, potom analytický kód dávam VND - Dph (NDZ), - tomuto moc nerozumiemzadám čiastku, potom následuje typ DPH (T - nadobudnutie tovaru a sl. v tuzemsku. ETT - tovaru a sluzieb z EU ... atd ... a je tam aj N - bez evidencie DPH)., takze ja zadam "N" a potom uz len popis ...

Tým pádom, by mi kniha DPH nemala nic kricat ... A ona, ked spustim kontrolu dokladov, tak mi kvici, ze tento doklad nema ...
Možno by si tam nemal dať DPH, ale len VNZD (iný výdaj) a ako dávaš N.
Ten SW nepoznám, tak sa mi ťažko radí.
Laco.SK
25.07.10,20:51
Áno, to je v poriadku ...

Kniha DPD sa delí na Daňovú povinnost a Odpočet dane ... rozdielom týchto dvoch vzniká bud daňová povinnosť alebo nadmerný odpočet ... To mi je jasné ...

Len mi nejde do hlavy, že keď pustím kontrolu dokladov, či mám všetko v Knihe DPH, tak mi tam vyhodí práve iba ten jediný doklad, kde som DPHčku platil z účtu Daňovému úradu, čo znamená, že ju mám evidované v PD.

Skúšal som ju dať aj do Saldokonta, no nepomohlo to, v podstate je to jedno, či tam je, alebo nie je, akurát je potom náväznosť z PD na Saldokonto pri takomto doklade ... ale vplyv na Knihu DPH to nemá žiadny ...

OK, asi to nevyriešime, pretože ja nie som ekonóm a vy softvér nepoznáte :(

Ešte otázočka ... Pri kvartálnej povinnosti DPH, ak mi vznikne nadmerný odpočet, uplatňujem si ho až v ďalšom kvartáli ?
Laco.SK
25.07.10,21:19
Možno by si tam nemal dať DPH, ale len VNZD (iný výdaj) a ako dávaš N.
Ten SW nepoznám, tak sa mi ťažko radí.

Pozeral som teraz číselníky v JU...

To čo som ti písal, to je prednastavené ... Ale v podstate je to VNZD (Výdaj neovplyvňujúci základ dane) ... Takže tam má byť to "N"ko ? To tam dávam, takže do knihy DPH sa to nezapisuje ...

Pokiaľ tam zadám VNO (NZD) - Ostatné, neovplyvňujúce základ dane, tak v knihe DPH je všetko OK ... žiadna chyba ...

Tak či onak mi to výsledok neovplyvní ...
manDarinkaV
26.07.10,09:15
Zdravim Vas- chcem sa spytat- 2.kvartal bolo nase posledne zdanov. obdovie- sumu DPH -zo stavu zasob davam do r.18-(Danova povinnost pri zruseni registracie§ 81)

KAM ??? mam zapisat do ktoreho riadku sumu DPH z nezaplatenych zaväzkov??
dakujem,,